Geodezja? warto czy nie?

Człowiek przez całe życie przecież się uczy !

Geodezja? warto czy nie?

Postprzez <HST> » 2010-05-13, 22:14:57

Witam. Mam problem bo nie znam nikogo kto chodzilby na ten kierunek a powiem szczerze,ze zainteresowal mnie ten kierunek. Moze znacie kogos kto chodzi/ł ? Piszcie co myślicie.
Avatar użytkownika
<HST>None specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2010-02-07, 22:34:34
Lokalizacja: Herby
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kosmowski.be » 2010-05-13, 22:19:12

<HST> - 13 maja 2010 22:14 napisał(a):Moze znacie kogos kto chodzi/ł ?

poczekaj na Skubana, Ona jest na tym kierunku :)

co o tym mysle? fajny kierunek, mysle ze z przyszloscia. raczej dobrze platny zawod pozniej. :ok:
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-05-13, 23:08:05

Też myślę, że kierunek przyszłościowy. Ale moje rozumowanie jest tak na "chłopski rozum". Niech się Skubana wypowie :P
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Skubana » 2010-05-14, 15:29:22

<HST> a co Cię szczególnie interesuje? Studia czy Technikum Geodezyjne, bo widzę, że nie miałeś z takim do czynienia, a nie wiem jaki Twój wiek :P ?
Avatar użytkownika
SkubanaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 2010-01-19, 13:57:59
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez <HST> » 2010-05-14, 16:12:02

matura za rok. Zastanawiam sie na co isc. Interesuja mnie studia na kierunku geodezja (i wycena nieruchomosci chyba w tez jest). A nie ukrywam, ze lubie geografie. Na maturze tez mozna zdawac podstawe mate i rozszerzenie gecia.
Avatar użytkownika
<HST>None specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2010-02-07, 22:34:34
Lokalizacja: Herby
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Skubana » 2010-05-14, 17:30:46

Niby na geodezję potrzebna jest ta geografia (do wyboru z fizyką), ale tak naprawdę w trakcie nauki więcej jest fizyki, geografii już mniej. I dobry poziom matmy koniecznie. Nie ma co nastawiać się na ten kierunek, kiedy nie potrafi się dobrze liczyć. Bo to nie tak jak większość osób twierdzi, że geodeta to se chodzi i mierzy w terenie i robi mapy, bo poza tym jest masa liczenia, projektowania etc. Wypadałoby mieć też dobre oko (które prawdopodobnie po jakimś czasie wypali komputer), dobry wzrok baardzo mile widziany.
Jeśli chodzi o studia, to zależy gdzie chciałbyś się wybrać. Z uczelni przoduje AGH i WAT, tam najciężej. Dnie i noce wkuwania, i masa projektów (pocieszające jest to, że jak już się jest tym geodetą, to nie trzeba nic kreślić, rapitograf można schować do kieszeni, wyjmować od czasu do czasu a żeby uzyskać mapę wystarczy wrzucić dane do komputera i praktycznie "sama" się zrobi xD).
Po studiach czy chociażby po technikum można pracować w firmach geodezyjnych, firmach zajmujących się budowlanym fachem, firmach wykonujących pomiary, sporządzających wyrysy z map do ksiąg wieczystych, w firmach górniczych (nawet kopalniach), firmach poszukiwawczych (w Polsce np. gaz czy ropa, złoża surowców). Aa, i jeszcze można pracować we wszelkich urzędach administracji samorządowej -każda gmina potrzebuje co najmniej jednego geodety (w powiecie nawet więcej), w którego interesie leży świadczenie usług dla firm i ludności, ma mapy terenów, wydaje zaświadczenia o charakterystyce, klasie gruntów, przeznaczeniu terenu i innych podobnych... Oprócz tego wydawnictwa kartograficzne.
Po studiach czy po technikum można podjąć pracę w zawodzie, ale nie na swój rachunek. Krótko mówiąc robi się wszystko, co każą, tylko pod naszą robotą podpisują się inni, bo z naszym podpisem robota jest nic nie warta. Przez pewien czas trzeba odbywać tak jakby "praktyki", które trwają 3 lata. W tym czasie przeciętny geodeta zarabia zwykle od 1200 zł (ale to zależy od zatrudnienia, miejsca pracy itp.), i praca zwykle przekracza standardowe 8h dziennie. [Mam kolegę, który będąc na 3 roku studiów zarabia prawie 5 tys., kilka innych osób zarabiają 4 tys. miesięcznie i to zaraz po ukończeniu technikum, jednocześnie studiując- widać jak się chce, to można :P ], po prostu, albo trzeba dobrze szukać dobrej pracy, albo mieć znajomości (no, nie oszukujmy się, znajomości czasami też mają znaczenie, nawet w takiej geodezji [można się o tym przekonać chociażby poszukując praktyk w firmach geodezyjnych])
A :boss: ! Do wyboru na studiach są takie specjalności jak: "Geodezja inżynieryjno-przemysłowa" (chyba jedna z ciekawszych ,"Szacowanie nieruchomości i kataster", "Geoinformatyka, fotogrametria i teledetekcja" (z tego, co mi wiadomo,najtrudniejsza) i "Geoinformacja i Geodezja górnicza "
Po upływie wcześniej wspomnianych 3 lat praktyki zawodowej ( w wypadku studiów, bo w przypadku posiadania technika Geodety jest to 6 lat pracy) można starać się o uprawnienia zawodowe.
Art. 43. Uprawnienia zawodowe nadaje się w następujących zakresach:

1. geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne,
2. rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych,
3. geodezyjne pomiary podstawowe,
4. geodezyjna obsługa inwestycji,
5. geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych,
6. redakcja map,
7. fotogrametria i teledetekcja,

(to 7 najtrudniej zdać, najczęściej wybieranymi są uprawnienia nr 1-3, takie hm.. podstawowe)
Geodeta, który zda egzamin (koszt podejścia do takiego egzaminu wynosi ok. 500 zł) jest geodetą uprawnionym, który może założyć swoją firmę, albo pracować dla kogoś, ale za lepsze pieniądze. Jednak uprawnienia nie zawsze gwarantują sukcesu. Mimo to przeciętny geodeta uprawniony w zimie jest w stanie zarobić ok. 5-6 tys. natomiast latem nawet 2x tyle (a jeśli ma jakieś większe zlecenie nawet więcej). I tutaj zaczyna się zarabianie pieniędzy.... xD

Geodezja to opłacalny kierunek pod względem finansowym jednak wymaga całą masę czasu poświęconego na naukę, bo z tego, co widzę po znajomych studiujących geodezję, wcale nie jest tak kolorowo, i wcale nie tak łatwo przetrwać. Kierunek wymagający i ciężki, ale przecież odpowiedzialność też jest. Dużo pracy i długa droga ;] Pewne przynajmniej, że ludzie budowali się zawsze, teraz budują się wciąż, i będą, dużo inwestycji i geodeta zawsze się przyda. :)
Jeśli ktoś lubi kopanie dołków, latanie z tyczkami i mierzenie, szkicowanie, siedzenie przed kompem, usypianie na biurku to jego pasja, a kalkulator to jego kumpel to od siebie jak najbardziej polecam :cool:...
Aaa, i przeczytana ciekawostka :D (ostrzeżenie? :zab: ) :
2010-03-20 16:43:17
Rozstałam się z facetem po tym jak zaczął pracować jako geodeta. Cały czas był zajęty.
Avatar użytkownika
SkubanaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 2010-01-19, 13:57:59
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez <HST> » 2010-05-14, 17:44:27

Dzięki Skubana za odpowiedz :D Napewno bede sie nad tym mocno zastanawial. Moze z fizyki jakims orlem nie jestem ale cos tam kumam. Mowisz, ze na studiach trzeba sie mocno wypocic, mysle ze na kazdym dosc ambitnym kierunku studiow tak jest i uczyc sie troche trzeba. A nie wiesz moze czy ciezko jest sie dostac na takie studia? na ile mniej wiecej mature trzeba zdac bo nigdzie nie mozna znalezc takich informacji?;>
Avatar użytkownika
<HST>None specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2010-02-07, 22:34:34
Lokalizacja: Herby
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Ayla » 2010-05-14, 17:49:06

Koleżanka studiuje geofizykę, bez problemu po tym może być geodetą. Na kierunek łatwo było się dostać (UŚ) gorzej utrzymać. Spora, ale to naprawdę spora część osób odpadła, albo sama zrezygnowała. Sporo fizyki to potwierdzam.
"z perspektywy czasu zmieniłam tok myślenia, tusz do rzęs i światopogląd"
Waha się, jest w rozterce, krótko mówiąc - jest kobietą.
Avatar użytkownika
AylaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2611
Dołączył(a): 2004-11-28, 16:46:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Skubana » 2010-05-14, 18:10:46

Nie ma sprawy ;)

Zależy gdzie. Na AGH i WAT bardzo ciężko. Z tego, co mi wiadomo to Politechnika Warszawska jest trochę "lżejsza" i na niej trochę mniejsza harówka, ale podejrzewam, że tam też niełatwo się utrzymać. Resztą uczelni jakoś nie bardzo się interesowałam :)
Jak z tymi punktami jest to nie wiem, nie nastawiałam się raczej na dalszą geodezyjną edukację i nie szukałam nawet xD Z tego, co pisałeś to tylko o geografii rozszerzonej... Jedyne, co mogę poradzić to matmę rozszerzoną. Nie wiem, jak u Ciebie z tym przedmiotem, ale co Ci szkodzi pouczyć się więcej i spróbować zdać. Zawsze może by były jakieś dodatkowe punkty, w końcu można pisać podstawę i rozszerzenie. To na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Tym bardziej, że większość osób wybierających się na geodezję piszę rozszerzenie matmy. Trzeba eliminować konkurencję w końcu :zab:
Avatar użytkownika
SkubanaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 2010-01-19, 13:57:59
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez <HST> » 2010-05-14, 18:20:10

Ja to bardziej probowalbym Wroclam, Krakow, moze jakies Opole, Katowice. Raczej bede probowal rozszerzona gecie a mate chyba podstawe zobaczy sie jeszcze. Bede rozmyslal teraz :D
Avatar użytkownika
<HST>None specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2010-02-07, 22:34:34
Lokalizacja: Herby
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Skubana » 2010-05-14, 18:24:36

No jak chcesz ;) Myśl, myśl ;] W każdym razie... powodzenia na zapas xD
Avatar użytkownika
SkubanaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 2010-01-19, 13:57:59
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez lagotek » 2010-05-23, 16:21:05

geodeci duzo zarabiaja, a jeszcze wiecej piją xD znam dwoch i z tego co mi wiadomo nie ma geodety ktory nie lubialby sie porzadnie napic :)
Gry MMO
konkursy
Avatar użytkownika
lagotekNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 111
Dołączył(a): 2010-03-05, 14:54:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Skubana » 2010-05-23, 16:31:18

geodeci duzo zarabiaja, a jeszcze wiecej piją xD znam dwoch i z tego co mi wiadomo nie ma geodety ktory nie lubialby sie porzadnie napic :)

To akurat wcale nie musi dotyczyć zawodu geodety... Ale tak czy tak, po kilku kielichach nawet mapy lepsze się kreśli... , linie prostsze... xD , lepsza jakość :kamil888:
Avatar użytkownika
SkubanaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 2010-01-19, 13:57:59
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez <HST> » 2010-06-04, 00:43:20

Mam jeszcze taki problem. NIe wiem czy sie orientujesz Skubana, ale nie wiesz czy przedmioty ktore sa potrzebne na geodezje do zdawaniia na maturze zmieniaja sie co roku na poszczegolnych uczelniach? Bo ja chce zdawac np. rozszerzona gecie a zeby sie dostac np. na Uniwersytet Przyrodniczy we Wroclawiu mozna wybierac tylko z maty i fizyki... Czy to sie zmienia z roku na rok???
Avatar użytkownika
<HST>None specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2010-02-07, 22:34:34
Lokalizacja: Herby
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Skubana » 2010-06-07, 16:12:57

Nie wiem dokładnie, ale prawdę mówiąc to myślę, że akurat to raczej się nie zmienia. Jeżeli takie są kryteria obecnie to prawdopodobnie za rok będzie tak samo... Tak już jest... Na jednych jest wybór geografii i fizyki, a na niektórych sama fizyka. I wydaje mi się to raczej stałe.
Avatar użytkownika
SkubanaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 2010-01-19, 13:57:59
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez <HST> » 2010-06-07, 16:44:45

NO to troche lipa :/ Żeby na geodezje geci do wyboru nie bylo :D
Avatar użytkownika
<HST>None specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 79
Dołączył(a): 2010-02-07, 22:34:34
Lokalizacja: Herby
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Skubana » 2010-06-08, 08:23:49

To może poszukaj innej uczelni z tym kierunkiem, a z geografią? :P W końcu na Wrocławiu świat się nie kończy (chyba ) xD
Avatar użytkownika
SkubanaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 130
Dołączył(a): 2010-01-19, 13:57:59
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez counter009 » 2010-07-20, 12:46:21

kurczę ja w tym roku dopiero zaczynam technikum
Avatar użytkownika
counter009None specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 6
Dołączył(a): 2010-07-16, 13:30:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Geodezja? warto czy nie?

Postprzez Pankrator » 2010-12-13, 00:38:50

Siema. Mam 14 lat, chodzę do 2 gimnazjum.
Mój tata jest geodetą. Dziadek i on mnie namawiają żebym poszedł w ślady taty.
No i nie wiem co o tym myśleć.

Niby tak:
-dobrze płatna praca
-znajomości taty
-doświadczenie taty
-nazwisko, znajomości w okolicy

A z drugiej strony:
-geometria- nienawidzę
-fizyka- no ujdzie
matma-algebra całkiem ok.

Jestem ambitny, kombunuję. Z tego co przeczytałem pewnie bym sobie poradził.
Za rok muszę gdzies złozyć papiery.
Z tatą rozmawiałem to nie warto do liceum za bardzo, bo jak po technikum mogę już pracować.
On jest inzynierem.


No i teraz pytanie. Warto mi iść?
Innych pomysłow nie mam za bardzo, ostatnio wymyśliłem że prezenter motoryzacyjny to całkiem przyjemna praca (moje hobby, motoryzacja)
Ale bardziej mi chyba podchodzi geodezja. Nie zaczynałbym od zera. :)
Avatar użytkownika
PankratorNone specified
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2010-12-13, 00:33:21
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez paimka » 2010-12-13, 03:37:49

Jestes w gimnazjum i za rok musisz złożyć papiery? coś mi nie gra.

Geodeci przynajmniej na WATcie sa jako leniwcy i pijacy zaraz za chemikami. 2 Specjalności ktore mają najwiecej czasu.

Ale studia cywilne są o wiele bardziej przejebane od wojskowych. Czasmi wykladowca dostaje rozkaz od przelożonego ze wszyscy mają zaliczyć i wszyscy zaliczają, albo by zdać egzamin wystarczy argumentacja: "Bo ja jestem wojskowym". Ogólnie na WAT jest taka klasyfikacja kierunków od najlepszych do najgorszych:
Informatyka(Kryptologia tu jest hardcore)
Elektronika(Optoelektronika- szal na kólkach)
Mechatronika :dance: (automatyka i sterowanie- zdolni mają miło i fajnie ale reszta- aua)
Mechanika(Mechanika i budowa maszyn- good, Logistyka jest niezle)
Geodezja(Przmiał na wojskowych przyjmują bardzo duzo ponad 200, zostaje 100-150)
Chemia(Pirotechnika jest jedna z najlepszych w PL)
Inżynieria materiałowa i reszta...
(...)my walczymy jeszcze gdzie indziej. każdego dnia staczamy wyniszczające pojedynki, których nikt nie widzi ani nie rozumie, ani nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu. pojedynki z samym sobą, z własnymi emocjami.
Avatar użytkownika
paimkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1439
Dołączył(a): 2007-05-28, 15:38:21
Lokalizacja: Wawa/Czewa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Szkoła, nauka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości

cron