Eskomunika za aborcję.

Każdy z nas w coś wierzy, bądź kategorycznie temu zaprzecza. Warto o takich sprawach podyskutować na łamach forum.

Eskomunika za aborcję.

Postprzez privace » 2009-03-14, 18:26:34

Dziwi mnie, że nikt jeszcze nie podjął tego tematu. W skrócie, bo nie chce mi się szukać pierwszych doniesień:
9 letnia brazylijka została zgwałcona przez ojczyma. Jej matka oczywiście dała zgodę na usunięcie ciąży, lekarze zabieg przeprowadzili. Matka zgwałconej dziewczynki oraz lekarze zostali objęci ekskomuniką przez arcybiskupa Recife przy oficjalnym poparciu Watykanu.
Sprawa ma ciąg dalszy:
Wielu francuskich biskupów oraz wiernych nie może zrozumieć decyzji o ekskomunikowaniu Brazylijki, która zgodziła się na aborcję dla swojej córki, pisze „Le Parisien”.(...)
Ekskomunika zbulwersowała wiele osób na całym świecie. Jednak w Brazylii może mieć poważne konsekwencje dla Kościoła katolickiego. Wielu katolików oburzonych takim postępowaniem arcybiskupa, już odwróciło się od swoich parafii, aby przyłączyć się do kościoła ewangelickiego, w którym nie praktykuje się publicznego potępienia za grzechy.
źródło
Co Wy o tym sądzicie? Bo mnie to wręcz zniesmacza, żeby karać tych którzy pomagają dziecku pozostać dzieckiem zwłaszcza, że ciąża była wynikiem przestępstwa i jakby nie patrzeć grzechu :mur:
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez BlueMan » 2009-03-14, 23:02:57

privace napisał(a):ciąża była wynikiem przestępstwa i jakby nie patrzeć grzechu :mur:
Dokładnie!

Cóż za dziwny ten arcybiskup (aby nie powiedzieć o nim wulgarnie)!!

1. Dziecko
2. Gwałt
3. Ojciec

Dla mnie więcej argumentów nie trzeba!
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez kamil » 2009-03-14, 23:41:19

To jest szokujące co ten kler wymyśla. Powinni pomagać ludziom, ale w jaki sposób mogą to robić, skoro nawet nie potrafią ich zrozumieć.
Oni by chcieli rządzić całym światem, reszta ich nie interesuje. (Władza i pieniądze).
Wydaje mi się że każda zgwałcona kobieta, czego wynikiem jest ciąża, powinna mieć prawo do aborcji. Wiadomo gwałt jest czymś okropnym, o czym ciężko zapomnieć, nawet się nie da. Trudno mi sobie wyobrazić jaki może mieć stosunek zgwałcona kobieta do tego dziecka. Czy da się go kochać ?
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez cre[a]tive » 2009-03-15, 00:05:03

A mnie ten temat ani grzeje ani ziębi. Pewną rzecz wiem już od dawna, dzisiejszy "kler" ma niewiele wspólnego z Bogiem. Jeśli ktoś naprawdę wierzy niech postępuje wg swojego serca i tego co dyktuje mu szczera miłość do Boga, a nie księża - ludzie coraz częściej bardziej oddaleni od Boga niż zwykły mały grzesznik.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez femme » 2009-03-15, 10:58:45

Zgadzam się z kobietą.

Dzisiaj nie warto się już oglądać na księży i opinie kościoła. Stoją tak twardo przy pewnych postanowieniach i zasadach, że gdy dochodzi do takiej sytuacji jak choćby ta wymieniona tutaj, to nie potrafią szerzej spojrzeć na problem, na wiarę i na Boga.
Avatar użytkownika
femmeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 605
Dołączył(a): 2007-09-14, 21:50:10
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez Madzias » 2009-03-15, 19:09:05

W tym przypadku ekskomunika świadczy o tym, że ten arcybiskub jest chorym człowiekiem. Z reszta sama ekskomunika jest dla mnie paranoją i nie przywiązuje do tego uwagi. Zasmuca mnie poprostu fakt, że 9 letnia dziewczynka, dziecko musiała przeżyć cos tak potwornego. Przede wszystkim szokujący jest gwałt na dziecku a nie jakiś głupi wymysł arcybiskupa.
SZCZĘŚCIE czemu odchodzisz ode mnie przecież było nam razem tak dobrze. Przyszedłeś nawet nie zapukałeś a teraz odchodzisz nie mówiąc nic. DLACZEGO
Avatar użytkownika
MadziasNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2007-09-30, 20:06:55
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez privace » 2009-03-15, 19:40:55

Wiecie, ale mnie zastanawia, jak można żądać całkowitego zakazu aborcji w świetle faktu, że takie rzeczy zdarzają się- dziewczynki są gwałcone i zachodzą w ciążę, co zagraża ich życiu. (wspomniana 9 latka była w ciąży bliźniaczej i w opinii lekarzy porodu by nie przeżyła).
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez zuyboy » 2009-03-15, 21:07:45

Madzias napisał(a):W tym przypadku ekskomunika świadczy o tym, że ten arcybiskub jest chorym człowiekiem.

Przecież takie jest prawo Kościoła Katolickiego, automatyczna ekskomunika w przypadku aborcji. Czemu twierdzisz, że to arcybiskup jest chory, jeżeli tylko zastosował się do prawa obowiązującego w KK?

privace napisał(a):Wiecie, ale mnie zastanawia, jak można żądać całkowitego zakazu aborcji w świetle faktu, że takie rzeczy zdarzają się- dziewczynki są gwałcone i zachodzą w ciążę, co zagraża ich życiu. (wspomniana 9 latka była w ciąży bliźniaczej i w opinii lekarzy porodu by nie przeżyła).

Proste następstwo tego, że ktoś uważa zapłodnienie za początek życia, a aborcję za zabójstwo. Można się z tym nie zgadzać, ale co tutaj jest do rozumienia to ja nie wiem.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez Madzias » 2009-03-15, 21:56:58

zuyboy napisał(a):Czemu twierdzisz, że to arcybiskup jest chory, jeżeli tylko zastosował się do prawa obowiązującego w KK?


Być może dlatego, że "decyzja o ekskomunice jest nieadekwatna do zagrożenia psychicznego oraz moralnego na jakie narażona została dziewczynka." Z resztą Kościół powinien bardziej kierować się Miłością i wybaczeniem.
SZCZĘŚCIE czemu odchodzisz ode mnie przecież było nam razem tak dobrze. Przyszedłeś nawet nie zapukałeś a teraz odchodzisz nie mówiąc nic. DLACZEGO
Avatar użytkownika
MadziasNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2007-09-30, 20:06:55
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez zuyboy » 2009-03-15, 23:37:20

Madzias napisał(a):Być może dlatego, że "decyzja o ekskomunice jest nieadekwatna do zagrożenia psychicznego oraz moralnego na jakie narażona została dziewczynka." Z resztą Kościół powinien bardziej kierować się Miłością i wybaczeniem.

To są przesłanki, aby te ekskomunikę zdjąć. Natomiast jej nałożenie jest automatyczne, tak stanowi prawo Kościoła Katolickiego.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez puszka » 2009-03-16, 00:33:30

Tak stanowi prawo KK? A mogę z ciekawości zapytać, który konkretnie jest to przepis KKK, bo aż nie chce mi się wierzyć ...
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez zuyboy » 2009-03-16, 10:06:58

http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k6c2t6.html
Kan. 1398 - Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa.
http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k6c1t2.html
Kan. 1314 - Kara jest najczęściej karą wymierzaną wyrokiem, to jest taką, iż nie wiąże winnego, jeśli nie zostanie wymierzona; jest zaś karą wiążącą mocą samego prawa, tak iż wiąże przez sam fakt popełnienia przestępstwa, jeśli to wyraźnie postanawia ustawa lub nakaz.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez Crawshayi » 2009-03-16, 13:42:35

Najciekawsze jest to że ukarano osoby które nic nie zawiniły wręcz próbowały uniknąć śmierci(vide ta dziewczynka), ojczym się wyspowiada dostanie rozgrzeszenie(czy jak to tam się nazywa) i cacy. W ogóle KK to co najmniej dziwna organizacja, zacofana, hamująca rozwój intelektualny społeczeństwa i nie potrafiąca się dostosować de realiów panujących we współczesnym świecie.
Avatar użytkownika
CrawshayiNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2009-03-16, 10:45:39
Lokalizacja: Sanok
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez zuyboy » 2009-03-16, 15:45:48

Crawshayi napisał(a):Najciekawsze jest to że ukarano osoby które nic nie zawiniły wręcz próbowały uniknąć śmierci(vide ta dziewczynka)

Dziewczynka nie została obłożona ekskomuniką.
Crawshayi napisał(a): ojczym się wyspowiada dostanie rozgrzeszenie

Taka jest właśnie rola spowiedzi.
Crawshayi napisał(a):hamująca rozwój intelektualny społeczeństwa

Czujesz się pokrzywdzony?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez hitman1986 » 2009-03-16, 16:21:37

Ekskomunika to największa pomyłka Kościoła Katolickiego moim zdaniem. Sekta, która głosi, że ludzie powinni sobie przebaczać oraz szerzyć miłość, publicznie piętnuje swoich wiernych. Głupota.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez zuyboy » 2009-03-16, 16:37:40

hitman1986 napisał(a):Sekta, która głosi, że ludzie powinni sobie przebaczać oraz szerzyć miłość, publicznie piętnuje swoich wiernych. Głupota.

Wyklucza tych, którzy nie chcą żyć według zaleceń. Jeżeli ktoś się z KK zgadza to ekskomunika mu nie grozi, jeżeli się z KK nie zgadza to ekskomunika nie powinna go obejść, nie zgadza się z naukami KK, więc odchodzi.

Nikt nie twierdzi, że bycie katolikiem to prosta sprawa. Nie jest to też obowiązkowe.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez hitman1986 » 2009-03-16, 16:43:42

zuyboy napisał(a):Nie publicznie piętnuje, tylko wyklucza tych, którzy nie chcą żyć według zaleceń.

Z prawnego punktu widzenia masz rację, ale przyznasz, że ekskomunikowanie jakiejś osoby z KK to niecodzienna rzecz, precedens, który jest zwykle ogłoszony do wiadomości publicznej. A co za tym idzie przyczyna ekskomuniki również. Dlatego uważam, że jednak KK w takich sytuacjach piętnuje "swoje owieczki".
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez zuyboy » 2009-03-16, 17:53:06

hitman1986 napisał(a):Dlatego uważam, że jednak KK w takich sytuacjach piętnuje "swoje owieczki".

Ukazuje ciężar popełnionej zbrodni, nie ograniczając zakresu miłosierdzia.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez Lawenda » 2009-03-16, 19:17:07

zuyboy napisał(a):Przecież takie jest prawo Kościoła Katolickiego, automatyczna ekskomunika w przypadku aborcji. Czemu twierdzisz, że to arcybiskup jest chory, jeżeli tylko zastosował się do prawa obowiązującego w KK?


Kindergard bardzo mądrze rozdzielił religijność na te typu A i typu B.Religijność typu A - to ta dziedziczona,zinstytucjonalizowana do której stosujemy się bez namysłu.Religijność typu B to ta wiara która wypływa z nas samych i jest wiarą która nie rodzi się w instytucji a w człowieku.Jak słyszę o takich przepisach KK,to naprawdę dziwi mnie dlaczego KK nie stawia na wiarę prawdziwą a automatyczną.Bo jak można ustalić taki przepis jak automatyczna ekskomunika? czy ekskomuniki nie powinna objąć najpierw jakaś refleksja? Automatycznie to ja mogę kasować spam w skrzynce mailowej a nie nakładać na kogoś ekskomunikę.
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Eskomunika za aborcję.

Postprzez zuyboy » 2009-03-16, 20:47:16

Lawenda napisał(a):Bo jak można ustalić taki przepis jak automatyczna ekskomunika?

Jeżeli tego nie wiesz, a Cię to ciekawi to możesz się dowiedzieć jak można ustalić taki przepis.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Religia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 85 gości

cron