Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Polski rząd i jego politycy - afery, korupcja, dokonania. Strajki w naszym kraju i poza granicami. Protesty ludzi.

Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez Surykatka » 2011-10-20, 16:02:57

Naszła mnie ostatnio taka refleksja, czy jednostka może zmienić społeczeństwo, hierarchię, system wartości? Czy tylko jesteśmy trybikami w tej machinie? Od czego zaczynają się zmiany?
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2011-10-20, 22:22:05

To musiałaby być tak zwana jednostka wybitna. Nie koniecznie przywódca, choć to dobry przykład, bo choćby Napoleon, czy nawet Hitler potrafili pociągnąć za sobą masy ludzkie, a raczej za pewną prezentowaną ideą. Komunizm byłby jeszcze lepszym przykładem ale ten akurat miał wielu ojców z których trudno wybrać dominującą postać. Poza tym naukowcy tacy jak choćby Darwin, czy Einstein którzy dowodami naukowymi potrafili zmienić sposób myślenia wielu ludzi.

A zmiany zaczynają się pewnie od konceptualizacji założeń. Ludzie idą za czymś zgodnie z zasadami zachowania tłumów, bo utożsamiają się z innymi i stają w ten sposób członkami masy. Z tym, że zmiana w społeczeństwie to przeważnie proces ewolucyjny, a żeby mogła go zainicjować jednostka to potrzebna jest rewolucja.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez unter » 2011-10-21, 00:09:40

Sadze, ze w systemie demokratycznym jest niemożliwym, aby nawet najwybitniejsza jednostka znalazła w społeczeństwie tak duże poparcie, aby pociągnąć za sobą cały naród.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-10-21, 07:32:46

Jakby taka jednostka "podparła" się kapitałem np Rotschildów (Napoleon, Hitler) to bankowo rewolucja jednostkowa gotowa ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez Surykatka » 2011-10-24, 10:14:42

Myślę, że demokracja nie przeszkadza, a wsparcie finansowe nie zawsze pomaga. No bo jeśli mamy idee i autora, to musi być jeszcze ktoś, kto tę idee przyjmie. Myślę, że ważnym czynnikiem jest frustracja pewnych grup społecznych, ludzie, którym niczego nie brakuje zwykle nie popierają zmian systemowych. Tak było np. w przypadku Hitlera (zła sytuacja ekonomiczna Niemiec po I wojnie światowej+kryzys+reparacje), ojców komunizmu (podobnie, sytuacja klasy robotniczej nie do pozazdroszczenia), czy Martina Luthera Kinga w teoretycznie demokratycznym kraju Stanach Zjednoczonych, w którym to połowa obywateli musiała ustępować z drogi na ulicy drugiej połowie i nie miała szans na lepszą pracę niż np. sprzątaczka.
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-10-24, 21:18:21

Surykatka napisał(a):Myślę, że demokracja nie przeszkadza, a wsparcie finansowe nie zawsze pomaga. No bo jeśli mamy idee i autora, to musi być jeszcze ktoś, kto tę idee przyjmie. Myślę, że ważnym czynnikiem jest frustracja pewnych grup społecznych, ludzie, którym niczego nie brakuje zwykle nie popierają zmian systemowych.

Zastanówmy się - ile państw upadło - państw gdzie łajdacka demokracja była ustrojem ??
Nie przypominam sobie - demokracja to obłuda, iluzja, magia zła mara, ludzi mami się wolnością, wpaja na siłę puste słowa.
Co do wparcia finansowego - polecam lekturę rodu Rotschildów, Rockeffelerów, Morganów i mamy wniosek że nic tak nie podnieca ludzi jak władza, mając wsparcie finansowe kupimy sobie wolność innych, rządy, państwa, etc, etc.
Co do idei - przykłady sekt to najlepiej pokazują, człowiek łatwo daje się zmanipulować, a wtedy...najdurniejsza opcja przejdzie.
A frustracja ?? Cóż - ludzie którym niczego nie brakuje nigdy się nie zezłoszczą na ustrój bo w końcu niczego im nie brakuje, a jak zabraknie to i tak nie wyjdą na ulice bo po co ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez KenWatanabe » 2011-10-24, 22:14:42

dkm1941bismarck napisał(a): polecam lekturę rodu Rotschildów, Rockeffelerów, Morganów i mamy wniosek że nic tak nie podnieca ludzi jak władza, mając wsparcie finansowe kupimy sobie wolność innych, rządy, państwa, etc, etc.
dkm1941bismarck napisał(a):Jakby taka jednostka "podparła" się kapitałem np Rotschildów (Napoleon, Hitler) to bankowo rewolucja jednostkowa gotowa ;)


Co Ty tak z tymi Rotschildami? To już drugi temat gdzie o nich zahaczasz dkm .
Dla mnie tego typu insynuacje to jakiś potworny żydo-masoński spisek :P

unter napisał(a):Sadze, ze w systemie demokratycznym jest niemożliwym, aby nawet najwybitniejsza jednostka znalazła w społeczeństwie tak duże poparcie, aby pociągnąć za sobą cały naród.


Ja myślę, że taka jednostka działa ponad systemami. Tu chodzi o zmianę systemu, a nie zmianę w systemie, tak więc z samej definicji tematu taki argument nie ma sensu.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-10-25, 06:17:08

KenWatanabe napisał(a):[
Co Ty tak z tymi Rotschildami? To już drugi temat gdzie o nich zahaczasz dkm .
Dla mnie tego typu insynuacje to jakiś potworny żydo-masoński spisek :P

Pamiętasz jak Marcinkiewicz pomagał Goldman Sachs - tym co wydrenowali Polską złotówkę ??
Z wiki czytamy:
Goldman Sachs działa jako doradca finansowy dla największych firm, rządów i najbogatszych rodzin na świecie. Działa jako bezpośredni dealer w kontaktach z Bankiem Federalnym w USA.
- czemu wspomniałem o gadzim (David Icke) rodzie Rotschildów - bo przez kilka pokoleń "wżeniali" się w tą firmę ( http://forum.prisonplanet.com/index.php?topic=58632.0 ) i nieoficjalnie mówi się że to oni nią kierują ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez KenWatanabe » 2011-10-25, 17:53:51

No to już ma jakiś sens, coś może w tym siedzieć aczkolwiek mnie jakoś nie przekonują te poszlaki.

Ale jakoby mieli kontrolować połowę banków, finansować rewolucje, obalać reżimy i dawać pieniądze postrzeleńcom, w to jakoś nie chce mi się wcale wierzyć.

Edit:
Aczkolwiek celna uwaga, że na każdą radykalną zmianę potrzebne są fundusze.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kahuna » 2011-10-25, 19:33:28

Wszelkie zmiany najpierw rodzą się w umyśle jednostki, gdy dojrzeją i mają spójną formę zostają
uzewnęcznione. Następnie muszą paść na podatny grunt i wtedy dopiero okazuje się czy dana jednostka
ma coś wartościowego do zaprezentowania społeczeństwu czy tylko polityczny bełkot. Z tego punktu widzenia
niewątpliwie jednostka może zmieniać, a raczej wpływać na społeczeństwo. Na obecnym poziomie rozwoju naszej świadomości jest bardzo realny nieoczekiwany skok naszej cywilizacji na wyszczy poziom postrzegania rzeczywistości.
Nie da się na dłuższy czas powstrzymywać naszego dążenia do rozwoju, powoli zdają sobie z tego sprawę religie i rządy dlatego tak wzrasta nacisk na techniki kontroli naszego postrzegania. Każda znacząca idea zaczyna się od jednostki, a w dobie internetu przebieg jakiegoś pomysłu czy inspiracji może nastąpić niezwykle gwałtownie.
Moim zdaniem zawsze zmiana zaczyna się w jakimś punkcie i jest inicjowana przez jednostkę.
Prosperująca świadomość
Aktywuj swoją Prosperującą Świadomość
http://kahunacashflow.com/?page_id=29
Avatar użytkownika
kahunaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 230
Dołączył(a): 2011-08-10, 20:03:19
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez unter » 2011-10-26, 15:49:13

dkm1941bismarck napisał(a):Zastanówmy się - ile państw upadło - państw gdzie łajdacka demokracja była ustrojem ??
Nie przypominam sobie - demokracja to obłuda, iluzja, magia zła mara, ludzi mami się wolnością, wpaja na siłę puste słowa.

Masz racje, ale nie znamy nic lepszego.
Wcześniej mówiąc o demokracji miałem na myśli "odsłonę" z jaka aktualnie mamy do czynienia. Zauważcie przy tym, jak duży na jej oblicze ma swobodny przepływ informacji, internet.
Nadal uważam, ze nawet najbardziej wybitne jednostki nie są w stanie zmienić systemu wartości. Cokolwiek byśmy nie powiedzieli, to czasy wielkich nazwisk należą do przeszłości.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Makarena » 2011-10-26, 16:46:57

unter kontynuując Twoją wypowiedź powiem, że jak najbardziej tak. Np. Zuckenberg zmienił świat. Ale jeżeli w tym pytaniu chodzi o jakieś wzniosłe wartości i ogólnie pojęte naprawianie świata, to powiem: takie rzeczy tylko w filmach :boss:
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez KenWatanabe » 2011-10-26, 18:05:08

Makarena napisał(a):Zuckenberg zmienił świat.

Możesz mi wyjaśnić na jakiej podstawie twierdzisz, że Zuckenberg jako autonomiczna jednostka zmienił świat? Bo jakoś mi się zdaje, że nieprzemożny wpływ na takie twierdzenie wywarł tylko ostatni film.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-10-26, 20:59:25

Wybitną jednostką, która zmieniła społeczeństwo jest M. Kaddafi, siła woli i charakter spowodowały że tenże człowiek na fali bezkrwawej rewolty obalił wraz z juntą wojskową króla i zmienił Libię o 180 stopni...czas pokazał że nie warto było :(
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez Surykatka » 2011-11-02, 11:37:20

KenWatanabe napisał(a):
Makarena napisał(a):Zuckenberg zmienił świat.

Możesz mi wyjaśnić na jakiej podstawie twierdzisz, że Zuckenberg jako autonomiczna jednostka zmienił świat? Bo jakoś mi się zdaje, że nieprzemożny wpływ na takie twierdzenie wywarł tylko ostatni film.


Moje życie zmienił, myślę i kontaktuje się z ludźmi facebookowo, wiele firm musi teraz myśleć o wizerunku na facebooku. Ale coś w tym jest, że teraz to popkultura zmienia świat, żeby się przebić z jakąś ideą trzeba ją ładnie opakować. Np. wystarczy dobry film jakiejś dyskryminowanej grupie społecznej, żeby zaczęła się o tym szeroka dyskusja. Czasy czystych idei minęły bezpowrotnie.
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-11-02, 12:21:19

Surykatka napisał(a):Moje życie zmienił, myślę i kontaktuje się z ludźmi facebookowo, wiele firm musi teraz myśleć o wizerunku na facebooku.

:przestraszony:
Jestem w szoku - jak ma się facebook do życia, no chyba że czyjeś życie to internet to rozumiem, bo jeśli nie to pisanie o zmianie życia przez portale pokroju nk.pl, FB.pl, demotywatory.pl, fotka.pl, pudelek.pl, redtube.com czy youtube.pl jest mało poważne - nic nie zastąpi rozmowy z człowiekiem i spojrzeniem mu prosto w twarz, a firmy ?? Pusty śmiech mnie ogarnia jak widzę poważną firmę próbującą cokolwiek zrobić przez FB.

Surykatka napisał(a):Ale coś w tym jest, że teraz to popkultura zmienia świat, żeby się przebić z jakąś ideą trzeba ją ładnie opakować. Np. wystarczy dobry film jakiejś dyskryminowanej grupie społecznej, żeby zaczęła się o tym szeroka dyskusja. Czasy czystych idei minęły bezpowrotnie.

Taaa już to widzę - kilkuset agentów np Mossadu zakłada profil na FB i pokazuje drastyczne fotki i filmiki pokazujące jak Polacy traktują np wieloryby i już gorrrąca dyskusja na FB a potem może i nawet jakaś mała rewolta w tej części Europy - to się nazywa MANIPULACJA i różne grupy ludzi manipulują przez FB na potęgę, czego doświadczyliśmy w Afryce.
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez tequila » 2011-11-02, 12:40:33

Wracając do tematu...... Bo chyba od niego odeszliśmy tym watku.....
Uważam, że jednosta moze wływać, może zmieniać. Wszystko zaczyna sie w ludzkim umyśle.
Przeciez w latach 50. w USA czarne kobiety mogly wpływac na postrzeganie czarnych jako ludzi. One zaczęły tak na prawde rewolucję. A były a-kobietami, b-czarnymi kobietami, c-nie mialy żadnego wsparcia finansowego, nie mówiąć juz o mitycznych fortunach na R ;)

Bardzo ladnie te sytuacje opisuje Kathrynn Stocket w swojej ksiazce "Służace". Jak nie chce wam sie czytać to mozecie obejrzec sobie film o tym samym tytule.

Piekne jest motto calej historii - "zmiany zaczynaja sie od szeptów". Tak tez sie da, ale to wymaga zorganizowania, wiary w ideę i systematycznej pracy.
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez Surykatka » 2011-11-02, 16:58:57

dkm1941bismarck napisał(a): Pusty śmiech mnie ogarnia jak widzę poważną firmę próbującą cokolwiek zrobić przez FB.


No niestety takie czasy, jak kogoś nie ma w internecie to nie istnieje, jego przekaz nie docera do odbiorców. Wyobrażasz sobie firmę bez strony internetowej? Ja bym pomyślała, że coś jest nie tak. Jak mam do wyboru dziesięć firm, o których usługach mogę dowiedzieć się za pomocą jednego kliknięcia, to nie skorzystam z usług jedenastej, do której muszę się pofatygować, żeby się czegoś dowiedzieć.

Ja niczego nie doświadczałam w Afryce :p Co ma Afryka do FB? Myślałam, że akurat tam komputer w każdym domu i internet nie są tak powszechne.


tequila o filmie słyszałam, ale on się opiera na prawdziwych wydarzeniach? Naprawdę jakieś czarne kobiety mogły coś zrobić w Stanach, w latach 50?
Avatar użytkownika
SurykatkaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Dołączył(a): 2011-10-04, 17:04:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-11-02, 17:04:23

Surykatka napisał(a):No niestety takie czasy, jak kogoś nie ma w internecie to nie istnieje, jego przekaz nie docera do odbiorców.

Pracuję w takiej branży gdzie reklama to podstawa, bo bez tego nie żyjemy - a jednak, poza jedną poważniejszą stroną z rezerwacjami (2-5% sprzedaży w skali roku)nie ma mojej pracy w necie i czego to dowodzi ?? Że bez FB czy innego pudelka.pl da radę ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Czy jednostka może zmienić społeczeństwo?

Postprzez KenWatanabe » 2011-11-03, 00:07:08

Surykatka napisał(a):Moje życie zmienił, myślę i kontaktuje się z ludźmi facebookowo,

Nawet jeśli przyjmiemy, że facebook faktycznie zmienił życie ludzi to trzeba się jeszcze zastanowić na ile jest to zasługa jednego człowieka, bo o tym dyskutujemy w tym temacie. Z tego co pamiętam to nawet ten mało prawdziwy film miał w podtytule słowo "zdrajca". Zuckenberg ani nie był autorem konceptu, ani nawet jego pomysłodawcą, nie mówiąc już o pracach nad samym portalem. Facebook zrodził się z potrzeby i doświadczeń wielu innych osób na tym polu, a stworzył go kolejny sztab ludzi. Tu nie ma zasługi jednostki.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Społeczeństwo i Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 398 gości

cron