Coraz większy rozbój fiskalny

Polski rząd i jego politycy - afery, korupcja, dokonania. Strajki w naszym kraju i poza granicami. Protesty ludzi.

Coraz większy rozbój fiskalny

Postprzez kahuna » 2013-04-05, 21:53:06

Coraz większy rozbój fiskalny

Opublikowano: 05.04.2013

Rozmowa z Januszem Szewczakiem, głównym ekonomistą SKOK.

TK: Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu spowodowały niepokój ekonomistów. Okazuje się, że ponad połowę zapisanego w budżecie na 2013 rok deficytu wykonaliśmy w styczniu i lutym b.r. Jak Pan ocenia te dane? O czym one świadczą?

JANUSZ SZEWCZAK: Myśmy na łamach portali ostrzegali już w roku ubiegłym, że budżet ministra Jacka Rostowskiego na 2013 roku jest budżetem niepoważnym, wirtualnym i nadaje się wyłącznie do kosza. Pierwsze miesiące potwierdzają, że budżet Polski jest w sytuacji dramatyczniej. Jego właściwie nie ma. Mamy katastrofę, jeśli chodzi o wielkość deficytu, wykonaliśmy rzeczywiście ponad 60 procent całorocznego planu. Mamy katastrofę, jeśli chodzi o dochody podatkowe budżetu. Jest znacznie gorzej niż w złym roku 2012. Mamy kilka miliardów mniejsze wpływy niż w zeszłym roku. Obecny budżet musi zostać znowelizowany, on się nadaje jedynie na śmietnik. Żaden wskaźnik makroekonomiczny zapisany w ustawie budżetowej nie będzie zgody z planami.

- O czym to świadczy?

- To oznacza, że słowa ministra Rostowskiego czy premiera Tuska, że w drugiej połowie roku będzie lepiej, można uznać za kompletne bzdury. To są wierutne kłamstwa, albo dowód na zupełny brak profesjonalizmu. To oznacza również, że w maju czy czerwcu możemy się spodziewać nowelizacji budżetu.

- Gdzie przy tej okazji rząd może szukać dodatkowych dochodów?

- Będziemy zapewne mieli do czynienia ze wzmocnieniem wszelkich innowacyjnych podatków wprowadzanych w Polsce. One są wprowadzane pod postaciami różnego rodzaju opłat – mandatów, grzywien, wyższych opłat za wywóz śmieci. Mamy zmianę ordynacji podatkowej, która wprowadzi zasadę odpowiedzialności zbiorowej w zakresie towarów akcyzowych. Widać, coraz większy rozbój fiskalny. Sądzę jednak, że głównym źródłem dodatkowych dochodów będzie skok na OFE. Już widać ustawkę medialną w tej sprawie. Rząd nagle się interesuje, jest zatroskany, że OFE będą wypłacać emerytury jedynie przez 10 lat. Szef rządu i minister mówią, że coś z tym trzeba zrobić, ponieważ ludzie nie będą mieli emerytur.

- Rzeczywiście nie będą mieli?

- Oczywiście, że nie będą mieli. To przecież było od początku wiadomo. OFE były zaplanowane jako oszukańcza instytucja, która ma na celu wyciąganie dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa. I sądzę, że skok na OFE w tym roku zostanie dokonany. Dziwi przy tym, że minister finansów nie szuka pieniędzy tam, gdzie one są. Nie ściąga się środków od banków, od transakcji finansowych, od wielkich sieci handlowych, od firm energetycznych, które mogą zdzierać z klientów. Próbuje się wydusić z Polaków ostatni grosz. Przez rząd Polacy muszą coraz mocniej zaciskać pasa. Tyle tylko, że ten pas niektórym Polakom zaciska się już na szyi. Ta metoda zakończy się gigantycznym kryzysem i problemami, z którymi będziemy walczyć przez lata.

- Rząd pogarsza sytuację?

- Działanie rządu wzmacnia kryzys, pogłębia kryzys. Polacy mają w kieszeni coraz mniej pieniędzy, nie mają za co kupować. A do tej pory to właśnie konsumpcja napędzała polską gospodarkę. Strefa euro jest w kryzysie, więc zamówień na eksport z Polski nie będzie. Już widać spadek zamówień i produkcji. Widać, że wchodzimy w kryzys, w oko cyklonu. Rząd powinien więc pobudzać konsumpcję poprzez wzrost wynagrodzeń, zwiększenie wydatków, kreację pieniądza na cele spożycia zbiorowego. Władze nie powinny stosować terapii schładzania gospodarki z jednoczesnym zamachem na resztki oszczędności Polaków. Dane, o których rozmawiamy, pokazują prawdziwy stan polskiej gospodarki. Polska nie jest, nie była i nie będzie zieloną wyspą. Jest raczej budżetową dziurą.

Źródło: Stefczyk.infoEmerytur nie będzie bo polska jest państwem, które nie ma celów ani nie potrafi wyciągać wniosków. Liczą się tanie slogany i martyrologia. Skoro państwo się zadłuża na budowę stadionów i dróg to bańka infrastrukturalna rośnie jak w Hiszpanii. To ludzie wykształceni są wartością i przyszłością, a nie autostrady tranzytowe przepłacone o 40% którymi wozi się towary z Chin niszcząc w ten sposób rodzimą gospodarkę. Kolej kuleje. XX wieczny model przemysłu farmaceutycznego jest przeciw dawno zapomnianemu powiedzeniu „profilaktyka zdrowotna” => zysk. teraz aktualne jest chory = klient = zysk
Nie warto zwiększać konsumpcji bo następne pokolenia będą musiały to spłacić. Ludzie kupują towary z zagranicy niszcząc tym samym własne miejsca pracy. Kryzys państwa to kryzys ludzi nijakich niezdolnych do wzięcia odpowiedzialności za własne czyny.
Prosperująca świadomość
Aktywuj swoją Prosperującą Świadomość
http://kahunacashflow.com/?page_id=29
Avatar użytkownika
kahunaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 230
Dołączył(a): 2011-08-10, 20:03:19
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez dkm1941bismarck » 2013-04-05, 22:30:09

Tak najdelikatniej napiszę że ci zdrajcy zasługują na to co spotkało na drzewach zdrajców z Targowicy. Ministrem finansów zostaje człowiek przywieziony naprętce niczym Lenin z Londynu, nieposiadający choćby numeru PESEL - dostaje władzę nad pieniędzmi państwa, wraz z argumentacją że ten człowiek jest niczym J. Sachs ten co podpowiedział republikom Jugosłowiańskim kilka mądrości, które doprowadziły do wojen...do tego premier, który w każdy możliwy sposób niszczy ten Kraj - nie, nie będę się denerwował xD
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez tequila » 2013-04-15, 16:59:29

Podpisuje sie obiema rękami....
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez katowiciak » 2013-11-02, 16:49:43

dkm1941bismarck napisał(a):Tak najdelikatniej napiszę że ci zdrajcy zasługują na to co spotkało na drzewach zdrajców z Targowicy.


ojj, na początek wystarczy jeśli będzie przeprowadzona weryfikacja wyborcza :)
biura do wynajęcia w Katowicach
Avatar użytkownika
katowiciakMale
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): 2013-10-26, 15:18:24
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Kulinarny » 2013-12-04, 17:49:12

Problemem tego kraju jest to, że nikt nie ma żadnej wizji. Niemcy np. oni mają wizję, planują na najbliższe 20 lat, robią reformy, wszyscy tak robią, ale u nas patrzy się nie dalej niż 1 budżet do przodu i kolejne wybory. Broń boże jakieś reformy, bo wyniki i tak będą za 3- 4 lata, a wtedy będzie rządzić opozycja.
http://swiatnalesnikow.pl/
Avatar użytkownika
KulinarnyNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2013-12-04, 17:43:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Gocha » 2013-12-08, 16:43:29

Dajcie spokój to się płakać na to co się dzieje... ;-(
Avatar użytkownika
GochaNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 77
Dołączył(a): 2013-12-08, 16:39:13
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kklock » 2014-01-06, 16:02:52

Połowa deficytu w dwa miesiące to rzeczywiście dość sporo... ale też nie należy z paniką przesadzać. Wykorzystanie budżetu zawsze jest spore na początku roku, wynika to z zaplanowanych płatności, realizowanych w pierwszym miesiącu i temu podobnych rzeczy.
identyfikacja wizualna i internetowa firmy, catering gliwice, podnośniki hydrauliczne samochodowe, olej napędowy kielce,
Avatar użytkownika
kklockNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2014-01-06, 15:58:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez robertmro9 » 2014-02-27, 13:30:55

Niestety nic się nie zmieni jak będziemy wybierać PIS PO CZY PALIKOTA. Oni mają tylko wizję jak te wszytkie podatki poprzesuwać i dlaej je pobierać. A ty trzeba większość zlikwidować. DLATEGO tylko KNP - Korwina mikkego coś zmieni sprawdź jej program to jest rozwiązanie.
Avatar użytkownika
robertmro9None specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2014-02-27, 11:21:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Karolina_R » 2014-04-11, 12:45:16

Tak naprawdę to nie ma na kogo głosować, jeden gorszy od drugiego. Na pewno nie będę głosowała na PO, bo to co oni zrobili z naszym krajem przez te lata to dramat i nawet żaden krzyk rozpaczy nie pomoże. Jeszcze trochę, to będziemy płacili podatek za to, że w ogóle żyjemy...
Avatar użytkownika
Karolina_RNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 50
Dołączył(a): 2014-04-11, 12:41:55
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Społeczeństwo i Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron