Gry które uczą

Czyli odstresowanie od codzienności.

Gry które uczą

Postprzez KenWatanabe » 2011-07-01, 21:25:52

26 sierpnia 1813 roku, 180tys żołnierzy z połączonych armii Austriackich, Pruskich i Rosyjskich nacierają pod dowództwem feldmarszałka Schwarzenberga na Drezno bronione przez 40tys francusów pod dowództwem marszałka Saint-Cyr. Napoleon któremu do tej pory nie udało się zniszczyć na śląsku sił Bluchera, postanowił wrócić się do Drezna i uratować marszałka Saint-Cyr. Po dwóch dniach walk Francuzi odnoszą spektakularne zwycięstwo. Nie ratuje ich to jednak od późniejszych zmagań pod Lipskiem i ostatecznej porażki w wojnie z VI koalicją.

Piąteczek ;), w końcu trochę odpoczynku więc postanowiłem sobie troszkę pograć w Total Wara. Kampania jednego gracza, bitwa, Drezno, poziom hard; po godzinie gry efekt troszkę inny niż historyczny, no cóż nie zawsze można wygrywać :). Ale poza wirtualnymi regionami gracz ma okazję zdobyć coś więcej, a mianowicie wiedzę, historyczną w tym wypadku.

I bywa, że podobne wiadomości bardzo się przydają. Dziś na przykład widzę się z francuzem, temat wyczerpany, oklepane żarty też nam się skończyły, a głupio tak jeść w kompletnej ciszy. No to leci mała anegdota historyczna, facet podłapuje, okazuje się, że jest fanem tego okresu i jakoś się ciągnie rozmowa od księstwa Warszawskiego, aż do Drezna, no i na Elbę rzecz jasna :). Bardziej to przyczyna niż skutek mojej dzisiejszej rozgrywki ale gdybym wcześniej nie grał to pewnie skończyłoby się z obu stron zostawieniem po sobie negatywnego wrażenia służbisty bez życia prywatnego :P.

Znacie może jakieś inne gry z których można czerpać chociażby podstawową wiedzę w jakiejś dziedzinie? Zdarzyło się Wam z tej wiedzy skorzystać, chociażby w szkole gdzie gra może być substytutem nudnej książki? Jeśli tak to czego się nauczyliście? :D
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-07-03, 16:15:28

Generalnie ja polecę taką oczywistością - gry przede wszystkim uczą języków obcych. Większość dzieciaków, które grają w gry znają takie słowa jak "sword", "play", "game over", "buy", etc. Tylko, co mnie zadziwia, czasem tej wiedzy nie potrafią wykorzystać w życiu realnym, zupełnie jakby rozumiały te słowa tylko w jednym kontekście, nie potrafiąc ich zastosować do innego.

Jeśli natomiast chodzi Ci o ciekawe gry historyczne to parę lat temu grałam w Hidden and Dangerous - świetna gra, taka strzelanka wojenna, gdzie trzeba wykonywać różne misje. O ile dobrze pamiętam była to część druga i pojawiało się tam sporo takich opisów wydarzeń historycznych i całego przebiegu akcji, także nie było to same przedstawienie celów, które należy wykonać, było zarysowane tam całe tło historyczne. Jeśli lubisz takie klimaty to myślę, że możesz spróbować z tą grą, nie obiecuję, że się nie zawiedziesz, ja sama grałam w nią jakieś 6 lat temu, więc pamiętam to jak przez mgłę, mimo wszystko mam wrażenie, że mogłaby Ci się spodobać.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Gry które uczą

Postprzez KenWatanabe » 2011-07-03, 23:56:42

cre[a]tive napisał(a):parę lat temu grałam w Hidden and Dangerous

Osz kurcze! Ja też w to grałem, w jedynkę i dwójkę :)
nawet mam gdzieś płytę :D,

to bardzo stara gra ale ja też ją miło wspominam. W dwójce chyba nawet te scenariusze na faktach były i ten dowódca, to chyba wzorowany był na autentycznej postaci. To dobra gra była, nie to co te dzisiejsze FPSy które się przechodzi w 3h :P

cre[a]tive napisał(a):Generalnie ja polecę taką oczywistością - gry przede wszystkim uczą języków obcych. Większość dzieciaków, które grają w gry znają takie słowa jak "sword", "play", "game over", "buy", etc. Tylko, co mnie zadziwia, czasem tej wiedzy nie potrafią wykorzystać w życiu realnym, zupełnie jakby rozumiały te słowa tylko w jednym kontekście, nie potrafiąc ich zastosować do innego.

Słuszna uwaga, faktycznie wszystkie gry które są online uczą trochę języków. Ale co do tych kontekstów to ja sądzę, że to wynika bardziej z tego, że słownictwo jest zazwyczaj bardzo wąskie; w realnym życiu rzadko kiedy rozmawia się o zbrojach i amuletach, a inne rzeczy jak zdobywanie doświadczenia mogą być rozumiane trochę inaczej :)
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-07-04, 00:07:22

KenWatanabe - 03 lip 2011 23:56 napisał(a):Osz kurcze! Ja też w to grałem, w jedynkę i dwójkę :)
nawet mam gdzieś płytę :D,


Ja właśnie też gdzieś posiadam wersję instalacyjną tejże gry. Pamiętam nawet, iż zajmowała trzy płyty CD :) Chyba z okazji urlopu odnajdę to nawet i pogram sobie znów! Po tylu latach już niewiele pamiętam, więc będzie to prawie nowe doświadczenie ;)

KenWatanabe - 03 lip 2011 23:56 napisał(a):Słuszna uwaga, faktycznie wszystkie gry które są online uczą trochę języków. Ale co do tych kontekstów to ja sądzę, że to wynika bardziej z tego, że słownictwo jest zazwyczaj bardzo wąskie; w realnym życiu rzadko kiedy rozmawia się o zbrojach i amuletach, a inne rzeczy jak zdobywanie doświadczenia mogą być rozumiane trochę inaczej :)


Tak, tyle że ja często mam przyjemność pytać 13-latków co znaczy np. buy? I tu konsternacja: "kurcze skąd to znam, znam to, gdzieś to było.. ". I w momencie jak im się daje odpowiedź "toż to przecież znaczy kupić!"
I jakie odpowiedzi padają? "ano tak.. przecież! ciągle w to klikam w metinie jak kupuję surowce!".
I to mnie właśnie zastanawia. Niby rozumieją kontekst. I uczą się z kontekstu. Z drugiej strony nie potrafią tej naturalnie zdobywanej wiedzy wykorzystać gdzie indziej. A gdy dostaną gotową odpowiedź podaną na tacy to staje się oczywiste, że dane słowo znaczy właśnie to a nie co innego. To jest ciekawe zjawisko i ja na pewno przyjrzę się temu bliżej ;) W każdym razie na szczęście nie dotyka to wszystkich. Część dzieciaków - graczy bardzo dobrze przyswaja słownictwo i pamięta je również w życiu realnym ;)
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez Josephine » 2011-07-04, 00:33:59

Prawdę mówiąc, dawno już w nic nie grałam, ale jeśli już to moje ulubione gry to gry ekonomiczne, np: Capitalism II. O ile nie służą raczej utrwalaniu konkretnej wiedzy to na pewno stymulują logiczne myślenie, myślenia analityczne, poprawiają refleks, uczą planowania, opracowywania strategii, spojrzenia długofalowego, itd...
http://josephinecoquine.bloog.pl/
Avatar użytkownika
JosephineNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2011-07-01, 20:11:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez twistet » 2012-03-01, 16:36:45

hehe wszystkie gry uczą, tylko nie wszystkie uczą tego czego należy :D generalnie gry online są dobre do nauki języka, bo gdzie indziej można tak łatwo nawiązać kontakt z ludźmi z całego świata.
Avatar użytkownika
twistetNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2012-03-01, 16:18:22
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Edmund

Postprzez CookieMonster » 2012-09-03, 08:45:12

A gry z których dzieciaki się będą mogły czegoś nauczyć? Chodzi o dziesięciolatków? A gry głównie na PS?
Avatar użytkownika
CookieMonsterNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 192
Dołączył(a): 2010-09-02, 18:09:50
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez manganesesulfate » 2012-09-05, 03:33:54

Jeśli lubisz takie klimaty to myślę, że możesz spróbować z tą grą, nie obiecuję, że się nie zawiedziesz, ja sama grałam w nią jakieś 6 lat temu, więc pamiętam to jak przez mgłę, mimo wszystko mam wrażenie, że mogłaby Ci się spodobać.
manganese sulfate http://www.rqsulfates.com
Avatar użytkownika
manganesesulfateNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): 2011-11-02, 05:00:47
Lokalizacja: Changsha,China
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re:

Postprzez CookieMonster » 2012-09-05, 15:59:35

manganesesulfate napisał(a):Jeśli lubisz takie klimaty to myślę, że możesz spróbować z tą grą, nie obiecuję, że się nie zawiedziesz, ja sama grałam w nią jakieś 6 lat temu, więc pamiętam to jak przez mgłę, mimo wszystko mam wrażenie, że mogłaby Ci się spodobać.

To znaczy jaką??
Avatar użytkownika
CookieMonsterNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 192
Dołączył(a): 2010-09-02, 18:09:50
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Monszy » 2012-09-24, 13:49:45

Właśnie mam ten sam problem zastanawiam się jaką grę mogę kupić 11 letniemu dziecku żeby stymulowała do logicznego myślenia. Polecicie cos?
Avatar użytkownika
MonszyNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 24
Dołączył(a): 2012-09-21, 21:58:20
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2012-09-25, 01:18:57

Hidden and Dangerous, którą polecała Creative to w sumie dobra gra taktyczna która wymaga przemyślenia i rozegrania. W dodatku 11 latek na pewno odnajdzie się w klimacie, bo nawet mnie on przekonuje - jest świetny. I wiedzę historyczną też zdobędzie po trosze.

Ponadto dobrą strategią jest seria civilization, która myślenia uczy, za to wiedzę historyczną przekazuje w umiarkowany sposób. Poza civilopedią w której można sobie poczytać realne historie; i granie na scenariuszach.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Gry które uczą

Postprzez Babyblue » 2014-04-16, 12:31:10

My staramy się grać tylko w takie...
Dla dzieci powyżej 8 lat Obrazek i mniejsza wersja Obrazek
Podobnie Agenci - choć całkiem inny rodzaj rozgrywki ;)
Obrazek

A z gier online Hearthstone - strategia też uczy ;)
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Gry które uczą

Postprzez zyrafa » 2014-04-26, 19:57:57

Ja moge polecic gre dla doroslych i dzieci "Duuuszki". Cwiczy logiczne myslenie, spostrzegawczosc i refleks.Gramy w nia cala rodzina.
Avatar użytkownika
zyrafaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 41
Dołączył(a): 2012-09-01, 10:17:09
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Mrówa » 2015-03-29, 21:12:14

bardzo fajnie, że wspólnie z dziećmi spędzacie czas, ja również uważam, że fajnie jest pograć w rodzinnym gronie, my co prawda odrzuciliśmy tradycyjne planszówki na rzecz elektronicznej kostki do gry DICE + i każdy w rodzinie dobrze się bawi.
Avatar użytkownika
MrówaNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 326
Dołączył(a): 2009-01-09, 22:38:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Adiyoshi » 2015-04-09, 23:31:22

Ja za dzieciaka grałem w takie gierki które uczyly angielskiego i powiem Wam, że pomogły mi uczyć języka na wczesnym etapie
Avatar użytkownika
AdiyoshiNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 50
Dołączył(a): 2015-04-09, 23:01:03
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Gry które uczą

Postprzez Mrówa » 2015-04-15, 15:25:28

ja zauważyłam że dzięki tej kostce moje dzieciaki ćwiczą zręczność i dobrze się bawią grając na tablecie w gry, przynajmniej tak szybko się nie nudzą.
Avatar użytkownika
MrówaNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 326
Dołączył(a): 2009-01-09, 22:38:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez bbar » 2016-07-28, 10:24:32

Ja lubię planszówki, mój ostatni zakup to magic the gathering arena of the planeswalkers, wczesniej trochę grałam w wersję podstawową. Tutaj dodatkowo są figurki, arena do gry, fajnie to wzystko wygląda i dosyć łatwo można zrozumieć zasady, jedna rozgrywka to około 30 minut, mam grę od niedawna ale powoli już poznaję mocniejsze i słabsze strony poszczególnych postaci :) no i myślę o jakiejś strategii.
Avatar użytkownika
bbarNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 182
Dołączył(a): 2014-02-12, 19:05:52
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Gry

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 183 gości

cron