Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Każdy z nas w coś wierzy, bądź kategorycznie temu zaprzecza. Warto o takich sprawach podyskutować na łamach forum.

Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez nuda » 2008-01-29, 09:39:16

Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw
Jedna z katolickich diecezji w Brazylii zagroziła miejskim władzom ekskomuniką za włączenie się do akcji rozdawania przed karnawałem prezerwatyw i tzw. pigułek dnia następnego - informuje "Gazeta Wyborcza".
Wielka kampania rządu Brazylii i władz lokalnych ruszyła wczoraj, w jej trakcie ma zostać rozdanych prawie 20 mln prezerwatyw - o jedną trzecią więcej niż rok temu. Wszystko po to, by w czasie słynnych karnawałów, nie przybyło chorych na AIDS i choroby weneryczne.

Akcja rządu napotkała sprzeciw Kościoła. Diecezja Recife i Olindy nie tylko zagroziła władzom miejskim ekskomuniką, ale też zaskarżyła je za rozdawnictwo pigułek i prezerwatyw do sądu czytamy w "Gazecie Wyborczej".


Za Onet.pl

I takie pytanie mam, czy ekskomunikę można jakoś cofnać, czy jest to wykluczenie wieczne?
Czy rozdawanie prezerwatyw jest jednoznaczne z wulgaryzacja seksu? To zachęcanie do jednorazowych zbliżeń?

nudaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 531
Dołączył(a): 2008-01-12, 16:02:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez privace » 2008-01-29, 11:17:38

Ciekawe, kiedy u nas księża na to wpadną :niepewny:
O ile wiem, papież ma prawo cofnięcia ekskomuniki.
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez BlueMan » 2008-01-29, 11:49:27

Rozumiem, że w zamian tego, że kościół nie chce rozdawać prezerwatyw buduje szpitale dla osób chorych na AIDS i walczy w ten sposób z tą chorobą?

Wszystko było by OK - gdyby kościół zaproponował jakiś inny, równie bezpieczny sposób antykoncepcji. A on po prostu mówi "nie, bo nie, bo nie można tak" - nie umie się pogodzić z tym, że społeczeństwo się rozwija, są nowe technologie, a on dalej jest w średniowieczu :|
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez zuyboy » 2008-01-29, 14:17:56

Rozumiem, że w zamian tego, że kościół nie chce rozdawać prezerwatyw buduje szpitale dla osób chorych na AIDS i walczy w ten sposób z tą chorobą?

Wszystko było by OK - gdyby kościół zaproponował jakiś inny, równie bezpieczny sposób antykoncepcji.

Więc jest ok, bo KK proponuje nieuprawianie seksu przedmałżeńskiego. A jak ktoś uważa inaczej to niech nie zawyża sztucznie statystyk i ogłosi, że nie chce być katolikiem.
BlueMan napisał(a):A on po prostu mówi "nie, bo nie, bo nie można tak" - nie umie się pogodzić z tym, że społeczeństwo się rozwija, są nowe technologie,

Tak społeczeństwo się rozwija. Jest wolność wyznania, więc jeżeli ktoś nie zgadza z KK to po prostu przestaje być katolikiem.
A prezerwatywy to były już w starożytnym Egipcie.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez cre[a]tive » 2008-01-29, 15:36:35

to prawda, że sporo ludzi, nazywających się katolikami, przeczy samym sobie. Kościół mówi wyraźnie, seks przedmałżeński to grzech, antykoncepcja to grzech itd. jeśli nie potrafisz tego zaakceptować, to odejdź z kościoła. ale dzisiejsi katolicy są bardzo wygodni, chcą korzystać z uciech życia a jednocześnie dalej być katolikami, tym samym żądając zmian od kościoła.
nuda napisał(a):Czy rozdawanie prezerwatyw jest jednoznaczne z wulgaryzacja seksu?

wg mnie nie. widzę to jedynie jako zapobieganie, ale nie zmienia to faktu, że nie dziwię się, że kościół ma coś przeciwko. jednak w swoich groźbach posuwa się stanowczo za daleko.

nuda napisał(a):To zachęcanie do jednorazowych zbliżeń?

zachęcanie do zbliżeń bezpiecznych, jednorazowe zbliżenia były i będą, kwestia czy ludzie pomyślą, zanim rzucą się na siebie w szale rozkoszy. zachęcaniem natomiast nie jest rozdawanie prezerwatyw, jak ktoś nie jest takiej mentalności by się puszczać, albo zaliczać, to prezerwatywa w kieszeni jego poglądów nie zmieni.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez Kamil888 » 2008-01-29, 15:39:20

Buhehehehehe... Nie no, respekt! :rotfl2: Im się zaczyna już w głowach pier*olić, że tak powiem... xD
privace napisał(a):Ciekawe, kiedy u nas księża na to wpadną

O. Tadeusz będzie rzucać klątwy. ;P
Avatar użytkownika
Kamil888None specified
Banned
Banned
 
Posty: 4752
Dołączył(a): 2006-11-03, 19:46:48
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez nika110 » 2008-01-29, 15:43:47

Kamil888 napisał(a):O. Tadeusz będzie rzucać klątwy. ;P

:rotfl2:

No ale już w tamtym roku ta akcja była i jakoś wszystkim sie to podobało xD
Look me in my eyes and promise you won't do me the same...
Avatar użytkownika
nika110None specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1735
Dołączył(a): 2007-05-03, 17:09:16
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez nuda » 2008-01-29, 16:42:58

Wszystko by było proste, gdyby zdanie Kościoła było jednoznaczne, a nie jest.

http://serwisy.gazeta.pl/kosciol/1,64808,2560493.html - kilka przykładów.


Kolejna burza: czerwiec 2000 r., Brazylia. Wielu biskupów i księży w tym kraju od dawna akceptuje po cichu używanie kondomów - nie tylko z powodu konieczności zapobiegania AIDS. Uważają, że to para kochających się małżonków powinna decydować o tym, kiedy chce mieć potomstwo.

nudaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 531
Dołączył(a): 2008-01-12, 16:02:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez zuyboy » 2008-01-29, 17:11:05

nuda napisał(a):Wszystko by było proste, gdyby zdanie Kościoła było jednoznaczne, a nie jest.

Jeżeli jesteś katoliczką to muszę Cię zmartwić. Stanowisko jest jednoznaczne.
kolejna burza: czerwiec 2000 r., Brazylia. Wielu biskupów i księży w tym kraju od dawna akceptuje po cichu używanie kondomów - nie tylko z powodu konieczności zapobiegania AIDS. Uważają, że to para kochających się małżonków powinna decydować o tym, kiedy chce mieć potomstwo.

Dwa akapity niżej:
Niemniej Watykan przysłał przedstawiciela, który zobowiązał biskupów brazylijskich do ogłoszenia, że w katolickiej nauce nic się w tej sprawie nie zmieniło.


Może są jakieś sygnały, że coś się może w przyszłości zmienić, ale na dzień dzisiejszy stanowisko jest jednoznaczne.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez nuda » 2008-01-29, 17:17:09

Masz rację, ale Kościół to ludzie, którzy nie myślą jednoznacznie opierając się na tych samych przesłankach. Nie powinno być takich sygnałów płynących od samych biskupów do wiernych, że tak jest ale nie do końca się z tym zgadzam.

Zgadzają się na wyliczanki i możliwość seksu małżeńskiego w niepłodne dni, czyli dopuszczają seks dla przyjemności?
Nie ocenia się ludzi po kulturze ich bakterii.

nudaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 531
Dołączył(a): 2008-01-12, 16:02:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez Guciu » 2008-01-29, 17:19:53

zuyboy napisał(a):Stanowisko jest jednoznaczne.


Stanowisko to jest wymysłem biskupów/arcybiskupów/ ogolnie rzecz biorąc kapłanów. Jesli się nie bede stosował do tego stanowiska to co ? Przestanę być katolikiem ? Wiara powinna opierać się na Piśmie Świętym, nie na wymysłach księży.
"Mówi się, że krew jest bezcenna. To nie jest prawda. Ma ona taką wartość, jaką wartość ma własne życie.To jest cena, wobec której i matematyka i rozum są bezradne."
Avatar użytkownika
GuciuNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1992
Dołączył(a): 2007-06-01, 11:44:34
Lokalizacja: Lezajsk
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez cre[a]tive » 2008-01-29, 17:28:17

Guciu napisał(a):Wiara powinna opierać się na Piśmie Świętym, nie na wymysłach księży.

a czym jest pismo święte jeśli nie spisem opowieści napisanym przez takich samych ludzi, jak księża. i do pisma świętego chcesz się stosować a do tego co mówią namiestnicy kościoła, do którego należysz to już nie?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez Guciu » 2008-01-29, 17:31:31

kobieta napisał(a):czym jest pismo święte jeśli nie spisem opowieści napisanym przez takich samych ludzi


Jeśli wierzyć religii to Pismo Święte jest dziełem Boga napisanym ręką człowieka. Bóg to przekazał, wiec powinno się do tego stosować.

a do tego co mówią namiestnicy kościoła, do którego należysz to już nie?


Namiestnicy kościoła nie są Bogiem, nie muszę ich słuchać, żeby być katolikem.
"Mówi się, że krew jest bezcenna. To nie jest prawda. Ma ona taką wartość, jaką wartość ma własne życie.To jest cena, wobec której i matematyka i rozum są bezradne."
Avatar użytkownika
GuciuNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1992
Dołączył(a): 2007-06-01, 11:44:34
Lokalizacja: Lezajsk
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez cre[a]tive » 2008-01-29, 17:38:01

Guciu napisał(a):Jeśli wierzyć religii to Pismo Święte jest dziełem Boga napisanym ręką człowieka. Bóg to przekazał, wiec powinno się do tego stosować.


obejrzyj sobie film "ewangelia wg Judasza" (to film dokumentalny) a dowiesz się ile ewangelii było na początku i tego, że pismo święte wygląda tak a nie inaczej to wynik tego, że pewien biskup wybrał te ewangelie, które pasowały mu najbardziej. czy muszę jeszcze dodawać, że te ewangelie bardzo się od siebie różniły? i jeden ksiądz wybrał to co teraz czytacie i na czym się opieracie w swej wierze.

Guciu napisał(a):Namiestnicy kościoła nie są Bogiem, nie muszę ich słuchać, żeby być katolikem.


hm, a z tego co ja wiem, to w piśmie świętym jest napisane, że Bóg wybiera sobie przedstawicieli swoich na ziemi, na czele tych przedstawicieli stoi papież, sprawują oni tutaj wolę Boga i należąc do kościoła i nazywając się synem Bożym, tych przedstawicieli należałoby słuchać:) proszę wybaczyć, że nie przytoczę żadnych fragmentów, ale nie znam na tyle dobrze pisma świętego. choć może na forum znajdzie się ktoś, kto zna i nawet oświeci nas jakimiś ciekawymi fragmentami.
Ostatnio edytowano 2008-01-29, 17:39:27 przez cre[a]tive, łącznie edytowano 1 raz
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez Guciu » 2008-01-29, 17:44:23

kobieta napisał(a):obejrzyj sobie film "ewangelia wg Judasza" (to film dokumentalny) a dowiesz się ile ewangelii było na początku i tego, że pismo święte wygląda tak a nie inaczej to wynik tego, że pewien biskup wybrał te ewangelie, które pasowały mu najbardziej. czy muszę jeszcze dodawać, że te ewangelie bardzo się od siebie różniły? i jeden ksiądz wybrał to co teraz czytacie i na czym się opieracie w swej wierze.


Wiem, rozumiem Cie. Widziałem ten dokument. Ciekawy jest, polecam ;)
kobieta napisał(a):hm, a z tego co ja wiem, to w piśmie świętym jest napisane, że Bóg wybiera sobie przedstawicieli swoich na ziemi, na czele tych przedstawicieli stoi papież, sprawują oni tutaj wolę Boga i należąc do kościoła i nazywając się synem Bożym, tych przedstawicieli należałoby słuchać:)


Jednak są oni tylko ludźmi i popełniają błędy (a za taki właśnie uważam ten pomysł). Ciekaw jestem jak kościół tłumaczy zakaz stosowania prezerwatyw. Poza tym, ekskomunika to zbyt duża kara dla katolika. Ba, powiedziałbym nawet, że to największa kara dla osoby wierzącej i praktykującej ;)
"Mówi się, że krew jest bezcenna. To nie jest prawda. Ma ona taką wartość, jaką wartość ma własne życie.To jest cena, wobec której i matematyka i rozum są bezradne."
Avatar użytkownika
GuciuNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1992
Dołączył(a): 2007-06-01, 11:44:34
Lokalizacja: Lezajsk
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez zuyboy » 2008-01-29, 18:26:20

Guciu napisał(a):Wiara powinna opierać się na Piśmie Świętym, nie na wymysłach księży.

Katolicyzm to religia, a nie wiara.
Guciu napisał(a):Jednak są oni tylko ludźmi i popełniają błędy

Jeden z dogmatów mówi o nieomylności papieża w sprawach wiary i obyczajów, więc jako katolik nie możesz pisać, że papież popełnia błędy.
kobieta napisał(a):to w piśmie świętym jest napisane, że Bóg wybiera sobie przedstawicieli swoich na ziemi, na czele tych przedstawicieli stoi papież, sprawują oni tutaj wolę Boga i należąc do kościoła i nazywając się synem Bożym, tych przedstawicieli należałoby słuchać:)

Pozostaje kwestia, kto tym przedstawicielem jest. Bo ludzi, którzy się za nich uważają nie brakuje.

Guciu napisał(a):Namiestnicy kościoła nie są Bogiem, nie muszę ich słuchać, żeby być katolikem.

Musisz, aby być dobrym katolikiem.
Guciu napisał(a):Ciekaw jestem jak kościół tłumaczy zakaz stosowania prezerwatyw.

Mógłbyś na przykład przeczytać artykuł, który zapodała nuda.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez Guciu » 2008-01-29, 18:30:54

zuyboy napisał(a):więc jako katolik nie możesz pisać, że papież popełnia błędy.


zuyboy napisał(a):Musisz, aby być dobrym katolikiem.


Mogę pisać i nic nie muszę. Nie jestem wierzący.
"Mówi się, że krew jest bezcenna. To nie jest prawda. Ma ona taką wartość, jaką wartość ma własne życie.To jest cena, wobec której i matematyka i rozum są bezradne."
Avatar użytkownika
GuciuNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1992
Dołączył(a): 2007-06-01, 11:44:34
Lokalizacja: Lezajsk
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez hitman1986 » 2008-01-29, 18:33:56

A ja jestem ateistą i nie interesuje mnie to, co kapłani Kościoła mówią... o!

Z resztą, zapomnieliście o jednej rzeczy: jeśli Bóg istnieje i ktoś w Niego wierzy, to jest takie coś jak "wolność wyboru". Można być katolikiem i grzeszyć, ale później na tym waszym Sądzie Ostatecznym zostaniecie zlustrowani z tego, co zrobiliście...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez Ahl-I-Batini » 2008-01-29, 19:31:12

Guciu napisał(a):
zuyboy napisał(a):więc jako katolik nie możesz pisać, że papież popełnia błędy.


zuyboy napisał(a):Musisz, aby być dobrym katolikiem.


Mogę pisać i nic nie muszę. Nie jestem wierzący.

To po co roztrzasasz sprawy, ktore Cie nie dotycza i nie masz o nich pojecia?

Mnie ta sytuacja sie podoba. Kosciol w racjonalny sposob sprzeciwil sie procederowi, ktory uwaza za niemoralny.

Skierowal sprawe do sadu, czyli bedzie normalny proces i wszystko rozstrzygnie sie zgodnie z prawem.
Grozi ekskomunika. Przeciez jesli ktos ma gdzies nauki kosciola to jest mu chyba tez obojetne czy ktos nalozyl na niego ekskomunike czy nie. Poza tym sprawa jest troche bardziej skomplikowana i grozba ma tylko charakter informacyjny.
Ostatnio edytowano 2008-01-29, 19:38:16 przez Ahl-I-Batini, łącznie edytowano 2 razy
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Groźba ekskomuniki za rozdawanie prezerwatyw

Postprzez Guciu » 2008-01-29, 19:35:07

To po co roztrzasasz sprawy, ktore Cie nie dotycza i nie masz o nich pojecia.


Bo jestem ciekaw, dlaczego kościół ingeruje w życie prywatne, intymne ludzi.
"Mówi się, że krew jest bezcenna. To nie jest prawda. Ma ona taką wartość, jaką wartość ma własne życie.To jest cena, wobec której i matematyka i rozum są bezradne."
Avatar użytkownika
GuciuNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1992
Dołączył(a): 2007-06-01, 11:44:34
Lokalizacja: Lezajsk
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Religia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości

cron