Nadchodzą drastyczne podwyżki

Polski rząd i jego politycy - afery, korupcja, dokonania. Strajki w naszym kraju i poza granicami. Protesty ludzi.

Nadchodzą drastyczne podwyżki

Postprzez kahuna » 2013-01-15, 23:00:33

Nadchodzą drastyczne podwyżki

Opublikowano: 15.01.2013

Od początku roku nad większość regionów Polski nadciągnęło widmo podwyżek. Wzrosną podatki, opłaty za wodę, a w wielu miastach trzeba będzie płacić za… posiadanie psa.

Gdańsk: W Gdańsku średnia podwyżka podatków w 2013 r. wynosi 4 proc. Od nowego roku wzrosły bowiem podatki od nieruchomości. W 2012 r. opłata za metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnej wynosiła 0,70 zł, teraz – 0,73 zł. Z kolei w przypadku nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą podatek wzrósł z 21,94 zł do 22,82 zł za metr kwadratowy powierzchni. To nie jedyna podwyżka, która dotknie mieszkańców Gdańska. W 2013 r. wzrosła w Gdańsku cena wody. W ubiegłym roku za dostarczenie metra sześciennego wody i odebranie takiej samej ilości ścieków gdańszczanie płacili 9,56 zł. W 2013 roku – 9,81 zł. Wraz z początkiem roku podniesiona została także wysokość podatku od środków transportu, uzależnionego od wielkości i typu auta. Przykładowo właściciel pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony (dla samochodów spełniających europejskie normy ekologiczne) zapłaci w tym roku 504 zł (w ubiegłym roku było to 480 zł). Podwyższona została też opłata targowa. Wzrośnie także opłata potocznie określana mianem „klimatycznej” Od nowego roku będzie wynosić 2,10 zł.

Zachodniopomorskie: Powodów do radości nie mają mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego, ponieważ wraz z początkiem roku wzrosła tam większość lokalnych opłat i podatków. Mieszkańcy mogą się spodziewać wyższych czynszów, podatków od nieruchomości oraz opłat za wodę i ścieki. SZCZECIN: Według informacji służb prasowych szczecińskiego magistratu, w mieście wzrośnie podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z 0,82 zł do 0,88 zł za metr kwadratowy powierzchni. O 1,25 zł wzrośnie natomiast podatek od budynków lub ich części wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Większy podatek od nieruchomości zapłacą także podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych (podwyżka z 4,38 zł do 4,63 zł). Już wiadomo, że w kwietniu zmienią się także stawki czynszów komunalnych, jednak nie ustalono jeszcze ich wysokości, ponieważ system naliczania zależny jest od wielu czynników. W połowie 2013 r. zmieni się także w Szczecinie system gospodarowania odpadami. Radni zdecydowali, że stawka wyliczana będzie w oparciu o ilość zużytej wody; ustalono że będzie to 6,43 zł rocznie za metr sześcienny zużytej wody i 4,94 zł, jeśli odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny. O blisko 10 proc. wyższe będą także opłaty za dostawę wody i odbiór ścieków w mieście. KOSZALIN: Ceny wody i ścieków w porównaniu z rokiem 2012 wzrosły w mieście o 14 proc. Podatek od nieruchomości wzrósł w Koszalinie średnio o 6 proc. Podatek od środków transportu o 4 proc. KOŁOBRZEG: Również w Kołobrzegu o niemal 4 proc. wzrosły stawki podatku od nieruchomości. Mieszkańcy muszą się też liczyć z wyższą ceną biletów autobusowych. Uchwała w tej sprawie trafi na styczniową sesję rady. Jeśli zostanie przegłosowana, od 1 marca br. pełnopłatny bilet zamiast 2,40 zł będzie kosztował 2,80 zł.

Kraków: Od 1 stycznia mieszkańcy Krakowa więcej płacą za bilety komunikacji miejskiej (m.in. o 60 gr podrożały bilety jednorazowe), wodę i ścieki (o 5,85 proc. więcej niż poprzednio) oraz ciepło dostarczane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (o 6,3 proc. więcej niż w zeszłym roku) . Wzrosły także stawki podatku od nieruchomości (z 62 groszy za metr kwadratowy do 70 groszy) i przywrócono podatek od posiadania psa (36 zł rocznie).

Kielce: Większość podatków i opłat lokalnych obowiązujących w tym roku na terenie Kielc pozostaje bez zmian. Od marca znacząco zdrożeją jednak bilety komunikacji miejskiej – cena biletu jednorazowego wzrośnie z 2,4 zł do 3 zł.

Podkarpackie: W większości podkarpackich miast od nowego roku mieszkańcy zapłacą większy podatek od nieruchomości i od środków transportu. Przeważnie podwyżki nie przekraczają 5 proc.

Opolskie: W Opolu i Nysie podatek od nieruchomości wzrósł w nowym roku o 4 proc. Opole podniosło też podatek od środków transportu (o 50 groszy podniesiona została także przez miasto każda z trzech stawek opłaty targowej) oraz opłaty za wodę i ścieki (cena metra sześc. wody dla mieszkańca wzrośnie z 2,89 zł do 2,97 zł, czyli o niecałe 3 proc). Ostatecznie nie wprowadzono planowanego podatku od deszczu i opłaty za psa. W Kędzierzynie-Koźlu opłaty lokalne wzrosły średnio o 2 proc.

Śląskie: Miasta woj. śląskiego w większości zwiększyły w tym roku lokalne podatki i opłaty o wskaźnik prognozowanej inflacji, czyli 4 proc., lub utrzymały je na dotychczasowym poziomie. Większych podwyżek można spodziewać się w komunikacji miejskiej (o 8 proc.). Rosną też ceny wody. Tam, gdzie kończą się w tym roku umowy lokalnych firm wodociągowych z GPW, można spodziewać się podwyżek, jednak ich skala zależy od wielkości dostaw i charakteru umów. Tam, gdzie będą zawierane na trzy lata, stawki będą wyższe, ale z gwarancją niezmienności w tym czasie. W największych miastach woj. śląskiego – Katowicach, Częstochowie i Gliwicach – stawki najważniejszego lokalnego podatku – od nieruchomości – wzrosły w tym roku o ok. 4 proc. Od połowy roku niemal wszędzie wzrosną natomiast opłaty za wywóz śmieci. Zgodnie z nowymi przepisami odpowiedzialne za wywóz i zagospodarowanie odpadów będą samorządy. W woj. śląskim większość miast ustaliła miesięczne stawki za wywóz śmieci segregowane w wysokości ok. 11-14 zł od osoby, a za niesegregowane ok. 15-20 zł. Wpłaty mają być dokonywane kwartalnie. W wielu miastach województwa utrzymano opłaty za psa. W Częstochowie trzeba za niego zapłacić 68 zł rocznie, w Rudzie Śląskiej 60 zł.

Opracowanie: pł
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


Co nam przyniosą podwyżki podatków, nam obywatelom miasta , jakie korzyści z tych podwyżek będzie miał każdy z nas? Jak zagospodarują nadwyżkę z podatków . Czy wy tworzycie coś nowego ? Czy podwyżki czemuś służą a ,jeśli tak to komu? Jeśli mam za coś płacić to muszę wiedzieć za co?Musimy znać powód podwyżek, inaczej nie są uzasadnione! Prosimy samorządy o rozliczenie podatków udostępnione każdemu obywatelowi do wglądu na www stronie miasta.Za rozliczeniem podatkowym SAMORZĄDÓW ,za rok 2012 uzasadnienie do czego mają prowadzić podwyżki w roku 2013.Przejąć odpowiedzialność praw i obowiązków za nas samych , przez nas samych. Wykazać, że samorządy źle gospodarują. A podwyżki podatków służą jedynie do zubożenia obywateli tzn. wszelkie podatki ! Nadmieniam, że Państwo Polskie, rząd już odbiera obywatelom podatki,przez US dlatego uważam, że podatki, tak jak powyżej są nieprawnie grabione. STOP podatkom STOP!

A tak poważnie: Komentarz, który ciśnie mi się na usta z przyczyn cenzuralnych i obyczajowych nie nadaje sie do publikacji.
Prosperująca świadomość
Aktywuj swoją Prosperującą Świadomość
http://kahunacashflow.com/?page_id=29
Avatar użytkownika
kahunaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 230
Dołączył(a): 2011-08-10, 20:03:19
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez rdect » 2013-01-24, 12:15:56

Cięcia, cięcia i jeszcze raz cięcia, a wczoraj Kopacz rozdała premie swoim wicemarszałkom. Żenada i skandal, że cięć i kasy szuka się u obywateli, a nie u polityków.
naświetlacz led
Avatar użytkownika
rdectNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2013-01-24, 11:38:09
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Nadchodzą drastyczne podwyżki

Postprzez KenWatanabe » 2013-01-25, 16:47:40

kahuna napisał(a):Czy podwyżki czemuś służą a ,jeśli tak to komu? Jeśli mam za coś płacić to muszę wiedzieć za co?Musimy znać powód podwyżek, inaczej nie są uzasadnione!


Niestety ale w Polsce takie życzenia spełnić się nie mogą. Nasza gospodarka jest centralnie sterowana, jeśli idzie o budżet. Większość podatków, niezależnie skąd, za co i po co idzie do jednego worka i stamtąd jest redystrybuowana. W praktyce wygląda to tak, że każdy podatek nałożony przez gminę, powiat, województwo, czy podatek ogólny, trafia ostatecznie do pana sztukmistrza Rostowskiego Vincenta i jest odgórnie przeznaczany przez niego na wybrany cel; przeważnie chodzi o utrzymywania polityki socjalnej i nieefektywnego aparatu biurokracji.

Żadna dodatkowa złotówka nie będzie przez Wasze miasta zainwestowana, Wasz region nigdy nie będzie bogatszy od innych za względu na to, że lepiej gospodarujecie pieniędzmi, nic podobnego! Miasto ma już odgórnie wyznaczony plan inwestycyjny który jest realizowany, jeśli uzyska za dużo przychodów, to do tego planu nie dojdą nowe inwestycje, bo różnica zostanie ukradziona przez MF w postaci tzw "janosikowego". Pan Jacek świetnie wie jak zbilansować budżet, uczył się tego w Anglii! Ot prosty przykład jego geniuszu jest taki, że gdy przewidział iż WOŚP zbierze około 30mln dla służby zdrowia, to po co zwiększać budżet ministerstwa zdrowia? Lepiej obniżyć go o tę wartość, bo kasa i tak wpłynie, a te pieniądze przekazać na wojnę w Afganistanie.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez roska » 2013-03-17, 18:09:20

Pan Jacek jest bardzo kreatywny. :) Góra zawsze się wyżywi.
Avatar użytkownika
roskaNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 72
Dołączył(a): 2009-08-04, 14:13:45
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Karolina_R » 2014-04-12, 13:10:51

Patrząc teraz z perspektywy ostatniego roku możemy z absolutną pewnością stwierdzić, że ceny poszły w górę i to w sposób zauważalny. Szkoda tylko, że pensje stoją w miejscu i nic nie wskazuje, by miało się cokolwiek zmienić
Avatar użytkownika
Karolina_RNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 50
Dołączył(a): 2014-04-11, 12:41:55
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez pomocny87 » 2014-05-01, 17:02:44

Pensje akurat idą w górę. Proponuję zapoznać się ze statystykami GUS-u. Co do podatków lokalnych, to pozostają one przede wszystkim w samorządach i to samorządy decydują o ich wysokości. Państwo daje najczęściej widełki w jakich powinny się one mieścić. Radzę przestać z taką demagogią w stylu PiS-u pokazującą, że w Polsce jest tylko źle i wszystko idzie w gorszym kierunku.
No love, no glory...
Avatar użytkownika
pomocny87None specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 66
Dołączył(a): 2012-05-16, 11:15:47
Lokalizacja: Kostrzyn n. Odrą
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez silveris » 2014-07-28, 14:47:17

Co najmniej kilka razy w roku słyszy się o podwyżkach.
Avatar użytkownika
silverisNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 72
Dołączył(a): 2014-07-28, 14:28:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez MagicznySkoczek » 2014-07-28, 15:13:11

Słyszysz no i co z tego masz ?? Ktoś kiedykolwiek dał ci podwyżkę :) ?
Avatar użytkownika
MagicznySkoczekNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 57
Dołączył(a): 2014-06-20, 09:04:00
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez silveris » 2014-07-29, 09:30:07

O podwyżkach cen, a nie pensji niestety ;)
Avatar użytkownika
silverisNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 72
Dołączył(a): 2014-07-28, 14:28:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Helmutdaherr » 2015-03-31, 20:18:02

pensje zawsze rosną na samym końcu
ksero Warszawa
Avatar użytkownika
HelmutdaherrMale
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2015-03-26, 23:05:12
Lokalizacja: Nowogrodziec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez CelestynaHieronima » 2015-04-27, 16:41:20

wszystko zależy od firmy, zagraniczne to zupełnie inna bajka niż polskie
HRL
Avatar użytkownika
CelestynaHieronimaNone specified
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2015-04-07, 11:38:33
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez Maja » 2016-07-10, 23:41:46

Helmutdaherr napisał(a):pensje zawsze rosną na samym końcu

Niestety tak jest. Jak człowiek sam o siebie nie zdaba, to pracodawca tego nie zrobi :znudzony:
Avatar użytkownika
MajaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): 2016-07-05, 21:58:03
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Magdalena

Postprzez annaaniucha » 2016-08-25, 07:20:24

Pieniądze skądś muszą wziąć na 500+
Avatar użytkownika
annaaniuchaNone specified
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2016-08-25, 07:14:28
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Błażej


  • Inne

Powrót do Społeczeństwo i Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron