"Towarzysz Generał"

Polski rząd i jego politycy - afery, korupcja, dokonania. Strajki w naszym kraju i poza granicami. Protesty ludzi.

"Towarzysz Generał"

Postprzez Codino » 2010-02-09, 18:07:51

Jak ktoś nie widział filmu - można obejrzeć na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=aCR_H9Bl2Cc

Po emisji tego filmu jestem w szoku... jak wielu obrońców ma Jaruzelski. No, ale może na razie się nie będę wypowiadał. Zapraszam do dyskusji nad filmem i nad tą, jak mniemam(choć tego nie rozumiem) kontrowersyjną postacią.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez ET » 2010-02-10, 03:08:17

Film rzeczywiście warty obejrzenia, ale sprawia wrażenie napisanego pod konkretna tezę (i nie zamierzam tu bronić Jaruzelskiego).
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: "Towarzysz Generał"

Postprzez KenWatanabe » 2010-02-10, 04:56:53

Świetny film, dobrze, że Polacy wzięli się za taki projekt. Zazwyczaj nie bardzo podobają mi się programy historyczne produkowane przez Discovery i podobne. Zajmują się mało istotnymi szczegółami lub naświetlają fakty o znikomym znaczeniu jako te decydujące. Niekiedy spotykałem się w takich filmach nawet z ewidentnymi błędami (kto wie ile było takich których nie byłem w stanie wychwycić). Ale ten film ma według mnie dobry warsztat historyczny, dobre opracowania i ukazuje najważniejsze dla zwłaszcza młodych widzów wątki.

A co do treści to faktycznie, nie rozumiem ludzi którzy bronią "Towarzysza Generała". Człowiek stojący na czele reżimu komunistycznego nie może być postrzegany jako postać kontrowersyjna. To jednoznacznie kolaborant i zdrajca, osoba o cechach które wzbudzać powinny bezwarunkową niechęć i odrazę. Moim zdaniem osoby tego pokroju, włącznie z samym generałem powinny zostać rozliczone z przeszłości. Zdaję sobie sprawę, że to starszy człowiek któremu nie zostało już wiele czasu, ale mimo wszystko dla zasady zbrodnia powinna być rozliczona.

ET napisał(a):ale sprawia wrażenie napisanego pod konkretna tezę
Powinien być napisany pod tezę stojącą w opozycji do jakiejkolwiek formy obrony Jaruzelskiego.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez ET » 2010-02-11, 00:32:33

petreus007 - 10 lut 2010 03:56 napisał(a):Powinien być napisany pod tezę stojącą w opozycji do jakiejkolwiek formy obrony Jaruzelskiego.

Jeżeli mówimy o dokumencie, to jego siłą powinna być próba obiektywizacji rzeczywistości. Film jest dobry, ale jego tendencyjność daje pole do popisu zwolennikom generała.
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Oyen » 2010-02-11, 13:02:50

widzę, że nie tylko ja oglądałem ;)

sam fakt jakie ten człowiek ma/miał wpływy! aż do roku 2001 ( tak było w dokumencie ) decydował o tym kto będzie stał na czele wojsk. nie dziwie się, że aż do teraz nie jest jako tako osądzony za czyny których się dopuścił kiedy był 'czynnym' generałem.
http://kuudel.blogspot.com/
Avatar użytkownika
OyenNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2740
Dołączył(a): 2006-04-02, 17:11:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Codino » 2010-02-12, 02:35:35

Trochę mi przywracacie wiarę w ludzi, bo jakoś ostatnio stwierdziłem, że te wszystkie próby wybielania Jaruzelskiego są jakąś farsą. Słusznie, czy nie, można zrozumieć, ze względu na sytuację, która panowała pod koniec lat 80', że tych zdrajców nie powiesiliśmy tylko dogadaliśmy się przy okrągłym stole, nad tym już nie ma się co rozwodzić, bo decyzja podjęta została dawno temu i trzeba jej przestrzegać. Tylko jakoś nie jestem w stanie przejść do porządku dziennego nad faktem, że niektóre środowiska nazywają Jaruzelskiego człowiekiem honoru, który działał dla Polski jak mógł najlepiej, to już jest kpina.
Dlatego uważam, że bardzo dobrze, iż ten film powstał i został pokazany w publicznej, choć szkoda, że tylko w regionalnej. Zgadzam się, że nie można tu mówić o obiektywiźmie twórców, teza jest raczej jasna od początku, oskarżonego nikt o zdanie nie pyta, ale z faktami przedstawionymi w treści ciężko dyskutować, a to one przecież są najważniejsze. I obecność tak licznej grupy osób krytykujących ten dokument właśnie utwierdza mnie w przekonaniu, że takiego postawienia sprawy nam brakowało.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: "Towarzysz Generał"

Postprzez KenWatanabe » 2010-02-20, 19:10:31

A ja trafiłem na takie coś:
(Trochę mnie skręciło jak to zobaczyłem)
Obrazek
Dowód na to, że świadomość polaków nie osiągnęła jeszcze odpowiedniego poziomu.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez aedikonte » 2010-02-20, 21:22:01

Ten podpis to żenada! I prawdopodobnie prowokacja. Porównywanie Jaruzelskiego do Jana Pawła II to gruba przesada. A twierdzenie, że przypisał sobie "zasługi" Generała, to już tragedia! Niezależnie od opcji politycznej i poglądów na sprawy wiary.Jestem co najmniej oburzony...
opowiadania
Avatar użytkownika
aedikonteNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 53
Dołączył(a): 2010-02-20, 16:58:13
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Społeczeństwo i Polityka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości

cron