Wolny dzień w święto Trzech Króli

Każdy z nas w coś wierzy, bądź kategorycznie temu zaprzecza. Warto o takich sprawach podyskutować na łamach forum.

Wolny dzień w święto Trzech Króli

Postprzez hitman1986 » 2008-09-20, 19:57:30

BlueMan napisał(a):Raz w roku można by "zmuszać" tak społeczeństwo to wszystkich innych wizyt - przynajmniej dzień wolny od pracy będzie

Dzień wolny od pracy - pfff. Ja, jako ekonomista, nie mogę na to przystać. Nigdy nie sprawdzałem, bo nie interesowałem się tym zagadnieniem, ale zastanawia mnie, o ile wpływy do budżetu by zmalały, gdyby wprowadzić takie zarządzenie, że kobiety idą do lekarza z przymusu, ale mają za to dzień wolny. Hm...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez privace » 2008-09-21, 14:12:54

Ehm... ja u chcialam o zdrowiu po babsku pogadać, a wy znów o polityce :looka:
Bo w sumie ten "przymus" dotyczy kobiet, więc po co panowie się wtrącają? To nam politycy znów w majtki zaglądają, nie facetom ;)
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez zuyboy » 2008-09-21, 22:22:51

Codino napisał(a):Wyznaję prostą zasadę: "wolność mojej pięści, kończy się na czubku twojego nosa".

"Wolność Twojego nosa kończy się na mojej pięści" o wiele lepiej brzmi.
hitman1986 napisał(a):Ja, jako ekonomista, nie mogę na to przystać. Nigdy nie sprawdzałem, bo nie interesowałem się tym zagadnieniem,

I Twoim zdaniem typowe "dla ekonomisty" jest bycie przeciw, mimo że się nie sprawdziło?
Codino napisał(a):Platforma (jest ponoć) Obywatelska wysuwając takie pomysły ostatecznie zrzuca z sibie maski liberałów.

Platforma nie obiecywała zniesienie obowiązkowej składki zdrowotnej, to państwo jest ubezpieczycielem i w tej chwili zachowuje się tak jak powinien się zachowywać ubezpieczyciel, przymusza do profilaktyki.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez hitman1986 » 2008-09-22, 00:03:26

zuyboy napisał(a):I Twoim zdaniem typowe "dla ekonomisty" jest bycie przeciw, mimo że się nie sprawdziło?

Nie. Typowe dla ekonomisty jest to, że siłą rzeczy, jak ludzie mają jeden dodatkowy dzień wolny, to do Skarbu Państwa wpływa mniej pieniędzy z ich pracy. A nie wierzę, że ludzie wychodziliby z pracy na godzinę, dwie, aby zrobić sobie badania. Każdy będzie chciał brać dzień wolny od pracy. A to już szkodzi gospodarce. Polecam poczytać trochę o wątpliwościach, czy zrobić dzień Trzech Króli dniaem wolnym, i co o tym ekonomiści sądzą.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez zuyboy » 2008-09-22, 00:12:33

A ile Skarb Państwa traci z powodu wolnych sobót i niedziel? Jaka to jest szkoda dla gospodarki?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez hitman1986 » 2008-09-22, 00:14:31

Wolnych niedziel nie wlicza się do sprawozdań. Każdy obywatel ma w umowie o pracę zagwarantowany min. jeden dzień wolny od pracy. Chyba, że umowa stanowi inaczej...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez zuyboy » 2008-09-22, 00:21:02

Czyli jeżeli nie będzie się tego dodatkowego wolnego dnia na badania wliczać do sprawozdań to nie będzie problemu?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez hitman1986 » 2008-09-22, 00:26:19

zuyboy napisał(a):Czyli jeżeli nie będzie się tego dodatkowego wolnego dnia na badania wliczać do sprawozdań to nie będzie problemu?

Tylko w wypadu, jeśli będzie to niedziela. W innym pracodawca musi uwzględnić (dla swojego braku straty), że pracownik wziął wolne. To chyba oczywiste...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez zuyboy » 2008-09-22, 08:03:24

hitman1986 napisał(a):Tylko w wypadu, jeśli będzie to niedziela. W innym pracodawca musi uwzględnić (dla swojego braku straty), że pracownik wziął wolne. To chyba oczywiste...

Dlaczego musi? Skoro według Ciebie nie ma problemu z wolnymi niedzielami (skarb państwa nie traci), bo nie są wliczane do sprawozdań to niech nie wlicza też tego dodatkowego dnia...

Albo napiszę inaczej, skoro według Ciebie każdy wolny dzień to strata to czemu nie zacząć pracować 7 dni w tygodniu po 12 godzin?
hitman1986 napisał(a):Polecam poczytać trochę o wątpliwościach, czy zrobić dzień Trzech Króli dniaem wolnym, i co o tym ekonomiści sądzą.

Nazwałeś się ekonomistą, więc może sam przedstaw swoje wątpliwości, bo na razie to jesteś przeciwny dniu na badania, bo jacyś inni ekonomiści mają wątpliwość co do Trzech Króli. Ciężko to nazwać poważnym argumentem. Są też jakieś straty, których nawet nie chciało Ci się sprawdzić.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez hitman1986 » 2008-09-24, 18:38:49

Nazwałeś się ekonomistą

Po pierwsze, nie ja "się nazwałem ekonomistą" - dyplom mnie tak nazywa.
Po drugie, wybacz mi zwłokę, ale ostatnimi dniami nie mam zbyt wiele czasu.
Ale przejdźmy do rzeczy.
sam przedstaw swoje wątpliwości, bo na razie to jesteś przeciwny dniu na badania, bo jacyś inni ekonomiści mają wątpliwość co do Trzech Króli.

Dobrze. Jako ekonomista naturalnym jest, że wg mnie pomysł jest chybiony. Polska nie jest krajem, który przoduje w rankingach konkurencyjności na świecie. Na pewno wprowadzenie dnia wolnego osłabi naszą konkurencyjność gospodarczą. Ekonomiści Lewiatana wyliczyli, że pracownik może stracić ok. 150 zł, a pracodawca ok. 600 zł (http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/2 ... cowac.html)

Dodatkowo, wg danych GUS, pierwszy raz od kilku lat, w sierpniu spadła produkcja przemysłowa - do 3,7%. Dalsze dni wolne mogą ją tylko pogłębić (http://www.bankier.pl/wiadomosc/Eksperc ... 33110.html) Nie muszę Ci chyba przypominać, że wprowadzenie dnia wolnego wymusza na pracodawcach większe płace pracownicze. Jeśli ktoś będzie zmuszony pracować w święto, to pracodawca ma obowiązek zapłacić mu 150% kwoty podstawowej. Czyli za dzień wolny zapłacisz dodatkowo i ja, i Ty. Zwiększenie płacy pracownikowi powoduje straty dla producenta, który musi je wyrównać. Wyrówna je podnosząc ceny wyrobów. Ale chyba o tym Ci nie muszę mówić, to podstawy ekonomii...

I jeszcze dwa źródła, do których Ty nie masz dostępu, chyba, że studiujesz ekonomię. Jako, że w to wątpię, zrobiłem screenshoota dwóch dokumentów PDF. Są po angielsku, ale na pewno zrozumiesz.

Na pierwszym widać spadek produktu krajowego brutto, który jest niezłomnym czynnikiem kształtującym pozycję państwa w gospodarce światowej. Przypominam, że nie jest to to samo, co PKB rec capita.
Wykres

A tutaj, w tabelce widać prognozy, wg londyńskiego Business Monitor, dla państwa Europy Wschodniej. Widać, że tylko trzy kraje, Polska, Słowacja i Litwa, "oczekują" na spadek PKB. Polska w ciągu dwóch lat może stracić nawet 2 pkt proc., z 6,6% do 4,6%.
Tabelka



Podsumowując: Polski nie stać na dodatkowy dzień wolny, zbyt wolno się gospodarka rozwija, by móc o tym myśleć.


-- EDIT --
A poza tym, jako Obywatel RP nie podoba mi się, że przez to, że część społeczeństwa chce świętować sobie swój chrześcijański dzień, ja muszę ponosić tego konsekwencje. Jeśli ktoś chce mieć wolne w Trzech Króli by godnie przeżyć tą uroczystość, to co za problem wziąć w ten dzień wolne ? Nikt, prócz samego zainteresowanego nie starci na tym...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez zuyboy » 2008-09-24, 19:37:40

hitman1986 napisał(a):Podsumowując: Polski nie stać na dodatkowy dzień wolny,

Ten wniosek jest nieuprawniony, bo nie widzę podstaw, aby dodatkowy dzień wolny miał spowodować bankructwo Polski.
hitman1986 napisał(a):że pracownik może stracić ok. 150

hitman1986 napisał(a):Dalsze dni wolne mogą

hitman1986 napisał(a):Wyrówna je podnosząc ceny wyrobów.

O ile?

Czy ten Twój dyplom nie mógłby spowodować, abyś był konkretny?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez hitman1986 » 2008-09-24, 19:49:50

zuyboy napisał(a):Ten wniosek jest nieuprawniony, bo nie widzę podstaw, aby dodatkowy dzień wolny miał spowodować bankructwo Polski.

Nikt nie mówił o bankructwie. Nie dopowiadaj sobie...
zuyboy napisał(a):O ile?

Brak mi odpowiednich danych statystycznych, aby powiedzieć o ile dokładnie.
zuyboy napisał(a):Czy ten Twój dyplom nie mógłby spowodować, abyś był konkretny?

Jestem konkretny.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez zuyboy » 2008-09-24, 19:56:33

hitman1986 napisał(a):Nikt nie mówił o bankructwie. Nie dopowiadaj sobie...

To co według Ciebie znaczy "nie stać"? Na razie napisałeś, że taki dzień wolny będzie kosztował, nawet nie wiadomo ile i napisałeś, że Polski nie stać.
hitman1986 napisał(a):Jestem konkretny.

Piszesz tylko co może się stać, a nie co się stanie. Dla mnie to nie jest konkret.

A ile Polska zarobi gdyby skasować wszystkie święta?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez hitman1986 » 2008-09-24, 20:28:22

zuyboy napisał(a):To co według Ciebie znaczy "nie stać"?

Nie stać, to znaczy, że nie możemy sobie na to pozwolić. Gospodarka nasza na pewno przyjęłaby ten dzień wolny, w innym wypadku pewnie w ogóle nie powstałby ten pomysł. Ale to, że mogłaby przyjąć, nie oznacza, że jest to dla gospodarki zdrowe. Zaraz zapytasz, co to znaczy, że coś jest "zdrowe" dla gospodarki. Oznacza to, że nie powoduje strat, a nawet przynosi zyski.
zuyboy napisał(a):Piszesz tylko co może się stać, a nie co się stanie.

A o czym mam pisać, jeśli na razie nic się nie stało ? Pomysł upadł i nie powstanie, my możemy sobie jedynie teraz gdybyć "co by było gdyby...". Ja przedstawiłem swoją teorię.


Piszę na podstawie tego, do czego mam dostęp, ze źródeł. Jak na razie nie mam możliwości dojścia do bardziej szczegółowych, danych liczbowych.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Obowiązek cytologii i mammografii?

Postprzez zuyboy » 2008-09-24, 20:35:05

hitman1986 napisał(a):Zaraz zapytasz, co to znaczy, że coś jest "zdrowe" dla gospodarki. Oznacza to, że nie powoduje strat, a nawet przynosi zyski.

Zyskiem byłby dzień wolny. Ja lubię wolne dni, lubię mieć czas i bardzo sobie taki czas dla siebie cenię.

Czy wolne dni są zdrowe dla gospodarki? Trochę ich jest, więc jest to jakieś pole do uzdrawiania gospodarki. Ile zarobimy, jeżeli będziemy pracować w przybliżeniu 365,25 dni w roku? Bardzo będziemy bogaci?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wolny dzień w święto Trzech Króli

Postprzez hitman1986 » 2008-09-24, 20:36:45

zuyboy napisał(a):Zyskiem byłby dzień wolny.

Zyskiem dla Ciebie. Nie dla gospodarki. A tak na prawdę zyskiem połowicznym. Nie zarobisz w ten dzień, więc stracisz. Lubisz taki zysk ?
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wolny dzień w święto Trzech Króli

Postprzez zuyboy » 2008-09-24, 20:41:34

hitman1986 napisał(a):Zyskiem dla Ciebie. Nie dla gospodarki.

Gospodarka jest dla ludzi czy ludzie dla gospodarki?
hitman1986 napisał(a):Nie zarobisz w ten dzień, więc stracisz. Lubisz taki zysk ?

Nie zarobię to nie zarobię. Próbuj mnie przekonać do tego chorego podejścia, którego Was uczą na ekonomii. Jak chcesz to sobie pracuj przez cały rok, żeby "nie tracić" gdy nie zarabiasz. Mnie nikt nie wmówi, że moje potrzeby są nieskończone.

ps Przez te porządki wygląda jakbym zwolennikiem dnia wolnego na Trzech Króli, a tak nie jest
Ostatnio edytowano 2008-09-24, 20:46:45 przez zuyboy, łącznie edytowano 1 raz
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wolny dzień w święto Trzech Króli

Postprzez hitman1986 » 2008-09-24, 20:46:44

zuyboy napisał(a):Gospodarka jest dla ludzi czy ludzie dla gospodarki?

Ludzie tworzą gospodarkę. Wnioski wyciągnij sam.
zuyboy napisał(a):Próbuj mnie przekonać do tego chorego podejścia

Trzema ostatnimi zdaniami przekonałeś mnie, że to jak walka z wiatrakami. Ty masz swoją teorię, wymyśloną, a ja swoją, prawidłową gospodarczo. Tego mnie uczono, to propaguję i wyznaję.
zuyboy napisał(a):Jak chcesz to sobie pracuj przez cały rok, żeby "nie tracić" gdy nie zarabiasz. Mnie nikt nie wmówi, że moje potrzeby są nieskończone.

A ktoś Ci to wmawia ?
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wolny dzień w święto Trzech Króli

Postprzez zuyboy » 2008-09-24, 20:50:57

hitman1986 napisał(a):a ja swoją, prawidłową gospodarczo.

Więc pracuj 365 dni w roku zgodnie ze swoją teorią prawidłową gospodarczą.
hitman1986 napisał(a):A ktoś Ci to wmawia ?

A jaka jest inna podstawa, aby coraz więcej pracować, bogacić się? Mnie starczy tyle co mam, więc co mnie obchodzi, że się będziemy bogacić wolniej? A może to maksymalizowanie PKB to tylko sztuka dla sztuki?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wolny dzień w święto Trzech Króli

Postprzez hitman1986 » 2008-09-24, 21:41:13

Ja mam małą radę: przeczytaj jakąś książkę o mikroekonomii. Jeśli chcesz, mogę Ci podać nawet kilka tytułów. Wyjdzie Ci na dobre...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Religia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 127 gości

cron