III filar OFE. Oszczędzacie?

Nasze rozmowy o pracy i tematy z nią związane. Kwestia bezrobocia także w tym subforum jest poruszana.

III filar OFE. Oszczędzacie?

Postprzez cre[a]tive » 2012-05-02, 13:40:35

Ostatnio zaczęłam się zastanawiać czy nie powinnam zacząć oszczędzać w III filarze na przyszłą emeryturę. Wyższość takiego oszczędzania nad normalnymi lokatami jest taka, że zarobione środki są zwolnione z podatku Belki. Minusem natomiast jest to, że zwolnione są tylko wówczas, gdy zostaną wypłacone po 60. roku życia. I tu jest mój dylemat, mrozić oszczędności na całe 30 lat? Warto?

Oszczędzacie w III filarze? Albo czy w ogóle oszczędzacie gdziekolwiek?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez KenWatanabe » 2012-05-03, 00:09:18

III filar IKE jest ok, można w nim inwestować na 4 sposoby więc każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Generalnie wrzucasz tam to czego nie inwestujesz inaczej - nadmiar kapitału z portfela. Dobra opcja żeby w ogóle mieć emeryturę, bo na tę z obowiązkowych składek na które rząd kradnie nam 40% dochodu bym nie liczył.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2012-05-03, 02:18:19

KenWatanabe zatem który z czterech sposobów inwestowania w III filar byś polecał?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: III filar OFE. Oszczędzacie?

Postprzez KenWatanabe » 2012-05-06, 00:55:29

Na pewno preferowałbym fundusze inwestycyjne ponad lokaty, ponieważ giełda w dłuższym czasie, a zakładamy, że to będzie wspomniane 30 lat, ma tendencje wzrostowe. Nawet przy agresywnym inwestowaniu ryzyko jest minimalne jeśli mamy przed sobą tak długą perspektywę czasową to ograniczanie się do lokat nie ma sensu. Ciekawą opcją są ubezpieczenia ale jeśli ktoś nie myśli o zakładaniu rodziny to też niekoniecznie warto się w to bawić. Dywersyfikacja także zawsze będzie lepsza niż centralizacja kapitału, zawsze mniejsze ryzyko, i przede wszystkim mniej roboty przy inwestowaniu, a to ważne, bo skoro ten kapitał ma pracować tak długo to lepiej żeby pracował nie zabierając nam cennego czasu.

IKE to w gruncie rzeczy coś więcej niż konto emerytalne, to sposób inwestowania długoterminowego z możliwością wycofania kapitału. Opcji jest na prawdę bardzo wiele, a te powiązane z funduszami inwestycyjnymi, mnie przynajmniej wydają się najkorzystniejsze.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2012-05-07, 18:38:45

Dzięki za odpowiedź Piotr. Teraz jeszcze poszperam sobie w sieci i będę podejmować jakąś decyzję.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez PiskorzKarina » 2014-01-06, 19:07:58

Sama nie mam jeszcze zdania...;/
Avatar użytkownika
PiskorzKarinaNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2014-01-03, 10:00:01
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Praca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 376 gości

cron