ortografia w necie

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

ortografia w necie

Postprzez zombi » 2007-08-13, 20:37:43

zwracacie uwagę na ortografię jak piszecie w necie? wpisujcie
Avatar użytkownika
zombiNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2007-05-23, 12:22:26
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez cre[a]tive » 2007-08-13, 20:39:38

oczywiście, że tak. tzn. zwracam uwagę na ortografię innych ludzi, na swoją patrzeć nie muszę, zawsze z polskiego miałam 5, więc nie sprawia mi raczej problemu i specjalnie uważać nie muszę ;) ale oczywiście nikt nie jest idealny.
tak czy inaczej, ludzie powinni uważać w jaki sposób piszą i starać się nie robić błędów.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez spider911 » 2007-08-13, 20:47:53

ja zawsze jak pisze to uzywam slownika wbudowanego w mozilli piszac ten posta nie uzylem go widac rurznice co ?? jestem tak zdolny ze posiadam dyslekekca dysortografie i i dyso... costam juz nawet nie pamietam xD
"Gdy byłem w twoim wieku, miałem szesnaście lat" - Woody Allen

spider911None specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 858
Dołączył(a): 2007-07-13, 21:47:18
Lokalizacja: KoszaOlin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez Ahl-I-Batini » 2007-08-13, 20:49:04

Warto jeszcze zwracac uwage na swoja interpunkcje i gramatyke. Ale tego juz w slowniku nie idzie sprawdzic, niestety.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez cre[a]tive » 2007-08-13, 20:53:23

Ahl-I-Batini napisał(a):Warto jeszcze zwracac uwage na swoja interpunkcje i gramatyke. Ale tego juz w slowniku nie idzie sprawdzic, niestety.


widocznie masz małe pojęcie o słownikach :)
a nie słyszałeś nigdy o słowniku interpunkcji? ja posiadam taki w domu.

p.s. do zombi, nie zwracam uwagi na jedną rzecz odnośnie pisowni w internecie, piszę z reguły początek zdania z małej litery. robię tak w każdym miejscu w wirtualnym świecie, jest to głównie spowodowane pośpiechem, znaków polskim używam, bo bez nich tekst wygląda brzydko, lecz na wielkość liter na początku zdania uwagi nie zwracam.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez camel » 2007-08-13, 21:00:27

zombi napisał(a):zwracacie uwagę na ortografię jak piszecie w necie?

jestem chory na punkcie ortografii innych osób piszących w internecie. od razu rzucają mi się w oczy błędy i najchętniej bym wszystkich poprawiał. i jakoś tak mam, że mało mnie interesuje to, że ktoś jest dysortografikiem ... istnieją słowniki, encyklopedie, leksykony. tym bardziej, że
Może być korygowana.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysortografia

teraz ja. i tu mamy do czynienia z małym paradoksem :|
z ortografią nigdy nie miałem problemów, podobnie jak kobieta. jednak nikt nie jest idealny ... ostatnio ( ku mojemu zdziwieniu ) zauważyłem, że popełniam ( rzadko, ale popełniam ) dosłownie masakryczne błędy i strasznie mnie to przeraża oraz denerwuje. jestem bardzo samokrytyczny wobec siebie jeżeli chodzi o ten temat, a także strasznie wyczulony. oczywiście od momentu, kiedy to zauważyłem, uważam bardziej na to jak się wyrażam.
sam popełniam błędy, a poprawiam innych. fajnie prawda ? :|

jeżeli ktoś chciałby się przyczepić do tego, że nie piszę dużych liter na początku zdań, to od razu tłumaczę - robię to z lenistwa i przyzwyczajenia. a raczej odwrotnie. z przyzwyczajenia i lenistwa ;)

aa, pisząc w komunikatorach w ogóle nie używam polskich znaków. to już jest lenistwo, tylko. a potem dopiero przyzwyczajenie xD

przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem, ale ja tylko opisuję to, jaki jestem ...

[ Dodano: 13 Sierpień 2007, 21:01 ]
p.s. do zombi, nie zwracam uwagi na jedną rzecz odnośnie pisowni w internecie, piszę z reguły początek zdania z małej litery. robię tak w każdym miejscu w wirtualnym świecie, jest to głównie spowodowane pośpiechem, znaków polskim używam, bo bez nich tekst wygląda brzydko, lecz na wielkość liter na początku zdania uwagi nie zwracam.

i znowu się zgadzamy z kobietą :)
'W dziedzinie muzycznej muszę wiedzieć wszystko. Jeżeli ktoś zagra melodię, pierdząc, ja muszę ją usłyszeć' - A.Ostrowski
amanita_citrina - mój muchomorek
:oczami:
Mój FotoBlog - Zapraszam
Avatar użytkownika
camelNone specified
Banned
Banned
 
Posty: 2373
Dołączył(a): 2007-04-14, 14:19:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez zachariasz000 » 2007-08-13, 21:09:12

Hmmm, ja nie popełniam błedów ortograficznych, ale jeśli mam wątpliwości co do poprawności mojej wypowiedzi to poprostu po takim: 'żerzóha' robie 'żerzóha(ort?:x)' żeby inni na mnie nie bluzgali zbytnio xD
"..Jestem wami zmęczony. Być wredny nie chcę, ale tylko taki jak być umiem, taki po prostu jestem"

Lifely's Blog.
Avatar użytkownika
zachariasz000None specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 156
Dołączył(a): 2007-08-08, 19:37:33
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez cre[a]tive » 2007-08-13, 21:09:23

camel, cieszę się ;)


jeszcze słówko związane z interpunkcją. jest ważna - to jasne. lecz uważam, że nie należy ulegać chorobie, jeśli ktoś postawi przecinek w złym miejscu lub go nie postawi w ogóle, nie jest to aż tak rażącym błędem jak np. napisanie "akórat" albo "muzg". o skrajnych przypadkach, gdzie ktoś zupełnie interpunkcji nie używa, nie mówię, bo to już wpływa na zrozumienie.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez Ahl-I-Batini » 2007-08-13, 21:18:09

kobieta napisał(a):widocznie masz małe pojęcie o słownikach :)
a nie słyszałeś nigdy o słowniku interpunkcji? ja posiadam taki w domu.

To polecam czasem do niego zagladnac. Moze dowiesz sie co w nim z tej interpunkcji jest a czego nie ma.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez cre[a]tive » 2007-08-13, 21:25:15

Ahl-I-Batini napisał(a): Moze dowiesz sie co w nim z tej interpunkcji jest a czego nie ma.


jeśli masz coś do mojej interpunkcji to zapraszam na PW. jestem człowiekiem chętnie poprawiającym swoje błędy, więc z przyjemnością poznam, gdzie popełniam błąd w interpukcji wg Ciebie i jak rozumiem będzie to poparte jakimś źródłem. człowiek uczy się całe życie, idealna nigdy nie byłam i nie będę, bardzo miło mi będzie nauczyć się czegokolwiek od takiego ideału jak Ty.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez motyjek » 2007-08-13, 21:37:05

ja również czasem zaczynam zdania od małej litery. Zwracam uwagę na interpunkcje(chociaż czasami po prostu nie chce mi sie stawiać tych znaków). Z polskiego też jestem dość dobra, w związku z tym nie mam problemów z ortografią. częściej raczej zdarzają mi sie literówki, tak jakoś mi palce latają po klawie, że klikają nie w tej kolejności co trzeba xD
every bitch says "yooo" :yahoo:
kobiety-słaba płeć..?-spróbuj w nocy przeciągnąć kołdrę na swoją stronę!
Avatar użytkownika
motyjekNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2185
Dołączył(a): 2007-07-07, 20:49:15
Lokalizacja: z zadupia xD
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez camel » 2007-08-13, 21:38:23

motyjek napisał(a):częściej raczej zdarzają mi sie literówki, tak jakoś mi palce latają po klawie, że klikają nie w tej kolejności co trzeba xD

aa, no literówki to już w ogóle inny problem xD ja po prostu za szybko piszę xD
'W dziedzinie muzycznej muszę wiedzieć wszystko. Jeżeli ktoś zagra melodię, pierdząc, ja muszę ją usłyszeć' - A.Ostrowski
amanita_citrina - mój muchomorek
:oczami:
Mój FotoBlog - Zapraszam
Avatar użytkownika
camelNone specified
Banned
Banned
 
Posty: 2373
Dołączył(a): 2007-04-14, 14:19:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez privace » 2007-08-13, 21:45:22

Ja jestem uczulona na punkcie błędów. Ale jako że nikt nie jest doskonały, robię orty w wyrazach z h i ch. Na szczęście FF ma słownik i mi błędy podkreśla :] więc według mnie nie ma wytłumaczenia na pisownie z błędami na komputerze :cisza:
Inna sprawa, to pisanie bez polskich znaków- toleruję, bo sama miałam problem z pisaniem na laptopie bez polskich znaków i kompletnie wymieszanymi literkami, więc rozumiem, że ktoś może mieć podobny problem.
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez Ahl-I-Batini » 2007-08-13, 21:54:12

No to ja jeszcze dorzucam problem czytania ze zrozumieniem. Albo nie, badzmy delikatni, jak na ideal przystalo. Problem nadinterpretacji.
Laskawie raczylas mnie upomniec, ze istnieja slowniki interpunkcyjne a ja w calej swej ignorancji ich nie znam. Skad taki wniosek? Ach! Pewnie z tego, ze wczesniej napisalem, ze nie istnieja slowniki na problemy interpunkcyjne i gramatyczne. Synaktycznie moze i bym Cie poparl w calej rozciaglosci. Jest jeden szkopul. Mozna w nich znalezc zasady interpunkcyjne dla szczegolnych wyrazow lub ogolne zasady ze stosowaniem interpunkcji w polskiej skladni. Ciezko nazwac czesc ze zbiorem zasad za czesc slownikowa. W dodatku jesli niektorzy nie potrafia znalezc orzeczenia w zdaniu to moga miec problemy ze stosowaniem tych zawilych regulacji. Dlatego chcialem, zeby tam zajrzala, bys sie zorientowala, ze interpunkcja to nie jest rzecz, ktora mozna sprawdzic w slowniku.


Kwestia polskich krzakow. Dopoki jakis funkcyjny na forum mnie nie upomni, ze na jego forum panuja inne zasady, dopoty stosuje sie do podstawowej netykiety, ktora nakazuje pisac raczej bez polskich ogonkow. Dlaczego? Korzystam z paru komputerow i niektore nie maja zainstalowanych polskich zestawow znakow, rowniez wersje systemow operacyjnych sa rozne i grozic to moze po prostu wstawianiem prawdziwych krzakow. Taka sytuacja bedzie miala tak dlugo miejsce dopoki nie przejdzie sie wszedzie na unicode.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez Artsf » 2007-08-13, 22:15:24

Dobry temat dla mnie.Ostatnio zauważyłem u siebie sporo literówek , zdarzały się również błędy ortograficzne.Jedną z przyczyn tego jest nieprawidłowe ustawienie klawiatury po instalacji nowego systemu (lenistwo).W linuxie są m.in. opcje "klejące klawisze" i odbijające się klawisze" które należy odpowiednio ustawić.
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez DominikT » 2007-08-13, 22:36:22

Chociaż nie jestem dyslektykiem ortografia jest moją pietą achillesową. Dobrze ze Firefox ma słownik... :]
Zresztą dysleksja to w większości przypadków (w środowisku szkolnym) załatwoiny papierek żeby mieć ulgi na dyktandach i egzaminie :zdegustowany:

DominikTNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 700
Dołączył(a): 2006-07-19, 14:46:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Alina

Re: ortografia w necie

Postprzez amanita_citrina » 2007-08-13, 22:47:02

Ja zwracam uwagę na ortografię, zawsze byłam dobra z ortografii i denerwuje mnie, jak ktoś stawia błędy.
Avatar użytkownika
amanita_citrina
 

Re: ortografia w necie

Postprzez cre[a]tive » 2007-08-13, 22:48:36

DominikT napisał(a):Zresztą dysleksja to w większości przypadków (w środowisku szkolnym) załatwoiny papierek żeby mieć ulgi na dyktandach i egzaminie :zdegustowany:


dokładnie. znam to bardzo dobrze, podczas nauki np. języka angielskiego dużo uczniów korzysta z takich ulg, choć obserwując ich bardziej wnikliwie, widać, że żadnych problemów z dysleksją/dysortografią nie mają, a jednak papierek stwierdzający to i tamto jest. smutne to plus bardzo nie fair wobec innych uczniów, którzy muszą się nieźle namęczyć, by prawidłowej pisowni słówek w języku obcym nauczyć, a jeśli popełnią błąd nikt im go nie zignoruje, bo nie mają załatwionego przez rodziców papierka.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez Ahl-I-Batini » 2007-08-13, 22:51:31

amanita_citrina napisał(a):denerwuje mnie, jak ktoś stawia błędy.

Masz moje poparcie!
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ortografia w necie

Postprzez Blueuser » 2007-08-13, 23:19:11

Ahl-I-Batini napisał(a):amanita_citrina napisał/a:
denerwuje mnie, jak ktoś stawia błędy.

Masz moje poparcie!


i moje, też tego nie lubię i staram się nie stawiać byków... jednak nie zawsze to wychodzi :]
Avatar użytkownika
BlueuserNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 623
Dołączył(a): 2007-07-23, 14:18:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 683 gości

cron