[porada] Ubuntu czy Mandriva?

Alternatywny system operacyjny - coraz bardziej popularny w Naszych komputerach, ale niestety nadal są z nim problemy.

[porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez Tafit » 2007-07-24, 22:54:20

Witam, na początek powiem tylko że jestem całkowicie "zielony", jeżeli chodzi o Linuxa, i chciałbym poznać ten system bez głębszych kłopotów które mogły by mnie zniechęcić, znajomy polecił mi Mandrive 2007, wcześniej dużo czytałem o Ubuntu i nie wiem który wybrać, z tego co wiem Ubuntu jest przyjazne dla użytkownika szczególnie początkującego a Mandriva dobrze radzi sobie z instalowaniem zewnętrznego sprzętu (na czym mi zależy) i łatwa w konfiguracji, zauważyłem że tutaj na Forum odradza się Mandrive...więc chciałbym usłyszeć (przeczytać) wasze opinie na temat w/w systemów, jakie mają wady, zalety i co w końcu będzie lepsze.

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi. ;)
Avatar użytkownika
TafitNone specified
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2007-07-24, 22:42:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez BlueMan » 2007-07-25, 07:30:20

Mandriva jest uznawana ża takiego windowsa linuxkowego i raczej nie jest to cenione w środowisku linksowców.
Ja nigdy nie korzystałem z Mandrivy, więc nie moge powiedzieć o łatwości jej używania.

Mam natomiast ubuntu i to jest b.dobry system. Nie miał problemów z konfiguracją mojego sprzętu - skaner HP bez problemu mi zainstalował. I bardzo łatwo instaluje się oprogramowanie.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez Tafit » 2007-07-25, 12:11:27

A jaka jest różnica między Ubuntu a Kubuntu, różnią się tylko środowiskiem graficznym czy czymś więcej...,słyszałem że Kubuntu ma/miał problemy z Polskimi znakami, nadal tak jest?
Avatar użytkownika
TafitNone specified
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2007-07-24, 22:42:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez Blueuser » 2007-07-25, 13:53:51

http://ubuntu.pl/ <--- polecam stronę ubuntu... z tego co czytałem to ubuntu jest jednym z... a może i najprzyjaźniejszym systemem (linuksowym). Miałem zamiar nawet go zainstalować ale zdecydowałem się kupić oryginalnego XPka z uwagi iż zależy mi na grach :] (hehe).
Sądzę iż na początek ubuntu był by idealny i myślę że z instalacją sprzętu nie było by więkrzych problemów...
looknij to jak się zdecydujesz :] http://www.blueforum.pl/topics61/porada ... vt5352.htm

Pozdro... :]
Avatar użytkownika
BlueuserNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 623
Dołączył(a): 2007-07-23, 14:18:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez BlueMan » 2007-07-25, 16:27:51

Różnica między Ubuntu, a Kubuntu jest tylko w środowisku graficznym. I minimalna - na prawdę nie zauważalna w funkcjach samego systemu.

Ja używam Kubuntu, bo wolę KDE, od Gnome.
Nie ma problemów z PL znakami!
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez Plastik » 2007-07-27, 20:56:56

Ja z kolei mam przykre doświadczenia związane z Ubuntu, system ten wydał mi się niedopracowany. Problemy z uzyskaniem kodowania ISO-8859-2 są powszechnie znane a rozwiązanie tego problemu może przerosnąć możliwości początkującego użytkownika. Narzucanie środowisk GNOME/KDE/XFCE jako jedynych słusznych raczej dyskwalifikuje ten system w zastosowaniach dla słabszych komputerów. Peoblemy z upgradem do nowszej wersji, itp itd. Powiem tak: Jeśli chcesz używać systemu takim jaki jest po instalacji, to ok ale jeśli chcesz go trochę pozmieniać i dostosować do swoich potrzeb, odradzam Ubuntu i polecam Debiana.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PlastikNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 32
Dołączył(a): 2007-07-11, 00:29:20
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez krzysztof » 2007-07-27, 22:12:58

Tafit pisał, że jest raczej zielony jeśli chodzi o takie sprawy, ja bym polecał Ubuntu 7.04, dla nieco słabszego komputera Xubuntu, lecz Ubuntu bardziej dopracowany..jeśli chodzi o problem z polskimi znakami to nie zuważyłem go w Ubuntu Feisty Fawn (7.04), natomiast w Xubuntu owszem. Najnowsza wersja jest o tyle dobra, że nie ma problemu z kodekami (po 1 uruchomieniu jakiegoś avika system sam ściąga potrzebne kodeki), należy jednak w playerze filmów zmienić kodowanie znaków aby poprawnie wyświetlał polskie napisy, to jednak nie jest żadna filozofia, trzy kliknięcia myszką, czyli w kilka minut po instalacji mamy system gotowy do oglądania filmów:) i do wszystkiego innego.

Wadą jest natomiast dosyć długie ściąganie się pakietów językowych podczas instalacji w przypadku wolnego łącza (moim przypadku:P), no i problemy podczas uruchamiania systemu w przypadku uszkodzonego dysku (znowu z autopsji xD) - w tym przypadku win98 bije wszystkich na głowę, prawdopodobnie szło by go zainstalować na kawałku deski.
Stań po stronie Wampirów:): http://world6.monstersgame.co.uk/?ac=vid&vid=114217864
Wybierasz sie do Irlandii? - http://www.infoadvcentre.com/
Avatar użytkownika
krzysztofNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 56
Dołączył(a): 2007-05-05, 12:28:19
Lokalizacja: Brusy
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez Plastik » 2007-07-27, 23:24:34

Kolejna wada to niemożność określenia pakietów które chcemy zainstalować na dysku, ale może taka jest specyfikacja dystrybucji live-cd z możliwością instalacji na hd. Co do problemów z dyskami twardymi, także się z tym spotkałem u siebie. A czy w Debianie Feisty Fawn rozwiązano problem z narzuceniem kodowania UTF-8 ?

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PlastikNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 32
Dołączył(a): 2007-07-11, 00:29:20
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez Artsf » 2007-07-27, 23:57:15

Nie będę się rozpisyawać jaki z wymienionych systemów gdyż sporo jest o tym w wyszukiwarce
Może tylko trochę na temamat Madiivy - jest to płatna dystrybucja chociaż wypuszcz opcje bezpłatne typu Limited Edition albo Officjal.Lecz te wersje są "poligonem doświadczalnym" i zawierają sporo błędów.
Mandiva Linux
A na temat Ubuntu
Zobacz tu
Bardziej doświadczony użytkownik może połączyć Ubuntu z Kubuntu i ma prawie Debiana.
Jednak moim zdaniem najlepszą dystrybucją opartą na Debianie jest Knoppix ale zainstalowany na hdd...właściwie to Debian.
ps.
Jest jescze komercyjna pochodna Debiana - Xandros Linux ,kontynuacja nieudanego Corel Linux
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez BlueMan » 2007-07-28, 10:22:44

Artsf napisał(a):połączyć Ubuntu z Kubuntu
hę? Niby jak się da połączyć, bo chyba czegoś nie wiem :zakrecony:
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez Artsf » 2007-07-29, 20:23:48

Właćiwie chodzi o to aby dopisać odpowiednie repozytoria i mieć KDE i Gnome w jednym.
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez garjusz » 2007-07-30, 19:54:57

Ja długi czas używałem Slackware , ale od jakiegoś czasu mam Ubuntu.

Slackware uważana za najbardziej stabilną i bezpieczną dystrybucje. Założeniem Slacka jest m.in. bardzo tradycyjne podejście do konfiguracji Linuksa. Ma po prostu działać. I działa.

Żeby go zainstalować i skonfigurować potrzeba nieco wiedzy i doświadczenia

Na Ubuntu przeszedłem dlatego że nie muszę poświęcać tyle czasu na konfiguracje co na Slackware.
Po prostu nie mam teraz na to czasu.

Ale dla kogoś kto ma czas i chciałby dobrze poznać linuxa polecam Slackware.
w innym przypadku Ubuntu jest dobrym rozwiązaniem
Akcesoria do Tabletów pokrowiec na samsung galaxy tab
Avatar użytkownika
garjuszNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 59
Dołączył(a): 2007-07-25, 20:03:40
Lokalizacja: Przeworsk
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez SunFlower » 2007-08-02, 00:42:01

Ja używam Mandrivy szmat czasu i polecam - ze strony ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/linux/mandriva ... so/2007.1/ można pobrać Live CD o nazwie Mandriva Spring One KDE - i porównajcie z Ubuntu 7.05 (też Live CD).
zauważyłem że tutaj na Forum odradza się Mandrive...

Admin używa Ubuntu, to poleca ;) Nagraj sobie oba Live CD Mandrivy i Ubuntu, a potem klikasz na pulpicie i ci się instaluje to, które ci się bardziej podoba. A zakład o piwo, że Mandriva spodoba ci się bardziej :)
Avatar użytkownika
SunFlowerNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2007-06-01, 18:23:05
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez Artsf » 2007-08-02, 01:46:46

Ubuntu czy Kubuntu są bezpłatne i to przeważa.Bo wymienione systemy można porównać z Mandriva Discovery - oczywiście płatna.Druga sprawa to wsparcie:
W Mandrivie aby uzyskać większe przywileje należy zapisać się do klubu i płacić składki (im wyższe tym większe przywileje) czego nie ma w społeczności Ubuntu.
A więc zdecydowanie Ubuntu.A jeśli chodzi o kontrowersje (dodałem w linkach)
Ubuntu wywodzi się z Debiana zaś Mandriva d.Mandrake z Redhata (niektórzy mówią że jest to "odprysk" Redhata oczywiście płatny bo bezpłatne...już napisałem powyżej - wersje doświadczalne z błędami).Zresztą pierwsze dystrybucje Mandrake nawet miały tekstowy instalator Redhata.
I tu bardziej było by stosowne pytanie; Ubuntu czy Mandriva Discovery i Debian czy Mandriva Officjal , albo płatna Mandriva Pover Pack + Corporate.

[ Dodano: 2007-08-02, 03:27 ]
Chciałbym dodać jeszcze że cena Mandriva Diskovery wynosi ponad 111 zł brutto za 1 licencje.
Wersję tą można porównać do Kubuntu bo posiada tylko KDE a główna przeglądarka internetowa - Konqueror z wtyczkami Mozilli.Można doinstalować dodatkowo Operę z 3 płyty i jeśli chcesz korzystać z manuali w języku polskim też trzeba doinstalować z 3 płyty.Więcej można dowiedzieć się z Google.
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez SunFlower » 2007-08-05, 00:25:26

Artsf napisał(a):Ubuntu czy Kubuntu są bezpłatne i to przeważa.Bo wymienione systemy można porównać z Mandriva Discovery - oczywiście płatna.

Jeśli Ubuntu jest bezpłatne, to porównujmy tylko z wersją bezpłatną i to najlepiej 1CD. Taką wersją jest Mandriva Spring One KDE - bootowalne Live CD z opcją instalacji po kliknięciu na pulpicie. System zawiera sterowniki nvidia i ATI. Flash i java można dodać po zainstalowaniu. (Dodajemy repozytoria sieciowe tzw. Urpmi, a potem klikamy w graficznym RPMdrake i doinstalowuje się flash i java, jak i inne programy, np. Opera).
Druga sprawa to wsparcie:
W Mandrivie aby uzyskać większe przywileje należy zapisać się do klubu i płacić składki (im wyższe tym większe przywileje) czego nie ma w społeczności Ubuntu.

Też mnie to złości, ale wersje komercyjne są dla tych co je chcą. Sam używałem i Discovery i Powerpacka. Teraz szkoda mi już kasy - wersja free to to samo. W komercyjnej są od razu sterownik grafiki nvidia i ATI, flash i java. Ale to wszystko jest na Urpmi, do pobrania z internetu za darmo. Łatwo się instaluje.
A więc zdecydowanie Ubuntu.

Hehe, zdecydowanie Mandriva jest lepsza od Ubuntu :)
niektórzy mówią że jest to "odprysk" Redhata oczywiście płatny bo bezpłatne...już napisałem powyżej - wersje doświadczalne z błędami

Wersja bezpłatna to to samo co płatna, tylko, że płatna jest z dodatkami. I to nie tylko ster grafiki, java i flash, ale także Cedega, program do uruchamiania gier windowsowych (płatny 79,-)

Ubuntu czy Mandriva Spring One KDE na 1CD.

Obie wersje bootujemy, a potem klikamy instalator na pulpicie. Ubuntu instaluje się z lekka po chamsku - nie pyta się, gdzie zainstalować, potem tracimy kontakt z komputerem (ekran zamiera, nie wiadomo, czy komputer się zawiesił, czy co. B. długo czekamy, ale potem się okazuje, że jednak się zainstalowało).
Mandriva - pyta się gdzie zainstalować - w czasie b. szybkiej instalacji pasek postępu informuje, że instalacja trwa. Po zainstalowaniu tej darmowej wersji Mandriva Spring One KDE natychmiast działają pulpity 3D Compiz i Metisse, a Beryl po skonfigurowaniu repozytoriów sieciowych Urpmi i jego dodaniu. Wszystko za free. :)
Chciałbym dodać jeszcze że cena Mandriva Diskovery wynosi ponad 111 zł brutto za 1 licencje.

Były promocje - w styczniu 2006 kupiłem download Discovery za 25 zł, a w lipcu 2006 roczny poziom srebrny za 50zł (pobrałem Powerpack 2006 i Discovery 2007).
Teraz wypasiona edycja Xtreme 1 (+2) kosztuje 99zł (download) - a jest tylko dla tych, którzy chcą płacić. PCWK zorganizował ankietę, co jest lepsze, Mandriva płatna, czy bezpłatna: http://www.pcworld.pl/pojedynek/219.html - i obie wersje prawie, że zremisowały.
Mandriva ma bardzo dobre narzędzie Urpmi do dociągania pakietów z sieci. Dlatego płyty instalacyjnej używa się tylko w czasie instalacji - a potem pobiera oprogramowanie z sieci.

Polecam :] Jest za free, chyba, że ktoś chce wersję "wypasioną" - ta ma wszystko od razu po zainstalowaniu (poza czcionkami windows, które także są w sieci).

Ale ludzie, na co narzekacie. Wersja Free jest za darmo, jeśli macie internet dociągniecie flash, javę i sterownik grafiki z internetu. Są wersje z Cedegą, ktoś może chcieć ją mieć. Nikt nie każe nikomu kupować, a Mandriva z czegoś musi żyć. Mandriva płatna jest dla początkujących, przesiadających się dopiero z Windows. Jak ktoś już trochę ją pozna, to na Free ma to samo - to ta sama wersja, tylko potrzeba te nieszczęsne flash, java i stery grafiki zainstalować - ale to jest pobierane z serwera Urpmi.
Avatar użytkownika
SunFlowerNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2007-06-01, 18:23:05
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez michaelxp91 » 2007-08-05, 01:00:33

SunFlower napisał(a):Ubuntu instaluje się z lekka po chamsku - nie pyta się, gdzie zainstalować, potem tracimy kontakt z komputerem (ekran zamiera, nie wiadomo, czy komputer się zawiesił, czy co. B. długo czekamy, ale potem się okazuje, że jednak się zainstalowało).

Panie, ja rozumiem, że wolisz Mandrive, ale [+++18+++] to ciś pod monopolowym a nie na publicznym forum. W Ubuntu samemu partycjonujesz dysk - według WŁASNEGO uznania. Samemu wybierasz punkty montowania poszczególnych katalogów, wielkości partycji i systemy plików. A jeśli tracisz kontakt z komputerem, to radze sprawdzić jak tam wyglądają napięcia, albo czy płyta główna zakurzona nie jest, zamiast robić z siebie idiote.

Mandriva i Ubuntu mają TO SAMO JĄDRO, różnią się jedynie tym, jak wyglądają, i co im zostało wsadzone do standardu. Po co ta wojna?
Obrazek
Avatar użytkownika
michaelxp91None specified
Expert
Expert
 
Posty: 1299
Dołączył(a): 2005-10-09, 22:07:29
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez Artsf » 2007-08-05, 06:06:48

SunFlower napisał(a):Hehe, zdecydowanie Mandriva jest lepsza od Ubuntu

I po co taki tekst.Ja zaczynałem od Madrake 6.1 jeszcze z instalatorem tekstowym Redhata.W wersji Mdk7.0 nie było instalatora tekstowego a w Mdk 7.1 wprowadzono własny tekstowy lecz nie nadawał się do użytku.W nastepnych wersjach instalatory tekstowe też są kiepskie i a jak chcesz się przekonać to próbój zainstalować w tym trybie.
SunFlower napisał(a):Obie wersje bootujemy, a potem klikamy instalator na pulpicie. Ubuntu instaluje się z lekka po chamsku - nie pyta się, gdzie zainstalować, potem tracimy kontakt z komputerem (ekran zamiera, nie wiadomo, czy komputer się zawiesił, czy co. B. długo czekamy, ale potem się okazuje, że jednak się zainstalowało).

Może nie potrafisz sobie poradzić , albo płyta uszkodzona.
Instalator Ubuntu jest tekstowy i oparty na Debianie Sarge 3.1r1.Jak na tekstowy jest solidny i łatwiejszy oraz bardziej przejrzysty niz tekstowy Redhata.Można wykonać wszystkie operacje łącznie z cofnięciem.No ale skoro ktoś lubi klikać to tu sie nie da.
SunFlower napisał(a):Wersja bezpłatna to to samo co płatna, tylko, że płatna jest z dodatkami. I to nie tylko ster grafiki, java i flash, ale także Cedega, program do uruchamiania gier windowsowych

Jestem partnerem handlowym Arno Komputer a firma ta do swoich komputerów nie dodaje Windowsa tylko Manddrivę Discowery albo Xtreme , tak że dobrze znam te wersje.
Mandriva ma bardzo dobre narzędzie Urpmi do dociągania pakietów z sieci

To doistaluj tym do Discovery Gnome a później dla porównania w Ubuntu KDE apt-get'em.
to ta sama wersja, tylko potrzeba te nieszczęsne flash, java i stery grafiki zainstalować - ale to jest pobierane z serwera Urpmi.

Nie zupełnie - lepiej ściagnąć pakiety binarne a pózniej na konsoli wykonać operacje instalacyje.RPM mogą zawierac błędy.A jeśli jest grafika z Nvidii to po instalacji i skonfigurowaniu Xorg należy przed restartem systemu przekierować drivera do /udev/ (juz o tym kiedyś pisałem).
Reasumując: nie ma sensu się spierać o to , kóry lepszy tylko opisać system a decyzję o wyborze podejmie zainteresowany.
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez SunFlower » 2007-08-05, 15:01:59

michaelxp91 napisał(a):Mandriva i Ubuntu mają TO SAMO JĄDRO, różnią się jedynie tym, jak wyglądają, i co im zostało wsadzone do standardu. Po co ta wojna?


Przykro to słyszeć. Jaka wojna? Temat jest "Ubuntu czy Mandriva". Ja używam Mandrivy i jak usłyszałem, jak to się zachwala Ubuntu i jeździ nieuczciwie po Mandrivie - musiałem sprostować, że nieprawda.
michaelxp91 napisał(a):Panie, ja rozumiem, że wolisz Mandrive, ale [+++18+++] to ciś pod monopolowym a nie na publicznym forum. W Ubuntu samemu partycjonujesz dysk - według WŁASNEGO uznania. Samemu wybierasz punkty montowania poszczególnych katalogów, wielkości partycji i systemy plików.

Hmm, u mnie to wyglądało inaczej. Przygotowałem puste, niewykorzystane miejsce na dysku. Jak przyszło do instalacji, Ubuntu się o nic nie pytał, tylko tam zainstalował.
Jeśli wy piszecie, jak to nazwałeś "[+++18+++]" o Mandarynie, to ja mogę własne wrażenia o Ubuntu. Instalowałem raz, używałem godzinę, a teraz chcę zainstalować Ubuntu jako swój drugi system, po Mandrivie. Drugi - a nie pierwszy. I proszę nie mówić o monopolowym. Ja nie piję :zly:
A jeśli tracisz kontakt z komputerem, to radze sprawdzić jak tam wyglądają napięcia, albo czy płyta główna zakurzona nie jest, zamiast robić z siebie idiote.


Płyta główna nie jest zakurzona. Idioty z siebie nie robię. Za to ktoś tu z siebie robi chama.
Uruchomiłem Ubuntu 7.05 Live CD. Kliknąłem instalację, rozmyśliłem się z instalacji, ale komputer już się przywiesił. Po restarcie i wcześniejszym przygotowaniu pustego miejsca rozpocząłem instalację i straciłem wszelki kontakt z komputerem. Nawet myszką nie szło poruszyć (tzn. kursorem myszki). Żadnego paska postępu instalacji. Oczekiwanie trwało bardzo długo - ale jednak się zainstalowało. I nie są to [+++18+++] pisane przez pijaczka - tylko same fakty. Porównaj to MichaelXP91 z eleganckim instalowaniem się Mandrivy.

Ubuntowe towarzystwo wzajemnej adoracji - ktoś sprostuje, że Mandriva jest dobra i od razu bluzgi. Napisać prawdę o instalacji Ubuntu, to tekst, że komputer mam zakurzony. A wcale nie, bo o kompa dbam.
Artsf napisał(a):
SunFlower napisał(a):Hehe, zdecydowanie Mandriva jest lepsza od Ubuntu

I po co taki tekst.

Tobie, Artsf wolno napisać:
Artsf napisał(a):A więc zdecydowanie Ubuntu.

A mi odwrotnie już nie? :zalamany:
Artsf napisał(a):Jestem partnerem handlowym Arno Komputer a firma ta do swoich komputerów nie dodaje Windowsa tylko Manddrivę Discowery albo Xtreme , tak że dobrze znam te wersje.

To mnie dziwi, że jeśli znasz wersję Discovery i Xtreme to tak się źle o nich wypowiadasz.
Nie zupełnie - lepiej ściagnąć pakiety binarne a pózniej na konsoli wykonać operacje instalacyje.RPM mogą zawierac błędy.A jeśli jest grafika z Nvidii to po instalacji i skonfigurowaniu Xorg należy przed restartem systemu przekierować drivera do /udev/ (juz o tym kiedyś pisałem).

Używam Mandrivy od ponad półtorej roku, radzę sobie wyśmienicie, udzielam się i czytam forum Mandrivy - a nie rozumiem o czym mówisz. Po co komu pakiety binarne? Wszystko jest w pakietach RPM w repozytoriach na Urpmi. Błedy? Są usuwane - wystarczy zaktualizować system z sieci.

Mandriva jest prosta, ładna i klikalna. Nie jestem przeciwnikiem Ubuntu (chociaż Ubuntu Live CD przycinało mi się i w czasie oglądania Live CD i podczas instalacji). Odwiedzałem forum.ubuntu.pl i była tam bardzo przyjazna atmosfera - nie to, na co trafiłem na tym forum. Mandriva także ma darmowe forum - jeśli ktoś dopiero ją zainstalował, może tam liczyć m.in. na moją pomoc, jak i innych userów. Wszystko za free.

Pozdrawiam
i życzę nieszkalowania siebie nawzajem :)

[ Dodano: 05 Sie 2007 15:03 ]
Acha, tobie chodziło chyba o to, żeby flash, java i nvidię nie instalować kliknięciem z Urpmi, tylko ręcznie instalować. Nie zrozumiałem niejasnej wypowiedzi. Co kto woli.
Avatar użytkownika
SunFlowerNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2007-06-01, 18:23:05
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez michaelxp91 » 2007-08-05, 21:21:01

SunFlower napisał(a):Hmm, u mnie to wyglądało inaczej. Przygotowałem puste, niewykorzystane miejsce na dysku. Jak przyszło do instalacji, Ubuntu się o nic nie pytał, tylko tam zainstalował.

Sorry, ale jesteś pierwszym, który coś takiego pisze. Fakt, że nie poradziłeś sobie z instalacją dystrybucji, która IMO ma bardzo user-friendly'owski instalator. to już nie moja wina.

SunFlower napisał(a):Płyta główna nie jest zakurzona. Idioty z siebie nie robię. Za to ktoś tu z siebie robi chama.

Nazywaj mnie jak chcesz. Prawda boli, nie?

I zauważ, że nikt tu nie jeździ po Mandrivie tak bezpodstawnie jak Ty o Ubuntu. Ja Mandrivy nie instalowałem i też się jej nie czepiam. Artsf miał z nią doczynienia, przedstawia racjonalne argumenty, które popiera doświadczeniem. Przykro mi bardzo.
Obrazek
Avatar użytkownika
michaelxp91None specified
Expert
Expert
 
Posty: 1299
Dołączył(a): 2005-10-09, 22:07:29
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: [porada] Ubuntu czy Mandriva?

Postprzez SunFlower » 2007-08-05, 22:40:18

michaelxp91 napisał(a):
SunFlower napisał(a):Hmm, u mnie to wyglądało inaczej. Przygotowałem puste, niewykorzystane miejsce na dysku. Jak przyszło do instalacji, Ubuntu się o nic nie pytał, tylko tam zainstalował.

Sorry, ale jesteś pierwszym, który coś takiego pisze. Fakt, że nie poradziłeś sobie z instalacją dystrybucji, która IMO ma bardzo user-friendly'owski instalator. to już nie moja wina.

Chłopie, Ubuntu to dobry Linux. Zainstalował się :szok: (nie umiesz czytać :/ ??) Ale na czas instalacji straciłem wszelki kontakt z komputerem. Nieelegancko, bo długo to trwało i nie wiedziałem, co się dzieje.
michaelxp91 napisał(a):
SunFlower napisał(a):Płyta główna nie jest zakurzona. Idioty z siebie nie robię. Za to ktoś tu z siebie robi chama.

Nazywaj mnie jak chcesz. Prawda boli, nie?

:zdziwko: :zdziwko:
Zauważ, że rozmawiasz ze starszym 2-krotnie od siebie userem, który pewnie dłużej używa od ciebie komputerów. Nie rozumiem tego pyskowania :zdziwko: Zobacz na forum Ubuntu, jaka tam jest atmosfera. Albo na forum Mandriva. A tak rzucasz się z bluzgami, jak ktoś powie, że Ubuntu nie jest number One. Bo nie jest to w zgodzie z twoim obrazem rzeczywistości.
I zauważ, że nikt tu nie jeździ po Mandrivie tak bezpodstawnie jak Ty o Ubuntu.

Nic podobnego. Mało, że nie jeżdżę po Ubuntu, to wkrótce będę miał go jako drugi system na kompie. A windowsa 98 jako trzeci lub czwarty.
Ja Mandrivy nie instalowałem i też się jej nie czepiam. Artsf miał z nią doczynienia, przedstawia racjonalne argumenty, które popiera doświadczeniem. Przykro mi bardzo.

No to odpowiedziałem na jego argumenty.

Mnie też wkurza płacenie w kółko za Strefę, obecnie Club, Mandrivy (oplata roczna 99zł) - o czym dobitnie pisałem na tamtejszym forum. Ale nie porównujmy Ubuntu z wersją płatną Mandrivy, bo to pierwsze nie ma wtedy szans. (Kompletny system). Porównujmy Live CD - Ubuntu 7.05 i Mandriva Spring One KDE.

Ja przykładowo dzisiaj pobierałem Knoppiksa i Open SUSE "KDE Four Live" (niestety się nie uruchomiło. Wcześniej próbowałem Live CD Solarisa i Free BSD (Solaris się nie uruchomił). Ale staram się poznać rozmaite systemy.
Nie lubię ludzi, którzy używają Windowsa i się rzucają, że tylko Ubuntu jest jedynie słuszne. Linux nie jest jeden - to cała rodzina. Nie można rzucać się na Mandrivę, bo jest komercyjna. Bo to boli - to świetne distro. Proste, łatwe i przyjemne. Open Source to nie jest tylko Ubuntu. Linux to Mandriva, Ubuntu, SUSE i Fedora.

Duch wrogości, jakiego siejesz na tym forum, nie jest w duchu wolnego oprogramowania. Ale w końcu rozmawiam z przemądrzałym, 15-to letnim użytkownikiem Windowsa, który wszystko wie najlepiej.

A gdybym napisał, że niesłusznie jeździcie po Mandarynie, bo KateOS najlepsze, bo polskie, to też byś się rzucał, że idiota, takie "[+++18+++]" to pod sklepem monopolowym? Na szczęście Mandriva jest popularna, jedyne co do niej macie, że istnieją wersje komercyjne z dodatkami.

Pozdrawiam

[ Dodano: 05 Sie 2007 22:46 ]
Sorry, masz ikonkę Ubuntu, ale to nic.
Avatar użytkownika
SunFlowerNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2007-06-01, 18:23:05
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Linux

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 314 gości

cron