Tak się bawi prezes :/

Polski rząd i jego politycy - afery, korupcja, dokonania. Strajki w naszym kraju i poza granicami. Protesty ludzi.

Tak się bawi prezes :/

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-01-26, 13:21:08

http://www.tvn24.pl/-1,1690634,0,1,dyre ... omosc.html
Grupa prezesów i dyrektorów z branży górniczej odbyła dwutygodniową wyprawę na Australię, Nową Zelandię i Samoa. Oficjalnie podróż miała cele służbowe, wszak Australia słynie z górnictwa. Wiele osób ma jednak inne zdanie o delegacji na Antypody.

W sumie nic mnie już nie zdziwi, ale jednego nie rozumiem - czemu skoro zrobiła się afera w mediach nikt z rządu nie zastanowił się nad tym wszystkim ?? Bo widzą w Nas stado baranów, które służy tylko do wybierania ich i korzystania bezkarnie z Naszych podatków ??

Swego czasu pamiętam w pewną sobotę o 7.30 na portalu trojmiasto.pl ukazuje się artykuł o balangach Związkowych i była by to ogromna bomba zdetonowana pod ZZ, niestety prowokacja się nie udała bo nazajutrz spadł Tupolew i to była wiadomość następnych dni, lecz nie zmienia to faktu że ZZ dostaje się i to bardzo, zwłaszcza po artykułach np "Rzeczpospolitej" ile to Państwo wydaje na utrzymanie ZZ - tylko że ZZ coś przynajmniej robią i kilka razy w roku w Państwowych Spółkach dzięki ZZ są jakieś pieniążki za free, a ta banda darmozjadów, której żadna sprawiedliwość się nie ima ?? Spółki Skarbu Państwa to patologia bo w większości rządzi nimi satrapa, któremu wydaje się iż mu wszystko wolno.
I jeszcze pod koniec filmiku w linku ta "szanowna" facjata prezesa żywcem wyjętego z PRL-u, wyraźnie wkur******* że ktoś śmie ich rozliczać za cokolwiek...nóż w kieszeni się dosłownie otwiera
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2011-01-27, 01:10:02

Spółki skarbu państwa powinny zostać zwyczajnie sprywatyzowane. Rentowność tych spółek nigdy nie jest wysoka, a można uzyskać pewien jednorazowy zastrzyk pieniędzy który w dzisiejszej sytuacji mógłby się przydać. A co do samych prezesów to jasne, że przesadzili, nie pojechali tam na wakacje tylko służbowo i powinni załatwiać interesy, a nie się bawić. Ale tu też różnica jest głównie we własności, pewnie nie byłoby aferą gdyby takie coś zrobili prezesi czy menadżerowie prywatnego przedsiębiorstwa.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-01-27, 01:20:46

KenWatanabe - 27 sty 2011 00:10 napisał(a):a można uzyskać pewien jednorazowy zastrzyk pieniędzy który w dzisiejszej sytuacji mógłby się przydać


Ale to skupiać się mamy na jednorazowych zastrzykach gotówki? W imię tej idei, fakt, że ograniczają naszą wolność wyboru, zmniejszając procent, który zostaje przekazywany comiesięcznie do funduszy emerytalnych na rzecz ZUS, nie pytając o zdanie obywateli, których to są owe pieniądze, jest również słuszny. A ja się najzwyczajniej z tym nie godzę. Nie widzę sensu w rozwiązaniach tymczasowych, których jedynym celem jest poprawa sytuacji teraźniejszej nie myśląc kompletnie o konsekwencjach danych działań w przyszłości.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Tak się bawi prezes :/

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-01-27, 01:53:51

A mnie się wydaje że problem tkwi gdzie indziej - weźmy na "oko" Energę, za PiS-u był prezes i 2-óch v-ce, teraz jest 6 spółek głównych i od groma ludzi na prezesowskich stanowiskach, pytanie po co ?
Problem leży (dla mnie) w niezdarności dzisiejszych władz, którym wydaje się że ich zdanie jest najlepsze i nieomylne a każdy kto powie veto jest wrogiem ustroju ;) Minister Grad raz mówi jedno, za plecami co innego - obłuda, zakłamanie i hipokryzja to główne winy tego rządu stąd też zachowanie jak wyżej.
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-01-27, 02:46:07

A mi się zdaje, że Twoje zdanie nie jest obiektywne. Ja tam go obalać nie będę, bo niewiele mnie polityka interesuje, a na pewno już nie na tyle, by dać Ci konkretne przykłady, gdzie za rządów PiSu było więcej urzędników, ciągnących z państwowej kasy, niż aktualnie za rządów PO. Tyle, że nawet będąc na aktualnym, satysfakcjonującym mnie osobiście poziomie wiedzy politycznej, wiem i widzę wyraźnie, że ściemniasz i dajesz się ponieść emocjom jako fan jednej ze stron. Szkoda, że nie potrafisz być obiektywnym obserwatorem spraw i oceniać wydarzeń nie z perspektywy własnych poglądów politycznych.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez makoomba » 2011-01-27, 08:57:09

dkm1941bismarck - 26 sty 2011 12:21 napisał(a):Grupa prezesów i dyrektorów z branży górniczej odbyła dwutygodniową wyprawę na Australię, Nową Zelandię i Samoa. Oficjalnie podróż miała cele służbowe, wszak Australia słynie z górnictwa. Wiele osób ma jednak inne zdanie o delegacji na Antypody.

Przecież takie rzeczy dzieją się od zawsze i chyba w każdej spółce państwowej. Zwiazki zawodowe , czy też sama spółka ma określoną kwotę pieniędzy zwaną funduszem reprezentacyjnym, którą mogą wydać na tego typu "spotkania biznesowe" , więc skoro mogą to to robią. Jedyne co tu szokuje to skala przedsięwzięcia. 2,5 tygodnia w Australii - ehh.. a mogłem się zając górnictwem ;).
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-01-27, 12:32:04

cre[a]tive napisał(a):A mi się zdaje, że Twoje zdanie nie jest obiektywne. Ja tam go obalać nie będę, bo niewiele mnie polityka interesuje, a na pewno już nie na tyle, by dać Ci konkretne przykłady, gdzie za rządów PiSu było więcej urzędników, ciągnących z państwowej kasy, niż aktualnie za rządów PO. Tyle, że nawet będąc na aktualnym, satysfakcjonującym mnie osobiście poziomie wiedzy politycznej, wiem i widzę wyraźnie, że ściemniasz i dajesz się ponieść emocjom jako fan jednej ze stron. Szkoda, że nie potrafisz być obiektywnym obserwatorem spraw i oceniać wydarzeń nie z perspektywy własnych poglądów politycznych.

Nie obiektywnie pisze ?? Podam Ci przykład firmy zatrudniającej ponad 10 000 ludzi.
PiS zatrudniał ludzi fakt może i to było zło, lecz nigdy nie było sytuacji żeby tam gdzie rzeczywiście ich potrzeba był deficyt, była jedna firma wchodziło w nią kilkadziesiąt spółek i wraz z wzrostem inflacji szły za tym podwyżki - było ciężko, ale jest jedna różnica pomiędzy tym co było a tym syfem obecnie otóż człowiek był człowiekiem, a nie ofiarą eksperymentów takich jakie mają cały czas miejsce np we większości spółek polikwidowano oddziały, które zajmowały się obsługą klienta ich miejsce zastąpił nowy twór zajmujący się tym samym, lecz ktoś kto to zrobił zrobił to bez sensu, gdyż działając na kilku dużych województwach nie może być jednego działu obsługi klienta, gdyż robi się bajzel nie do opisania, którego sam doświadczyłem gdyż usługa, którą miałem mieć od stycznia 2010 roku zaczęła działać nie po 3-ech miesiącach jak było w umowie lecz dokładnie w sierpniu czyli pół roku poślizgu gdyż osoby w nowym tworze były ledwo co po stażu - co się stało z ludźmi z poszczególnych spółek ?? Zostały przeniesione na inne stanowiska - łamiąc tym samym umowę społeczną i tu też można powydziwiać na temat tejże umowy, lecz wydaje mi się że osoby szczególnie cenne dla sektora np energetycznego powinny być szczególnie chronione, a nie być zwalniane bo komuś coś się wydaje, w końcu pan prezes nie wyjdzie na słup podczas -20 stopni. Prezesi to inna bajka, kilkunastu jak pisałem a za wszystko płacimy MY podatnicy.
Za PiS-u powtórzę nie było takiego syfu bo nikt nie traktował spółek jako łagrów, a ludzi jak niewolników łamiąc ich prawa w każdy możliwy sposób. Czemu Związki Zawodowe od 2008 roku nie są w stanie usiąść do wspólnego stołu z Zarządem, zaznaczę ZZ działają według Polskiego Kodeksu Pracy z dn. 26 czerwca 1974 a impas w rozmowach nie świadczy o tym że pracownik czy ZZ są uparci - świadczy o tym że z 2-giej strony brak ludzi bo zastąpiły ich maszyny, które najpierw zapraszają a potem upubliczniają koszty zaproszenia i media krajowe mają o czym pisać, a ludzie pozbawieni własnego zdania, ufający mediom wiedzą już kto jest zły. W ZZ większość osób to prawnicy mający Polskie Prawo "w kciuku" lecz przykład idzie od góry i tego nikt nie przejdzie w tym zakłamanym Kraju, nawet strajki nic nie dają bo ideologia jest rodem z komuny.

Jeśli więc piszesz coś postaraj się sprawdzić przynajmniej jaka jest prawda, lecz nie z mediów bo te prawdy nie ukażą i nie pisz do mnie że piszę nieobiektywnie bo siedzę w Spółce SS i znam mechanizmy jakie tam działały/działają.
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2011-01-27, 12:52:13

makoomba - 2011-01-27, 07:57 napisał(a):Przecież takie rzeczy dzieją się od zawsze i chyba w każdej spółce państwowej. Zwiazki zawodowe , czy też sama spółka ma określoną kwotę pieniędzy zwaną funduszem reprezentacyjnym, którą mogą wydać na tego typu "spotkania biznesowe" , więc skoro mogą to to robią. Jedyne co tu szokuje to skala przedsięwzięcia.

Oczywiście, że tak. Ba! W budżetach dużych spółek są nawet przewidziane pieniądze dla "zwykłych" pracowników, czy też osób na stanowiskach kierowniczych - są oni wysyłani też na "szkolenia dwutygodniowe", gdzie to rzeczywiste szkolenie trwa 3 dni po kilka godzin dziennie, a reszta to nagroda za dobre wyniki spółki.

dkm1941bismarck, mnie smuci tylko to, że Ty wszędzie widzisz błędy Donka, a Jara wychwalasz ponad to, co zrobił. A właściwie Jaro nie zrobił niczego, za co można byłoby go pochwalić. Oczywiście, nie twierdzę, że rząd PO jest super-hiper, bo nie jest i jest rządem złym, patrząc na to co się ostatnio dzieje, ale to nie powód aby pochwalać rządy Jara.
KenWatanabe - 2011-01-27, 00:10 napisał(a):Spółki skarbu państwa powinny zostać zwyczajnie sprywatyzowane. Rentowność tych spółek nigdy nie jest wysoka, a można uzyskać pewien jednorazowy zastrzyk pieniędzy który w dzisiejszej sytuacji mógłby się przydać.

Zajechało korwinizmem ;)
Moim zdaniem przypadek każdej spółki powinien być analizowany osobno - nie można wszystkich spółek wrzucić do jednego wora, bo nie w tym rzecz, aby po prostu sprywatyzować. Chociażby taka PKP po prywatyzacji to nie wiem, czy by nie upadła w ogóle, przecież tam trzeba zainwestować dziesiątki miliardów euro, aby w ogóle ją postawić na nogi... Nie wiem, czy znaleźliby się inwestorzy do tego.
A co do "zastrzyku gotówki" - ja widzę, Piotr, że myślisz tak samo jak prof. Kołodko. Ja profesora Kołodko bardzo, ale to bardzo cenię (wybitny ekonomista, świetny mówca i wykładowca, miałem przyjemność mieć z nim kilka wykładów), ale nie wiem, czy w tym wypadku ma rację. On nie neguje całkowicie pomysłu Tuska dotyczącego przeniesienia części składek OFE do ZUSu - jak trafnie zauważa, będzie to jednorazowy zastrzyk gotówki dla Skarbu Państwa, który z pewnością obniży jego zadłużenie i pozwoli uzyskać płynność finansową (przynajmniej tymczasowo) ZUSowi. Z kolei Balcerowicz ostro krytykuje Rząd, który wg niego zachowuje się jak Janosik - zabiera "bogatym" oddaje "biednym".

Ja co do OFE mam zdania podzielone, bo gdyby patrzeć na to, że rzeczywiście jest to "inwestycja" w zadłużenie, wtedy OK, pomysł świetny, ale patrząc na to okiem swoim, czyli, że zabierają mi moją kasiorę, to się wkurwiam. Bo niczym się to nie różni od tego, jakby ktoś wszedł mi na konto bankowe i zabrał sobie z niego pewną ilość pieniędzy.

Ja bym widział rozwiązanie inaczej: jeśli Tusk naprawdę chce przenieść 5% z OFE do ZUSu, to niech to zrobi, ale na zasadzie zaciągnięcia kredytu u społeczeństwa. Pozwoli to na zmniejszenie zadłużenia Państwa i na uzyskanie dochodów, z których ZUS będzie mógł wypłacać emerytury. ALE w zamian Rząd musiałby od 2012:
  • zrównać wiek emerytalny
  • połączyć ZUS i KRUS, a przedmioty KRUSu odsprzedać
  • zmniejszyć ilość urzędników
  • zlikwidować niektóre ulgi podatkowe (np. ulga na dziecko)
  • zlikwidować przywileje emerytalne (szczególnie dla górników i policjantów)
  • obniżyć podatek do 22% celem pobudzenia gospodarki
No i oczywiście po kilku, ustalonych z góry latach, zwrócić obywatelom ich pieniądze, pożyczone na ratowanie gospodarki...

Inaczej: noł fakin łej i ja się nie zgadzam na zabieranie mi moich pieniędzy
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-01-27, 13:11:58

hitman1986 napisał(a):dkm1941bismarck, mnie smuci tylko to, że Ty wszędzie widzisz błędy Donka, a Jara wychwalasz ponad to, co zrobił. A właściwie Jaro nie zrobił niczego, za co można byłoby go pochwalić. Oczywiście, nie twierdzę, że rząd PO jest super-hiper, bo nie jest i jest rządem złym, patrząc na to co się ostatnio dzieje, ale to nie powód aby pochwalać rządy Jara.

Ależ żeby uniknąć nieporozumień - w żadnym moim poście nie padło i prawdopodobnie nie padnie nazwisko na K po prostu pracując w Spółce SS, OBIEKTYWNIE oceniam to co było i to co jest i nie sposób tego porównać ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Codino » 2011-01-27, 22:11:21

cre[a]tive napisał(a):
KenWatanabe - 27 sty 2011 00:10 napisał(a):a można uzyskać pewien jednorazowy zastrzyk pieniędzy który w dzisiejszej sytuacji mógłby się przydać


Ale to skupiać się mamy na jednorazowych zastrzykach gotówki? W imię tej idei, fakt, że ograniczają naszą wolność wyboru, zmniejszając procent, który zostaje przekazywany comiesięcznie do funduszy emerytalnych na rzecz ZUS, nie pytając o zdanie obywateli, których to są owe pieniądze, jest również słuszny. A ja się najzwyczajniej z tym nie godzę. Nie widzę sensu w rozwiązaniach tymczasowych, których jedynym celem jest poprawa sytuacji teraźniejszej nie myśląc kompletnie o konsekwencjach danych działań w przyszłości.

Wycięłaś z wypowiedzi KenWatanabe to co najważniejsze. Spółki skarbu państwa są nie rentowne, funkcjonują gorzej niż prywatne firmy. I to dlatego należy je sprywatyzować, a nie w imię jakiejś idei działań doraźnych, o których nikt tutaj nie pisał.
dkm1941bismarck - 2011-01-27, 00:53 napisał(a):Problem leży (dla mnie) w niezdarności dzisiejszych władz, którym wydaje się że ich zdanie jest najlepsze i nieomylne a każdy kto powie veto jest wrogiem ustroju Minister Grad raz mówi jedno, za plecami co innego - obłuda, zakłamanie i hipokryzja to główne winy tego rządu stąd też zachowanie jak wyżej.

Problem jest stary jak ten kraj i nie leży w niezdarności PO tylko w mentalności polityków, którzy wolą trzymać ciepłe posady w firmach państwowych dla "swoich" ludzi. I rządy PiS nie były tu żadnym wyjątkiem.
hitman1986 - 2011-01-27, 11:52 napisał(a):Zajechało korwinizmem

Korwin stworzył jakiś nowy rodzaj ekonomii?

hitman1986 - 2011-01-27, 11:52 napisał(a):Chociażby taka PKP po prywatyzacji to nie wiem, czy by nie upadła w ogóle

Od czego jest PKS? Kto powiedział, że państwo potrzebuje kolei? To nie XIXwiek, są inne możliwości. Rozumiem spory dotyczące spółek energetycznych, czy wojskowych, ale PKP:)? No bez jaj, przecież bez tego świat się nie zawali.
hitman1986 - 2011-01-27, 11:52 napisał(a):Inaczej: noł fakin łej i ja się nie zgadzam na zabieranie mi moich pieniędzy

Przecież to się dzieje na każdym kroku:)
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2011-01-27, 22:38:27

Codino - 2011-01-27, 21:11 napisał(a):Od czego jest PKS? Kto powiedział, że państwo potrzebuje kolei? To nie XIXwiek, są inne możliwości. Rozumiem spory dotyczące spółek energetycznych, czy wojskowych, ale PKP:)? No bez jaj, przecież bez tego świat się nie zawali.

:niepewny: Napisz, że sobie żartujesz?
Codino - 2011-01-27, 21:11 napisał(a):Przecież to się dzieje na każdym kroku:)

Wiem, ale tym razem to przeginają...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-01-28, 00:08:16

Codino napisał(a):Spółki skarbu państwa są nie rentowne, funkcjonują gorzej niż prywatne firmy. I to dlatego należy je sprywatyzować, a nie w imię jakiejś idei działań doraźnych, o których nikt tutaj nie pisał.

O jakich Ty spółkach piszesz, bo nierentowne już dawno poszły pod "młotek" - zostały najcenniejsze perełki, które nie można sprywatyzować bo większość z nich jest bardzo ważna w bezpieczeństwie np energetycznym Polski, zobacz USA - tam wszystko niby prywatne, ale nie sektory od których zależy bezpieczeństwo kraju - w przypadku Polskich spółek należało by rozpisywać przetargi na prezesów (model zachodni) bez nadania politycznego choć to może tylko puste słowa, gdyż w polityce panuje paranoja i każdy patrzy tylko na siebie - bardzo rzadko kiedy do przodu, przypadki Petrochemii Płockiej i Totalizatora pokazują jak polityka gnoi cennych ludzi.

Codino napisał(a):Od czego jest PKS? Kto powiedział, że państwo potrzebuje kolei? To nie XIXwiek, są inne możliwości. Rozumiem spory dotyczące spółek energetycznych, czy wojskowych, ale PKP:)? No bez jaj, przecież bez tego świat się nie zawali.

PKP to nie tylko obraz nędzy i rozpaczy jaki znamy m.in. z Sylwestra A.D. 2010 - to np PKP Intercity, czyli przykład rentowności PKP, niewielkiej ale zawsze jest też Cargo i co prawda nie są to oszałamiające zyski, ale w Naszym skansenie mamy 2 wyjścia: albo poprawiać, albo sprzedać, tylko w tym ostatnim przypadku trzeba się zastanowić kto zechce wejść na Polski rynek kolejowy jeśli ten tkwi w krajach 3-ciego świata. Stan szyn jest katastrofą, dworce skandalem a wagony kompromitacją - kto to kupi ?? Jedyne co można zrobić to odebrać PKP gigantyczny majątek w postaci mieszkań, działek i wpuścić inwestora , który pokaże plan naprawy i eksploatacji kolei - można też poprawić lecz zamiast topić Nasze pieniądze...wracamy do punktu wyjścia :mur:
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Tak się bawi prezes :/

Postprzez KenWatanabe » 2011-01-28, 01:40:43

hitman1986 napisał(a):Moim zdaniem przypadek każdej spółki powinien być analizowany osobno - nie można wszystkich spółek wrzucić do jednego wora, bo nie w tym rzecz, aby po prostu sprywatyzować. Chociażby taka PKP po prywatyzacji to nie wiem, czy by nie upadła w ogóle, przecież tam trzeba zainwestować dziesiątki miliardów euro, aby w ogóle ją postawić na nogi...

To jasne, że niektóre segmenty które finansować trzeba są nie do sprywatyzowania. Chociażby oświetlenie na drogach, nie ma z tego zysków więc żaden rozsądny inwestor tego nie kupi. Ale do tego worka wrzuciłbym jedynie pocztę, bo każdy ma prawo otrzymywać listy, a na wsiach ich dostarczanie nie jest opłacalne. Dlatego prywatyzacja wiązałaby się z tym, że przesyłki byłyby dostarczane jedynie na terenach miejskich gdzie są z tego zyski, poza tym poczta przy dużych prawach umożliwiających monopol i wejściu w segment bankowości nawet sobie jakoś radzi.

Ale co do PKP to ja w pełni popieram Codino. Dostęp do kolei nie jest jakimś naturalnym prawem ludzi. Te trasy które są opłacalne do obsługi można z powodzeniem sprywatyzować, w dodatku są to najlepiej uczęszczane trasy więc nie zachwiałoby to w jakiś nieodwracalny sposób transportem. Poza tym jak mowa o prywatyzacji kolei to od razu przypomina mi się interes jaki można było zrobić na giełdzie na ZNTK Łapach :), piękna sprawa.

A co do "zastrzyków gotówki" :), ja się zgadzam z prof. Kołodką jeśli chodzi o plan Balcerowicza, a konkretnie to schładzanie gospodarki w latach 90tych. Może nie tak diametralnie jak on, nie neguję tego, że plan Balcerowicza był w gruncie rzeczy bardzo pozytywny ale jednak słuszne mi się wydaje to, że pewne aspekty tego planu były niepotrzebne. Faktycznie, że pewna interwencja w sektorze przemysłowym dla zmniejszenia wzrostu bezrobocia mogła być wprowadzona, to wszystko mogło być zrobione mniej radykalnie i z większym pożytkiem dla gospodarki.

Ale jeśli chodzi o OFE to ja też uważam, że nie tędy droga, i to bardzo kategorycznie. Tutaj bilans ewentualnych korzyści i zamętu oraz problemów jakie to wywołuje jest ewidentnie na niekorzyść tej reformy, bo tak już wprost mówiąc: państwo powinno być zainteresowane tym, żeby obywatele mieli dużo pieniędzy które są inwestowane bo długofalowo jest to dla niego zysk, większy niż pojedyncze zastrzyki. Natomiast nie o tym w temacie, tylko o prywatyzacji. I tu dobry przykład tej kolei która, jak sam stwierdziłeś, wymaga ogromnych nakładów, a dziś nie czas by państwo marnowało na takie rzeczy fundusze.

dkm1941bismarck napisał(a):O jakich Ty spółkach piszesz, bo nierentowne już dawno poszły pod "młotek" - zostały najcenniejsze perełki, które nie można sprywatyzować bo większość z nich jest bardzo ważna w bezpieczeństwie np energetycznym Polski

I tu zastanawiam się o jakich Ty spółkach piszesz, bo skoro są nierentowne to jakim cudem ktoś je kupił? A nawet jeśli ktoś chciał transformacji takiej spółki to musiał w to włożyć dużą kwotę i przez to zysk z jej prywatyzacji, a więc koszt sprzedaży nie mógł być jakiś oszałamiający. Przykład kolei jest świetny do zobrazowania tego jak rentowne są państwowe spółki. A przy okazji warto zauważyć jakie kolej ma własności gruntowe, ale to inna sprawa. I oczywiście nie zaprzeczam tu, że są pewne "perełki" z którymi trzeba uważać.

W ogóle z prywatyzacją trzeba ostrożnie, np sprzedaż akcji GPW jeszcze 5 lat temu byłaby nieomal szaleństwem, a dziś jest to całkiem dobry pomysł oczywiście z zachowaniem strategicznej większości. A energia? Czemu mamy nie postąpić podobnie? To w żaden sposób nie narusza bezpieczeństwa państwa. I jest wciąż jeszcze otwarta kwestia polskich szpitali ;)
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Codino » 2011-01-28, 16:40:55

hitman1986 - 2011-01-27, 21:38 napisał(a):Napisz, że sobie żartujesz?

A co jest takiego szokującego w tym co napisałem?

hitman1986 - 2011-01-27, 21:38 napisał(a):Wiem, ale tym razem to przeginają...

No właśnie ja się tak zastanawiam czy rzeczywiście dopiero teraz przeginają. Wielu ludzi mówi, zupełnie słusznie, że rząd nie ma prawa rozporządzać ich pieniędzmi. W pełni popieram taką postawę, tylko że jakoś nie pamiętam powszechnego obruszenia na sam fakt, że pieniądze są nam odbierane i ładowane do ZUS i OFE, niezależnie czy tego chcemy, czy nie. Ostatnie decyzje to dla mnie sprawa raczej techniczna, ale mam nadzieję, że już niedługo jako szczęśliwy KRUSowiec nie będę sobie tym zaprzątać głowy:)
dkm1941bismarck - 2011-01-27, 23:08 napisał(a):O jakich Ty spółkach piszesz, bo nierentowne już dawno poszły pod "młotek" - zostały najcenniejsze perełki, które nie można sprywatyzować bo większość z nich jest bardzo ważna w bezpieczeństwie np energetycznym Polski, zobacz USA - tam wszystko niby prywatne, ale nie sektory od których zależy bezpieczeństwo kraju - w przypadku Polskich spółek należało by rozpisywać przetargi na prezesów (model zachodni) bez nadania politycznego choć to może tylko puste słowa, gdyż w polityce panuje paranoja i każdy patrzy tylko na siebie - bardzo rzadko kiedy do przodu, przypadki Petrochemii Płockiej i Totalizatora pokazują jak polityka gnoi cennych ludzi.



1. Nie wszystkie nierentowne spółki poszły pod młotek - pierwszy z brzegu przykład - PKP.
2. To, że spółka państwowa przynosi zysk nie znaczy, że gospodarka na tym nie traci. Prywaciarze wyciskają z firm ostatnie soki by zysk był jak największy i statystycznie rzeczywiście jest większy.
3. Co do spółek energetycznych - nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że to raczej kwestia odpowiedniego skonstruowania umowy.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2011-01-28, 23:15:51

Codino - 2011-01-28, 15:40 napisał(a):A co jest takiego szokującego w tym co napisałem?

Szokującego nic, bo w dzisiejszej polityce niewiele poglądów jest mnie już w stanie zaszokować. Ale lekkomyślnego już troszkę jest.

Jak rozumiem pisząc o kolei masz na myśli całą kolej, nie tylko pasażerską, tak? Jeśli tak to moja ocena jest tym bardziej negatywna do tego pomysłu.
Nie wiem jak Ty, ale ja nie wyobrażam sobie przewożenia np. węgla, albo też paliwa samochodami. Nie dość, że byłoby to droższe, bo trzeba byłoby zaciągnąć do tego większą ilość maszyn i ludzi (każdy TIR i każda cysterna to 1 kierowca, przewożąc towar pociągiem wystarczy 1-2 maszynistów na 40 wagonów), to bardziej niebezpieczne (np. ewentualna kolizja drogowa i wyciek paliwa z cysterny).
Po drugie: kolej ma dla Państwa wartość strategiczną - nie od dziś wiadomo, i Ty z racji zainteresowania historią też to powinieneś wiedzieć, że kolej podczas wojen spełniała ważną rolę transportową (i nie, nie piszę o transporcie jeńców do Auschwitz).
Po trzecie: dobra kolej jest wygodna. Szybką koleją mógłbyś przejechać trasę Warszawa-Łódź w 40 minut. Kolej jest wspaniałym rozwiązaniem dla osób nie mających prawa jazdy. Do wagonu wejdzie statystycznie 76 osób (9 przedziałów * 8 miejsc siedzących) plus ileś-tam stojących. W jednym składzie jeździ, nie wiem, 5 wagonów standardowo? Załóżmy, że jeździ 5. Daje to razem 360 osób. Czy znasz autobus, który przewiezie na raz 360 osób? Nie - takich nie ma.

Likwidacja kolei to najgłupszy pomysł Korwina, zaraz po tym, aby robotnikowi, któremu w pracy maszyna urwała rękę, nie wypłacać zasiłku. Ale oczywiście wg Korwina i jego zwolenników kolej należy zlikwidować, bo przynosi straty, jakby nie można byłoby jej zmodernizować.

Codino - 2011-01-28, 15:40 napisał(a):Ostatnie decyzje to dla mnie sprawa raczej techniczna, ale mam nadzieję, że już niedługo jako szczęśliwy KRUSowiec nie będę sobie tym zaprzątać głowy:)

A ja mam nadzieję, że ZUS i KRUS zostaną połączone :)
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Codino » 2011-01-29, 12:15:52

hitman1986 - 2011-01-28, 22:15 napisał(a):Jak rozumiem pisząc o kolei masz na myśli całą kolej, nie tylko pasażerską, tak? Jeśli tak to moja ocena jest tym bardziej negatywna do tego pomysłu.

Akurat miałem na myśli pasażerską:) Ale były to rozważania czysto hipotetyczne, tylko w wypadku, gdy żadna linia nie przynosi korzyści. Jeśli linia jest ważna, np. dla polskiego wojska, wtedy korzyści przynosi i zapewne da się to wyliczyć. Podejrzewam, że część linii pasażerskich, między większymi miastami przynosi zyski i spokojnie można znaleźć inwestorów.
hitman1986 - 2011-01-28, 22:15 napisał(a):Po drugie: kolej ma dla Państwa wartość strategiczną - nie od dziś wiadomo, i Ty z racji zainteresowania historią też to powinieneś wiedzieć, że kolej podczas wojen spełniała ważną rolę transportową (i nie, nie piszę o transporcie jeńców do Auschwitz).

Wartością strategiczną to była 100 lat temu:) Teraz największą wartość strategiczną pełni lotnictwo. Jednak tak jak mówię, jeśli coś jest istotne dla bezpieczeństwa państwa to jest też opłacalne, tylko w trochę innym wymiarze.

hitman1986 - 2011-01-28, 22:15 napisał(a):Po trzecie: dobra kolej jest wygodna. Szybką koleją mógłbyś przejechać trasę Warszawa-Łódź w 40 minut. Kolej jest wspaniałym rozwiązaniem dla osób nie mających prawa jazdy. Do wagonu wejdzie statystycznie 76 osób (9 przedziałów * 8 miejsc siedzących) plus ileś-tam stojących. W jednym składzie jeździ, nie wiem, 5 wagonów standardowo? Załóżmy, że jeździ 5. Daje to razem 360 osób. Czy znasz autobus, który przewiezie na raz 360 osób? Nie - takich nie ma.

To się zorganizuje 5 autobusów, co to za problem? Co do kolei, myślę że trasa Warszawa-Łódź to jest do zrobienia nawet w 20 minut, tylko co z tego. Kolej wygląda tragicznie, tym tempem będziemy mieli szybkie pociągi za 30 lat, w dodatku jeszcze pewnie będzie trzeba do nich dopłacać. I to jest problem, marnujemy czas i pieniądze, ze strachu że kolej nam padnie.
hitman1986 - 2011-01-28, 22:15 napisał(a):A ja mam nadzieję, że ZUS i KRUS zostaną połączone

Jeśli dojdzie do koalicji PO-PJN po wyborach to kto wie...
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2011-01-29, 15:23:56

Codino - 2011-01-29, 11:15 napisał(a):To się zorganizuje 5 autobusów, co to za problem?

Wyobrażasz sobie wypuszczenie 5 autobusów na jednej linii dla jednej godziny? Bo ja nie.
Drogi międzymiastowe byłyby zawalone autobusami, bo przecież wypuścić trzeba o każdej godzinie po 5 autobusów, do tego na każdej trasie. Korków nie byłoby już tylko w miastach, ale też i na drogach krajowych. Wyszłoby na to samo, albo nawet byłoby gorzej niż teraz.
Codino - 2011-01-29, 11:15 napisał(a):Akurat miałem na myśli pasażerską

Jaki jest sens likwidować kolej pasażerską nie likwidując kolei cargo? :zdziwko: Tym bardziej, że IC przynosi jakieś-tam zyski...
Codino - 2011-01-29, 11:15 napisał(a):Teraz największą wartość strategiczną pełni lotnictwo

No nie wiem, wystarczy jedna malutka bombka aby lotniska nie było. Sieć stacji kolejowych, sieć wagonowni, górek rozrządowych, itp. trudno zniszczyć jednym nalotem.
Codino - 2011-01-29, 11:15 napisał(a):Kolej wygląda tragicznie, tym tempem będziemy mieli szybkie pociągi za 30 lat, w dodatku jeszcze pewnie będzie trzeba do nich dopłacać. I to jest problem, marnujemy czas i pieniądze, ze strachu że kolej nam padnie.

Dlatego też trzeba zwiększyć to tempo, a nie likwidować kolej. Likwidacja kolei to najgłupsze rozwiązanie, tym bardziej że szybka kolej JEST w zasięgu, ale potrzeba samozaparcia i pieniędzy.
Codino - 2011-01-29, 11:15 napisał(a):Jeśli dojdzie do koalicji PO-PJN po wyborach to kto wie...

Jeśli. A nie dojdzie, bo wg mnie PJN będzie miało ledwo co 5%, czyli jakieś 40 miejsc w Sejmie, a PO nie będzie miała tylu miejsc, aby z PJNem stworzyć koalicję. Będzie koalicja PO-PSL-RP - takie mam przeczucie...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Codino » 2011-01-29, 19:32:04

hitman1986 - 2011-01-29, 14:23 napisał(a):Wyobrażasz sobie wypuszczenie 5 autobusów na jednej linii dla jednej godziny? Bo ja nie.Drogi międzymiastowe byłyby zawalone autobusami, bo przecież wypuścić trzeba o każdej godzinie po 5 autobusów, do tego na każdej trasie. Korków nie byłoby już tylko w miastach, ale też i na drogach krajowych. Wyszłoby na to samo, albo nawet byłoby gorzej niż teraz.

Tak, na pewno cały kraj stanie w korkach przez te kilkadziesiąt autobusów.

hitman1986 - 2011-01-29, 14:23 napisał(a):Jaki jest sens likwidować kolej pasażerską nie likwidując kolei cargo?

Chodzi o to, że linie potrzebne, np. armii mogą być przez nią utrzymywane.

hitman1986 - 2011-01-29, 14:23 napisał(a):Tym bardziej, że IC przynosi jakieś-tam zyski...

To że IC przynosi zyski(zdaje się niezbyt stabilne), nie znaczy, że nie przynosi gospodarce strat. Tak jak pisałem, prywaciarze z firm wyciskają znacznie więcej.

hitman1986 - 2011-01-29, 14:23 napisał(a):No nie wiem, wystarczy jedna malutka bombka aby lotniska nie było. Sieć stacji kolejowych, sieć wagonowni, górek rozrządowych, itp. trudno zniszczyć jednym nalotem.

Zupełnie tak samo jak linię kolejową. Tylko że jak już masz silną flotę powietrzną to się bombowcami martwić specjalnie nie musisz.

hitman1986 - 2011-01-29, 14:23 napisał(a):Dlatego też trzeba zwiększyć to tempo, a nie likwidować kolej. Likwidacja kolei to najgłupsze rozwiązanie, tym bardziej że szybka kolej JEST w zasięgu, ale potrzeba samozaparcia i pieniędzy.

Jeśli jest, to wierzę że prywatnemu właścicielowi się będzie to opłacało. Jeśli ma to robić państwo(bo nikt inny nie wierzy, że się uda)to ja bym podziękował.

hitman1986 - 2011-01-29, 14:23 napisał(a):Jeśli. A nie dojdzie, bo wg mnie PJN będzie miało ledwo co 5%, czyli jakieś 40 miejsc w Sejmie, a PO nie będzie miała tylu miejsc, aby z PJNem stworzyć koalicję. Będzie koalicja PO-PSL-RP - takie mam przeczucie...

RP ma bardzo nikłe szanse na przekroczenie chociażby 3% a 40 posłów PJN powinno wystarczyć do utworzenia większościowej koalicji, natomiast jeśli masz przeczucie, że znów w rządzie będzie PSL to nie wiem skąd ta nadzieja na likwidację KRUS.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2011-01-30, 01:18:59

Codino - 2011-01-29, 18:32 napisał(a):Tak, na pewno cały kraj stanie w korkach przez te kilkadziesiąt autobusów.

Kilkadziesiąt? Policzmy. Jedna trasa, np. Warszawa - Gdańsk, to 5 autobusów w zastępstwie za jeden skład pociągu (czyli wyjeżdżający tylko o jednej godzinie). Powiedzmy, że na ten linii jest 7 połączeń dziennie, czyli już jest 35 autobusów dziennie TYLKO dla połączenia Warszawa-Gdańsk. A gdzie reszta połączeń? Gdyby zliczyć WSZYSTKIE to by wyszło na to, że dziennie musi jeździć co najmniej kilkaset autobusów dodatkowo. Do każdego autobusu potrzeba min. jednego kierowcy, na dłuższych trasach dwóch. No kurde, przecież by było dopiero nierentowne!

Do tego dolicz wszelkie zamienniki kolei podmiejskich. My w Wawie mamy SKM, Kolej Mazowiecką i WKD, w Trójmieście jest SKM, u Was na Śląsku też coś z pewnością takiego istnieje (zapewne SKM, ale nie chce mi się szukać teraz). Wszystko chciałbyś zastąpić autobusami? Przecież gdyby wtedy wypuścić autobusy, to po Warszawie szybciej by się chodziło, niż jeździło. Wtedy to dopiero wielkie miasta/aglomeracje byłyby zakorokowane!
Codino - 2011-01-29, 18:32 napisał(a):Jeśli jest, to wierzę że prywatnemu właścicielowi się będzie to opłacało. Jeśli ma to robić państwo(bo nikt inny nie wierzy, że się uda)to ja bym podziękował.

Powtarzam: z mojego punktu widzenia nikt nie będzie chciał kupić PKP w obecnym stanie. Czasami aby coś sprzedać należy to wyremontować...
Codino - 2011-01-29, 18:32 napisał(a):RP ma bardzo nikłe szanse na przekroczenie chociażby 3%

Niby sondażownie dają RP jedynie 2-3%, ale pożyjemy, zobaczymy - Platforma też przed samorządowymi miała o wiele większe poparcie niż to się okazało podczas wyborów. Ja po cichu liczę na wynik ok. 8%.
Codino - 2011-01-29, 18:32 napisał(a):natomiast jeśli masz przeczucie, że znów w rządzie będzie PSL to nie wiem skąd ta nadzieja na likwidację KRUS.

Hm... Z jednej strony racja, w KRUSie jest 2000 urzędników PSLowskich, oni nie będą się godzić na połączenie ZUSu i KRUSu, bo KRUSowcy straciliby ciepłe posadki, ale ja wierzę, że nawet jeśliby PSL zagłosowało przeciw połączeniu, to "za" zagłosowałoby np. SLD, co by wyrównało te głosy...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Codino » 2011-02-01, 15:41:33

Nie podzielam Twoich obaw o zakorkowanie miast. Energię i pieniądze wydawane na PKP można z powodzeniem spożytkować na organizację ruchu i budowę nowych dróg, a samochodów i tak jest u nas mniej niż w krajach zachodnich. O rentowność autobusów nie ma się co martwić, z tym akurat nie ma problemów.
Autobusy były zresztą tylko przykładem, nie mam nic do kolei, kolejek podmiejskich, wąskotorowych, powietrznych i innych nowoczesnych możliwości- a jest tego trochę, tylko niech to będzie opłacalne.
Natomiast przede wszystkim prosiłbym
hitman1986 - 2011-01-30, 00:18 napisał(a):u Was na Śląsku

bez takich:)
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Społeczeństwo i Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości

cron