Zmiana OFE

Nasze rozmowy o pracy i tematy z nią związane. Kwestia bezrobocia także w tym subforum jest poruszana.

Zmiana OFE

Postprzez kropla » 2010-11-10, 22:28:07

Od kilku lat, a będzie ich 5 jestem w jakimś funduszy emerytalnym. Wcześniej to nawet przysyłali mi jakieś wykazy, a teraz zamilkli. Zastanawiam się w jaki sposób mogę zrezygnować z tego funduszu, aby zapisać się do innego. Z tego co wiem można to zrobić już po dwóch latach. Możecie mi dać jakieś wskazówki?
Avatar użytkownika
kroplaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 596
Dołączył(a): 2010-08-02, 09:01:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2010-11-10, 22:40:17

Korzystaj z google.
Jeden z pierwszych trafnych linków, znalezienie zajęło mi minutę.
Poczytaj - http://www.ofedlaciebie.pl/component/op ... Itemid,64/
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Zmiana OFE

Postprzez czarna84 » 2011-01-15, 18:46:50

porównaj sobie rankingi, znajdź kogoś, kto się na tym zna, kto Ci dobrze doradzi, a może i zrobi to za Ciebie... ostatnio czytałam, że najlepiej zmieniać ofe co dwa lata na te, które są wysoko w rankingach, bo to nam może dać dodatkowe 200-300 zł do emerytury, ja szczerze mówiąc jeszcze nigdy nie zmieniałam i jakoś nie wiem czy to ma sens, co o tym sądzicie?
:)
Avatar użytkownika
czarna84None specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 205
Dołączył(a): 2009-03-07, 18:03:56
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-01-15, 22:55:17

Myślę, że to nie ma sensu i na pewno nie da 200-300 zł większej emerytury :P
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez kosmowski.be » 2011-01-15, 23:02:28

o ile w ogole aktualne mlode pokolenie bedzie mialo emeryture :P
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2011-01-16, 01:33:29

Po tym co Donek tam wyczynia z ZUSem to wszystkiego się można spodziewać :D

OFE można zmieniać ile razy ma się taką fantazję tyle, że co 2 lata nie ponosimy z tego tytułu żadnych opłat. Tyle, że wiążą się one zwykle z utratą części odsetek, a więc na samym początku wpłat do OFE są to jakieś grosze. Po wielu latach takiego inwestowania zmiany częstsze niż co 2 lata mogą już przynieść pewne straty więc lepiej tego nie robić ;)

Taki wniosek o zmianę można sobie zrobić nawet przez internet, ot np: http://www.multiofe.pl/, albo ze strony funduszu na który zmieniamy swój dotychczasowy. Wbrew pozorom warto śledzić zmiany w rankingach i jeśli nasz fundusz regularnie jest poniżej średniej to powinno się go zmienić. ( http://rankingofe.knuife.pl/ - ranking OFE ). Może nawet da się przy tym osiągnąć o 300zł większą emeryturę ale to chyba przy dość sporych zarobkach.

A najlepszy sposób na całkowite posiadanie OFE w głębokim poważaniu to IKE!
Najlepszy sposób na emeryturę ;) Po pierwsze co roku możesz zmienić profil zarządzania pieniędzmi, jak idzie hossa to dajesz na fundusz i zyskujesz, a jak idzie kryzys to zwijasz zebraną kasę w bank i dalej zarabiasz. Po drugie to są Twoje pieniądze, nie należą do sfery finansów publicznych więc ani Donek Ci ich nie zabierze, ani nie pójdą bezpośrednio do kieszeni dziadka, a poza tym można je dziedziczyć i w razie nagłej potrzeby wybrać z funduszu po dowolnym okresie wpłat. Po trzecie wpłacasz ile chcesz, a jak już miniesz granicę w której odsetki będą znacząco przewyższały wpłaty możesz przestać wpłacać, albo wcześniej przerwać na pewien okres i ponadto co niekiedy bardzo istotne nie płacisz od tych pieniędzy podatku Belki do pewnej kwoty. Same plusy ;)
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-01-16, 03:17:43

Widzę, że mój ING na 3 miejscu, czyli nie jest tak źle i póki co zmieniać nie muszę ;)
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez kropla » 2011-01-22, 11:44:26

A ja koniecznie jednak będę musiała zmienić, może to niewiele da, ale uważam że powinnam.
Avatar użytkownika
kroplaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 596
Dołączył(a): 2010-08-02, 09:01:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez AdamHepner » 2011-01-28, 15:56:30

Hmm, widze, ze troche za pozno sie zarejestrowalem, zeby pomoc :P. Nie zajmuje sie tym co prawda teraz, ale przez dluzszy czas wspolpracowalem z posrednictwem finansowym (pewnie bede do tego wracal za jakis czas :P), i moge cos niecos w temacie rozjasnic. Otoz...

Z tego i tak nic nie bedzie. :kwasny:

A tak na serio, to kazde OFE ma swoje gazety i rankingi w ktorych jest pokazywane jako najlepsze. A nawet, jesli nie jest pokazywane jako najlepsze pod katem przychodow rok do roku, to akwizytorzy, ktorzy sprzedaja tylko OFE i tak znajda sposob, zeby wykazac, ze to ich fundusz jest tym najlepszym. Raz nawet slyszalem, jak akwizytor (to jest nazwa zawodu, a nie obrazliwe okreslenie, tak przy okazji) mowil, calkiem z sensem, ze co z tego, ze jego OFE jest dopiero 3, skoro nie bylo w calej historii takich (bodajze) 3 lat pod rzad, zeby te same 2 OFE zajmowaly chocby na zmiane pozycje 1 i 2. A jego od 8 czy 9 lat - non stop 3. Czyli innymi slowy "mierny, bierny, ale wierny" :hyhy:

Co do OFE to sa 2 zasady:
1) jezeli na nazwe towarzystwa reagujesz alergicznie (przyklady? Pocztowy. Albo Polsat), to wybierz jakies inne, kierujac sie ta zasada porownywania ich do siebie, ktora wydaje sie najbardziej zdroworozsadkowa (i tak wszystkie sa do bani ;) )
2) nawet, jesli juz masz OFE, stan na rzesach, i zacznij cokolwiek odkladac na wlasna reke. OFE tylko pozornie jest niezalezne od panstwa, jak widac wystarczy troche zawirowan, ciasnoty w budzecie, i politycy staja sie bardzo kreatywni w odnajdywaniu nowych form pozbawiania przyszlych emerytur pieniedzy :mrgreen: ).
Avatar użytkownika
AdamHepnerNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2011-01-28, 06:22:48
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zmiana OFE

Postprzez mortadella » 2011-02-05, 16:52:22

a co sądzicie o proponowanej reformie i zwiększeniu składki na ZUS? Ja też uważam że przede wszystkim trzeba odkładać na własną rękę, ale co z tymi, których na to nie stać? Jaka opcja jest dla nich lepsza? Bo szczerze mówiąc średnio mi się podoba łatanie dziury budżetowej moimi pieniędzmi, mimo wszystko mam wrażenie że w OFE będą jednak bezpieczniejsze.
Avatar użytkownika
mortadellaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): 2010-08-20, 09:16:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez CookieMonster » 2011-02-23, 17:51:39

OFE zostało powołane poprzez ustawę i takowa może zmienić zasady działania tych funduszy. Jak widać pierwsze zmiany juz poczyniono, na naszą niekorzyść. ZUS to juz teraz porażka, a co dopiero za kilkadziesiąt lat, kiedy przyjdzie pora na wypłacenie emerytury obecnym 30-latkom. :zdziwko:
Avatar użytkownika
CookieMonsterNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 192
Dołączył(a): 2010-09-02, 18:09:50
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez yamall » 2012-03-05, 16:41:11

Tak jak ktoś już wyzej pisał, pieniążki trzeba sobie samemu składać zeby cokolwiek mieć na stare lata.
Z żoną juz od jakiegoś czasu odkładamy sobie na dośc fajnie oprocentowane Lokaty Systematycznego Oszczędzania.
Może nie sa to jakieś niebotyczne sumy, ale regularnie, z uporem maniaka odkladajac przez dłuższy czas coś z tego będzei.
Zrezygnowaliśmy z funduszy akcji itp, juz się kiedyś na tym przejechałem dość konkretnie i jeżeli chodzi o pieniążki "na starość" chciałbym być pewny że cokolwiek tam zostanie, a w przypadku tego co sie dzieje dookoła kryzysy itp akcje i powiązane z nimi fundusze mi tej pewności nie daja.
Avatar użytkownika
yamallNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2606
Dołączył(a): 2006-06-29, 23:13:38
Lokalizacja: Niedaleko....
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez joker66 » 2012-03-22, 22:27:18

Zgodzę się z Wami, że oszczędzać trzeba i to nie są żarty - ciężkie czasy nas czekają. Ja osobiście nie polecałbym OFE trzeci filar (czasami dodatkowo z ubezpieczeniem na życie). To marnotrawienie swoich pieniędzy tak ciężko zarobionych. Sukcesywne odkładanie nawet na konto oszczędnościowe. Uzbierać jakąś większą sumę pieniędzy i zainwestować.
Avatar użytkownika
joker66None specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2012-03-12, 13:44:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kropla » 2012-03-28, 16:49:04

No i kurcze nadal nie wiem od czego zacząć.... a czy warto, w sumie pewnie bez różnicy, ale tutaj przysyłają mi te kwitki i zupełnie nie wiadomo o co chodzi....
Avatar użytkownika
kroplaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 596
Dołączył(a): 2010-08-02, 09:01:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zmiana OFE

Postprzez leeoo » 2012-03-30, 10:18:26

Ja odkładałem oszczędności w OFE na III filarze przez 15 lat. W tym czasie moj agent (czy akwizytor) zmienial sie kilkukrotnie. Każdy z nich namawiał mnie bez przerwy na otwieranie nowych polis ubezpieczeniowych czy emerytalnych. Kiedy którąkolwiek chciałem zlikwidować powtarzali mi że "teraz sie nie opłaca" - bo jak wartości jednostek spadają to stracę, a jak rosną to też stracę bo nie zarobię. Pierwszym sygnałem alarmowym było zdarzenie w rodzinie za które należały się pieniądze (całkowita utrata zdolności do pracy). Sprawa trwała 5 lat i skończyła się sukcesem ale w sądzie. Czarę goryczy przelało moje wnikliwe spojrzenie w koszty jakie poniosłem za zmiany na polisie. Oczywiście wszystkie zapisane były gdzieś tam w tabelkach ale ja głupi myslałem że wystarczy spytać mojego "agenta" a ten prawdę mi powie. Nie powiedział... Wszystko zlikwidowałem w cholerę i kupiłem mieszkanie pod wynajem. Moje oszczędności przestały byc wirtualne, parę groszy wpadnie do kieszeni a koszty są jasne i przejrzyste bo sam je opłacam. Być moze moja decyzja była zbyt radykalna ale finansiści zalecają tzw "dywersyfikację" w lokowaniu oszczędności czyli żeby nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Gybym jeszcze raz sie urodził tak bym wlaśnie zrobił :)
Tylko skąd te jajka brać? :D
Avatar użytkownika
leeooNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 8
Dołączył(a): 2011-07-23, 10:51:46
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Zmiana OFE

Postprzez joker66 » 2012-04-21, 16:20:46

Może warto byłoby zainwestować pieniądze na forex? Tam są jasne zasady i tylko od naszej wiedzy i czytaniu rynku zależy czy osiągniemy zysk.
Avatar użytkownika
joker66None specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2012-03-12, 13:44:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2012-04-29, 17:36:43

joker66 - 22 mar 2012 22:27 napisał(a):Ja osobiście nie polecałbym OFE trzeci filar (czasami dodatkowo z ubezpieczeniem na życie). To marnotrawienie swoich pieniędzy tak ciężko zarobionych. Sukcesywne odkładanie nawet na konto oszczędnościowe. Uzbierać jakąś większą sumę pieniędzy i zainwestować.



Dlaczego nie polecasz trzeciego filara? Nie polecasz w ogóle, czy tylko w konkretnych firmach? I czy potrafisz oprzeć się na konkretnych opracowaniach finansowych czy są to tylko Twoje prywatne teorie? Pytam, bo za tydzień spotykam się z przedstawicielem mojego funduszu emerytalnego, który ma mi przedstawić jak konkretnie wygląda sprawa mojej przyszłej emerytury oraz ewentualne oszczędzanie w trzecim filarze, którego swoją drogą jeszcze nie podjęłam.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez Mrówa » 2012-07-26, 21:05:35

ja póki co skupiam się na II filarze, jak mnie będzie stać to moze i pomyśle o III, ale na razie to jeszcze nie ten etap, a jak u Was z II filarem, wiecie może do jakiego funduszu aktualnie warto należeć, żeby mieć spokojną głowę że dokonało się właściwego wyboru?
Avatar użytkownika
MrówaNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 326
Dołączył(a): 2009-01-09, 22:38:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Praca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 180 gości

cron