Otwieranie i prowdzenie firmy

Nasze rozmowy o pracy i tematy z nią związane. Kwestia bezrobocia także w tym subforum jest poruszana.

Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez BlueMan » 2009-08-15, 12:39:44

Czy są na forum osoby które dość dobrze znają się w tym temacie?
Miałbym sporo pytań w związku z takimi sprawami.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez motyjek » 2009-08-15, 13:17:17

ja wiem, że jak chcesz otworzyć coś swojego, możesz dostać dotacje z UE, wystarczy że napiszesz dobry biznesplan. A z Urzędu Pracy też dostaniesz, jeśli jesteś tam zarejestrowany. Jakoś tak, chyba nic mi się nie pokićkało... xD Zalezy też jaką firmę chcesz otworzyć, w jakim miejscu, ilu pracowników itd.
every bitch says "yooo" :yahoo:
kobiety-słaba płeć..?-spróbuj w nocy przeciągnąć kołdrę na swoją stronę!
Avatar użytkownika
motyjekNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2185
Dołączył(a): 2007-07-07, 20:49:15
Lokalizacja: z zadupia xD
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez BlueMan » 2009-08-15, 13:20:47

O dotacjach czytałem :) I masz rację.

Jestem programistą PHP i taką firmę chciałbym założyć. Świadczyłbym również moim klientom hosting na ich strony www. Byłaby to firma jednoosobowa. Ewentualne prace graficzne zlecałbym na umowę o dzieło niezależnym grafikom.
A jak (nie)będzie się interes kręcić to może także jakiś serwis komputerowy lub sklep z podzespołami.

Mam także wiele pytań towarzyszący obawom przed tym, abym po prostu nie dopłacał do tego ;)
  1. Biznes plan - rozumiem, że on jest potrzebny tylko w momencie chęci ubiegania się o jakieś dotacje państwowe/UM/UE, lub w celu pozyskania inwestora? W procesie zakładania firmy jest on zbędny?
  2. Księgowość - jak to jest w związku z tym, że będzie to działalność jednoosobowa. Coś czytałem o jakiś księgach, itp które mogę sam prowadzić. Są do tego jakieś programy (najlepiej darmowe :P). Czy może od razu lepiej zlecić to jakiemuś lokalnemu biurze? Jakie są koszty tego (prowadzenia tego na własną rekę i przy użyciu zewnętrznej firmy). Ogólnie na ten temat bardzo mało wiem... .
  3. Podatki - to już całkiem czarna magia. Z racji, że jest to moja pierwsza działalność gospodarcza to mam upust w podatkach przez 12-24 miesiące chyba. Ale ogólnie - jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej?
  4. Lokal firmy - Czy muszę wynajmować biuro, czy mogę firmę zarejestrować w miejscu zamieszkania? Ta druga opcja chyba jakimiś dodatkowymi podatkami jest obłożona. Czy muszę mieć na to osobny pokój, czy może to być normalny pokój mieszkalny?
  5. Sprzętem komputerowym - osobny komputer firmowy, czy może to być wspólny rodzinny laptop? Mogę do firmy wnieść swój udział w sprzęcie, czy muszę kupić nowy? Co się bardziej opłaca?
  6. Telefon i fax - konieczny jest stacjonarny telefon, czy może to być komórka? Pre-paid, czy koniecznie abonament firmowy? Fax jest wymagany?

Najcięższe do zrozumienia i skalkulowania są dla mnie co miesięczne koszty prowadzenia firmy. Może się zdarzyć, że przez 2 miesiące nie będę mieć żadnych zleceń, więc nie chciałbym popłynąć i muszę odpowiednio zadysponować gotówka na ten ciężki okres.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez Masaccio » 2009-08-15, 13:33:19

Najlepiej zacząć od znalezienia dobrego doradcy podatkowego, który poprowadzi Ci księgowość, rozliczy, podpowie itp.

1. Tylko przy staraniu się o dotacje.
2. Polecam komuś zlecić.
3. Polecam komuś zlecić.
4. Musisz mieć zgodę od właściciela lokalu/mieszkania jeśli nim nie jesteś. W umowie musi być zawarta jakaś powierzchnia.
5. Opłaca się kupić nowy, odliczysz sobie VAT i dochodowy. Na początku możesz pracować na rodzinnym laptopie.
6. Możesz mieć komórkę.

Konieczne jest też posiadanie firmowego konta w banku i pieczątki.
Ostatnio edytowano 2009-08-15, 13:41:16 przez Masaccio, łącznie edytowano 1 raz
To nie jest o miłości /loving.blog/
reklama na samochodach
Avatar użytkownika
MasaccioNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 2079
Dołączył(a): 2005-09-23, 17:02:01
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez BlueMan » 2009-08-15, 13:36:09

Wiesz ile to może kosztować? W necie sporo jest artykułów na ten temat, ale tak z 2004-2006 roku. Więc już nieaktualne, a ceny wahają się między 100, a 500zł :|
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez motyjek » 2009-08-15, 13:40:08

Lokal firmy spokojnie możesz zarejestrować w miejscu, gdzie mieszkasz. Nie słyszałam o żadnych dodatkowych podatkach/kosztach w zwiazku z tym.
http://ifirma.pl/?gclid=CN_AoM3IpZwCFQ8TzAodrTXNjA
fajna stronka wg mnie. W sam raz dla Ciebie, jeśli chcesz być tą swoją jednoosobową firmą, księgowość tam możesz prowadzić itp.
Mógłbyś kupić jakąś książkę, której tematyka jest związana z otwieraniem firmy (np. "Jak założyć i prowadzić własną firmę" Aneta Sokół, Przemysław Mućko). Albo zapisać sie na szybki kurs, w moim mieście jest jedna fajna placówka ze świetną ofertą, ale niestety, to nie w Krakowie.
Niewiele Ci pomogłam, jeśli w ogóle, ale mogłabym sie cos nie coś więcej dowiedzieć w ciagu najbliższych dni.
every bitch says "yooo" :yahoo:
kobiety-słaba płeć..?-spróbuj w nocy przeciągnąć kołdrę na swoją stronę!
Avatar użytkownika
motyjekNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2185
Dołączył(a): 2007-07-07, 20:49:15
Lokalizacja: z zadupia xD
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez Masaccio » 2009-08-15, 13:45:09

Edytowałem poprzedni post.

Ja płacę 150 zł netto, uzależnione jest to od ilości faktur. Raz na miesiąc zawożę faktury, później dostaję e-mail z kwotą podatków do zapłacenia.
To nie jest o miłości /loving.blog/
reklama na samochodach
Avatar użytkownika
MasaccioNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 2079
Dołączył(a): 2005-09-23, 17:02:01
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez kamil » 2009-08-15, 18:40:29

Masaccio napisał(a):Konieczne jest też posiadanie firmowego konta w banku i pieczątki.

Przy firmie 1-osobowej nie jest konieczne.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez Lawenda » 2009-08-15, 19:10:02

Jeśli mogę coś od siebie polecić w kwestii zakładania firmy to http://www.inkubatory.pl.
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez BlueMan » 2009-08-15, 20:53:59

Inkubatory - OK, ale jakoś tez chcę się samego tego wszystkiego nauczyć. A oni to będą odwalać za mnie :/ No i za rok kończę studia, więc nie długo bym u nich był.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez hitman1986 » 2009-08-15, 20:56:25

Lawenda napisał(a):Jeśli mogę coś od siebie polecić w kwestii zakładania firmy to http://www.inkubatory.pl.

Polecić ?
Nie dość, że trzeba opracować CV, przedstawić go przed inwestorem w formie prezentacji i czekać dłuuuugie miesiące na wynik konkursu, to kandydatów i chętnych do takiej formy pomocy jest masę, a wybierają tylko kilku. Moim zdaniem przereklamowane.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez BlueMan » 2009-08-15, 21:08:12

Chyba tak trudno nie jest... tym bardziej, że same inkubatory.pl istnieją.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez Lawenda » 2009-08-15, 21:43:42

Przesadzasz hitman - łatwo nie jest,ale weź też pod uwagę ,że inkubatory po prostu nie mogą inwestować w każdy pomysł firmy - bo wtedy kompletnie im się to nie będzie opłacać.A co do reszty problemów o jakich mówisz:sorry,żadnego z nich nie zauważyłam,a z inkubatorami trochę wspólnego miałam.
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez hitman1986 » 2009-08-15, 21:49:51

hitman1986 napisał(a):że trzeba opracować CV

Napisałem CV, a chodziło o biznesplan. Przepraszam.
Lawenda napisał(a):A co do reszty problemów o jakich mówisz:sorry,żadnego z nich nie zauważyłam,a z inkubatorami trochę wspólnego miałam.

Ja kiedyś próbowałem i wybrali jeden projekt a z mojej uczelni było chyba 15 czy 16 pomysłów z tego co pamiętam. Czekało się długo na wyniki, bo ze dwa czy trzy razy chodziłem do ich biura z zapytaniem, kiedy będzie jakaś decyzja. No, ale od tamtego czasu kilka lat minęło, więc może coś się zmieniło.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez Lawenda » 2009-08-16, 13:04:58

Zmieniło się za pewne sporo - bo ostatnimi czasy inkubatory stały się popularne,i radyklane zmian w ich funkcjonowaniu były potrzebne.
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez privace » 2009-08-16, 17:29:20

Wbij do mnie na gg, bo mi się nie chce pisać wszystkiego xD
Mój facet niedawno założył własną działalność w formie jednoosobowej firmy, więc wszystkie aktualne info na ten temat mam z pierwszej ręki ;)
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez evil » 2009-08-31, 20:16:18

BlueMan i jak tam otwieranie firmy?. Ja planuję coś swojego ostatnio - można fajnie pokombinować. Lokal byłby u mnie w mieszkaniu (można tak?), gdzie składamy ten biznesplan o dotację? - żeby dostać dotację z UE trzeba być bezrobotnym?, co z założeniem firmy na emeryta?.

Może ktoś będzie na tyle łaskawy i umieści najważniejsze info tutaj?
"Jedyne czego żałuję w życiu, to tego, że nie jestem kimś innym."
Woody Allen
Avatar użytkownika
evilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3240
Dołączył(a): 2007-05-24, 00:04:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez BlueMan » 2009-08-31, 23:33:05

evil napisał(a):Lokal byłby u mnie w mieszkaniu (można tak?)

jasne. jak jeszcze weźmiesz wydzielisz osobny pokój na to (choć nie trzeba) to możesz sobie wliczać środki czystości w ramach kosztów utrzymania biura :]
evil napisał(a):gdzie składamy ten biznesplan o dotację? - żeby dostać dotację z UE trzeba być bezrobotnym?
z UM mozna dostac dotacje... ale szczegółów nie znam niestety... .


Ja mam sporo pytań, ale nie mam zwinnej osoby, która by mi to mogła wytłumaczyć... .
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez hitman1986 » 2009-08-31, 23:35:07

BlueMan napisał(a):jak jeszcze weźmiesz wydzielisz osobny pokój na to (choć nie trzeba) to możesz sobie wliczać środki czystości w ramach kosztów utrzymania biura

Jak się zarzyga biurko w czasie pijackiej imprezy to w koszta sobie wliczysz xD :rotfl:
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Otwieranie i prowdzenie firmy

Postprzez evil » 2009-08-31, 23:37:44

BlueMan napisał(a):Ja mam sporo pytań, ale nie mam zwinnej osoby, która by mi to mogła wytłumaczyć... .

BlueMan jutro będę z kumpelą w pracy gadała ona niedawno firmę zakładała, jak będę coś wiedziała to napiszę tutaj. Tylko zastanawia mnie to dofinansowanie z UE, bo informacje są strasznie sprzeczne :/
"Jedyne czego żałuję w życiu, to tego, że nie jestem kimś innym."
Woody Allen
Avatar użytkownika
evilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3240
Dołączył(a): 2007-05-24, 00:04:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Praca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 219 gości

cron