Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Różne aktualności ze Świata i Wszechświata.

Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez hitman1986 » 2009-03-28, 13:17:36

wp.pl napisał(a):28 marca, o godz. 20.30 polskiego czasu, w wielu domach, firmach i budynkach publicznych na całym świecie zgasną światła. Wyłączone zostaną iluminacje m.in. Koloseum w Rzymie, Opery w Sydney, Golden Gate w San Fransisco oraz Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Akcja "Godzina dla Ziemi" ma zwrócić uwagę na problemy środowiska.

"Godzina dla Ziemi" (Earth Hour) to ogólnoświatowa inicjatywa zorganizowana przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF. Jej podstawowym celem jest przeciwstawianie się postępującym zmianom klimatu. Akcja polega na jednoczesnym, dobrowolnym wyłączeniu świateł przez mieszkańców różnych zakątków globu.

Po raz pierwszy akcja odbyła się w 2007 roku w Sydney, kiedy w ponad dwóch milionach domów na jedną godzinę zapadły ciemności.

Rok później do kampanii przyłączyło się już 100 milionów osób w 35 krajach świata, a w 2008 roku wzięło w niej udział 370 miast położonych w 14 strefach czasowych.

Jak informują organizatorzy, w ciemności pogrążyły się wówczas m.in. wodospad Niagara, więzienie Alcatras, Sears Tower w Chicago, słynna Opera w Sydney, rzymskie Koloseum oraz najwyższy budek w północno-wschodniej Azji - Seoul Tower. "Tym symbolicznym gestem zgaszenia świateł mieszkańcy miast uczestniczących w akcji dali sygnał politykom, że powinni bardziej efektywnie walczyć z globalnym ociepleniem" - napisano na stronie internetowej WWF.

WWF zapowiada, że tegoroczna akcja ma pobić dotychczasowe rekordy. Swój udział potwierdziło dotąd już prawie 700 miast, w tym 37 stolic, z 78 krajów - m.in. Londyn, Pekin, Rzym, Moskwa, Los Angeles, Rio de Janeiro, Hong Kong, Dubaj, Singapur, Ateny, Buenos Aires, Toronto, Sydney, Mexico City, Istambuł, Kopenhaga, Manila, Las Vegas, Bruksela i Helsinki.

W Polsce do poprzednich edycji przyłączyły się dwa miasta - Warszawa i Poznań. Ciemności spowiły Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki i Wały Starego Miasta w Warszawie oraz Teatr Wielki i Ratusz w Poznaniu.

W tym roku do stolicy i Poznania dołączy co najmniej 20 innych miast. Do tej chwili swoje uczestnictwo potwierdziły: Białystok, Bydgoszcz, Dąbrowa Górnicza, Lublin, Gdańsk, Kraków, Kielce, Katowice, Częstochowa, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Zakopane.

"W Warszawie ciemność okryje budynki użyteczności publicznej: Pałac Kultury i Nauki, Pałac Namiestnikowski, hotele np.: InterContinetal czy Polonia Palace, Złote Tarasy oraz mosty" - informują przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy.

WWF podkreśla jednak, że niezwykle ważne jest, by oprócz władz miast, urzędów i firm, do akcji włączyli się także sami mieszkańcy.

"Można też porozumieć się z sąsiadami, przyjaciółmi, namówić znajomych i wygasić całe budynki. Na podstawie liczby zarejestrowanych osób zorganizowany zostanie plebiscyt, które z polskich miast w największym stopniu zaangażowało się w "Godzinę dla Ziemi". Głównym kryterium będzie liczba "wyłączonych" budynków oraz osób zarejestrowanych na stronie internetowej" - zachęcają przedstawiciele WWF.

Dyrektor zarządzający WWF Polska, Ireneusz Chojnacki podkreśla, że walka z globalnym ociepleniem wymaga globalnego wysiłku. "Mamy nadzieję, że w podobny sposób zachowają się politycy i zrobią wszystko, aby zatrzymać groźne zmiany klimatu, redukując emisję gazów cieplarnianych" - dodaje.

Zdaniem WWF, jest to szczególne ważne w tym roku, bo w grudniu w Kopenhadze - podczas kolejnego Szczytu Klimatycznego - ma zostać podpisane nowe porozumienie dotyczące działań na rzecz powstrzymania zmian klimatu.


Co sądzicie o tej akcji ? Potrzebna ? Warta zachodu ? Jaki jest Wasz stosunek do niej - czy będziecie brali udział i też wyłączycie światło na godzinę ?


Ja powiem uczciwie, że wyłączę, ale tylko dlatego, że wyjdę na Plac Defilad zrobić zdjęcia, Pałac Kultury będzie w mroku, więc gratka do fotografowania nie lada...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez cre[a]tive » 2009-03-28, 14:03:48

Akcja piękna mówiąc szczerze, świetny pomysł i przyznam, że zaskoczyło mnie aż tak liczne w niej uczestnictwo. To z jednej z strony, a z drugiej czy sama wyłączę światło? Nie, bo nie uśmiecha mi się siedzenie całej godziny w kompletnych ciemnościach, bez TV, komputera czy muzyki. Bo zakładam, że nie chodzi tylko zgaszenie światła, ale o niekorzystanie z energii elektrycznej przez tą godzinę?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez Lawenda » 2009-03-28, 15:53:45

hitman1986 napisał(a):Ja powiem uczciwie, że wyłączę, ale tylko dlatego, że wyjdę na Plac Defilad zrobić zdjęcia, Pałac Kultury będzie w mroku, więc gratka do fotografowania nie lada...


z tego samego powodu wezmę udział w akcji :P
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez makoomba » 2009-03-28, 16:49:33

hitman1986 napisał(a):Co sądzicie o tej akcji ? Potrzebna ? Warta zachodu ? Jaki jest Wasz stosunek do niej - czy będziecie brali udział i też wyłączycie światło na godzinę ?

Dobrze ze ktoś zwraca uwagę na aspekty środowiskowe, natomiast co do samej akcji to trochę mija się z celem. Energia zostanie wyprodukowana bez względu na to ile odbiorników będzie włączonych, więc środowisku to nie pomoże. Jeśli natomiast akcja ma pokazać ludziom że bez elektryczności da się żyć to nie wydaje mi się zeby sie udało :)
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez hitman1986 » 2009-03-28, 18:24:41

makoomba napisał(a):więc środowisku to nie pomoże.

Phhh, ale to wcale środowisku nie ma pomóc, tylko zwrócić uwagę na problem...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez Lawenda » 2009-03-28, 23:55:29

eee tam nic ciekawego :P na Nowym Świecie to jakby w ogóle nic nie było.Nawet nie chciało mi się tam iść popatrzyłam z pod bloku bo blisko mam :P
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez yamall » 2009-03-29, 13:43:34

Ekolodzy namawiają, by w imię oszczędności włączyć się dziś do akcji "Godzina dla Ziemi" i wyłączyć światło między 20.30 a 21.30. Energetycy prostują: to symbol a nie wymierne oszczędności. Gdyby wszyscy wzięli sobie do serca tę akcję, mielibyśmy sporą awarię.

- Takie akcje trochę nam utrudniają pracę, bo mogą zakłócić pracę systemu - przyznaje rzecznik Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Dariusz Chomka i dodaje, że w tym przypadku PSE nie przewiduje zagrożeń. Przyznaje jednak, że energetycy przygotowują się już do godzinnego oszczędzania energii. - Bo energia elektryczna, to nie jest taki towar jak ropa czy gaz. Jej się nie da magazynować. Więc musi być zużyta zaraz po wytworzeniu.

Taka sama ilość energii zostanie wyprodukowana - powiedział Jacek Michel, rzecznik prasowy Elektrowni Bełchatów. Co się stanie z nadwyżką, która - w wyniku "Godziny dla Ziemi" pojawi się chwilowo w systemie przesyłowym? Przepłynie przez kable i zniknie. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że się zmarnuje.

Okazuje się też, że po zakończeniu akcji włączenie wielu odbiorników będzie się wiązało z dużym zużyciem energii. Tak jest w przypadku świetlówek. - W momencie rozruchu potrzebują dużo energii, a w trakcie świecenia zużycie spada - wyjaśnia Łukasz Zimoch, rzecznik Vattenfall Poland, producenta energii.


Czyli cala akcja co najwyzej jakiś symbol (sam nie bardzo wiem czego) i tyle....
Avatar użytkownika
yamallNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2606
Dołączył(a): 2006-06-29, 23:13:38
Lokalizacja: Niedaleko....
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez Codino » 2009-04-09, 14:03:31

hitman1986 napisał(a):Phhh, ale to wcale środowisku nie ma pomóc, tylko zwrócić uwagę na problem...

Jaki problem?
Klimat śródziemnomorski w Polsce ponownie - jak dla mnie bajka.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez hitman1986 » 2009-04-09, 15:49:24

Codino napisał(a):w Polsce

Czy tylko w Polsce miała miejsce akcja ? Bo ja słyszałem, że na całym świecie...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez Codino » 2009-04-10, 00:10:22

No to w takim razie co da zwrócenie uwagi na "problem"? Myślisz, że Obama jest na tyle wszechmocny by ochłodzić Ziemię?
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Godzina dla Ziemi - Earth Hour

Postprzez makoomba » 2009-04-10, 08:37:20

Codino napisał(a):Myślisz, że Obama jest na tyle wszechmocny by ochłodzić Ziemię?

Powoli przymierza się do tego :)
http://wiadomosci.onet.pl/1949628,16,item.html
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Aktualności

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości