Kultura muzułmańska - nieznane zwyczaje, róznice kulturowe

Każdy z nas w coś wierzy, bądź kategorycznie temu zaprzecza. Warto o takich sprawach podyskutować na łamach forum.

Kultura muzułmańska - nieznane zwyczaje, róznice kulturowe

Postprzez Makarena » 2011-09-30, 12:32:21

Co wiecie na temat tej religii i kultury? Ja przyznam się niezbyt wiele. Tylko to, że nie mogą pić alkoholu, kobiety chodzą w burkach a w bardziej skrajnych środowiskach liczą się jak pół mężczyzny.
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2011-10-01, 01:13:08

Cóż muzułmanie mają bardzo bogatą kulturę która kształtowała się na filarach religii Islamu, stąd inne od nas zwyczaje. Tyle, że przez to temat staje się niezwykle obszerny i trudno go streścić na forum. Ale jeśli chodzi o sedno tematu to pewnie tkwi ono w pismach, tym, że Koran nie jest tak radykalny w propagowaniu miłosierdzia jak Biblia. I mimo, że dla muzułmanina także cnotą będzie tolerancja, szacunek do kobiet, pokój itd to jednak jest też druga strona gdzie innowiercy określani są jako gorsi ludzie, na kobiety nałożonych jest szereg sankcji, a w szczególnych wypadkach mamy tam pozwolenia na podjęcie walki, a nawet zabójstwa. Stąd w tej kulturze tyle odłamów i różnych spojrzeń na sprawy wiary i moralności, a ich wielokrotność skomplikuje jeszcze ten temat o oddzielną charakterystykę dla każdej z podgrup.

Ale za to są filmy dokumentalne z których można wynieść podstawowe informacje:
np ten: http://www.youtube.com/watch?v=rhUE2tg9igg
albo ten: http://www.youtube.com/watch?v=2Sp2Yte1p7w
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Makarena » 2011-10-04, 10:30:34

Dzięki za filmy! W wolnej chwili sobie obejrzę :oczami:
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez unter » 2011-10-04, 15:35:20

Tylko to, że nie mogą pić alkoholu, kobiety chodzą w burkach a w bardziej skrajnych środowiskach liczą się jak pół mężczyzny.

Od końca...
Nawet w najbardziej skrajnych środowiskach głową całej rodziny jest najstarsza kobieta.

Kobiecy strój noszony przy obcych mający na celu ukrycie powabów jej ciała, a co za tym idzie uchronić przed pożądaniem mężczyzn.
W niektórych krajach jak np. w Afganistanie zwyczaj noszenia burki stal się koniecznością dopiero wtedy, kiedy zaczął się napływ cudzoziemców, przyzwyczajonych do pieprzenia wszystkiego co było tubylcze (a wiec z założenia gorsze) i miało ponętne kształty.
Nikab, burka - cytat z wiki:
"Safīja bint Szajba przekazała że Aisza mówiła: "Gdy objawione zostało: »Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości« (Surah an-Nur, 24:31), kobiety odcięły skrawki swych spódnic i zakryły nimi swe twarze."

Alkohol - My zgubny wpływ opilstwa znajdujemy w codziennej prasie w rubryce nekrologi i w kronikach policyjnych. Muzułmanie nie znają tego, ponieważ religia zabrania picia alkoholu.

O Koranie wspomniał już KenWatanabe. Od siebie dodam, ze podobnie jak ma to miejsce z nasza Biblia, Koran również znajduje wyznawców wśród radykałów. My mamy za sobą ponure czasy św. Inkwizycji, Wypraw Krzyżowych i nawracania niewiernych w obu Amerykach, "Oni" są na etapie siania terroryzmu. Oni, to znaczy skrajnie radykalna cześć wyznawców Islamu.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Makarena » 2011-10-05, 10:48:06

Oglądałam kiedyś dokument o Afganistanie (chyba :zawstydzony: ), który pokazywał ogromne różnice w postrzeganiu nakazów religijnych na wsiach i w dużych miastach, więc tak jak piszesz różnice są ogromne. Ciekawa jestem skąd się wzięły się takie różne podejścia i aż tak skrajny niekiedy radykalizm?

KenWatanabe nie miałam jeszcze niestety czasu na obejrzenie tych filmów od Ciebie :zalamany:
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez junior » 2011-10-05, 10:56:34

a u nas jaka jest różnica w podejściu np wyznawców Natanka, Rydzyka i innych. Skąd po prostu znalazł się ktoś kto potrafił za sobą pociągnąć tłumy, miał odpowiednią charyzmę i dar przekonywania, oraz potrafił kombinować.
zawsze możesz się nie zgodzić z opinią autora tego postu.
Avatar użytkownika
juniorMale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1446
Dołączył(a): 2008-06-22, 11:07:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re:

Postprzez tequila » 2011-10-05, 15:29:22

Makarena napisał(a):Oglądałam kiedyś dokument o Afganistanie (chyba :zawstydzony: ), który pokazywał ogromne różnice w postrzeganiu nakazów religijnych na wsiach i w dużych miastach, więc tak jak piszesz różnice są ogromne. Ciekawa jestem skąd się wzięły się takie różne podejścia i aż tak skrajny niekiedy radykalizm?

KenWatanabe nie miałam jeszcze niestety czasu na obejrzenie tych filmów od Ciebie :zalamany:



Wydaje mi się, że to wszystko wynika z religii, która jest bardzo zamknieta na wpływy jakiekolwiek. Oni często zyją tradycyjnie, jak przed setkami lat. Wszelkie odstepstwa były bowiem bardzo surowo karane. Nawet w dzisiejszych czasach przeciez kamienuje się kobiety za np. zdradę lub nawet z arandkowanie z kawalerem, który nieodpowiada rodzinie (znieważa to rodzinę). Surowa kara jest też za nieobyczajne zachowanie, oczywiscie mozna pod to podciagnąć prawie wszystko....
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Re:

Postprzez unter » 2011-10-05, 16:44:59

tequila napisał(a): Wydaje mi się, że to wszystko wynika z religii, która jest bardzo zamknieta na wpływy jakiekolwiek. .

Z drugiej strony ta religia widzi w nas, katolikach i żydach, Dzieci Jednej Ksiegi.
W przeciwieństwie do naszej.
Mówiąc o tolerancji katolików należy mieć to na uwadze.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez tequila » 2011-10-06, 12:53:22

Hmmmm. Dzieci jednej księgi. Może i tak, ale chyba tylko w teorii i tylko w zamierzchłej historii. Bo skąd wzięłyby sie święte wojny i mówienie o "niewiernych", no i dżihad.... Muzułmanie w okresie walk z chrześcijanami w VIII wieku rozwinęli ideę dżihadu. Malik ibn Abas opisywał m.in. jak powinien działać bojownik na rzecz islamu oraz jak wyglądają nagrody niebiańskie dla tych, którzy polegli lub zwyciężyli w walce. Podczas wypraw krzyżowych, w których chcieli odbić Jerozolimę muzułmanom, teoretycy prawa islamu uznali wyznawców Chrystusa za wrogów prawdziwej wiary i prawdomównego Boga. Chrześcijanie z tolerowanej i chronionej w państwach muzułmańskich grupy stali się w XI wieku „niewiernymi”. W Koranie bowiem "Ludy Księgi", czyli żydów i chrześcijan określa mianem innowierców, ale nie niewiernych. Z tymi drugimi trzeba walczyć. Innowierców, ludzi wierzących w tego samego - zdaniem Proroka - Boga należy zostawić w spokoju, jeśli przyjmą panowanie islamu i będą płacić specjalny podatek dżizję. Od tego momentu najszerzej rozwinęła się doktryna dżihadu, jako świętej wojny.
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez etna » 2011-10-13, 13:31:20

kenwatanabe fajne filmy, kiedyś w tv ogladałam tez dokument, który troche inaczej to przedstawiał. Ja o kulturze muzułmańskiej mialam sporo na zajęciach na studiach, takie info z pierwszej ręki, moi wykładowcy często podróżowali po krajach arabskich. Wy piszecie sporo nowych dla mnie rzeczy, z chęcią więc pogłębię swoją wiedze :)
Avatar użytkownika
etnaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 31
Dołączył(a): 2009-08-31, 10:32:07
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Makarena » 2011-10-13, 15:17:45

Ja też już wreszcie obejrzałam te dokumenty od KenWatanabe. Szczerze owiąc to obydwa zupełnie inaczej przedstawiają Islam. Pierwszy jako religię zabijania, drugi jako tę pokojową. Który ma rację :oczami: ? Pewnie to pytanie retoryczne.

tequila mam wrażenie, że interesuje Cię ten temat :kamil888: Serio to dużo szczegółów znasz :cool:

etna opowiedz trochę jakie wrażenie mieli Twoi wykładowcy ;)
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kultura muzułmańska - nieznane zwyczaje, róznice kulturo

Postprzez tequila » 2011-10-13, 20:51:36

Jakoś bardzo dużo to nie wiem... :zawstydzony: ale ostatnio poznałam dziewczynę, która spotyka się z muzułamninem i poprzez rozmowę dowiedziałam się kilku faktów. Poza tym na fajną książkę też ostanio trafiłam. Powieść historyczna, która porusza problem człowieka zawieszonego pomiędzy dwiema kulturami muzułmańską i chrześcijańską.
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kultura muzułmańska - nieznane zwyczaje, róznice kulturo

Postprzez etna » 2011-10-18, 13:15:19

A co to za ksiazka jeśli można wiedzieć?
co do wykladów to znalazłam takie zapiski w notatkach :P: ....bardzo ważna zasada to skromne zachowanie i ubiór (zwłaszcza u kobiet) oraz przestrzeganie ścisłej separacji obu płci w życiu codziennym. Przestrzegają tego bardzo, jak kobieta jest ubrana tak ze widać jej troche ciała to zwraca na siebie uwage wszystkich- moj wykaldowca podobno musiał pilnowac żony bo szukali nawet okazji żeby jej dotknąć:)
Nie wolno przeszkadzać muzułmanom w modlitwie, religia zobowiązuje ich do regularnego oddawania czci Bogu, pięciokrotnie w ciągu dnia.jesli w pobliżu nie ma światyni to modlą się tam, gdzie akurat się znajdują i czasami wyglada to śmiesznie- pokazywali nam zdjecia ze nawet na ulicy, gdzie gwarno i dużo tłumu, przysiadaja i sie modlą.
nie wolno spożywac alkoholu i palic papierosów w miejscach publicznych-to są zakazane uzywki w krajach arabskich....
Avatar użytkownika
etnaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 31
Dołączył(a): 2009-08-31, 10:32:07
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez unter » 2011-10-18, 14:35:28

Do postu etna dodam dwa słowa o higienie.
Utarło się mówić o turkach, ze brudasy, ze śmierdzą...
Nic bardziej mylącego. W ich oczach, to my europejczycy jesteśmy śmierdzielami.
:)
Muzułmanin myje się przynajmniej 3 razy dziennie, bo tak wymaga jego religia.
My... no cóż... Poziom naszej higieny najłatwiej znaleźć z tramwajach, autobusach, pociągach, w kolejkach w sklepie.

Kiedy muzułmanin udoskonalał środki i urządzenia do utrzymania ciała w czystości, my wynaleźliśmy perfumy mające przytłumić smród niemytego ciała.

Muzułmanin myje się pod bieżącą woda, ponieważ tylko taka jest czysta. My w wannie.

Muzułmanin ma w ubikacji zamontowana ekstra rurkę z bieżącą woda do podmycia się. Zawsze będzie z lewej strony, ponieważ lewa dłoń jest uważana z nieczystą i używa się tylko do tego. Poklepanie Europejczyka po plecach lewa ręką jest wyrazem pogardy.
W naszej kulturze nikomu nie przeszkadza, którą ręką się podcieramy, a którą podajemy na przywitanie i jemy.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kultura muzułmańska - nieznane zwyczaje, róznice kulturo

Postprzez KenWatanabe » 2011-10-18, 22:16:14

unter napisał(a):Kiedy muzułmanin udoskonalał środki i urządzenia do utrzymania ciała w czystości, my wynaleźliśmy perfumy mające przytłumić smród niemytego ciała.


To akurat wynika z mylnego przekonania europejskiej nauki w średniowieczu i renesansie, że kąpiel szkodzi zdrowiu, a częste mysie powoduje gnicie ciała.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kultura muzułmańska - nieznane zwyczaje, róznice kulturo

Postprzez etna » 2011-10-19, 11:39:54

A faktycznie co do higieny to opowiadala mi znajoma która pracuje w Anglii z muzułmankami, ze one chodzą i kilka razy nawet dziennie myją sie w pracy, co czasami nie wygląda za fajnie bo jak wiecie są w toaletach pracowniczych tylko umywalki...w sumie to się im nie dziwie przeciez te kobiety czy zimno czy goraco mają na sobie tyle warst, normalnie współczuje im latem:O
Avatar użytkownika
etnaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 31
Dołączył(a): 2009-08-31, 10:32:07
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Codino » 2011-10-19, 13:03:39

Rozmawiając o islamie warto podkreślić, że ta kultura w ostatnim czasie mocno się reformuje. Szczególnie w dużych miastach wpływ kultury europejskiej jest coraz bardziej widoczny, ale to też zależy od państwa. Arabia Saudyjska jest wciąż ostoją konserwatyzmu, a w takim Egipcie "europejski" styl życia jest coraz bardziej popularny.
Anarchia na baczenie zasługująca.
J. Lelewel
Avatar użytkownika
CodinoNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1654
Dołączył(a): 2004-06-22, 16:35:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez unter » 2011-10-19, 19:13:47

Codino napisał(a):... Arabia Saudyjska jest wciąż ostoją konserwatyzmu, a w takim Egipcie "europejski" styl życia jest coraz bardziej popularny.

W dużych miastach lub miejscach odwiedzanych przez turystów, bo na prowincji jest różnie. Niewłaściwie ubrana kobieta nie przejdzie ulica bez podszczypywania i widoku penisów...

I jeśli już o tym mówimy, to w tamtym rejonie najbardziej liberalnym krajem jest Turcja.
Za wiki.pl:
"W 1923 roku Turcja stała się republiką. Pierwszym prezydentem został Mustafa Kemal, nazwany później Atatürkiem. Za jego sprawą przeprowadzano liczne reformy mające na celu europeizację Turcji: zmiana prawa cywilnego, handlowego i karnego, wprowadzenie alfabetu łacińskiego zamiast arabskiego, wprowadzenia kalendarza gregoriańskiego, wprowadzenie nazwisk. W 1934 przyznano kobietom bierne i czynne prawo wyborcze. W 1935 kobiety stanowiły 4,6% parlamentarzystów."

Atatürk do dzisiaj uważany jest narodowego bohatera, o którym mówi się z duma i szacunkiem. Jego pomniki i popiersia można znaleźć praktycznie w każdym mieście, miasteczku, w wiosce.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez tequila » 2011-10-20, 10:29:07

etna - pytałaś mnie o książkę - to "Ludzie honoru" Alexandry Lapierre.

unter - jak to na prowincji dotykaja kobiety i pokzaują penisy??? Z tego co czytalam, oni maja bardzo wstydliwe podejście do nagosci i ciała.... Ciężko mi to sobie jaskoś wyobrazić.
Moja lektura bardziej dotyczyła muzulmanów kaukaskich, nie wiem czy między nimi jest jakaś róznica...
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez unter » 2011-10-20, 12:31:43

tequila napisał(a):... Moja lektura bardziej dotyczyła muzulmanów kaukaskich, nie wiem czy między nimi jest jakaś róznica...

W pryncypiach raczej marginalna, jeżeli w ogóle. Ta sama Święta Księga, ten sam język w którym jest czytana i te same obowiązki jakie na wiernych nakłada Koran. Na pierwszy rzut oka, nie będąc w środowisku, trudno znaleźć różnice.

Z tego co czytalam, oni maja bardzo wstydliwe podejście do nagosci i ciała.... Ciężko mi to sobie jaskoś wyobrazić.

:)
Mężczyznę można upodlić pokazując publicznie jego nagość, zresztą nie tylko tam.
Jednak ta sama spontaniczna nagość, tutaj pod wpływem widoku "łatwej kobiety", to zupełnie inna para kaloszy. Dla jednych będzie wyrazem pogardy, dla innych przyzwoleniem na seks. Dla dzieciarni (męskiej) okazja do chwalenia się wkoło jak szczypie się niewierne kobiety.
Mężczyźnie religia nie zabrania seksu z innymi kobietami, jednak pod warunkiem, ze będzie jego zona, - tutaj może być na czas określony, np. 1,2 godziny - i odprawiając zapewni jej materialne wsparcie.

Panowie, nie wiem jak wam, ale dla mnie idea ślubu na czas określony wydaje się być wybawieniem przed dożywociem na jakie obecnie jesteśmy skazywani.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Religia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 197 gości

cron