Lampy elektronowe

Wszystkie sprawy związane z lutowaniem, projektowaniem i programowaniem urządzeń elektronicznych.

Lampy elektronowe

Postprzez Zilog » 2010-07-08, 12:01:40

Lampy elektronowe
Na ogół uważa się, że lampy elektronowe zostały całkowicie wyparte przez tranzystory. Są jednak urządzenia elektroniczne, w których zastąpienie ich jest niecelowe lub wręcz niemożliwe. Lampy odgrywają dużą rolę i zajmują należne im miejsce np. w końcowych stopniach nadajników wielkich częstotliwości. Nie do zastąpienia są lampy do urządzeń rentgenowskich, jak również do mierników Geigera-Mullera czy lampy obrazowe. Ponadto przez pewien czas lampy będą jeszcze potrzebne jako części zamienne.
Innym zastosowaniem, w którym lampy elektronowe przeżywają swój renesans, są stopnie końcowe wzmacniaczy akustycznych. Zniekształcenia wprowadzane przez lampy mają zupełnie inne brzmienie, niż wprowadzane przez tranzystory.
W lampach mają przewagę parzyste harmoniczne, podczas gdy niemiłe dla ucha harmoniczne nieparzyste, są znacznie słabsze. Charakterystyczne zniekształcenia wzmacniacza, wynikające z nasycania się transformatora wyjściowego, przyczyniają się do powstawania oczekiwanego przez niektórych melomanów "dźwięku lampowego". Jest to istotne we wzmacniaczach gitarowych i niskotonowych, w których amplituda sygnałów jest często "obcinana". Bardziej miękkie "obcinanie" powoduje, że stopień końcowy można wysterować do wyższej mocy, bez niemiłych dla ucha zniekształceń brzmienia. Z tych względów twierdzi się, że wzmacniacz lampowy może nam dać dużo lepsze i głośniejsze brzmienie, niż tranzystorowy, mimo że pomiar mocy wykazuje jednakowy poziom na wyjściu obu wzmacniaczy.
To nowo powstałe zainteresowanie lampami w zastosowaniach akustycznych, doprowadziło do rozwoju nowych, specjalnych lamp audio. Sprzedaje się w parach, lub czwórkach dobranych starannie pod względem przenoszonego spektrum częstotliwości.
Europejskie normy oznaczania
• Pierwsza litera oznacza napięcie żarzenia lub prąd żarzenia: A = 4 V, E = 6,3 V, D = 1,4 V - napięcie ogniwa, G = 5 V, H = 150 mA - żarzenie szeregowe, K = 2 V - napięcie ogniwa, P = 300 mA - żarzenie szeregowe, U = 100 mA - żarzenie szeregowe, V = 50 mA - żarzenie szeregowe. Pierwsza litera Q oznacza tetrodę do końcowego stopnia nadajnika.
• Druga litera oznacza rodzaj lampy: A = dioda, B = podwójna dioda, C = trioda, F = pentoda do niskich sygnałów, H = heptoda, L = pentoda do stopnia mocy, M. = wskaźnik wysterowania "oko magiczne", Y = prostownik.
• Trzecia litera oznacza, że lampa ma dwie lub więcej funkcji: ECC83 oznacza np. podwójną triodę z żarzeniem zmiennoprądowym 6,3 V.
Czasami cyfry i litery są przestawione, by zaakcentować, że mamy do czynienia z lampą specjalną. E83CC odpowiada np. ECC83, ale o przedłużonym czasie życia. Zdarza się również, że lampy specjalne oznaczone literami nie trzymają się systemu. Angielska lampa KT66 ma np. napięcie żarzenia 6,3 V, mimo wprowadzającej w błąd pierwszej litery K, która oznacza 2 V.
Amerykańskie standardy oznaczeń
Amerykańskie oznaczenia lamp zaczynają się zwykle cyfrą, która podaje napięcie żarzenia, ale poza tym niewiele więcej można z nich odczytać. Np. amerykańska lampa 12AX7 jest odpowiednikiem europejskiej lampy ECC83, co może wydać się zaskakujące. Wynika to stąd, że podwójna trioda ma dwa obwody żarzenia, które można połączyć równolegle dla 6,3 V lub szeregowo dla 12,6 V.
Avatar użytkownika
ZilogMale
Moderator
Moderator
 
Posty: 2797
Dołączył(a): 2007-06-01, 19:48:57
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy
Imię: Tomasz

  • Inne

Powrót do Elektronika

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 135 gości

cron