Narkotyki - kara vs. odwyk

Jeżeli byłeś świadkiem oburzających scen w życiu codziennym lub jeżeli ktoś lub coś podniosło Ci ciśnienie - pisz, może adrenalina nieco opadnie...

Narkotyki - kara vs. odwyk

Postprzez BlueMan » 2010-01-18, 14:16:53

Ostatnio zastanawiam się nad tym dlaczego i na jakiej zasadzie to działa.

Narkotyki są zabronione w Polsce - sprzedaż, wytwarzanie czy drobne dawki "na własny użytek".
Jednakże jeśli osoba uzależniona zgłosi się do ośrodka pomocy walki z uzależnieniem narkotykowym to uzyska pomoc i wsparcie. Oczywiście bez jej silnej woli nic z tego nie wyjdzie.
Ale czy ośrodek informuje o tym wymiar sprawiedliwości? W końcu ta osoba popełniła przestępstwo, ponieważ miała/ma narkotyki.

To tak samo jakbym po pijaku prowadził swoje auto i rozbił je na drzewie. Po czym zgłosił się ze swoim problemem (złamaniem prawa) na policję :) i bym nie dostał mandatu ani żadnej kary.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez kosmowski.be » 2010-01-18, 14:44:06

hmm sam ciekaw jestem jak to dziala.
nie znam sie na prawie, ale to chyba jest tak ze posiadanie, sprzedawanie i wytwarzanie narkotykow jest zabronione ale bycie pod ich wplywem chyba nie. tak samo z alkoholem, za bycie pod wplywem alkoholu nic Ci nikt nie zrobi. dopiero prowadzenie pojazdu i inne czynnosci robione pod wplywem narkotykow czy alkoholu mozna zostac ukaranym.

ja to tak widze. nie wiem jakie przepisy prawne to okreslaja ale z checia bym poznal
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez studnia » 2010-01-18, 15:17:10

bycie uzależnionym nie jest karane, a jak go nie przyłapali na posiadaniu/handlowaniu nie mogą go za to ukarac. Tak samo jak pijany nieletni nie będzie karany za to, że jest pijany a sprzedaż mu alkoholu jest karalna.
Avatar użytkownika
studniaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 147
Dołączył(a): 2010-01-09, 00:47:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-01-18, 15:34:34

studnia napisał(a):pijany nieletni nie będzie karany za to, że jest pijany

Jego rodzice będą ukarani :)

noid napisał(a):bycie pod ich wplywem chyba nie

No, ale bycie pod wpływem narkotyków wiąże się z tym, że miał narkotyki, które są karalne.

studnia napisał(a):jak go nie przyłapali na posiadaniu/handlowaniu nie mogą go za to ukarac
ale to łatwo udowodnić - badania krwi i już wiadomo, że miał narkotyki :P


Czyli za to, że wczoraj posiadałem bombę atomową też mnie nie ukarzą? :D W końcu już jej nie mam :zawstydzony: więc już nie łamię prawa.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez studnia » 2010-01-18, 15:42:54

Rozumiem o co Ci chodzi, ale nie jest to karalne. Według prawa karalne jest posiadanie narkotyków, jeżeli masz je w krwi to oczywiście wiadome jest, że musiałeś je posiadac, ale w danym momencie nie posiadasz i prawo nie działa w ten sposób... Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyc ;P
Avatar użytkownika
studniaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 147
Dołączył(a): 2010-01-09, 00:47:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kosmowski.be » 2010-01-18, 15:45:20

moze ktos mu podal? byl nieswiadomy ze to narkotyki.
co z osobami pod wplywem "pigulek gwaltu" (one tez zakazane sa)? nie zawsze osoba "pod wplywem" swiadomie zazyla alko czy narkotyki
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Narkotyki - kara vs. odwyk

Postprzez KenWatanabe » 2010-01-18, 17:37:49

Wg mnie działa tu coś podobnego do prawa zwyczajowego i tak jak w przypadku próby samobójczej osoba poddająca się takiej próbie nie jest karana. Poza tym z tego co czytamy w ustawie to zażywanie narkotyków jest legalne ale z punktu widzenia logiki niemożliwe gdyż zabronione jest ich posiadanie, kupowanie etc. I w końcu prawnie reguluje ten problem "ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii", nie zaś ustawa antynarkotykowa czy coś podobnego.

Zwalczaniu niedozwolonego obrotu, wytwarzania, przetwarzania przerobu i posiadania substancji - których używanie może prowadzić do narkomanii, służą stosowne uregulowania karne.. Polski kodeks karny nie przewiduje odpowiedzialności karnej za czyn polegający na używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych, przewidując natomiast taką odpowiedzialność za określone czyny towarzyszące narkomanii. Przestępstwami są np. kradzieże z włamaniem do obiektów opieki zdrowotnej (art.279 k. k), fałszowanie recept na środki odurzające (art. 270k.k.). (...) Odpowiedzialność karną za czyny bezpośrednio związane ze zjawiskiem narkomanii przewiduje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii
Źródło: http://209.85.229.132/search?q=cache:cU ... =firefox-a rozdział "Odpowiedzialność karna"
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-01-18, 23:23:26

noid napisał(a):moze ktos mu podal? byl nieswiadomy ze to narkotyki.
co z osobami pod wplywem "pigulek gwaltu" (one tez zakazane sa)? nie zawsze osoba "pod wplywem" swiadomie zazyla alko czy narkotyki

to jest inny przypadek. Jasne, że takie osoby nie można karać.

Ale mówię tutaj o sytuacji, że uzależniona osoba sama zgłasza się do ośrodka walki z uzależnieniem. Więc wynika z tego, że sama regularnie zażywała tego typu środki :)

petreus007 napisał(a):z tego co czytamy w ustawie to zażywanie narkotyków jest legalne ale z punktu widzenia logiki niemożliwe gdyż zabronione jest ich posiadanie, kupowanie etc.

No właśnie :D dziwne to jest :D


Czyli jak policja robi nalot na dom, a mieszkańcy zdążą w kilka sekund skonsumować wszystko to będą czyści? :D
(pomijając dowody jakie policja wcześniej zbierała o tej dziupli :P)
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Narkotyki - kara vs. odwyk

Postprzez studnia » 2010-01-19, 15:45:11

tak, bedą czyści a przynajmniej nie zostaną ukarani za to co zjedli ;) w

petreus007 napisał(a):Poza tym z tego co czytamy w ustawie to zażywanie narkotyków jest legalne ale z punktu widzenia logiki niemożliwe gdyż zabronione jest ich posiadanie, kupowanie etc.


to może wydawac się może nielogiczne, ale tak jak pisałem wypicie piwa przez nastolatka nie jest karane, ale sprzedaż mu alkoholu jest.

Może tak troche off, ale wiecie coś na temat legalizacji w Czechach? Bo mi się obiło ostatnio o uszy, że wcale nie jest legalne posiadanie i jedyne co zmienili, że posiadanie tych "małych" ilości zmieniło z status z przestępstwa na wykroczenie karane grzywną, wiecie coś ? ;)
Avatar użytkownika
studniaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 147
Dołączył(a): 2010-01-09, 00:47:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez winet » 2010-01-19, 16:04:30

Teraz właśnie w Czechach posiadanie jest całkowicie legalne (w przypadku marihuany do 15g). Jak się nie mylę, to nie można palić w miejscach publicznych, sprzedawać nieletnim itp, czyli wygląda to tak samo jak w Polsce sytuacja z piwem.
My Dream...My Love...My Life...
Manchester United
Avatar użytkownika
winetNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1100
Dołączył(a): 2007-03-08, 21:49:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Narkotyki - kara vs. odwyk

Postprzez KenWatanabe » 2010-01-19, 21:14:49

winet napisał(a):Teraz właśnie w Czechach posiadanie jest całkowicie legalne (w przypadku marihuany do 15g).
:zakrecony: Nie przesadziłeś? 15g całkiem sporo. Jeśli ktoś handluje to może tyle mieć ale żeby zwykli ludzie latali po mieście z 15g trawy to jeszcze nie słyszałem. No chyba, że ktoś w domu trzyma ale to i tak strasznie dużo jak na "Prywaciarza". A tak kontynuując ot, to legalizacja narkotyków w Czechach może dla nas stanowić poważne zagrożenie, moim zdaniem jest to jedna z nielicznych dziecin w prawodawstwie które mogłoby być z góry określone przez Unijny Parlament (rzecz jasna zakazane).
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Narkotyki - kara vs. odwyk

Postprzez Ayla » 2010-01-19, 21:37:05

Od 1 stycznia 2010 r. u naszych południowych sąsiadów można legalnie posiadać: do 1,5 g heroiny, 1 g kokainy, do 15 g marihuany, do czterech tabletek ekstazy i do pięciu tabletek LSD. Ponadto prawo zezwala na uprawianie do pięciu krzaczków konopi indyjskich i do 40 grzybów halucynogennych.

więcej informacji tutaj -> http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... caid=197dd

Już spora część ludzi zapowiedziała wakacje na Czechach.
Ja osobiście uważam tę legalizację za niepotrzebną.
"z perspektywy czasu zmieniłam tok myślenia, tusz do rzęs i światopogląd"
Waha się, jest w rozterce, krótko mówiąc - jest kobietą.
Avatar użytkownika
AylaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2611
Dołączył(a): 2004-11-28, 16:46:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Suceed » 2010-01-19, 21:51:12

Czechy coraz bardziej zaczynaja przypominać mi Holandię. Najpierw legalizacja związków homoseksualnych, a teraz takie przyzwolenie na narkotyki.
Avatar użytkownika
SuceedNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 7015
Dołączył(a): 2004-09-04, 15:25:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez winet » 2010-01-19, 21:51:38

Madley - 19 sty 2010 20:37 napisał(a):Ja osobiście uważam tę legalizację za niepotrzebną.


Dlaczego? Lepiej żeby w internecie pojawiały się takie informacje:
http://www.mmsilesia.pl/8955/2010/1/13/chorzow-marihuana-kwiatkiem-pokojowym;jsessionid=14mysch379vcr?districtChanged=true
http://wiadomosci.onet.pl/2682,2112360,wydarzenie_lokalne.html
?
My Dream...My Love...My Life...
Manchester United
Avatar użytkownika
winetNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1100
Dołączył(a): 2007-03-08, 21:49:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Ayla » 2010-01-19, 21:59:25

Prościej na to wszystko pozwolić - zalegalizować, niż zabronić tego co niekoniecznie jest dobre?

Jak ktoś będzie chciał to będzie brał i hodował, niech to robi na własną odpowiedzialność. Maryśka jak i inne używki nie są potrzebne do szczęścia człowiekowi. A jeżeli ktoś ma odmienne zdanie niech robi co chce prywatnie, w niepublicznym miejscu, nei narażając na smród czy odurzenie innych. Legalizacja nie jest do tego potrzebna.
"z perspektywy czasu zmieniłam tok myślenia, tusz do rzęs i światopogląd"
Waha się, jest w rozterce, krótko mówiąc - jest kobietą.
Avatar użytkownika
AylaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2611
Dołączył(a): 2004-11-28, 16:46:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Guciu » 2010-01-19, 22:16:14

Madley - 19 sty 2010 20:37 napisał(a):Od 1 stycznia 2010 r. u naszych południowych sąsiadów można legalnie posiadać: do 1,5 g heroiny, 1 g kokainy, do 15 g marihuany, do czterech tabletek ekstazy i do pięciu tabletek LSD. Ponadto prawo zezwala na uprawianie do pięciu krzaczków konopi indyjskich i do 40 grzybów halucynogennych.


Nie jest legalne w dalszym ciągu. Nastąpiło sprecyzowanie prawa. Do podanej wagi posiadanie narkotyków traktowane jest jako wykroczenie i podlega śmiesznej karze do 2,5 tyś zł w przeliczeniu na złotówki. Powyzej jest już traktowane jako przestępstwo.
"Mówi się, że krew jest bezcenna. To nie jest prawda. Ma ona taką wartość, jaką wartość ma własne życie.To jest cena, wobec której i matematyka i rozum są bezradne."
Avatar użytkownika
GuciuNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1992
Dołączył(a): 2007-06-01, 11:44:34
Lokalizacja: Lezajsk
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-01-19, 23:37:53

Madley - 2010-01-19, 20:59 napisał(a):A jeżeli ktoś ma odmienne zdanie niech robi co chce prywatnie, w niepublicznym miejscu, nei narażając na smród czy odurzenie innych.

Jak najbardziej masz rację - tak właśnie jest w Czechach. Wszystko prywatnie, a nie publicznie się odbywa.

Mam mieszane uczucia co do legalizacji narkotyków - niby jestem za, niby przeciw. Taka ustawa ma swoje plusy i minusy.

Napewno jestem za tym, aby zalegalizować posiadanie roślinki konopii - w ilości sztuk 1 na mieszkanie! Była by to legalizacja typowo dla celów sprawdzenia własnej botaniki. A wiadomo - roślina jest bardzo wymagająca, więc wiele osób by się zniechęciło.
A z kolei - z 1 szt. roślinki ile gram suszu można wyprodukować i jak często? Chyba nie dużo.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez winet » 2010-01-20, 01:10:15

BlueMan - 19 sty 2010 22:37 napisał(a):A wiadomo - roślina jest bardzo wymagająca, więc wiele osób by się zniechęciło.


Tu akurat nie masz racji, większość odmian jest nastawiona na maksymalną prostotę hodowli :)

BlueMan - 19 sty 2010 22:37 napisał(a):A z kolei - z 1 szt. roślinki ile gram suszu można wyprodukować i jak często? Chyba nie dużo.


Wszystko zależy od odmiany ;]
My Dream...My Love...My Life...
Manchester United
Avatar użytkownika
winetNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1100
Dołączył(a): 2007-03-08, 21:49:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-01-20, 10:46:42

No, ale tak ile minimalnie, ile maksymalnie można wyciągnąć i co ile?
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez winet » 2010-01-20, 10:54:27

BlueMan - 20 sty 2010 09:46 napisał(a):No, ale tak ile minimalnie, ile maksymalnie można wyciągnąć i co ile?


Nie znam się aż tak dobrze, ale minimalnie to praktycznie nic, jakieś kilka g, a maksymalnie po 200g co 2 miesiące. To nie są pewne informacje.
My Dream...My Love...My Life...
Manchester United
Avatar użytkownika
winetNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1100
Dołączył(a): 2007-03-08, 21:49:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Kontrowersje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 307 gości

cron