Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłych?

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłych?

Postprzez Makarena » 2011-11-23, 17:15:10

Tak mi ostatnio przyszło do głowy jak zastanawiałam się nad zarobkami i sytuacją na rynku pracy dla "humanistów" czyli między innymi dla mnie. Niestety piękne lata szkolne mam już za sobą i raczej nie widzę możliwości powrotu :znudzony:. Na razie pytam tak czysto teoretycznie, ale myślicie, że stary piernik/ stara pierniczka może jeszcze nadrobić zaległości? :kamil888:
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kamil » 2011-11-23, 17:41:20

Wszystko jest możliwe tylko trzeba chcieć, ja mam na roku babcie która ma 73 lata i studiuje, fakt że wykładowcy patrzą pobłażliwie na nią, ale sam fakt że się jej chce i jakoś sobie radzi.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Makarena » 2011-11-23, 18:40:53

wow! Gratuluję babci! Ale tak na zwykłym uniwerku czy trzeciego wieku?
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kamil » 2011-11-23, 19:27:10

Na zwykłym Uniwersytecie.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2011-11-24, 00:32:51

Właśnie :), jak ktoś ma ścisłe horyzonty to łatwiej mu nadganiać zaległości z humanistycznych dziedzin niż na odwrót. Większość kierunków ścisłych jest w gruncie rzeczy prosta, a już najbardziej matematyka. Ta prostota objawia się tym, że albo się ją rozumie albo nie, wielkiej filozofii tu nie ma, a co za tym idzie też nauki i czytania masy informacji. Uważam, że można nadrobić ale podstawowa zasada pozostaje niezmienna - w naukach ścisłych czas nauki nie jest proporcjonalny do postępów.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Makarena » 2011-11-24, 16:44:53

A nie jest jeszcze tak, że w ścisłych nie można "przegapić" jakiegoś szczebelka. W sensie jak już czegoś nie załapiesz, albo ci się nie będzie chciało do czegoś przyłożyć, to potem kapota. Ja chyba tak miałam. W czwartej klasie przestałam odrabiać zadania z matmy, bo nauczycielka zadawała ich tyle, że 3 godziny dziennie siedziałam. Stwierdziłam, że mi się nie chce i wolę przepisać od koleżanki :/ a potem braki były takie...
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez KenWatanabe » 2011-11-24, 17:50:37

Wiesz Makarena, tak jest jak musisz się uczyć czegoś, a w rzeczywistości w ogóle Ci to nie pasuje. Nie każdy ma zdolności matematyczne, a jeśli już ktoś ma to po opuszczeniu kilku tematów zajrzy w książkę i po 15 min stwierdzi, że to same oczywistości i nie ma się czym przejmować.

Różni ludzie różnie reagują na ścisłą wiedzę, jedni pojmą materiał w mig innym potrzeba na to więcej czasu.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-11-25, 22:36:06

Co za pytanie. Wszystko się da! Trzeba trochę chęci, zacięcia i motywacji. Oczywiście - jednym przychodzą pewne rzeczy szybciej, innym wolniej, mozolnie wręcz. Jednak jestem zdania iż każdy może się wszystkiego nauczyć. To jedynie kwestia zacięcia, czasu i podejścia.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez Babyblue » 2011-12-01, 10:27:53

Stwierdzenia -WSzystko się da tylko trzeba chcieć słabo mnie przekonują ;)
To jak mówienie umierającemu: Wszystko będzie dobrze...

Może i się da, ale za jaką cenę i jakim kosztem? Czy zawsze warto?...

Wracając bardziej do tematu, zależy co konkretnie masz na myśli? Wszystkie wzory matematyczne, chemiczne, fizyczne, symbole, prawa Newtona i innych?...
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez Makarena » 2011-12-01, 12:07:12

Babyblue uczenie się wzorów byłoby bez sensu i raczej mijałoby się z celem. Chodziło mi raczej o takie proste "zrozumienie" i generalne pojęcie o co chodzi.

KenWatanabe, czyli po prostu Twoim zdaniem jestem ścisłym debilem? Dzięki! :rotfl:
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez Babyblue » 2011-12-07, 12:01:16

Jak nie chodzi o wzory i kombinowanie mikstur chemicznych, to luz :)

Z dziedzin ścisłych też można zrobić fajną opowieść. Przecież zdarzają się tego typu programy w tv nawet.

A jeśli chcesz konkretnej porady, to wczoraj chyba widziałam u koleżanki na facebooczku blogową recenzję jakiejś książki o fizyce, takiej popularnonaukowej.
Postaram się sprawdzić jeszcze dziś lub jutro, jeśli Cię interesuje ;)
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Josephine » 2011-12-07, 12:50:48

Makarena zgodzę się z pozostałymi, że jeśli ma się chęci i motywację to zaległości, o których mówisz można nadgonić. Według mnie pomocne mogą być choćby korepetycje, jeśli zakładasz dalszą naukę w jakiejś szkole, na studiach. Nawet, gdy systematyczność nie jest Twoją najmocniejszą stroną to świadomość, że ktoś będzie starał się skontrolować stan Twojej wiedzy i zrozumienia jej, zdecydowanie pomoże w nauce.
http://josephinecoquine.bloog.pl/
Avatar użytkownika
JosephineNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 48
Dołączył(a): 2011-07-01, 20:11:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez KenWatanabe » 2011-12-07, 17:29:33

Makarena napisał(a):KenWatanabe, czyli po prostu Twoim zdaniem jestem ścisłym debilem? Dzięki! :rotfl:


Skądże znowu, ja przecież nie wiem jak szybko przyswajasz ścisłą wiedzę. Sama to wiesz najlepiej. Jeśli nie sprawiało Ci nigdy większych trudności uczenie się matematyki to myślę, że nadgonisz w błyskawicznym tempie. To, że przestałaś się uczyć w którejś klasie nie znaczy jeszcze, że nie masz zdolności, to znaczy tylko, że takie przedmioty mogą Cię nudzić.

Najlepiej otwórz książkę, zacznij przeglądać i sprawdź czy wszystko łapiesz. Nie minie godzina jak sama sobie uświadomisz czy to ma sens.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez Makarena » 2011-12-08, 10:58:51

KenWatanabe nie mam pojęcia jak szybko przyswajam. Głównie dlatego, że odpuściłam sobie już bardzo, bardzo dawno temu te dziedziny wiedzy. Ale masz racje biadolenie nie nie da. Trzeba by do czegoś zajrzeć.

Babyblue dawaj te książkę!
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-12-08, 21:08:40

Babyblue - 01 gru 2011 09:27 napisał(a):Stwierdzenia -WSzystko się da tylko trzeba chcieć słabo mnie przekonują ;)



Mogą Cię nie przekonywać, ale to prawda w najczystszej postaci. Każdy kto nie ma upośledzenia umysłowego (piszę poważnie, nie zgrywam się, ani nie obrażam, gdyby ktoś miał wątpliwości) może pojąć wszystko, jednak cuda na tym świecie nie zachodzą i trzeba posadzić tyłek na krześle i zabrać się ostro do roboty. Pozwolę sobie na luźne porównanie - od myślenia o diecie i planowania pójścia na siłownię od poniedziałku się nie schudnie, należy ruszyć cztery litery i zacząć ćwiczyć. Tak samo to działa w przypadku nauki. Stety bądź niestety (dla niektórych).
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez Babyblue » 2011-12-09, 11:14:34

Owszem, tylko nieraz samemu ciężko znaleźć tę właściwą drogę, obrać kierunek. Ja na przykład tak miałam z magisterką. w pewnym momencie stwierdziłam, że nie jestem w stanie tego napisać. :/

Ale kurczak, znam osoby, które mi die dorównywały na studiach, a napisały.
Po prostu brakowało mi kierunkowskazu. Sama nie wiedziałam którędy pójść, od czego zacząć. -Zbierałam materiały, a potem w trakcie wychodziło, że to nie to, albo za mało...

Makarena mam już namiar na tę książkę: http://kreatywa.blogspot.com/2011/11/odkryj-smak-fizyki-jerzy-przystawa.html

Widziałam, ze jest w najnowszej gazetce Empiku, to może na stronie też będą jakieś opnie tych, co już ewentualnie kupili ;)
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez tequila » 2011-12-09, 17:32:28

cre[a]tive - znam takie osoby, które mimo korepetycji, a byly zdrowe umyslowo, nie byly w stanie pojac matematyki... serio. I to nie bylo kwestia zlej woli.

Ja na przyklad tak mam, ze matematyka jest dla mnie bardzo trudna. Nie na poziomie prostych zadan oczywiscie, ale ta bardziej skomplikowana. A np. fizyka, czyli w zasadzie proste, matematyczne przeksztalcanie wzorow jest jak najbardziej do ogarniecia. Z fizyka u mnie jest nieco gorzej jezeli chodzi o teorie... Moze dlatego, ze w szkole tak na prawde dostawalam zawsze porcje zadan do rozwiazania... a nuczyciele nigdy nie dbali o to, zeby zainteresowac sednem sprawy i "zaplodnic" mlode umysly... ;)
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Makarena » 2011-12-13, 11:59:16

Dzieki Babyblue! Już znalazłam na stronie Empiku. Myślałam, że będzie droższa :luka:. Wszyscy macie rację z tym impulsem, pokierowaniem itp. Ja na szczęście z magisterką miałam bardzo wymagającą promotorkę. Musiałam oddawać rozdziały na czas, wszystko było dokładnie sprawdzane. Bez takiego bata nad głową pewnie do dziś bym nie napisała :zawstydzony:.

Mam takie wrażenie, że w dorosłym życiu człowiek musu być sam dla siebie zachętą, żeby się dalej rozwijać, dokształcać... Nikt mu już nie każe siedzieć bezczynnie na kanapie. Postanowiłam wziąć się za siebie i kupić tę książkę, a przede wszystkim przeczytać :boks:
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez Babyblue » 2011-12-14, 16:06:13

Tak trzymać dziewczyno :)

Ja umiesciłam tę ksiązkę na liście do mikołaja, to może jak dostane, a Ty kupisz to sobie pofizykujemy razem;)
ale mam też nadzieję, że dostanę ksiązkę ks. Bonieckiego, bo to ciekawa postać.
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy da się nadgonić szkolne zaległości w naukach ścisłyc

Postprzez Babyblue » 2011-12-29, 12:06:00

Mikołaj był w tym roku szczodry w książki :ok:

Dostałam "Odkryj smak fizyki", o której pisałyśmy, "Polkę" Gretkowskiej, a do tego "Lepiej palić fajkę niż czarwonice" Bonieckiego.
Nie wiem od czego zacząć. Wszystko ma swoje za i przeciw. Z fizyki przeczytałam Wstęp i jest obiecująco, z "Polki" 20 stron i jeszcze nie wiem co myślę. Do Bonieckiego zerknęłam, bardzo ładne wydanie i można czytać w miedzy czasie, ale lepiej skupić się na czymś jednym...
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 157 gości

cron