Bierzmowanie

Każdy z nas w coś wierzy, bądź kategorycznie temu zaprzecza. Warto o takich sprawach podyskutować na łamach forum.

Re: Bierzmowanie

Postprzez BartHoo » 2007-03-10, 23:54:58

Moje grzeczy!? bradzo chetnie:

chodze od trzech lat (obowiazkowo) na przygotowania do bierzmowania lol, dla mnie to stek bzdur, bo mamy taki zeszycik maly pelno tabelek, i mamy zaliczyc wszystkie drogi krzyzowe, gorzkie zale, rozance, roraty poprostu wszystko! co drugi dzien byc w kosciele! przesada! dostajemy pieczatki za obecnosci...i jesli kogos nie bylo 4 razy to nie jest dopuszczony do bierzmowania.... zwiazku ztym, ze nie moglem nie bylo mnie chyba na 20 spotkaniach (razem z rozancami, spowiedziami bla bla bla) poszedlem do kosciola...siedzialem 1.5h podchodze do ksiedza:

"prosze ksiedza, ja przyszedlem po pieczatke..."
ksiadz na to: "eee... nie dostaniesz! bo gadales!?"

(a siedzialem obok 70letniej babci lol)

"prosze ksiedza, ja nie rozmawiałem, siedzialem sam..."
"nie dostaniesz! i nie kłąm w zywe oczy!"
"nie dostanie!?"
"nie!!"

wk....! sie podarłem mu ksiazeczke od bierzmowania pod nogami, i wyszedlem z kosciola...

wiem, wiem moze to nie zabardzoi na poziomie...ale do cholery! dlaczego nie mam isc do bierzmowania, dlatego ze zamiast byc na roratach 5 razy bylem 4?! albo zamiast 6rozancy, zaliczylem 3?! gdzie tu wiara!?

zostal mi miesiac do konca... ale ja mam to w pompce! nie bede wysiadywal, i wysluchiwal bzdur tych klechow! boga mozna kochac, wierzyc w niego, nie wchodzac do kosciola! i kurde koncze juz....

sory za maly offtopic
Obrazek
Avatar użytkownika
BartHooNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 289
Dołączył(a): 2007-01-15, 22:12:04
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez BlueMan » 2007-03-11, 01:22:23

BartHoo, wcale ci się nie dziwię :|
Fakt, faktem - muszą coś wymagać, aby przystąpić do sakramentu bierzmowania, ale bez przesady :| Chcą uszczęśliwiać na siłę, a to się przeciw nim obraca.

A tak z punktu widzenia "prawnego".
Aby wziąć ślub musisz być ochrzczony i bierzmowany. A te sakramenty możesz w dowolnym wielu przyjąć ;) więc nie przejmuj się. Możesz to zrobić w każdym innym kościele (chyba, że trzeba w swojej parafii, gdzie się aktualnie mieszka) w dowolnym czasie.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Bierzmowanie

Postprzez privace » 2007-03-11, 01:30:20

BlueMan napisał(a):A tak z punktu widzenia "prawnego".
Aby wziąć ślub musisz być ochrzczony i bierzmowany.

A gucio, moj brat bierzmowany nie byl i wogole wierzacy nie jest, o czym ksiadz wiedzial, a slub koscielny wzial. Jest opcja, ze ze wzgledu na partnera wierzacego, ksciol zezwala na udzielenie slubu osobie nie majacej bierzmowania.
Ja bierzmowana tez nie jestem, bo w tym czasie w kosciele pojawilo sie zbyt duzo kazan politycznych i na temat aborcji, wiec sie wkurzylam i przestalam chodzic do kosciola.
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez BlueMan » 2007-03-11, 01:41:48

privace napisał(a):ksciol zezwala na udzielenie slubu osobie nie majacej bierzmowania.
Ale wtedy teoretycznie ślub ma tylko osoba wierząca. Osoba nie wierząca po prostu jest jako "dodatek" i chyba nawet nie odpowiada na pytania jakie zadaje ksiądz podczas mszy... (no nie wiem dokładnie)
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Bierzmowanie

Postprzez BartHoo » 2007-03-11, 03:06:10

W moim wypadiku ten trzeci niezliczony 'rok' bede mogl zdac przed slubem...i teraz jest roznie bo:

a)jedni musza chodzic rok na spotkania
b)inni dają koperte
c) trzeci nie robią nic - a slub mają

:P wiec...?! ale co tam, do słubu to ja mam jeszcze łohohohoo xD potem sie bede martwił
Obrazek
Avatar użytkownika
BartHooNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 289
Dołączył(a): 2007-01-15, 22:12:04
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez puszka » 2007-03-11, 08:25:14

no dobra, potem się będziesz martwił, ale ja na Twoim miejscu bym inaczej postąpiła - w końcu chyba po coś te 3 lata chodziłeś na przygotowania do bierzmowania - i teraz - miesiąc przed sakramentem rezygnujesz z tego? wiadomo, nerwy Cię poniosły, ale żeby tak się zachowywać...? to nie jest jego interes, żebyś Ty otrzymał ten sakrament, tylko Twój. jemu na tym nie zależy, ale skoro te 3 lata przygotowań dla Ciebie nic nie znaczą - cóż, Twoja sprawa. :luka:

[ Dodano: 11 Mar 2007 07:27 ]
wiem, wiem moze to nie zabardzoi na poziomie...ale do cholery! dlaczego nie mam isc do bierzmowania, dlatego ze zamiast byc na roratach 5 razy bylem 4?! albo zamiast 6rozancy, zaliczylem 3?! gdzie tu wiara!?


wszędzie była i jest biurokracja, ja też musiałam takie rzeczy zaliczać i jakoś przeżyłam ;)
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez angelinaagrafka » 2007-03-11, 10:42:39

Pamiętam ten ból z książeczkami :D ale miałam patenta... wzięłam sobie książeczkę od kumpeli rok starszej :D lol fajnie też że pisała piórem ciach pach okładki się zmieniło i daty zmazały i nowe wpisały :D lol jeszcze mieliśmy się jakiś durnych pytań nauczyć podobnych tych co do komunii tylko ze wiecej :D olałam i tak poszłam do bierzmowania :D

A z tego wygląda że naprawde masz porypanego księdza więc współczuję ... ja miałam szczęście i miałam Jasia Fasolę noi jeszcze jeden był fagas ale daliśmy rade
Nie dam się uśpić śmierci słowom, pójdę do piachu z podniesioną głową
Avatar użytkownika
angelinaagrafkaNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 871
Dołączył(a): 2007-02-05, 20:46:50
Lokalizacja: Druga Strona Lustra
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez Lary » 2007-03-11, 11:11:32

no dobra, potem się będziesz martwił, ale ja na Twoim miejscu bym inaczej postąpiła - w końcu chyba po coś te 3 lata chodziłeś na przygotowania do bierzmowania - i teraz - miesiąc przed sakramentem rezygnujesz z tego? wiadomo, nerwy Cię poniosły, ale żeby tak się zachowywać...? to nie jest jego interes, żebyś Ty otrzymał ten sakrament, tylko Twój. jemu na tym nie zależy, ale skoro te 3 lata przygotowań dla Ciebie nic nie znaczą - cóż, Twoja sprawa.

Owszem... jest jego interes, nie ksiedza... wiec jesli stwierdza, ze mu sie to nie kalkuluje, jesli uwaza, ze nie tak powinno to wygladac, ze ksiadz jest biurokratycznym panem i wladca.. to czemu ma sie ponizac i brac w tym udzial :| Co to byly za 3 lata, skoro musial ciagle biegac po pieczatki :| Ma to wspominac z sentymentem...? :|
Taaa... powinien pasc na kolana i prosic Boga o przebaczenie :]

Jest cos takiego jak slub konkordatowy.. czy.i koscielny i cywilny w jednym. W zwiazku z tym tylko jedna osoba musi miec te wszystkie sakramenty, dla drugiej to slub cywilny. A czy ksiadz sobie uwaza ta niewierzaca czesc za dodatek... Mnie by to osobiscie malo obchodzilo.
"A government big enough to give you everything you want, is strong enough to take everything you have." by Thomas Jefferson
Avatar użytkownika
LaryNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 713
Dołączył(a): 2006-12-20, 18:56:25
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez hitman1986 » 2007-03-11, 13:26:11

Ja byłem bierzmowany, jak jeszcze do kościoła chodziłem, modliłem się, itp. Kurs przedmałżeński (tak, tak, mam zaliczony już :hyhy: )zdalem jak już w kościele mnie nie widzieli.

Ogólnie, to to bierzmowanie jest gówno warte. W moim gronie, gdyby ksiądz nie dał komuś "pieczątki" za nie przyjście do spowiedzi, byłby wyśmiany na cały kościół, wszyscy by mieli z tego zwałe i beke. Dlaczego? Bo wiara to indywidualna sprawa, do której nawet rodzice gówno w pewnym wieku mają do powiedzienia.

Wg mnie, jeśli ktoś WYMAGA ode mnie chodzenia do kościoła, modlenia się, itp. to albo jest [ciach!] na maksa, albo jest moherowym beretem.
Ostatnio edytowano 2007-03-11, 13:33:26 przez hitman1986, łącznie edytowano 1 raz
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez Q3lo » 2007-03-11, 13:37:58

W sumie też jestem po bierzmowaniu ale jak przeczytałem to co napisał BartHoo, to oczy mi sie powiekszyły conieco. U mnie czegos takiego ne bylo, fakt to bylo dawno ale ze dwa razy byłem w kosciele na jakichs brubach a potem tylko bierzmowanie i zadnej "pieczatki"? :szok: nie dostawałem. LOL

BartHoo, wrociłeś? :hurra:
"Jedzcie gówna! Miliony much nie mogą się mylić!!!"
Avatar użytkownika
Q3loNone specified
Banned
Banned
 
Posty: 6560
Dołączył(a): 2004-09-26, 22:44:02
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez Masaccio » 2007-03-11, 13:42:07

BlueMan napisał(a):w każdym innym kościele (chyba, że trzeba w swojej parafii, gdzie się aktualnie mieszka) w dowolnym czasie.
Możesz w dowolnym kościele i w dowolnym czasie.
Ja nie zostałem dopuszczony do bierzmowania w swoim kościele (ksiądz zryty beret prawie nikogo z mojej klasy nie dopuścił).Po roku czy dwóch latach, załatwiłem sobie z księdzem w innym kościele (co łaska), musiałem tylko być w kościele na bierzmowaniu i wiedzieć co tam trzeba powiedzieć (już nie pamiętam) i tyle.
Od tamtego czasu przestałem chodzić do kościoła, zniechęcili mnie całkowicie. Teraz właściwie jestem ateistą, ślub wezmę kościelny, ale dla mnie nie będzie to ślub przed bogiem.
To nie jest o miłości /loving.blog/
reklama na samochodach
Avatar użytkownika
MasaccioNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 2079
Dołączył(a): 2005-09-23, 17:02:01
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez WidzialamKoteck » 2007-03-11, 16:29:44

Jest sie czym chwalic.... :|
..za kazdy bol w duszy dzis zycie wstrzyknie mi morfine..
Avatar użytkownika
WidzialamKoteckNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 304
Dołączył(a): 2006-09-14, 14:58:05
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez ET » 2007-03-15, 00:19:26

Nie ma i nie będę miał. Nie mam bowiem zamiaru utożsamiać się ze zgniłą do szpiku kości, zakłamaną i złodziejską firmą, jaką jest KK. Proste,prawda?
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez BartHoo » 2007-03-16, 18:20:01

ET napisał(a):Nie ma i nie będę miał. Nie mam bowiem zamiaru utożsamiać się ze zgniłą do szpiku kości, zakłamaną i złodziejską firmą, jaką jest KK. Proste,prawda?


Ahh.... normalnie moja krew :D

a wracajac do mojej wypowiedzi... to ze nie moge sie dogadac z tym ksiedzem, nie znaczy ze nie moge dogadacsie z Bogiem prawda? Co prawda w Boga nie wierze, bo:

1) nie wierze w nic, czego nie widziałem na włąsne oczy
2)gdyby istniał, nie było by takiego syfu na swiecie jaki jest, nie pozwoliłby na to ;)



Q3lo napisał(a):BartHoo, wrociłeś?

No oczywiscie :D
Obrazek
Avatar użytkownika
BartHooNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 289
Dołączył(a): 2007-01-15, 22:12:04
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez Revolt » 2007-03-17, 16:52:44

Masaccio napisał(a):Możesz w dowolnym kościele i w dowolnym czasie.
Ja nie zostałem dopuszczony do bierzmowania w swoim kościele (ksiądz zryty beret prawie nikogo z mojej klasy nie dopuścił).Po roku czy dwóch latach, załatwiłem sobie z księdzem w innym kościele (co łaska), musiałem tylko być w kościele na bierzmowaniu i wiedzieć co tam trzeba powiedzieć (już nie pamiętam) i tyle.
Od tamtego czasu przestałem chodzić do kościoła, zniechęcili mnie całkowicie. Teraz właściwie jestem ateistą, ślub wezmę kościelny, ale dla mnie nie będzie to ślub przed bogiem.


Miałem identyczna sytuacje ... także nie zostałem dopuszczony do bierzmowania - załatwiłem w innej parafii i miałem je nawet wcześniej niz moi rówieśnicy z klasy i to bez żadnych pieczątek itd... po prostu przyjechałem stanąłem w rządku na samym końcu i obserwowałem co robią inni :)
Egoista który rozbiera swoją dusze na kawałki, Egoista myślący o niej...
Avatar użytkownika
RevoltNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 850
Dołączył(a): 2006-03-14, 16:00:59
Lokalizacja: Enchanted Lands
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez puszka » 2007-03-17, 18:53:46

Revolt napisał(a):
Masaccio napisał(a):Możesz w dowolnym kościele i w dowolnym czasie.
Ja nie zostałem dopuszczony do bierzmowania w swoim kościele (ksiądz zryty beret prawie nikogo z mojej klasy nie dopuścił).Po roku czy dwóch latach, załatwiłem sobie z księdzem w innym kościele (co łaska), musiałem tylko być w kościele na bierzmowaniu i wiedzieć co tam trzeba powiedzieć (już nie pamiętam) i tyle.
Od tamtego czasu przestałem chodzić do kościoła, zniechęcili mnie całkowicie. Teraz właściwie jestem ateistą, ślub wezmę kościelny, ale dla mnie nie będzie to ślub przed bogiem.


Miałem identyczna sytuacje ... także nie zostałem dopuszczony do bierzmowania - załatwiłem w innej parafii i miałem je nawet wcześniej niz moi rówieśnicy z klasy i to bez żadnych pieczątek itd... po prostu przyjechałem stanąłem w rządku na samym końcu i obserwowałem co robią inni :)


Tylko jest pewien problem, bo żeby móc uzyskać (?) bierzmowanie w innej parafii musisz mieć zgodę księdza proboszcza ;) Ale to tak swoją drogą :]

[ Dodano: 17 Mar 2007 17:57 ]
BartHoo napisał(a):
ET napisał(a):Nie ma i nie będę miał. Nie mam bowiem zamiaru utożsamiać się ze zgniłą do szpiku kości, zakłamaną i złodziejską firmą, jaką jest KK. Proste,prawda?


Ahh.... normalnie moja krew :D

a wracajac do mojej wypowiedzi... to ze nie moge sie dogadac z tym ksiedzem, nie znaczy ze nie moge dogadacsie z Bogiem prawda? Co prawda w Boga nie wierze, bo:

1) nie wierze w nic, czego nie widziałem na włąsne oczy
2)gdyby istniał, nie było by takiego syfu na swiecie jaki jest, nie pozwoliłby na to ;)



Q3lo napisał(a):BartHoo, wrociłeś?

No oczywiscie :D


To ja Ciebie nie rozumiem. Skoro w Boga nie wierzysz to na ch&*% Ci bierzmowanie? Sorry, uniosłam się troszkę, ale :

Istotą tego sakramentu jest przekazanie Ducha Świętego, umocnienie wiary oraz uzdolnienie do świadczenia o niej.


A jeśli robisz to dla papierka, to naprawdę - odpuść sobie. Wystarczy, że pół roku przed ślubem (o ile będziesz chciał brać kościelny) zapłacisz księdzu i pewnie jakiś Ci udzieli tego sakramentu :)

[ Dodano: 17 Mar 2007 17:57 ]
ps: na tym polega wiara, że wierzysz w to, czego nie widzisz ;)
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez Black_magic » 2007-03-18, 22:49:17

Eee współczuję,kiedy byłam bierzmowana akurat trafiłam na fajnego katechetę i miałam luz.Zaliczanie regółek wyglądało tak,że katecheta kazał uczyć się 20 na kazdą lekcję,na spr.musielismy pisać 10,a on w tym czasie wychodził z klasy "po kredę" no i jakoś poszło ;)
Avatar użytkownika
Black_magicNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 135
Dołączył(a): 2007-03-18, 22:13:10
Lokalizacja: Z Nieba
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez BlueMan » 2007-03-18, 22:51:37

Fajnie :D nigdy takie coś mi się nie zdarzyło w szkole. A przydało by się nieraz :P
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Bierzmowanie

Postprzez puszka » 2007-03-18, 23:06:16

Dobra metoda, może ksiądz Wam chciał ułatwić, bo wiedział, że nie chce Wam się uczyć :)? :rotfl:
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bierzmowanie

Postprzez Masaccio » 2007-03-18, 23:32:40

Tylko jest pewien problem, bo żeby móc uzyskać (?) bierzmowanie w innej parafii musisz mieć zgodę księdza proboszcza ;) Ale to tak swoją drogą
Parafii w której chcesz mieć bierzmowanie? Możliwe, ja załatwiałem z proboszczem tej parafii.
To nie jest o miłości /loving.blog/
reklama na samochodach
Avatar użytkownika
MasaccioNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 2079
Dołączył(a): 2005-09-23, 17:02:01
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Religia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 133 gości

cron