Układy i znajomości

Nasze rozmowy o pracy i tematy z nią związane. Kwestia bezrobocia także w tym subforum jest poruszana.

Układy i znajomości

Postprzez kropla » 2011-01-29, 12:03:30

Czy u Was w mieście też tak jest, że aby dostać pracę w biurze pomimo doświadczenia dostają ją znajomi już pracujących w danej firmie?
Avatar użytkownika
kroplaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 596
Dołączył(a): 2010-08-02, 09:01:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-01-29, 14:13:04

Osobiście się nie spotkałam, lecz jestem zdania, że tak jest wszędzie : )
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Układy i znajomości

Postprzez Ofelia_AVE » 2011-01-30, 00:46:58

kropla napisał(a):Czy u Was w mieście też tak jest, że aby dostać pracę w biurze pomimo doświadczenia dostają ją znajomi już pracujących w danej firmie?


Oj tak.
Stanowiska pomimo naboru/rekrutacji czy też konkursów są często ustawiane dla czystej formalności. Fotel zajmuje ten kogo osoba wyżej siedzi w danej jednostce lub członek rodziny. W większości firm, placówek czy co tam jeszcze wymyśli można rozpisać całe drzewa genealogiczne - kuzyn, ciotka, siostra, matka, brat matki, a nawet sąsiad matki, sąsiadki córka, przyjaciela koleżanka itepe/iteme.
Bez koneksji ciężko o pracę w czasie kiedy strzałeczka bezrobocia beznamiętnie pnie się do góry. :oczami:
Czy to jest straszne ? Cóż na pozór może i tak. Ale prawda jest taka, że żyjemy w takim kraju, gdzie koneksje mają równie silne korzenie jak łapówki i sama historia :oczami:
Avatar użytkownika
Ofelia_AVENone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 39
Dołączył(a): 2007-07-13, 18:23:20
Lokalizacja: nietypowa :)
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kropla » 2011-01-31, 09:54:06

Ostatnio zaniosłam zestaw dokumentów do jednej z firm w moim mieście, była ciekawa oferta pracy. Babka, która przyjmowała odemnie dokumenty aplikacyjne nawet ich nie przejrzała, a jeszcze w dodatku mnie :diabel: :wsciekly: że w dwóch koszulkach przyniosłam. Nie przybiła pieczątki, maznęła coś długopisem i wrzuciła do szuflady, jak wyszłam to było słychać niszczarkę chyba :( Totalna porażka: mruknęła do mnie coś w stylu i po co to przyniesione...
Avatar użytkownika
kroplaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 596
Dołączył(a): 2010-08-02, 09:01:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kosmowski.be » 2011-02-14, 12:31:52

pewnie ze takie cos istnieje i to nie tylko w Polsce. dlatego warto byc osoba przebojowa, zdobywac znajomosci i kontakty. na pewno w przyszlosci to zaowocuje - pomoze cos zalatwic w urzedzie czy jak w omawianym przypadku, znalezc prace.
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez CookieMonster » 2011-02-23, 17:38:43

Jeszcze nie poznałam takiej instytucji, gdzie znajomych i nieznajomych traktowano by tak samo. Ci pierwsi zawsze maja większe "chody".
Avatar użytkownika
CookieMonsterNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 192
Dołączył(a): 2010-09-02, 18:09:50
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kropla » 2011-02-24, 08:54:35

Najbardziej wkurzają mnie te organizowane rozmowy kwalifikacyjne i egzaminy - po co? jak i tak wiedzą, że miejsce jest już zajęte przez pociotka prezesa :przestraszony:
Avatar użytkownika
kroplaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 596
Dołączył(a): 2010-08-02, 09:01:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Układy i znajomości

Postprzez KenWatanabe » 2011-02-25, 00:25:21

A pewnie, że jest taki proceder :)
Jeszcze dają często takie horrendalnie wysokie wymagania, pewnie właśnie dlatego żeby zawsze mieć wymówkę...

Ale to też zależy od posady. Na zmywak nikt czegoś takiego załatwiał nie będzie, bo po co? A i inżynier od silników lotniczych odrzutowych Rolls-Roycea to stanowisko na które raczej wybiorą najlepszego, więc taki nepotyzm odpada. Natomiast większość stanowisk jak najbardziej.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez adasko007 » 2011-02-28, 14:28:16

Wszystko zależy od specyfiki stanowiska. Jeśli mówimy o pracach np. w biurze to jak najbardziej może pracować człowiek nie wykwalifikowany (kwestia szkoleń) ale już np. nie wyobrażam sobie osoby bez wykształcenia na stanowisku np. konstruktora mechanika albo programisty PLC/robotów przemysłowych.
U mojej żony w korporacji (obsługa klienta) jak ogłaszają się na pracuj.pl to i tak miejsca są już obstawione przez ziomków kierowników i dyrektorów.
U mnie w firmie (programowanie robotów) natomiast takie coś nie przejdzie - za to prezesi mają zbyt duże wymagania w stosunku do tego co oferują ;p
Projekt robota inspekcyjnego dla policji (70%) - oczujnikowanie in progress...


Moja Galeria <--- Zapraszam!
Avatar użytkownika
adasko007None specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 282
Dołączył(a): 2005-01-02, 16:01:58
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez olha.5786. » 2012-12-18, 14:36:23

Oczywiście! Może nie koniecznie dostaniesz od razu posadę z polecenia, ale daje Ci to dużą przewagę nad resztą kandydatów. Jak się taką przewagę wykorzysta to już inna sprawa.
Avatar użytkownika
olha.5786.
 

Postprzez rudy22 » 2013-11-29, 11:01:57

Pracownik z plecenia to nic złego oczywiście jak ma kwalifikacje (nie mówię tu o firmach państwowych bo tu nie powinno być takich rzeczy).
Avatar użytkownika
rudy22None specified
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2013-11-29, 10:38:30
Lokalizacja: Mokotów / Wa-wa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Kulinarny » 2013-12-04, 17:54:18

W prywatnych firmach mogą robić co chcą, ale jak w państwowych placówkach ludzie są zatrudnieni po znajomości to..
http://swiatnalesnikow.pl/
Avatar użytkownika
KulinarnyNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2013-12-04, 17:43:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez sztormowa » 2014-01-23, 15:04:43

Nigdy nie dostałam pracy po znajomości, a jednak pracę miałam i mam, więc chyba nie zawsze i nie wszędzie jest tak, że dostają ją tylko znajomi i znajomi znajomych ;-)
Avatar użytkownika
sztormowaNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 54
Dołączył(a): 2012-12-11, 16:51:16
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez foreigner » 2014-01-28, 18:42:45

Niestety u nas też tak jest, że mając znajomości można szybko znaleźć pracę, a jak się szuka na własną rękę to zwykle to trwa o wiele dłużej i rzadko udaje się znaleźć satysfakcjonującą pracę.
Avatar użytkownika
foreignerNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2014-01-28, 18:35:07
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Karolina_R » 2014-04-12, 13:18:39

Znajomości to podstawa, mimo, że okres komuny już dawno minął. Stare nawyki, które pozostały w naszym narodzie, będzie bardzo ciężko wyplewić.
Avatar użytkownika
Karolina_RNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 50
Dołączył(a): 2014-04-11, 12:41:55
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez silveris » 2014-07-28, 14:52:41

Tak to niestety jest, że układy rządzą światem.
Avatar użytkownika
silverisNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 72
Dołączył(a): 2014-07-28, 14:28:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez MagicznySkoczek » 2014-07-28, 15:15:39

Układy i pieniądze. A co rządzi twoimi ucuciami ? Popatrzcie na świat bardziej mentalnie. Zobaczcie jaki syf.
Avatar użytkownika
MagicznySkoczekNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 57
Dołączył(a): 2014-06-20, 09:04:00
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re:

Postprzez amelinova » 2014-10-01, 11:52:42

cre[a]tive napisał(a):Osobiście się nie spotkałam, lecz jestem zdania, że tak jest wszędzie : )

Skoro się nie spotkałaś to chyba jednak nie jest tak wszędzie :)
Wynajem podnośników Warszawa
Avatar użytkownika
amelinovaFemale
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:10:22
Lokalizacja: Radom
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez annika » 2015-01-01, 18:36:05

Kulinarny napisał(a):W prywatnych firmach mogą robić co chcą, ale jak w państwowych placówkach ludzie są zatrudnieni po znajomości to..

No nie do końca - w sensie prawnym, a oczywiście prawo swoje, a życie swoje.

Od momentu oficjalnego ogłoszenia rekrutacji (jakieś ogłoszenie na portalach do tego przeznaczonych czy na stronie firmy) to takie ogłoszenie i proces rekrutacyjny powinien spełniać pewne kryteria (których w naszym kraju gdzie na rynku poszukiwania pracy panuje 'wolna amerykanka' raczej prawie nikt nie spełnia).

W (sic!) właśnie Ameryce jest nie do pomyślenia, aby wymagać zdjęcia w CV (względy dyskryminacji rasowej przede wszystkim, ale też ze względu na wiek) - u nas też oficjalnie nie można go wymagać, ale powiedzcie szczerze, ile procent ogłoszeń nie zawiera takiego wymogu? I czy osoba poszukująca pracy odważy się usunąć zdjęcie z CV i takie przesłać? Narazić się na odstawanie od reszty aplikacji, na oskarżenie rekrutera, że się czytać nie umie...

Faworyzowanie kogokolwiek ze względów niemerytorycznych nie jest dopuszczalne, ale przecież "wszyscy tak robią" i całość jakoś dalej się toczy.

Co innego urządzenie rekrutacji wewnętrznej czy wzięcie kogoś z polecenia przed daniem ogłoszenia. Wtedy jest to ok.

A teraz postawcie się po drugiej stronie i powiedzcie, kogo wolelibyście zatrudnić, gdybyście sami zatrudniali. Osobę, o której wiecie tyle, co napisała na kartce A4 + ewentualnie drugiej A4 + co powiedziała podczas 20-30 minut rozmowy kwalifikacyjnej, na której jest zdenerwowana i zachowuje się nienaturalnie, oraz co dowiedzieliście się od jej poprzednich pracodawców - czy osobę, którą ktoś, do kogo już macie zaufanie, wam poleca? Dlatego dobrze jest się pozytywnie prezentować przed znajomymi - zawsze może to zaprocentować.
"Napisano tysiące słów o złudzeniach sieci (…), najbardziej złudne z nich wszystkich jest poczucie bezpieczeństwa. " Antonina Liedtke

"You don't have to be crazy to work here, but it helps." Terry Pratchett
Avatar użytkownika
annikaFemale
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): 2015-01-01, 17:26:39
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez M_a_T » 2015-01-08, 05:25:42

Wolałbym po prostu zatrudnić osobę co ma coś w głowie i do czegoś może się przydać a nie tylko żarcia ciasteczek i słuchania radia w godzinach pracy.
Avatar użytkownika
M_a_TNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 307
Dołączył(a): 2005-10-29, 14:16:47
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Mateusz

Następna strona

  • Inne

Powrót do Praca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 245 gości

cron