Religia w szkołach

Polski rząd i jego politycy - afery, korupcja, dokonania. Strajki w naszym kraju i poza granicami. Protesty ludzi.

Religia w szkołach

Postprzez BlueMan » 2010-09-07, 10:14:01

Temat może być zarówno w dziale Religii, jak i Polityki.


Ostatnio się o tym sporo mówi.
http://tygodnik.onet.pl/14,521,20_lat_r ... temat.html
http://wiadomosci.onet.pl/2218374,11,je ... ,item.html

Lewica chce całkowitej likwidacji religii w szkołach.



Jak Wy zapatrujecie się na tą sprawę?
Religia jest potrzebna w szkołach? Czy powinni uczyć tak jak kiedyś - obowiązkowe lekcje w kościele.
No i czy księża i katecheci powinni brać pieniądze za te nauki?
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19108
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Partyzant » 2010-09-07, 10:40:40

Lewica niech się sama zlikwiduje, tak będzie najlepiej :stop:

Religia nie jest przymusowa, można się z niej wypisać, więc całe grono modnych ateistów ma pole do popisu. Obowiązkowa religia w kościołach to zły pomysł, bo "obowiązkowość" zazwyczaj wywołuje bunt młodzieży.
A co do pobierania opłat przez księży, to wszelkiej maści lewactwo z jednej strony krzyczy aby duchownych traktować jak zwykłych obywateli,a z drugiej chce żeby wykonywali swą dorywczą ( :hyhy: ) pracę za darmo.

Ja tam lubiłem chodzić na religie, choć nie jestem obrońcą krzyża. Lubiłem dyskusje z księdzem, a specjalizowałem się w zadawaniu mu kłopotliwych pytań dotyczących wiary :)

PartyzantNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2010-08-03, 01:04:06
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2010-09-07, 11:43:30

Skoro Religia jest w szkołach, to ja bym ją zostawił, ale w zmienionej formie.
Wprowadziłbym prawdziwe nauczanie o religiach, czyli na lekcje przychodziliby eksperci i opowiadali o poszczególnych wiarach.

Tą "religię", którą mamy teraz, przeniósł bym do salek znajdujacych się przy kościołach, tak, jak to było w czasach, gdy do szkoły chodzili moi rodzice.

A jeśli nauczanie o wierze chrześcijańskiej powinno być w szkołach, to ja bym chciał, aby tak samo jak religii nauczana była etyka lub inne wiary.

Pozostawianie religii samej sobie w tym wypadku jest uprzywilejopwywaniem KK, co w normalnym społeczeństwie nie powinno mieć miejsca.
Partyzant - 2010-09-07, 10:40 napisał(a):Ja tam lubiłem chodzić na religie, choć nie jestem obrońcą krzyża. Lubiłem dyskusje z księdzem, a specjalizowałem się w zadawaniu mu kłopotliwych pytań dotyczących wiary

Ja, gdy jeszcze chodziłem na religię, miałem bardzo nawiedzonego księdza - mówił on np. że jedyną kobietą, z którą mógłby uprawiać seks jest Maryja, gdy kończyła mu się tablica nie pisał od nowego wiersza tylko zaczynał pisać po ścianie, itp. Generalnie było śmiesznie, były luzy, więc najczęściej te 45 minut wykorzystywało się na odrabianie zadań domowych z matmy, a nie na słuchaniu katechety.

Co do pieniędzy za prowadzenie lekcji: skoro prowadzą, należy im się jakieś wynagrodzenie, w tym wypadku traktowałbym ich jak każdego innego pracownika oświaty.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-09-07, 11:59:27

Pomysł Radka jest niczego sobie :)

Nauczanie religii, a nie chrześcijaństwa! Dobre rozwiązanie! Zajęcia takie powinny być obowiązkowe, bez możliwości zwolnienia.
A chrześcijaństwa mogliby uczyć w salkach przy kościele - ale tutaj coś z obecnością bym zmienił. Aby z jednej strony nie była obowiązkowa, ale z drugiej, aby pustkami nie świeciło na zajęciach, bo nikomu nie chce się w zimę przy -20*C przyjść. Może 50% zajęć, no nie wiem :P

Co do zarobków - za naukę księdza nie powinno się płacić. On to powinien robić z własnej wiary i tego, że już parafia mu płaci za bycie księdzem. Niech rozwija wiarę wśród najmłodszych - może kiedyś przyjdą do kościoła i sypną na tacę, przez co też jego pieniądze w kieszeni się powiększą. Niech się stara - tak działa rynek, marketing.
Natomiast katecheta - owszem. To jest zwykły nauczyciel, który z czegoś musi żyć.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19108
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Suceed » 2010-09-07, 12:39:57

Partyzant - Wt, 7 wrz 2010, 10:40 napisał(a):Religia nie jest przymusowa, można się z niej wypisać

Nie do końca, można zamienić religię na etykę bądź filozofie (jeśli szkoła daje taka możliwość). Całkowicie z religii wypisać się chyba nie da.

Ja tez się podpisuje pod tym co pisze Radek. Myślę, że dużo osób z takiego rozwiązania było by zadowolonych.
Avatar użytkownika
SuceedNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 7015
Dołączył(a): 2004-09-04, 15:25:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez astarte » 2010-09-07, 13:14:45

Suceed - 07 wrz 2010 12:39 napisał(a):Nie do końca, można zamienić religię na etykę bądź filozofie (jeśli szkoła daje taka możliwość). Całkowicie z religii wypisać się chyba nie da.


Da się -bo nie we wszystkich szkołach jest religia i etyka-i trzeba któreś wybrać . W szkole mojego brata była tylko religia więc jak ktoś był niewierzący to wypisał się z religii i tyle.

hitman1986 - 07 wrz 2010 11:43 napisał(a):Ja, gdy jeszcze chodziłem na religię, miałem bardzo nawiedzonego księdza


U mnie ksiądz był z lekka niestabilny emocjonalnie- rzucał ławkami np :] Szkoła mu szybko podziękowała za współpracę , na szczęście.

A co do samych lekcji religii -to w sumie nie było źle , zwłaszcza w liceum gdzie lekcje religii w większości to oglądanie filmów(bo mieliśmy dwugodzinne bloki). Więc generalnie dało się przeżyć.
Avatar użytkownika
astarteNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1162
Dołączył(a): 2007-07-27, 11:14:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2010-09-07, 14:03:36

Suceed - 07 wrz 2010 12:39 napisał(a):Nie do końca, można zamienić religię na etykę bądź filozofie (jeśli szkoła daje taka możliwość). Całkowicie z religii wypisać się chyba nie da.



Da się jak najbardziej. I jest to banalnie proste, rodzice podpisują oświadczenie, że nie życzą sobie, by ich dziecko uczęszczało na lekcje religii. I tyle.




-

Co do samego pomysłu to nie wiem. Mam mieszane uczucia. Z jednej strony w Boga wierzę, więc teoretycznie chciałabym by nauka o Nim była szczerzona, z drugiej natomiast szkoła jak i inne urzędy w państwie powinny być świeckie, nie można nikogo zmuszać do wierzenia, także tutaj czuję sprzeciw wobec obowiązkowych lekcji religii. Lecz jest jeszcze kwestia możliwości wypisania się - także teoretycznie nie ma problemu. Prawdą jest również to, że gdyby lekcje te poruszały szersze spectrum dotyczące różnych religii i wierzeń, wówczas uczniowie więcej by z tego wynieśli.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez KenWatanabe » 2010-09-07, 16:50:02

Ja się opowiadam za pomysłem Radka ;)
Nie mam nic przeciwko temu by ksiądz prowadził takie zajęcia i niech sobie nawet pobiera pensję. Ale program powinien obejmować zagadnienia z etyki i religioznawstwa. Uczeń po tych zajęciach powinien wiedzieć jakie są główne postanowienia wszystkich znaczących religii na świecie (w tym rzecz jasna chrześcijaństwa), znać odłamy, historię, przedstawicieli. Powinien przerobić podstawowe zagadnienia etyczne. Potem kilka zajęć z filozofii w tym trochę o ateizmie, a na koniec roku dałbym kilka lekcji o zagrożeniach płynących z sekt itp.

Nie powinno być tak, że katecheta będący księdzem wali sobie dodatkowe kazanie w szkole !!
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Partyzant » 2010-09-07, 23:14:38

Nie wiem jak u was,ale myśmy porządnie przerobili odłamy chrześcijańskie, judaizm, islam wraz z przedstawicielami itd na lekcjach historii. Wszystko zależy od księdza, ja trafiłem na obiektywnego filozofa, który odnosił się do innych wierzeń.

PartyzantNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2010-08-03, 01:04:06
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez blues » 2010-09-08, 08:23:01

Wszyscy piszecie o tym na jakiego księdza trafiliście. Widać z tego, że lekcje religii zależą wyłącznie od tego z kim ma się te zajęcia. W odróżnieniu od innych przedmiotów nie ma do religii programów nauczania. Nikt też katechetów i księży nie kontroluje pod względem programowym. Teraz sami sobie odpowiedzcie na pytanie, czy to normalne żeby w świeckiej szkole odbywały się zajęcia jednej, uprzywilejowanej religii i aby nikt tych zajęć nie kontrolował.
Wystarczy wyobrazić sobie co by było gdyby takich samych przywilejów zażądali np. świadkowie jehowy lub hary krisznowcy.

Porównując inne religie w Polsce do tej "jedynej" widać jak działają inne kościoły. Nikt nie myśli nawet o płaceniu z państwowych pieniędzy za nauczanie innej wiary. Dlatego uważam, że z racji równości wobec prawa KK powinien być tak samo traktowany jak inne kościoły. Czyli nauczanie powinno być dobrowolne, poza terenem szkoły i nikt nie powinien za to dostawać pieniędzy od Państwa. Można oczywiście wprowadzić obowiązkową etykę i uczyć na niej uniwersalnych zasad etycznych, a przy okazji pokazywać jak ta etyka wygląda w różnych kulturach, wierzeniach i religiach, ale jest to przynajmniej na razie niemożliwe do zrealizowania, bo nie mamy wystarczającej ilości etyków z wykształcenia.

Kiedyś chodziło się na religię do kościoła. Nikt nikogo nie zmuszał, a pamiętam, że chodzili prawie wszyscy za wyjątkiem innych wyznań lub zdeklarowanych ateistów. Jak sobie wtedy kościół posadził ziarenka katolików w głowach młodych ludzi, tak teraz zbiera tego owoce. Aktualny masowy odwrót od religii to jest wyłącznie zasługą KK.
KK miał ogromny potencjał w latach 80'. Wielu ludzi chodziło do kościoła, aby sprzeciwić się komunie i tego kościół nie wykorzystał. Mimo iż powstał pierwszy demokratycznie wybrany rząd to było wielu przeciwników wprowadzenia cichaczem religii do szkół przez Mazowieckiego. Wtedy była to przysługa oddana kościołowi za lata pomocy w walce z komuną. Wydaje mi się, że wprowadzenie wtedy religii do szkół było niedźwiedzią przysługą. Religia stała się przedmiotem jak każdy inny, przy czym bardziej można ją porównać poziomem do zajęć z plastyki niż historii.
Najwięcej wydasz na kobietę która nie będzie chciała pieniędzy za seks.
Avatar użytkownika
bluesNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 236
Dołączył(a): 2010-03-15, 20:09:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2010-09-08, 15:30:29

blues - 08 wrz 2010 08:23 napisał(a):W odróżnieniu od innych przedmiotów nie ma do religii programów nauczania. Nikt też katechetów i księży nie kontroluje pod względem programowym. Teraz sami sobie odpowiedzcie na pytanie, czy to normalne żeby w świeckiej szkole odbywały się zajęcia jednej, uprzywilejowanej religii i aby nikt tych zajęć nie kontrolował.



Dziwi mnie bardzo, że trzon swojego posta opierasz na niesprawdzonej informacji. Powiem mocniej - na bzdurze.
Kto Ci nagadał takich głupstw, że do religii nie ma programów nauczania? Otóż są. A nawet więcej - nawet w podstawówkach są programy nauczania religii, których każdy katecheta musi się trzymać i z którego jest rozliczany. W każdym dzienniku szkolnym w każdym typie szkół, strona bodajże 3 to miejsce na wpisanie programów nauczania ze wszystkich przedmiotów, jeśli będziesz miał możliwość potrzymać dziennik lekcyjny to zajrzyj tam i sprawdź czy nie ma wpisanego programu nauczania z religii. Jednak już teraz mogę Cię zapewnić, że jest, bo gdyby nie było to dyrekcja takiej szkoły miała by problemy przy kontroli (które zdarzają się regularnie w przeciwieństwie do tego, co niektórzy myślą) mając w dokumentacji tak poważne braki.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Religia w szkołach

Postprzez KenWatanabe » 2010-09-08, 16:19:59

blues napisał(a):Można oczywiście wprowadzić obowiązkową etykę i uczyć na niej uniwersalnych zasad etycznych, a przy okazji pokazywać jak ta etyka wygląda w różnych kulturach, wierzeniach i religiach, ale jest to przynajmniej na razie niemożliwe do zrealizowania, bo nie mamy wystarczającej ilości etyków z wykształcenia.

Zamiast etyki z elementami religii można zrobić religię z elementami etyki, wówczas wielu księży po prostym kursie nadawałoby się do prowadzenia tych zajęć. I nie trzeba tu traktować księży bądź zakonników jako jakiś indoktrynatorów tylko jako zwykłych nauczycieli. Po prostu, człowiek, jak człowiek i nauczyciel zatrudniony jak każdy inny nauczyciel. Jasny, uniwersalny program zajęć, skonstruowany przez świeckie ministerstwo oświaty określałby mu ile czasu poświęcić na każdą część swoich zajęć. I jak każdy inny nauczyciel miałby obowiązek zachowania neutralności światopoglądowej przekazywanej wiedzy.

blues napisał(a):Jak sobie wtedy kościół posadził ziarenka katolików w głowach młodych ludzi, tak teraz zbiera tego owoce. Aktualny masowy odwrót od religii to jest wyłącznie zasługą KK.
KK miał ogromny potencjał w latach 80'. Wielu ludzi chodziło do kościoła, aby sprzeciwić się komunie i tego kościół nie wykorzystał.

Aktualny odwrót od religii jest wywołany światowym trendem, a nie tym co robi KK. To nie jest wina księży, ani polityki kościoła, bo ta od około 50 lat robi się coraz bardziej otwarta na ludzi. W czasach komuny ludzie przychodzili do kościoła, tak jak powiedziałeś, na znak protestu. Teraz komuna upadła więc na znak protestu kolejne pokolenia stają się lewakami to naturalne i kościół nie ma na to wpływu. W katechizmie KK jest jeden fakt, prawdziwych ateistów jest tak na prawdę niewielu, większość to tylko ludzie zagubieni.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Lawenda » 2010-09-08, 20:16:33

"Wypisanie się z religii" wydaje się z pozoru proste, logiczne i nie komplikujące nikomu życia. Niestety wydaje mi się, że problemem w tej sytuacji stanowi nie szkoła a napiętnowanie społeczne. Szczególnie u młodszych dzieci w mniejszych miejscowościach taki zabieg może mieć dość bolesne skutki. Dziecko czuje się inne, nie kiedy odrzucone przez grupę rówieśniczą. Z tego powodu pomysł wycofania religii ze szkół i nie robienia z niej elementu procesu edukacyjno-wychowawczego wydaje mi się całkiem rozsądny. Natomiast bardziej od wycofywania religii ze szkół podobałby mi się pomysł zmierzenia się z wieloreliginością i stworzenia takich zajęć gdzie dzieci poznawałby różne religie, kultury i obyczaje. Tym przedmiotem nie musiałaby być koniecznie etyka a ogólnie przedmiot, który traktowałby o podobno ostatnio popularnej wielokulturowości i tolerancji.
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2010-09-08, 22:27:44

Lawenda - 2010-09-08, 20:16 napisał(a):Niestety wydaje mi się, że problemem w tej sytuacji stanowi nie szkoła a napiętnowanie społeczne.

No to też jest fakt. Co jak co, ale kościelna "poprawność polityczna" jest niestety ciężka do wyplewienia i krzywe spojrzenia czy to rówieśników, czy też zupełnie innych ludzi mogą budzić mieszane uczucia. No bo co odpowie babci takie małe dziecko na pytanie "Jak to, wnusiu, nie chodzisz na religię? Wszyscy przecież chodzą."
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Religia w szkołach

Postprzez Karolina17 » 2010-09-10, 21:42:02

Jestem przeciwko temu, że ocena z religii jest wliczana do średniej.

Uważam, że w każdej szkole powinna być w zastępstwie religii etyka, żeby osoba niewierząca coś z tych lekcji wyniosła.

Łatwo jest się wypisać z religii, ale można wtedy być niezrozumianym przez innych uczniów. W liceum nie chodziłam na religię i uczniowie nie mogli zrozumieć, że moi rodzice akceptują mnie, pomimo mojego ateizmu.

Nie wiem czemu ludzie odchodzą od religii. Może nie lubią tego, co prezentuje sobą KK lub nie wierzą w religijne doktryny. Jeśli teraz panuje moda na ateizm, to ona w końcu przejdzie i ludzie wrócą do kościoła.
Avatar użytkownika
Karolina17None specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 75
Dołączył(a): 2010-01-03, 19:35:33
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2010-09-10, 23:34:28

Karolina17 - 2010-09-10, 21:42 napisał(a):W liceum nie chodziłam na religię i uczniowie nie mogli zrozumieć, że moi rodzice akceptują mnie, pomimo mojego ateizmu.

:zdziwko: W XXI wieku ?
Rozumiem, że takie rzeczy dziać się mogą wśród uczniów podstawówki, ale liceum, gdzie jednostki mają w pełni wypracowane zdanie na otaczający je świat ?
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez pulsar71 » 2010-09-20, 14:13:47

Ja nigdy nie byłem w szkole na religii i jakoś przetrwałem ten okres.
Słysząc jak i czego uczy się na lekcjach religii, to nigdy nie żałowałem że nie uczęszczałem na te lekcje.
Po prostu dla mnie to jest parodia z religii.

A skutki widać w społeczeństwie, gdzie żadne zasady moralne już nie rządzą. Religia stała się tylko "etykietą" a nie formą bogatą w treści.
Avatar użytkownika
pulsar71None specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): 2009-03-13, 01:20:33
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez jutrzenka » 2010-10-20, 19:01:56

Nauka w szkole o religiach powinna być by młodzi wiedzieli jakie religie istnieją i dlaczego. Natomiast nauczanie bajek to powinno być w przedszkolu a nie w szkole.
Avatar użytkownika
jutrzenkaNone specified
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2010-10-20, 18:55:03
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez junior » 2010-10-20, 19:49:06

nauczanie o religii to w sumie nauczanie bajek
zawsze możesz się nie zgodzić z opinią autora tego postu.
Avatar użytkownika
juniorMale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1446
Dołączył(a): 2008-06-22, 11:07:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re:

Postprzez Partyzant » 2010-10-20, 21:34:03

junior napisał(a):nauczanie o religii to w sumie nauczanie bajek


Zapomniałeś dopisać: "według mnie".

PartyzantNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2010-08-03, 01:04:06
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Społeczeństwo i Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości