Rozmowa kwalifikacyjna

Nasze rozmowy o pracy i tematy z nią związane. Kwestia bezrobocia także w tym subforum jest poruszana.

Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez Surykatka » 2011-11-21, 15:05:02

Odwieczne pytanie - jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Czy dziś wystarczy przyjść w garniturze i grzecznie przytakiwać potencjalnemu pracodawcy, czy trzeba sięgnąć po bardziej oryginalne sposoby, żeby się wyróżnić. A jeśli tak to jakie i jakich granic nie przekraczać?
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez ciemnamateria » 2011-12-01, 11:31:52

Surykatka podstawowa zasada : bądź sobą ;) i nie stresuj się zbytnio. Wiem, że łatwo powiedzieć ale z doświadczenia wiem, że ta prosta zasada daje najlepsze rezultaty. Oczywiście kultura też obowiązuje ( z obu stron, a często potencjalny pracodawca albo osoba rekrutująca o tym zapomina ). Ubiór - też zależy. Jeśli pierwsza rozmowa kwalifikacyjna dopiero przed Tobą to zapoznaj się może z jakimiś książkami na temat zachowań podczas rozmowy / w biznesie. Sam korzystałem z takich pomocy.

ciemnamateriaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2011-10-11, 17:28:33
Lokalizacja: Tu i tam
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez Gringa » 2011-12-02, 22:39:41

Bądź sobą - podstawowa zasada. Udawanie kogoś kim się nie jest prędzej czy później na pewno zostanie odkryte. Trzeba być szczerym. I też nie ma co przesadnie zastanawiać się nad tym jak się w danym momencie zachowujemy bo przez to człowiek jest spięty i wygląda na zdenerwowanego. Lepiej skupiać się na tym czego osoba przeprowadzająca rekrutację nas pyta i udzielać prostych i szczerych informacji.
yo seré tu euforia y tú incondicional
Avatar użytkownika
GringaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2011-12-02, 03:39:02
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez tequila » 2011-12-09, 17:51:00

Dokladnie. Trzeba mowic merytorycznie i pewnie. Bo jak ktos sie boi wlasnego cienia, albo gada od rzeczy to jak sobie w pracy poradzi? :)

Trzeba sie po prostu przygotowac na pytania, ktore moga pasc, byc soba i byc na luzie :)
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez Surykatka » 2011-12-09, 17:57:27

Gringa napisał(a): Lepiej skupiać się na tym czego osoba przeprowadzająca rekrutację nas pyta i udzielać prostych i szczerych informacji.


- Dlaczego chce pani u nas pracować?
- Bo gdzieś muszę.

Szczerość może nie zadowolić rozmówcy. :hyhy:


Ciemnamaterio zachowania niekulturalne nie przyszły mi do głowy, nie będę w trakcie dłubać w nosie. :rotfl:
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez ciemnamateria » 2011-12-13, 17:27:47

Też "lubię" to pytanie ;) Jeśli startujesz na stanowisko za 10 tys. to może to pytanie ma sens, ponieważ wtedy nie musisz tylko chcesz ;).

Nie chodziło mi o Twoją kulturę, tylko o stronę rekrutującą. Na szczęście osobiście mi się to nie zdarzyło, widocznie mam szczęście ;) ale słyszałem od dobrych znajomych o takich przypadkach.

Surykatka napisał(a):
Gringa napisał(a): Lepiej skupiać się na tym czego osoba przeprowadzająca rekrutację nas pyta i udzielać prostych i szczerych informacji.


- Dlaczego chce pani u nas pracować?
- Bo gdzieś muszę.

Szczerość może nie zadowolić rozmówcy. :hyhy:


Ciemnamaterio zachowania niekulturalne nie przyszły mi do głowy, nie będę w trakcie dłubać w nosie. :rotfl:

ciemnamateriaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2011-10-11, 17:28:33
Lokalizacja: Tu i tam
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez Surykatka » 2011-12-14, 14:42:09

Tzn. o jakich przypadkach, bo mnie zaintrygowałeś?
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez ciemnamateria » 2011-12-18, 13:47:00

Niedawne potwierdzone historia :
miejscowość oddalona 400km, znajomy w połowie drogi dostaje info, że niestety rozmowa nie może odbyć się w ustalonym terminie, ew. może wynająć sobie hotel na miejscu ( oczywiście na własny koszt ;) ) i poczekać do następnego dnia.
Tak jak pisałem, na szczęście nie miałem takich sytuacji, ale nie wyobrażam sobie jak bym na takie coś zareagował. Współczuje też osobie która musiała o tym informować, pewnie nieźle jej się dostało. No i znam jeszcze parę z samych rozmów rekrutacyjnych ale mamy niedzielę i chcę odpocząć od komputera więc rozpisywać się nie będę dzisiaj ;)

ciemnamateriaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2011-10-11, 17:28:33
Lokalizacja: Tu i tam
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez Surykatka » 2011-12-30, 11:53:01

To rzeczywiście słabo z ich strony. I najgorsze jest to, że chcesz opieprzyć, a musisz ugryźć się w język i zachować kulturalnie, jeśli zależy Ci na pracy.
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez ciemnamateria » 2012-01-02, 13:27:54

Na szczęście takie ekstremalne przypadki to rzadkość. Oby nam nigdy się nie przytrafiły :) A kultura obowiązuje jak najbardziej, nie tylko na rozmowach kwalifikacyjnych. Ale jeśli chcesz zapoznać się z tym i tym polecam książkę Ireny Kamińskiej-Radomskiej " Kultura Biznesu - normy i formy ". A może nie tyle zapoznać, bo zabrzmiało to tak jakbyś miała uczyć się kultury od podstaw ;), a raczej wyrobić sobie lekką przewagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie mówimy tu o oszukiwaniu ale raczej jak odpowiednimi gestami i mową ciała pokazać się dobrze już od początku.

ciemnamateriaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2011-10-11, 17:28:33
Lokalizacja: Tu i tam
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Surykatka » 2012-01-05, 15:53:42

Sporo się o tym mówi, że prezencja, mowa ciała i takie tam to 2/3 sukcesu, ale jakoś nie jestem przekonana. Przydały Ci się rady z tej książki w życiu?
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez vik123 » 2012-01-06, 04:04:18

Dostalas duzo dobrych porad. Dodam kilka:
1. zalezy czy to Twoja pierwsza praca czy nie; jesli nie pierwsza to masz doswiadczenie ktore sie liczy;
2. zalezy jaka to jest praca, zupelnie inaczej rozmawia sie z przyszla sekretarka a inaczej z inzynierem;
3. wazne jest co naprawde umiesz, jesli jestes dobra to sie uprzejmie szanuj. Nic na sile. Jak nie ta to inna praca sie trafi. To Ci da spokoj wewnetrzny.

Pracodawca musi wiedziec, ze zrobil dobry interes przyjmujac Cie do pracy. Niestety w Polsce problem moze byc taki, ze przyjmuje Cie widzac, ze z Ciebie wycisnie wiecej niz z innych za mniejsze pieniadze.
Ja jak przeprowadzam interview to interesuje mnie przedewszystkim wiedza fachowa i rzetelnosc.

pozdrawiam,
Avatar użytkownika
vik123None specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 121
Dołączył(a): 2011-10-25, 09:00:31
Lokalizacja: Perth, WA
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez ciemnamateria » 2012-01-11, 14:59:51

Surykatka napisał(a):Sporo się o tym mówi, że prezencja, mowa ciała i takie tam to 2/3 sukcesu, ale jakoś nie jestem przekonana. Przydały Ci się rady z tej książki w życiu?


Tak, przydały, chociaż czy aż 2/3 sukcesu to nie potwierdzę, ale na pewno poprawia odbiór naszej osoby przez rekrutera. Trzeba tylko ćwiczyć, książka to tylko instrukcja, ale pomocna na początek :)

ciemnamateriaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2011-10-11, 17:28:33
Lokalizacja: Tu i tam
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez pavlo » 2012-01-12, 13:18:42

Zgadzam się z naczelną zasadą być sobą :) Ale jeśli ktoś jest zbyt pobudzony to też źle. Lepiej mówić w tempie umiarkowanym, gestykulować - ale kontrolować to. Większość pytań na rozmowach kwalifikacyjnych się powtarza, więc spokojnie można sie do nich przygotować: warunki finansowe, dlaczego akurat tu, wiedzieć dużo o firmie, co jest moim najwiekszym sukcesem/porażką, jakie wartości cenie, gdzie widzę siebie za 5 lat. Banalne pytania ale niestety wiele pracodawców pyta w kółko o to samo :)
Avatar użytkownika
pavloNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2012-01-11, 11:54:13
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez Surykatka » 2012-01-17, 13:56:11

ciemnamateria dzięki w takim razie za tytuł, chętnie zajrzę, w końcu od czegoś trzeba zacząć. ;)

pavlo a Ty co zwykle odpowiadasz na takie pytania?
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez ciemnamateria » 2012-01-22, 11:54:52

Surykatka jasne, szczególnie, że w odróżnieniu od innych książek poruszających ten temat nie jest to tylko zbiór zasad ale masz w niej konkretne przykłady zastosowania tych zasad, więc o wiele łatwiej je sobie przyswoić.

ciemnamateriaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2011-10-11, 17:28:33
Lokalizacja: Tu i tam
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Rozmowa kwalifikacyjna

Postprzez Surykatka » 2012-01-26, 17:53:32

Dopadłam tę książkę, choć nie było to łatwe. ;) Zaczynam się dokształcać. :hyhy:
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez twistet » 2012-03-01, 16:25:09

Z własnego doświadczenia powiem, że należy być naturalnym i oczywiście przygotować się z podstawowych informacji o firmie i stanowisku o jakie się ubiega ponieważ osoby rekrutujące często o to pytają. Dobrze jest też mieć parę konkretnych informacji o sobie i swoich zainteresowaniach w CV, żeby można było do nich łatwo nawiązać.
Avatar użytkownika
twistetNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2012-03-01, 16:18:22
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Edmund

Postprzez AcidLoom » 2012-03-01, 20:15:45

Przez ostatni rok mimo że jakoś nie szukam bardzo nowej pracy byłem na kilku rozmowach kwalifikacyjnych - głównie żeby zobaczyć co się dzieje na rynku pracy.
W sumie każda była inna, na jednej przepytali mnie z angielskiego, na innej z tematów związanych z lean manufacturing a jeszcze na innej z praw fizyki :)
Tak jak wyżej "Twisted" - trzeba być naturalnym, nie ma co na siłę kombinować.
Dużo też wg mnie zależy od tego, gdzie staramy się o pracę, bo wiadomo, co zawód to wymagane są jakieś predyspozycje, cechy charakteru (ciężko np. żeby do jakiegoś call center zatrudnili "mruka" marudzącego coś pod nosem)
Powrót Syna Marnotrawnego (ale pod innym nickiem)
Avatar użytkownika
AcidLoomNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): 2009-12-09, 20:02:00
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kropla » 2012-03-09, 09:58:43

Mnie to zazwyczaj na początku stres ogarnia, mija po kilku chwilach jeśli tylko rozmówca prowadzi ciekawą rozmowę kwalifikacyjną. Najbardziej nie lubię głupich pytań, typu: wymieć po trzy swoje wady i zalety....
Avatar użytkownika
kroplaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 596
Dołączył(a): 2010-08-02, 09:01:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Praca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości

cron