Polski dług przekroczył bilion złotych!

Polski rząd i jego politycy - afery, korupcja, dokonania. Strajki w naszym kraju i poza granicami. Protesty ludzi.

Polski dług przekroczył bilion złotych!

Postprzez kahuna » 2012-08-31, 10:45:05

Polski dług przekroczył bilion złotych!

Opublikowano: 31.08.2012

Szacunkowe zadłużenie Polski przekroczyło psychologiczną barierę biliona złotych i stale się powiększa – informuje Instytut Globalizacji.

Pierwszy, stworzony w Polsce przez ekonomistę Marka Łangalisa, zegar długu – dostępny na stronie http://www.globalizacja.org, przekroczył kwotę biliona złotych. Te kwoty będą musiały być spłacone przez kolejne pokolenia – ostrzega Instytut Globalizacji.

– Problemem w ustaleniu rzeczywistego zadłużenia naszego kraju jest ukrywanie wydatków państwowych. Prawdopodobnie nawet minister finansów, nie wie jak bardzo zadłużone jest państwo polskie – ujawnia Marek Łangalis, ekspert Instytutu.

Największą grupą wydatków niewykazywaną w statystykach są obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego. Wartość tych emisji na dzień dzisiejszy wynosi ok. 40 mld zł. Do tego dochodzą zobowiązania z tytułu budowy autostrad, zadłużenie spółek komunalnych, szpitali oraz zadłużenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei samorządowcy – zamiast bezpośrednio dotować spółki komunalne – zaciągają komercyjne kredyty, których spłata przerzucana jest na przyszłe okresy. W ten sposób oficjalny dług miast wojewódzkich na koniec 2011 r. wynosi 19,7 mld zł, ale gdy dodać do tego zadłużenie spółek miejskich, wzrasta do 27,4 mld zł, a więc o 39 proc. Państwo dopłaca także do nierentownych spółek takich jak LOT czy PKP, generujących rokrocznie wielomilionowe straty.

Według szacunków, rząd w ciągu dwóch ostatnich kadencji zwiększył zadłużenie państwa już o 400 mld zł.

Opracowanie: wg
Na podstawie: globalizacja.org
Źródło: Niezależna.pl


Dług rok rocznie rośnie ku chwale RP. Ciekawi mnie jak długo będziemy czekać na propozycje wykupu naszych długów przez międzynarodowe korporacje, których budżety rosną wprost proporcjonalnie do zadłużenia państw. Czyżby szykował nam się kolejny właściciel naszego państwa, a nam kolejna niewola. Gdzie ta nasza niepodległość skoro na masową skalę zaciągamy kredyty nie w naszych bankach, bo takich już nie mamy. Powinniśmy przestać zaciągać długi, bo niestety cały czas to robimy, by spłacić stare. Ale jak tu przestać zaciągać kolejne, jak cały system ekonomiczny oparty jest na długu. Ekonomia oparta na nadmuchiwaniu balona długu doprowadzi w końcu do jego pęknięcia, a wtedy przyjdzie wielki brat i nas uratuje zakuwając nas w kajdany. Skąd my to znamy? A może to tylko moje czarnowidztwo, może jeszcze będzie pięknie.
Prosperująca świadomość
Aktywuj swoją Prosperującą Świadomość
http://kahunacashflow.com/?page_id=29
Avatar użytkownika
kahunaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 230
Dołączył(a): 2011-08-10, 20:03:19
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski dług przekroczył bilion złotych!

Postprzez KenWatanabe » 2012-08-31, 20:09:22

Problem właściwie nie jest w tym jak wielkie jest zadłużenie, bo to nawet trudno oszacować, ale w tym w jak zastraszającym tempie ono rośnie. Prawdę mówiąc jestem sceptyczny co do tego by dało się odwrócić tę tendencję albo ją zahamować. Śmiać mi się tylko chce jakie kuriozalne, zakrojone na ogromną skalę wyczyny podejmuje UE i państwa członkowskie w celu zażegnania problemu. Unia bankowa, uwspólnienie długu w średniej perspektywie, wspólna polityka fiskalna, toż to nie tylko ograniczenie suwerenności państw ale i totalna bzdura.

Prędzej czy później ten system musi się zawalić, ja bym tego nie próbował ratować nawet gdyby dopuszczono do głosu liberalną myśl ekonomiczną. Już lepiej jak się rozsypie i zaczniemy wszystko od nowa. I najlepiej szybko, to może nie zostaną po tym same zgliszcza.

Sam przestałem się tym jednak przejmować odkąd powziąłem decyzję o salwowaniu się ucieczką z tego tonącego okrętu. Powoli przestaje mnie to wszystko dotyczyć więc i myśli można oswobodzić i skierować w przyjemniejszym kierunku. :)
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski dług przekroczył bilion złotych!

Postprzez dkm1941bismarck » 2012-08-31, 22:30:56

Piotrze kiedy jak to wszystko pieprznie to czeka nas głód, wojna abo jakaś inna plaga :(

Dla mnie od początku do samego końca winę ponosi pan Tusk i mało mądrzy obywatele co to głosowali przeciwko PiS-owi, pan Tusk i nie mądrzy obywatele utopili finansowo ten kraj poprzez fantastyczne brewerie - najciekawsze jest w tym wszystkim to że święta lemingów w peło takie jak ME 2012 dopiero zaczniemy spłacać bo były na kredyty...
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2012-08-31, 23:55:59

Fakt, brewerie takie jak na przykład rozwalenie funduszu rezerwy demograficznej, czy inne sprzeczne z konstytucją zabiegi kreatywnej księgowości pana Vincenta-Rostowskiego i całej ekipy mogłyby się nie wydarzyć gdyby to była inna ekipa. Ale faktem jest, że głupota głosowania przeciwko PiSowi polega wyłącznie na głosowaniu na PO, bo niestety nie vice versa - głosowanie na PiS przeciwko PO czy z jakiegokolwiek innego powodu również nie byłoby rozsądnym pomysłem. A to dlatego, że polityka tych partii wcale aż tak bardzo się nie różni. Poprzez jakieś nic nie znaczące niuanse zaliczamy PO do partii centrum, a PiS do prawicy, podczas gdy zdrowe spojrzenie na sprawy zasadnicze nie pozostawia wątpliwości, że są to dwie lewicowe opcje polityczne. Nawet jeśli za rządów PiSu nie byłoby takich afer, w co właściwie wątpię, to i tak obrany przez nas kierunek wespół z resztą Europy prowadzi nas na skraj przepaści. A tu właściwie przypadek i historia sprawiła, że to PiS się bardziej przysłużył sprawie i za jego kadencji, rękami ś.p. Lecha Kaczyńskiego podpisaliśmy traktat Lizboński i ograniczyliśmy sobie suwerenność.

Z lewicą jest tak, że przybiera w dzisiejszych czasach różne maski i stąd upadek. Bo nie ważne czy mamy do czynienia z lewicą piłsudczykowską opartą na reżimie, postsolidarnościową czyli wyrosłą na żądaniach obniżek cen artykułów spożywczych, a nie niepodległości, czy chadecką czyli zgodną z ideą pomocniczości wpisaną w społeczną naukę KK, czy jakąkolwiek inną, powinniśmy umieć ją identyfikować i potępiać dla wspólnego pożytku nas wszystkich ;).

Bo pieniądz i rozwój bierze się z pracy i konkurencyjnej gospodarki, a nie z dotacji i matactw fiskalnych.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kahuna » 2012-09-01, 16:40:01

Ja pracuję od 3 lat w Norwegii i tam jest nie do pomyślenia, żeby wyzbywano się własnego przemysłu,a wprost przeciwnie, utrzymuje się go i wspiera w różnych formach. U nas polityka jest odwrotna niezależnie od rządzącej partii wszystko wysprzedają pod pretekstem prywatyzacji i konkurencyjności. To nie jest sposób na prężną gospodarkę, do tego pozwolenie na to aby niezliczona ilość obcych banków prawie na każdej ważniejszej ulicy miast stały się nieodłączną dekoracją, przy czym jednoczesne wyzbycie się własnych, to prosta droga do katastrofy. Do tego zagraniczne markety drenujące kieszenie naszych obywateli przyłożą gwóźdź do trumny. Budowanie gospodarki głównie na produktach bankowych generują tylko puste pieniądze i pogarszanie się standardu życia przeciętnego obywatela.W Norwegi nie do pomyślenia, nie zaobserwowałem, żadnego obcego marketu ani banku. Nawet małe sklepy prowadzone przez obcokrajowców są w zasadzie dla obcokrajowców, bo norki wolą kupować w norweskim sklepie i wspierać własną gospodarkę, no i efekty widać. Tam wspiera się każdy rodzaj przedsiębiorczości, idąc do urzędu czuć, że administracja jest dla obywatela, człowiek jest poinformowany i dokładnie wie co ma dalej robić aby załatwić to co potrzebuje.

Daliśmy się wciągnąć w czarną dziurę i ja nie widzę możliwości wyrwania się z kleszczy potwora jakim jest chory system bankowo-ekonomiczny. Nie szukamy własnych rozwiązań tylko czekamy co powie unia i ślepo wierzymy w jakieś wmówione nam ideały które ktoś sobie wymyślił. No bo przecież trzeba się integrować, ale mordowanie własnego przemysłu w dobie konsumpcyjnego stylu życia to droga do frustracji i upadku moralności, no bo trzeba sobie jakoś radzić aby żyć. A Polak potrafi radzić sobie w skrajnych warunkach, ale czy o to nam chodziło.
Prosperująca świadomość
Aktywuj swoją Prosperującą Świadomość
http://kahunacashflow.com/?page_id=29
Avatar użytkownika
kahunaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 230
Dołączył(a): 2011-08-10, 20:03:19
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez manganesesulfate » 2012-09-05, 03:25:27

Lecha Kaczyńskiego podpisaliśmy traktat Lizboński i ograniczyliśmy sobie suwerenność.
manganese sulfate http://www.rqsulfates.com
Avatar użytkownika
manganesesulfateNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): 2011-11-02, 05:00:47
Lokalizacja: Changsha,China
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy


  • Inne

Powrót do Społeczeństwo i Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 122 gości

cron