Subwoofer

Wszystko co związane z kolumnami i głośnikami.

Subwoofer

Postprzez Zilog » 2010-12-21, 00:34:44

Subwoofer

Subwoofer (głośnik niskotonowy) - dodatkowy głośnik systemach stereo lub w wielokanałowych, najczęściej w zestawach kina domowego, służący do odtwarzania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach (w granicach 20-250 Hz). Stosowanie subwoofera podyktowane jest względami ekonomicznymi (efektywne odtwarzanie drgań wymaga głośników o bardzo dużej średnicy membrany i dużych mocy wzmacniacza) i uzasadnione właściwościami słuchu (w zakresie bardzo małych częstotliwości słyszenie kierunkowe jest ograniczone).

W systemie stereo sygnał jest przesyłany do subwoofera przez filtr dolnoprzepustowy, którego zadaniem jest wydzielenie składowych niskoczęstotliwościowych wspólnych dla obu kanałów. W systemie wielokanałowym (np. Dźwięk wielokanałowy) istnieje specjalny, osobny kanał niskich częstotliwości LFE, oznaczony jako ".1", w którym zapisywany jest dźwięk przeznaczony wyłącznie dla subwoofera. Zaletą takiego rozwiązania jest unikanie nadmiarowego przetwarzania i przesyłania składowych małej częstotliwości, które są wspólne dla wszystkich kanałów.

Subwoofery dzielą się na aktywne i pasywne:
Subwoofer aktywny zawiera wbudowany wzmacniacz. Filtracja sygnału odbywa się za pomocą pasywnego lub aktywnego filtru dolnoprzepustowego.
Subwoofer pasywny nie posiada własnego wzmacniacza, wymaga dostarczenia sygnału już wzmocnionego, a filtracja sygnału odbywa się za pomocą pasywnego filtru dolnoprzepustowego (najczęściej układu RLC).


Rodzaje obudowy.
Spotykamy kilka rodzajów obudowy głośnika subniskotonowego:

1. Przegroda nieograniczona. Spotyka się ją w najprostszych systemach zestawów samochodowych. Posiada bardzo małą sprawność, bowiem trudno jest uzyskać akustyczną izolację przedniej i tylnej strony membrany, tak by fale dźwiękowe nie znosiły się wzajemnie.

2. Obudowa zamknięta. Głośnik zamknięty jest w szczelnej skrzyni, promieniuje tylko przednia część membrany. Dla uzyskania niskiego basu wymagana jest duża obudowa. Charakteryzuje się niską skutecznością. Zaletą jest prostota konstrukcji oraz szybki, impulsowy bas. Głośnik w obudowie zamkniętej porusza się na poduszce powietrznej która nie pozwala zbyt mocno mu się wychylac co znacznie podnosi jego odporność mocową, do tego ciśnienie podnosi szybkość powracania głośnika z pozycji wychylenia do wyjściowej, dzięki temu obudowa zamknięta posiada świetną charakterystykę impulsową,

3. Obudowa otwarta zwana również obudową z bas refleksem (bass-reflex). Obudowy tego typu mają szerszy zakres częstotliwości od obudowy zamkniętej, mają także większą skuteczność. Basy są zdecydowanie głośniejsze. Do wad należy większa podatność na uszkodzenie membrany w przypadku dużych głośności, związane jest to z brakiem oporu ciśnienia wewnętrznego. Jest wiele rozwiązań konstrukcyjnych. Głośnik może być skierowany do słuchacza, lub do podłogi. Otwór bas refleksu także może być umiejscowiony na różnych ściankach obudowy.


4. Obudowa pasmowo-przepustowa (band-pass). Składa się z dwóch komór, w jednej jest zamknięty głośnik. Druga komora posiada otwór bas refleksu. Innym rozwiązaniem jest wentylowanie także drugiej komory, z tym, ze obie komory mają różną częstotliwość rezonansową. Obudowa taka łączy część zalet obudowy zamkniętej i otwartej. Charakteryzuje się dobrą skutecznością, lecz większe wymiary i skomplikowana konstrukcja podnoszą koszt subwoofera.


5. Konstrukcja izobaryczna . Jeżeli dwa głośniki poruszają się w ściśle zamkniętej kieszeni powietrznej, w przeciwfazie - jeden pcha, a drugi ciągnie (ang. push-pull) - to taką konstrukcję nazywa się izobaryczną. Często instaluje się głośniki w obudowie pasmowo-przepustowej. Zaletą tego układu jest to, że działa jak jeden wysokosprawny głośnik. Daje to znaczne zmniejszenie obudowy (nawet do 50%). Układ posiada mniejszą skuteczność, ale w dobie wysokosprawnych wzmacniaczy nie jest to problemem.
Załączniki
YST-SW0122.jpg
home-audio-subwoofer-5.jpg
elac sub2080 big 3.jpg
bose-acoustimass-5.3106462.jpg
AQ18S_subwoofer_pro_audio_loudspeaker_speaker.jpg
Avatar użytkownika
ZilogMale
Moderator
Moderator
 
Posty: 2799
Dołączył(a): 2007-06-01, 19:48:57
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy
Imię: Tomasz

  • Inne

Powrót do Systemy Audio i Akustyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości