Bezpieczeństwo bankomatów zagrożone

Różne aktualności ze Świata i Wszechświata.

Bezpieczeństwo bankomatów zagrożone

Postprzez BlueMan » 2004-11-05, 19:50:41

kg, DI napisał(a):Coraz więcej banków decyduje się na zainstalowanie w bankomatach oprogramowania bazującego na systemie operacyjnym Windows. W związku z tym część specjalistów obawia się o bezpieczeństwo tych urządzeń, szczególnie ze strony wirusów komputerowych.

Według Jacka Lichonia, zastępcy dyrektora działu bankowości firmy Wincor Nixdorf, przejście na Windows jest nieuniknione.

Pierwszy powód to zaprzestanie w 2006 r. serwisowania systemu OS/2, opracowanego przez IBM.

Inna przyczyną jest wprowadzanie obsługiwanych przez Windows bankomatowych kart chipowych, na których informacje nie są już zapisane na pasku magnetycznym. Dzięki tego typu kartom bankomaty mogą wyświetlić więcej informacji, co jest szczególnie ważne m.in. w przypadku osób niepełnosprawnych.

Różnica między OS/2, a Windows jest taka, że w tym drugim, częściej może dochodzić do awarii spowodowanych wirusem, prawdopodobnie będą też one bardziej rozległe, ostrzegają specjaliści. Ryzyko jest według nich bardzo małe, jednak dużo większe niż w przypadku OS/2.

Jednakże Grzegorz Malicki z firmy MKS zapewnia, że problemy bankomatów z wirusami nie powinny wpłynąć na stan, a wyłącznie na samą pracę tych urządzeń.

Zarówno specjaliści z branży, jak i przedstawiciele banków zgodnie przyznają, że nie było jeszcze w Polsce wypadku zainfekowania sieci bankomatowej wirusem.

Ciekawe, że w tej sytuacji, mimo, iż np. w zeszłym roku największe sieci amerykanskich bankomatów były kilkakrotnie paraliżowane przez wirusy, myśli się o windowsie, a nie np. o linuksie.


To ja już będe wolał trzymac kase w skrpetkach, niż powieżyć do Windowsowi :|
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19108
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Bezpieczeństwo bankomatów zagrożone

Postprzez Lamaszta » 2004-11-05, 20:00:39

Ja jestem bezpieczna - brak karty kredytowej i płatniczej :). Ale jak zainstalują windowsa, to chyba sobie woreczek na pieniądze do materaca wszyję...
NORWEGIA zawsze w czołówce ! ! ! - www.skijumping.no
Forum jedynego słusznego radia - ANTYRADIA
Cała Polska słucha Rocka i Metalu - min. 5 h dziennie codziennie
METALLICA zespołem wszechczasów
Avatar użytkownika
LamasztaNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3051
Dołączył(a): 2004-07-31, 17:25:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bezpieczeństwo bankomatów zagrożone

Postprzez Meth » 2004-11-05, 20:59:22

Moim zdaniem Windows jeżeli sie go dobrze skonfiguruje może być dosyć bezpieczny. Na pewno bezpieczniejszy niż stareńki OS/2.
Meth.
Avatar użytkownika
MethNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 824
Dołączył(a): 2004-10-31, 13:22:13
Lokalizacja: z Daleka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bezpieczeństwo bankomatów zagrożone

Postprzez Jo_Anna » 2004-11-05, 23:45:08

JA nie mam takiego zaufania do windowsa jak ty Jabberze wiec chyba sobie zrobie zchowek na pieniadze w podlodze gdy wprowadza takie oprogramowanie do bankomatow :mrgreen:
Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. (Antoine de Saint-Exupery)

Życie jednak może być piękne... Pamiętajcie o tym...
Avatar użytkownika
Jo_AnnaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 285
Dołączył(a): 2004-08-16, 20:20:15
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bezpieczeństwo bankomatów zagrożone

Postprzez Lamaszta » 2004-11-06, 00:13:59

A może zrobimy sobie razem jakąś porządną skrzynkę na nasze pieniążki i gdzieś ją zakopiemy...?
NORWEGIA zawsze w czołówce ! ! ! - www.skijumping.no
Forum jedynego słusznego radia - ANTYRADIA
Cała Polska słucha Rocka i Metalu - min. 5 h dziennie codziennie
METALLICA zespołem wszechczasów
Avatar użytkownika
LamasztaNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3051
Dołączył(a): 2004-07-31, 17:25:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bezpieczeństwo bankomatów zagrożone

Postprzez Meth » 2004-11-06, 10:32:02

Jo Anna: Dlaczego nie? Czy kiedyś miałaś jakieś problemy z bezpieczeństwem na Windowsie, albo coś się stało z całym Twoim systemem? I jeżeli nie masz zaufania to dlaczego nie przesiądziesz sie na inny system operacyjny?

EDIT

Pozatym wcale nie mam takiego zaufania do Wina, ale uważam że i tak jest lepszy od OS/2, który wyszedł w 95 roku.
Meth.
Avatar użytkownika
MethNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 824
Dołączył(a): 2004-10-31, 13:22:13
Lokalizacja: z Daleka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bezpieczeństwo bankomatów zagrożone

Postprzez Jo_Anna » 2004-11-12, 22:44:28

No wiesz ale OS/2 nie jest tak popularyn jak Windows a wiec co za tym idzie jest mniej hakerow na OS/2 i wszyscy hakerzy ucza sie swoich sztuczek wlasnie na Window-sie i uwazam (moje osobiste zdanie) ze bezpieczniejszy jest jednak OS/2 ;)
A co do tej twojej wypowiedziJabberze
Jo Anna: Dlaczego nie? Czy kiedyś miałaś jakieś problemy z bezpieczeństwem na Windowsie, albo coś się stało z całym Twoim systemem? I jeżeli nie masz zaufania to dlaczego nie przesiądziesz sie na inny system operacyjny?

to nigdy nire miala az takich powaznych problemow z Windowsem(odpukac w nasza niemalowana skrzynka na pieniadze-nie, Lamaszto ;) ) i nie zamierzam go zmieniac bo jak wiesz prawie wszysto oparte jat na tym systemie wiec wole go nie zmieniac :P
Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. (Antoine de Saint-Exupery)

Życie jednak może być piękne... Pamiętajcie o tym...
Avatar użytkownika
Jo_AnnaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 285
Dołączył(a): 2004-08-16, 20:20:15
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bezpieczeństwo bankomatów zagrożone

Postprzez Meth » 2004-11-14, 14:35:34

Ja powiem tak: najlepiej jakby te bankomaty były pod kontrolą Linuksa albo Uniksa (tudzież *BSD), ale jednak chyba lepiej niż będą pod kontrolą jakiegoś porządnego Wina (200x) niż starodawnego OS/2, który był odpowiedzią IBM'a na Win95.
Meth.
Avatar użytkownika
MethNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 824
Dołączył(a): 2004-10-31, 13:22:13
Lokalizacja: z Daleka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Aktualności

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 175 gości

cron