Setką nie zaświecisz

Różne aktualności ze Świata i Wszechświata.

Setką nie zaświecisz

Postprzez hitman1986 » 2009-04-03, 10:38:29

Wirtualna Polska napisał(a):Od września nie kupimy już tradycyjnych żarówek 100 watowych, a także tych kolorowych i matowych. W 2012 roku na obszarze całej Unii Europejskiej w sklepach będą dostępne już tylko energooszczędne świetlówki.

Powoli musimy przyzwyczajać się do myśli, że z naszych mieszkań wkrótce znikną zwyczajne żarówki, a zastąpią je energooszczędne wymienniki. Klasyczna żarówka, która niewiele zmieniła się od jej wynalezienia w XIX wieku, zużywa tylko 5 proc. energii na światło - resztę traci na emisję ciepła. Nowoczesne źródła światła (oświetlenie halogenowe, fluorescencyjne, diodowe) są kilka razy bardziej wydajne, zużywając mniej energii. A dzięki temu są też bardziej przyjazne środowisku i … naszemu portfelowi.

Według szacunków Komisji Europejskiej całkowita rezygnacja z tradycyjnych żarówek w UE oznacza rocznie oszczędności porównywalne z produkcją prądu 10 średnich elektrowni. Odpowiada to zużyciu energii elektrycznej 11 mln gospodarstw domowych. W zależności od specyfiki każde z nich może zaoszczędzić 25-50 euro rocznie. W skali całej UE oznacza to 5-10 mld euro rocznie.

W polskich realiach wymiana tylko jednej żarówki 100 watowej na jej świetlówkowy odpowiednik to oszczędność 60 zł w ciągu roku. Wycofywanie żarówek będzie odbywało się stopniowo, po „setkach” - za rok - przyjdzie czas na żarówki 75W, w 2011 r. - 60W, a 1 września 2012 roku – na żarówki 40- i 25 watowe. Najmniej wydajne halogeny (klasy C) będą wycofane w roku 2016.

http://dom.wp.pl/artykul/624.html?ticke ... QhYQ%3D%3D


Moim zdaniem bardzo dobra decyzja. Sam używam w mieszkaniu głównie żarówek energooszczędnych, koszt zakupu jest niemały w porównaniu do zwykłej żarówki, ale nawet, jak się zapomni wyłączyć światło na jakiś czas, to koszt tej pomyłki jest mały.

A co Wy sądzicie o tej decyzji Komisji UE ?
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez winet » 2009-04-03, 12:00:24

IMO dobrze że dbają o środowisko, ale są osoby które specjalnie używają 'starych' żarówek żeby coś ogrzać.
My Dream...My Love...My Life...
Manchester United
Avatar użytkownika
winetNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1100
Dołączył(a): 2007-03-08, 21:49:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez bonnie » 2009-04-03, 12:42:10

jezeli statystyki podane w tym artykule sa zgodne ze stanem faktycznym to uwazam, ze odpowiednia jest ta decyzja. powinnismy dbac o srodowisko by nasze dzieci i wnukowie nie mieszkali na jednym wieeeeeeeeeeeeeeeelkim wysypizku smieci.
Down to ride 'til the very end, it's me and my boyfriend.
Avatar użytkownika
bonnieNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 121
Dołączył(a): 2006-08-16, 08:05:04
Lokalizacja: z miasta
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez cre[a]tive » 2009-04-03, 13:29:44

Przecież żarówki niby energooszczędne przy częstym włączaniu i wyłączaniu światła pochłoną o wiele więcej prądu niż normalna żarówka :przestraszony: Ja często światło gaszę i zapalam, także nie wyobrażam sobie bym miała używać tylko energooszczędnych, ile ja zapłacę za prąd..
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez traphezz » 2009-04-03, 17:37:54

kobieta napisał(a):Przecież żarówki niby energooszczędne przy częstym włączaniu i wyłączaniu światła pochłoną o wiele więcej prądu niż normalna żarówka :przestraszony:
do tego koszt zakupu i wychodzi na to samo ;)

traphezzNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 5249
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:49:22
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Adam

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez Lawenda » 2009-04-03, 21:43:15

a ponad wszystko energooszczędne powodują migrenę.
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez BlueMan » 2009-04-03, 23:34:51

hitman1986 napisał(a):zużywa tylko 5 proc. energii na światło - resztę traci na emisję ciepła. Nowoczesne źródła światła (oświetlenie halogenowe, fluorescencyjne, diodowe) są kilka razy bardziej wydajne, zużywając mniej energii.

Kłóciłbym się, czy halogenowe są takie super.

U mnie w łazience w Sosnowcu jak włączę nad lustrem 3 halogeny to taki żar od nich bucha, że czuję się opalany jak na solarium! No i inne żarówki halogenowe podobnie - może nie dają takiego żaru jak te nad lustrem, ale jak zbliży się rękę to czuć dużą ilość wydzielanego ciepła. A czegoś takiego o zwykłych żarówkach nie mogę powiedzieć.


W Krakowie oprócz w łazience i piekarniku xD mam energooszczędne żarówki :) I dobrze, bo wieczorem oświecone świecą do 3 w nocy. Mniej prądu zużywamy!
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez makoomba » 2009-04-04, 23:47:19

hitman1986 napisał(a):A co Wy sądzicie o tej decyzji Komisji UE ?

Idiotyzm

Nie wiem czemu mają służyć takie decyzje. Chyba pod pozorem troski o środowisko lobby producentów świetlówek chce się wzbogacić.

Poza tym, że faktycznie zużywają mniej prądu to mają same wady.
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez cre[a]tive » 2009-04-05, 00:32:27

A co powiecie o jakości światła jakie dają energooszczędne żarówki? Widzicie różnicę a jeśli tak to na plus czy minus?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez BlueMan » 2009-04-05, 00:51:24

Ja nie widzę właściwie różnicy.
Jedno co, to znacznie gorzej mi się patrzy jak nawet w kąciku oka mam żarówkę energooszczędną, niż zwykłą. Znacznie bardziej mnie one rażą!
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez makoomba » 2009-04-05, 09:41:46

kobieta napisał(a):A co powiecie o jakości światła jakie dają energooszczędne żarówki? Widzicie różnicę a jeśli tak to na plus czy minus?

Jakość światła energooszczędnych żarówek jest dużo gorsza. Zimna barwa światła, oraz wąskie widmo męczą oczy. Poza tym często powodują bóle głowy i mogą być niebezpieczne dla osób chorych na epilepsję.
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez Lawenda » 2009-04-05, 12:31:36

Mnie jak już wcześniej wspomniałam światło z energooszczędnych przyprawia o ból głowy.
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez cre[a]tive » 2009-04-05, 14:31:41

Ja widzę ogromną różnicę pomiędzy zwykłą a energooszczędną żarówką, niestety na minus, dlatego tak mnie martwi, że niedługo zwykłej już nie będzie można zakupić. Mam aktualnie w mieszkaniu w jednym z pokoi morelowe ściany gdy w lampie była żarówka energooszczędna nie szło przy tym świetle ani czytać ani pisać, dopiero po zmianie na mocną zwykłą żarówkę da się normalnie pracować..
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Setką nie zaświecisz

Postprzez Masaccio » 2009-04-06, 08:26:31

Świetlówki kompaktowe są co raz lepsze, polecam zakup tych markowych, dają cieplejsze światło, te tanie są faktycznie beznadziejne.
To nie jest o miłości /loving.blog/
reklama na samochodach
Avatar użytkownika
MasaccioNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 2079
Dołączył(a): 2005-09-23, 17:02:01
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez El Limon » 2010-10-10, 18:41:25

Oczywiście Polak potrafi i już znalazł się sposób na to by móc kupować zwykłe żarówki "bańki". Wystarczył napis na opakowaniu "Nie zdatne do użytku domowego" co oczywiście jest bujdą. Ktoś ściągnął pomysł z dopalaczy.
Wolność może być przerażająca, jeśli jej nigdy nie czułeś
Avatar użytkownika
El LimonNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 530
Dołączył(a): 2008-10-11, 11:24:56
Lokalizacja: www.greenisland.cba.pl
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez blues » 2010-10-11, 21:01:56

Strasznie mnie to wkurza, że znowu Unia Europejska mnie do czegoś zmusza. Gdzie jest wolny rynek? Może chcę płacić więcej za prąd? Może wolę mieć światło najbardziej zbliżone do światła słonecznego za cenę wysokich opłat. Niby moja sprawa, a jednak nie moja :mur:
Mam pokój gdzie do tej pory miałem dwie silne żarówki 100W. Nie mogę od dłuższego czasu kupić ich odpowiedników w świetlówkach. Owszem są, ale tak średnio w przeliczeniu 75W. :diabel: Z 200 W robi mi się teraz 150 i jest po prostu ciemno.
Najwięcej wydasz na kobietę która nie będzie chciała pieniędzy za seks.
Avatar użytkownika
bluesNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 236
Dołączył(a): 2010-03-15, 20:09:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-10-11, 21:12:02

Energooszczędne próbowałeś? Chyba, że nazywasz je świetlówkami :P

Pozostaje tylko zakupić żyrandol na więcej wejść żarówkowych :)
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez junior » 2010-10-12, 09:22:11

https://www.hipernet24.pl/nowy/prodinfo ... ody_hide=1 130 watt około 20 watt przekłada się na 100
zawsze możesz się nie zgodzić z opinią autora tego postu.
Avatar użytkownika
juniorMale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1446
Dołączył(a): 2008-06-22, 11:07:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy


  • Inne

Powrót do Aktualności

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 112 gości

cron