Praca-okres próbny

Nasze rozmowy o pracy i tematy z nią związane. Kwestia bezrobocia także w tym subforum jest poruszana.

Praca-okres próbny

Postprzez Zilog » 2007-06-29, 18:01:50

Raczej na dobry dział nie trafiłem,bo nie znalazłem pasującego do tej sprawy ale myśle że mi odpowiecie na pytanie. Powiem tak :
Mam koleżankę w pracy która została przyjęta na okres próbny.Pech chciał że się rozchorowała i musiała wziąć zwolnienie lekarskie na okres dwóch tygodni. I moje pytanie brzmi czy pracodawca ma prawo ją zwolnić przez to że w okresie próbnym była na zwolnieniu lekarskim??
Avatar użytkownika
ZilogMale
Moderator
Moderator
 
Posty: 2797
Dołączył(a): 2007-06-01, 19:48:57
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy
Imię: Tomasz

Re: Praca-okres próbny

Postprzez BlueMan » 2007-06-30, 08:13:46

Dokładnie nie znam się na tym, ale tak no chłopski rozum to ma prawo zwolnić - przecież to jest "okres próbny", a raczej żaden pracodawca nie chciałby mieć chorowitego pracownika... .
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Praca-okres próbny

Postprzez privace » 2007-06-30, 09:52:23

Kodeks pracy napisał(a):Umowa na okres próbny to umowa na czas określony podczas której można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego ale! należy pamiętać, że pomimo choroby umowa o pracę może się rozwiązać, jeżeli upłynie termin, do którego była ona zawarta. Pracodawca może też rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, pomimo choroby, gdy pracownik jest niezdolny do pracy ponad trzy miesiące, a pracuje u niego nie dłużej niż pół roku. Wypowiedzenie umowy na okres próbny nie musi być uzasadnione.

Tyle mówią przepisy.
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kropla » 2010-11-17, 12:37:36

Nie byłoby tą podstawą zwolnienia argumentacja szefa, że to za chorowanie zamiast pracowania do upadłego.
Avatar użytkownika
kroplaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 596
Dołączył(a): 2010-08-02, 09:01:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez donhasatrone » 2010-11-27, 00:57:28

Okres próbny, jak sama nazwa mówi, jest to okres w którym pracownik jest sprawdzany czy nada się na stanowisko czy też nie.
Pracodawca nie do końca fair postąpił wobec tej osoby jednak można to rozpatrywać na kilka sposobów.
Proszę się jednak postawić w roli Pracodawcy. Prowadzimy sklep spożywczy, zwalnia nam się pracownica, szukamy nowej, podpisujemy umowę, a ona od razu choruje - wracamy do sytuacji sprzed kilku dni gdzie brakowało nam pracownika by obstawić dane stanowisko.

Jedna choroba nie świadczy o tym czy dana osoba jest chorowita czy też nie - można chorować raz do roku jak nie rzadziej i może to być właśnie ten pechowy dzień i co wtedy?

W zakładzie w jakim pracuję obecnie, pracowników na okres próbny zatrudnia się na umowę-zlecenie. Jeżeli pracownik się nie nadawał - został zwalniany bardzo szybko, jeśli budził zastrzeżenia - przeciągano mu umowę próbną a jeśli się nadawał - brano go bardzo prędko.

Nie bronię w tej chwili wyżej wspomnianego pracodawcy, współczuję koleżance całej sytuacji i pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie lepszą pracę w niedalekiej przyszłości.
Reklama dźwignią handlu!
Avatar użytkownika
donhasatroneNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2010-06-12, 00:24:16
Lokalizacja: Żory/Bartoszyce
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Praca-okres próbny

Postprzez dylan » 2010-12-04, 11:19:49

przez dwa lata pracowałem w firmie eniro. u nich jest coś takiego jak okres próbny, przez który przechodzi każdy nowy pracownik. na początku trochę miałem do tego stosunek negatywny, bo myślałem, że po prostu biorą delikwenta i potem mu dziękują. potem się okazało, że to jest czas, kiedy i pracownik i pracodawca mają okazję do "bliższego poznania" :P chodzi i to, ze sprzedaz reklam, ktora sie tam zajmowałem jest pracą jakby nie patrzeć trudną. a ten czas to jest po to, żebym mógł zobaczyć "z czym to się je" i czy się do tego nadaje. sporo osób odchodzi, bo po prostu nie odkrywa w sobie talentu do tej pracy, i u ciebie może być podobnie. zwolnienie lekarskie ci przysluguje, ale jak nie bedzie cie dlugo to pracodawca nie bardzo ma podstawy do zatrudnienia cie, bo nie wie za bardzo jakim pracownikiem jestes. to tak w temacie kolezanki :)
Avatar użytkownika
dylanNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 41
Dołączył(a): 2010-02-12, 14:52:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2010-12-05, 01:07:55

dylan - 2010-12-04, 10:19 napisał(a):potem się okazało, że to jest czas, kiedy i pracownik i pracodawca mają okazję do "bliższego poznania"

Dokładnie. Ja, zanim dostałem etat, również byłem "pracownikiem czasowym". W tej samej sytuacji, prócz mnie, było jakieś 8-12 innych osób (ich ilość się zmieniała w miarę czasu, jedni odchodzili, inni przychodzili). Po jakimś-tam czasie zaproponowano mi etat.
I jestem zdania, że jest to dobry sposób na to, aby sprawdzić pracownika, ponieważ niektórzy w ogóle nie nadają się do pracy, do której przyszli. Dzieje się tak w prawie każdej korporacji.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Praca-okres próbny

Postprzez dkm1941bismarck » 2010-12-09, 17:07:47

A znacie taki myk że najpierw umowa zlecenie, potem czas próby na 3-6 miesięcy i dopiero wtedy umowa na czas nieokreślony ?? Jak dla mnie to jest CHORE. Wypruwasz się w kilka miesięcy dosłownie, a potem padasz psychicznie.
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-12-10, 07:36:20

Znam te przekręty, choć na szczęście nie na własnej skórze :niepewny:

Żeby chociaż dobrze płacili, to by było ok
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez jackass182 » 2011-09-22, 19:56:39

A ja uważam, że pracownik i tak jest za bardzo chroniony. Jestem pracodawcą i niestety często się spotykam z tym, że przychodzą do pracy zwykłe lenie i obiboki. Nie chce im się pracować ale oczekiwania wobec mnie mają kosmiczne. Wydaje im się, że mam w biurze drukarkę do pieniędzy i na wszystko mnie stać, bo przecież mam firmę.

Ale najgorsi z najgorszych są ludzie, którzy przychodzą do pracy tylko po to, aby wyłudzić świadczenia. Popracuje taki tydzień a potem nagle się rozchoruje i bierze zwolnienie lekarskie na kilka miesięcy. Mówią, że mają problem z kręgosłupem i muszą leżeć 3-6 miesięcy, a ja spotykam ich potem na mieście albo... na dyskotece.

Gdyby to ode mnie zależało, to nie dawał bym nikomu żadnej umowy. Wypłata co tydzień i jak nie pracujesz, to nie zarabiasz. Ehhhh...
Przeglądaj aktualne oferty pracy na e-posredniak.pl i dodawaj własne ogłoszenia za darmo!
Avatar użytkownika
jackass182None specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 8
Dołączył(a): 2011-09-22, 17:55:03
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Praca-okres próbny

Postprzez Surykatka » 2011-10-05, 17:00:35

dkm1941bismarck napisał(a):A znacie taki myk że najpierw umowa zlecenie, potem czas próby na 3-6 miesięcy i dopiero wtedy umowa na czas nieokreślony ?? Jak dla mnie to jest CHORE. Wypruwasz się w kilka miesięcy dosłownie, a potem padasz psychicznie.


Chore? Odkąd pamiętam pracuje na umowę zlecenie i nikt nawet nie wspominał jakobym kiedyś miała dostać stałą. To już chyba tylko w bajkach dają na czas nieokreślony.


A ja uważam, że pracownik i tak jest za bardzo chroniony. Jestem pracodawcą i niestety często się spotykam z tym, że przychodzą do pracy zwykłe lenie i obiboki. Nie chce im się pracować ale oczekiwania wobec mnie mają kosmiczne. Wydaje im się, że mam w biurze drukarkę do pieniędzy i na wszystko mnie stać, bo przecież mam firmę.

Ale najgorsi z najgorszych są ludzie, którzy przychodzą do pracy tylko po to, aby wyłudzić świadczenia. Popracuje taki tydzień a potem nagle się rozchoruje i bierze zwolnienie lekarskie na kilka miesięcy. Mówią, że mają problem z kręgosłupem i muszą leżeć 3-6 miesięcy, a ja spotykam ich potem na mieście albo... na dyskotece.

Gdyby to ode mnie zależało, to nie dawał bym nikomu żadnej umowy. Wypłata co tydzień i jak nie pracujesz, to nie zarabiasz. Ehhhh...


Wina pewnie leży po obu stronach, ale domyślam się, że jesteś szefem małej firmy, bo duże korporacje raczej nie przejmują się przestrzeganiem praw pracownika. Małych przedsiębiorców dojedzie każdy, jak nie inspekcja pracy to ZUS. Ale spójrz na to szerzej, wyłudzanie świadczeń to efekt złej polityki społecznej. Z jednej strony zasiłki za łatwo trafiają do oszustów, z drugiej ubezpieczenie zdrowotne, składki emerytalne, czy urlop macierzyński stały się w dzisiejszych czasach umów śmieciowych rarytasem. Ludzie cały czas kombinują skąd by je wziąć. Zapisują się na studia, zatrudniają w miejscach, w których wcale nie chcą pracować. Gdyby świadczenia nie były takim rarytasem nie byłby na tak szeroką skalę wyłudzane.
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-10-06, 14:03:35

Surykatka - 2011-10-05, 17:00 napisał(a):To już chyba tylko w bajkach dają na czas nieokreślony.

Po 3-miesięcznym okresie próbnym na umowę o pracę dostałem umowę o pracę na czas nieokreślony :) więc na szczęście nie tylko w bajkach to się zdarza.

Surykatka - 2011-10-05, 17:00 napisał(a):Gdyby świadczenia nie były takim rarytasem nie byłby na tak szeroką skalę wyłudzane.

Wydaję mi się, że to bardziej wynika z przemęczenia pracowników. Żeby odpocząć od pracy szukają właśnie jakichś luk, aby tylko wziąć wolne. A przemęczenie pracownika wynika z tego w jakiej presji/stresie pracuje.
Wydaję mi się, że się to wypośrodkować, aby pracodawca i pracownik byli zadowoleni ;]
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez cre[a]tive » 2011-10-06, 18:29:33

Moja pierwsza umowa była na rok. Następną dostałam już na czas nieokreślony, a było to dokładnie 5 lat temu:)
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez BlueMan » 2011-10-07, 09:12:50

Niestety tez znam przypadki, że osoba pracująca na czarno w sklepie dostaje o 18 informacje od pracodawcy, że "ona już tutaj nie pracuje, jutro nie musi przychodzić do pracy". Po czym po 2 tygodniach telefon "czy może przyjść do pracy, bo nie maja pracownika..." - i historia może się powtórzyć :/ ale ludzie godzą się na takie traktowanie, ponieważ czasami ciężko znaleźć pracę :niepewny:
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez cre[a]tive » 2011-10-07, 13:18:52

I wcale się im nie dziwię. Jeśli ktoś nie ma konkretnego wykształcenia, to lepiej pracować w ten sposób i zarabiać niż nie pracować wcale.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez schizo » 2011-10-27, 00:32:58

Takie coś to niestety dość częste zjawisko. Nawet jak się nie pracuje na czarno - doświadczyłem takiego czegoś już w kilku firmach. W tym też w takich, po których bym się tego nie spodziewał.
Avatar użytkownika
schizoNone specified
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2011-10-27, 00:25:39
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Praca-okres próbny

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-11-10, 19:35:44

Surykatka napisał(a):Chore? Odkąd pamiętam pracuje na umowę zlecenie i nikt nawet nie wspominał jakobym kiedyś miała dostać stałą. To już chyba tylko w bajkach dają na czas nieokreślony

Przyszedł do mnie do pracy koleś "ze słoikiem wazeliny i widac bardzo długim językiem" xD dostał najpierw 3 miesiące, w trakcie tej umowy za free (pracodawca pokrył koszty) dobry kurs za kilka tysi i od razu "lojalka" na 3 lata oczywiście z umową na czas nieokreślony, oczywiście załapał się na wszystkie "przywileje" socjalne...ręce czasami opadają :mur:
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez Surykatka » 2011-11-15, 12:44:02

cre[a]tive napisał(a):I wcale się im nie dziwię. Jeśli ktoś nie ma konkretnego wykształcenia, to lepiej pracować w ten sposób i zarabiać niż nie pracować wcale.


Wykształcenie nie chroni przez bezrobociem i koniecznością pracy na czarno. Ludzie z magistrem też pracują w sklepach bez umowy, jeśli akurat zmusiło ich do tego życie. I w sumie ich za to podziwiam, że nie siedli na tyłku i się nie załamali.
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-11-15, 19:54:13

Surykatka - 15 lis 2011 11:44 napisał(a):Wykształcenie nie chroni przez bezrobociem i koniecznością pracy na czarno. Ludzie z magistrem też pracują w sklepach bez umowy, jeśli akurat zmusiło ich do tego życie. I w sumie ich za to podziwiam, że nie siedli na tyłku i się nie załamali.


Ta, tylko że ja pisałam o "konkretnym wykształceniu", a nie "wyższym wykształceniu".
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez Surykatka » 2011-11-21, 14:59:11

A jakie wykształcenie uważasz za konkretne?
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Praca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości

cron