Spowiedź porzez internet

Każdy z nas w coś wierzy, bądź kategorycznie temu zaprzecza. Warto o takich sprawach podyskutować na łamach forum.

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez puszka » 2008-03-25, 09:52:20

Ciężko chory raczej korzysta ze spowiedzi w sakramencie ostatniego namaszczenia :niepewny:
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez makoomba » 2008-03-25, 10:13:19

Ja jestem całkowicie przeciwny spowiedzi przez internet. Pomysł ten jest tylko wynikiem coraz większego lenistwa społeczeństwa i tendencji do minimalizacji stosunków międzyludzkich.
Spowiedź jest sakramentem, polegającym na rozmowie z Bogiem za pośrednictwem duchownego. Rozmowa osobista z księdzem przy spowiedzi jest bardziej szczera ze względu na bezpośredni kontakt i fakt chęci ruszenia tyłka z domu do kościoła.
Spowiedź przez internet wyobrażam sobie tak : typowy polski internałta ;) siedzący przed komputerem kończący trzecie piwo i oglądający filmiki pomyśli sobie, idą święta a co mi tam włączę Skype pogadam chwile z księdzem i będzie po sprawie - spowiedź odbębniona.
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez femme » 2008-03-25, 10:50:12

Z jednej strony spowiedź to spowiedź i w sumie mogłoby nie być istotne jak jest ona wykonywana.

Jednak przychodzi mi do głowy również:
makoomba napisał(a):Spowiedź przez internet wyobrażam sobie tak : typowy polski internałta siedzący przed komputerem kończący trzecie piwo i oglądający filmiki pomyśli sobie, idą święta a co mi tam włączę Skype pogadam chwile z księdzem i będzie po sprawie - spowiedź odbębniona.

Na odwal się i dla "świętego spokoju". Myślę, że spowiedź trafiając na stałe do internetu straciła by swoją wartość i religijne znaczenie.
Avatar użytkownika
femmeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 605
Dołączył(a): 2007-09-14, 21:50:10
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez zuyboy » 2008-03-25, 11:17:08

makoomba napisał(a):Rozmowa osobista z księdzem przy spowiedzi jest bardziej szczera ze względu na bezpośredni kontakt i fakt chęci ruszenia tyłka z domu do kościoła.

Nieprawda.
makoomba napisał(a):Spowiedź przez internet wyobrażam sobie tak : typowy polski internałta ;) siedzący przed komputerem kończący trzecie piwo i oglądający filmiki pomyśli sobie, idą święta a co mi tam włączę Skype pogadam chwile z księdzem i będzie po sprawie - spowiedź odbębniona.

To że Ty byś tak zrobił to trudno. Odbębnić spowiedź, bo takie jest przykazanie kościelne to można i w kościele i w internecie.
bufaloxxx napisał(a):Cały czas o tym pisze...

Nigdzie nie napisałeś dlaczego odpuszczenie grzechów nie może odbyć się przez internet. A nawet:
bufaloxxx napisał(a):jeśli ktoś jest ciężko chory, lub jest inwalidom to już jest inna bajka i dla takich osób spowiedź przez internet byłaby dobrym rozwiązaniem.

Czyli albo można odpuścić grzechy przez internet, albo uważasz, że ciężko chory na odpuszczenie grzechów nie zasługuje i można go wyspowiadać bez odpuszczenia grzechów przez internet.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez bufaloxxx » 2008-03-25, 11:47:48

zuyboy napisał(a):Nigdzie nie napisałeś dlaczego odpuszczenie grzechów nie może odbyć się przez internet.


Ludzie w pełni sił fizycznych i psychicznych(ci drudzy w ogóle chyba nie mogą się wyspowiadać) powinni spowiadać się w kościele. Takie przez internet to tylko w wyjątkowych okolicznościach. Pisząc o tym odpuszczeniu grzechów przez internet chodziło mi o to że idąc tym tokiem myślenia za niedługo msze święte będą przez internet.
"Moja muzyka będzie wieczna. Może mówię głupoty, ale kiedy coś wiemy możemy o tym mówić. Moja muzyka będzie wieczna."
//Bob Marley
Avatar użytkownika
bufaloxxxNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1409
Dołączył(a): 2004-09-13, 19:34:07
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez zuyboy » 2008-03-25, 11:57:06

bufaloxxx napisał(a):Ludzie w pełni sił fizycznych i psychicznych(ci drudzy w ogóle chyba nie mogą się wyspowiadać) powinni spowiadać się w kościele.

Czy tak jest napisane gdzieś w Biblii?

bufaloxxx napisał(a):Pisząc o tym odpuszczeniu grzechów przez internet chodziło mi o to że idąc tym tokiem myślenia za niedługo msze święte będą przez internet.

Czyli się mylisz, bo przez internet nie da się udzielić komunii.

A na przyszłość to pisz to co masz na myśli, bo ludzie to jednak wolą czytać, a nie zgadywać.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez puszka » 2008-03-25, 12:10:30

Nie jest napisane w Biblii... Ale przecież przez wieki ludzie tak robili, spowiadali się w konfesjonale, w pewnych symbolicznych okolicznościach... Jeżeli ktoś chce się wyspowiadać, przygotował się do tego sakramentu, może chyba ruszyć zadek i przejść się do Kościoła (mówię tu o sprawnych osobach).
Zresztą, jeżeli Kościół chce rozpocząć podobną praktykę - nie nam to oceniać, widać oni widzą w tym jakiś dobry aspekt... Ale jeżeli tym powodem ma być zachęcenie ludzi do spowiedzi, to chyba to nie ma sensu. To tak, jak robić kampanie przed wyborami, żeby ludzie zagłosowali, na byle kogo ale zagłosowali... Po co nam do cholery głosy jakiś żuli, których interesuje tylko kiedy zostanie otwarty monopolowy? Lepiej mniej, ale wartościowych. Nie o to prawdopodobnie chodzi, by tę spowiedź odwalić, żeby nie złamać przykazania kościelnego, ale o to, by taka spowiedź była naprawdę czegoś warta, by człowiek się do niej przygotował.
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez ET » 2008-03-25, 12:15:22

Właściwie to z punktu widzenia marketingu ruch słuszny, ale źle świadczy o pokoleniu BigMac'a, które niedługo zrośnie się z LCD. Osób niewierzących to i tak nie przekona, a u osób wierzących wzbudza raczej zdziwienie niż radość.
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez zuyboy » 2008-03-25, 12:35:09

puszka napisał(a):Ale przecież przez wieki ludzie tak robili, spowiadali się w konfesjonale, w pewnych symbolicznych okolicznościach..

Jeżeli ktoś jest do konfesjonału przyzwyczajony to raczej się nie będzie spowiadał przez internet, ale kiedyś przez wieki ludzie spowiadali się publicznie, a jednak można było wprowadzić jakieś zmiany.
puszka napisał(a):Jeżeli ktoś chce się wyspowiadać, przygotował się do tego sakramentu, może chyba ruszyć zadek i przejść się do Kościoła

Ale to czy komuś się chce ruszyć czy nie to raczej jest sprawa między nim a Bogiem. Równie dobrze można wymagać, aby do kościoła szedł na kolanach, bo przecież mu na spowiedzi zależy.
puszka napisał(a):Nie o to prawdopodobnie chodzi, by tę spowiedź odwalić, żeby nie złamać przykazania kościelnego, ale o to, by taka spowiedź była naprawdę czegoś warta, by człowiek się do niej przygotował.

Oczywiście, ale gdzie jest powiedziane, że do takiej internetowej to by się nie przygotował.

Nie wiem, ale uważacie, że internetowa to dla tych, którzy się nie chcą ruszyć. A może jest to skierowane do chorobliwych introwertyków, którym w konfesjonale przeszkadza obecność księdza?
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez puszka » 2008-03-25, 12:38:01

Kościół jest wspólnotą, wspólnotą ludzi wyznających określoną religię i po coś się ją tworzy. Można by w ogóle przyssać się do urządzeń elektronicznych, nie wychodzić z domu, ale to chyba nie na tym polega. Chyba spowiedź święta nie jest na tyle wysiłkowa, by komuś nie chciało się iść na nią do świątyni.
Inna kwestia, spowiedź przez internet dla chorych, ludzi np. za granicą. itd.

Myślisz, że mnie nie przeszkadza, że muszę wyznawać grzechy jakiemuś facetowi, który nie wiadomo, co sobie o mnie pomyśli ? Dla każdego jest to stresujące. No.
Powiedziałam już, to jest decyzja Kościoła, jeżeli oni widzą w tym sens, niech wprowadzają.
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez zuyboy » 2008-03-25, 12:48:33

puszka napisał(a):Chyba spowiedź święta nie jest na tyle wysiłkowa, by komuś nie chciało się iść na nią do świątyni.

Są ludzie, którzy do kościoła chodzą co tydzień, a u spowiedzi nie byli od lat, więc pewnie nie chodzi tu o to miejsce gdzie ma się spowiedź odbywać i czy komuś się chce udać do świątyni czy nie.


Dla mnie różnica między konfesjonałem a internetem jest dużo mniejsza niż między konfesjonałem a spowiedzią publiczną.
...
Avatar użytkownika
zuyboyNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 516
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:56:04
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez Syderyt » 2008-03-25, 12:51:01

makoomba napisał(a):Spowiedź jest sakramentem, polegającym na rozmowie z Bogiem za pośrednictwem duchownego.
Internet umożliwia taką rozmowę.
makoomba napisał(a):Rozmowa osobista z księdzem przy spowiedzi jest bardziej szczera ze względu na bezpośredni kontakt i fakt chęci ruszenia tyłka z domu do kościoła.
Jeśli spowiedź jest prawdziwa to kontakt osobisty nie wpływa na szczerość samej spowiedzi. Nie wiem dlaczego twierdzicie, że człowiek poprzez internet nie może być szczery. I nie rozumiem co ma ruszanie tyłka do kościoła ze szczerością spowiedzi.
makoomba napisał(a):Spowiedź przez internet wyobrażam sobie tak : typowy polski internałta ;) siedzący przed komputerem kończący trzecie piwo i oglądający filmiki pomyśli sobie, idą święta a co mi tam włączę Skype pogadam chwile z księdzem i będzie po sprawie - spowiedź odbębniona.
Każdy ocenia swoją miarą. Jeśli Ty byś tak zrobił to Twoja sprawa. Ale inni ludzie chcą się wyspowiadać poprzez internet i jeśli robią to szczerze to jaki w tym problem?
femme napisał(a):Myślę, że spowiedź trafiając na stałe do internetu straciła by swoją wartość i religijne znaczenie.
Ale co w tym byłoby złego. Dlaczego straciłaby swoją wartość i znaczenie religijne?
bufaloxxx napisał(a):Pisząc o tym odpuszczeniu grzechów przez internet chodziło mi o to że idąc tym tokiem myślenia za niedługo msze święte będą przez internet.
Msze są puszczane za pośrednictwem chociażby telewizji. Ale nie można w niej czynnie brać udziału bo nie można przyjąć komunii.
puszka napisał(a):Ale przecież przez wieki ludzie tak robili, spowiadali się w konfesjonale,
I dalej będę spowiadać sie w konfesjonale. Internet daje możliwość by spowiadać się w inny sposób.
puszka napisał(a):Lepiej mniej, ale wartościowych.
Powiedz to księdzu. Dobry pasterz szuka zagubionej owcy.
puszka napisał(a):Nie o to prawdopodobnie chodzi, by tę spowiedź odwalić, żeby nie złamać przykazania kościelnego, ale o to, by taka spowiedź była naprawdę czegoś warta, by człowiek się do niej przygotował.
Internet nie jest przeszkodą w przygotowaniu się do spowiedzi.
ET napisał(a):Osób niewierzących to i tak nie przekona, a u osób wierzących wzbudza raczej zdziwienie niż radość.
Jak z wszystkimi nowościami. Trzeba czasu by lud się przekonał.
Osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali.
Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem.
Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość.
Avatar użytkownika
SyderytNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 266
Dołączył(a): 2007-12-25, 16:43:07
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez puszka » 2008-03-25, 12:54:38

Owszem, są. I zapewne w jakiś sposób boją się iść do tej spowiedzi. Niekoniecznie przez to, że mają coś złego na sumieniu, czego się boją. Może to być także spowodowane strachem przed kontaktem z księdzem, co on powie, czy mnie ochrzani... Niektórzy na pewno się tego boją i z tego właśnie powodu nie chodzą do spowiedzi.

Ja to zawsze traktowałam jako element pokuty, jako jakąś konsekwencję własnych czynów. Popełniłam jakiś czyn świadomie, więc świadomie powinnam umieć go wyznać, przyznać się do błędu księdzu. No, ale niektórzy zapewne woleliby przeczytać literki odpowiedzi, zamiast zobaczyć groźną minę księdza. :)
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez Syderyt » 2008-03-25, 13:17:51

puszka napisał(a):Kościół jest wspólnotą, wspólnotą ludzi wyznających określoną religię i po coś się ją tworzy.
Masz rację. Kościół to wspólnota a kościół to tylko budynek w którym ta wspólnota się zbiera. Internet tej wspólnoty w żaden sposób nie zniszczy.
puszka napisał(a):No, ale niektórzy zapewne woleliby przeczytać literki odpowiedzi, zamiast zobaczyć groźną minę księdza. :)
Groźna mina księdza jest nie na miejscu. Ksiądz ma wysłuchać i dać pokutę. Nie ma prawa by podchodzić emocjonalnie to wysłuchanych grzechów.
Osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali.
Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem.
Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość.
Avatar użytkownika
SyderytNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 266
Dołączył(a): 2007-12-25, 16:43:07
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez puszka » 2008-03-25, 13:57:01

A czy ja mówię, że nie da się przygotować do spowiedzi przez internet? Że Internet zniszczy wspólnotę kościelną? Nie ;)


A co do groźnej miny - nie ma prawa? A to jest gdzieś napisane? :niepewny: Wiadomo, on jest spowiednikiem, pośrednikiem, ale i także człowiekiem, więc czasem trudno mu nie zareagować po ludzku :)
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez kamil » 2008-03-25, 14:04:33

Widziałem w telewizji jak się wypowiadał ksiądz, że spowiedź przez internet nie jest możliwa, jednie jakieś nabożeństwa.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez Syderyt » 2008-03-25, 14:12:53

puszka napisał(a):A czy ja mówię, że nie da się przygotować do spowiedzi przez internet? Że Internet zniszczy wspólnotę kościelną? Nie ;)

Nie napisałaś tak. Ale odnoszę wrażenie, że miałaś to na myśli.
puszka napisał(a):Wiadomo, on jest spowiednikiem, pośrednikiem, ale i także człowiekiem, więc czasem trudno mu nie zareagować po ludzku :)
Wiadomo, że jest tylko człowiekiem. Ale jego zadaniem jest wysłuchanie i danie pokuty. A nie robienie grymasów na twarzy z powodu oburzenia czyimiś grzechami.
kamil napisał(a):Widziałem w telewizji jak się wypowiadał ksiądz, że spowiedź przez internet nie jest możliwa, jednie jakieś nabożeństwa.
No zobacz. A pastor w Ameryce spowiada przez internet.
Osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali.
Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem.
Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość.
Avatar użytkownika
SyderytNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 266
Dołączył(a): 2007-12-25, 16:43:07
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez puszka » 2008-03-25, 14:16:54

Piszesz tak, jakby wszystko było czarne i białe, jakby ksiądz, jako ksiądz nie był człowiekiem, jakby nie odczuwał itd. Nikt nie jest idealny. Oczywiste jest, że jego posługą jest dobrze sprawdzać się w roli spowiednika, ale zdarzają się sytuacje oburzenia niestety i to nie tak rzadko :|

Napisałam, jak napisałam, każdy może z tego wysnuć wniosek jaki chce, ale pozostaje to w kwestii domysłu. Nie uważam, że osoba chcąca przystąpić do sakramentu pokuty nie może się do niego odpowiednio przygotować. Wręcz przeciwnie, czasem zrobi to lepiej, bo tak to przed spowiedzią zawsze można chociażby ponownie zrobić mały rachunek sumienia, poza tym, w konfesjonale część po prostu mówi "więcej grzechów nie pamiętam (...)" .

A co do zniszczenia wspólnoty - wytrzymała ona już długi czas i wątpię, by to ją miało zniszczyć :]
Avatar użytkownika
puszkaNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 3158
Dołączył(a): 2006-04-21, 16:28:25
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez kosmowski.be » 2008-03-25, 14:21:31

wg mnie kosciol chce w ten sposob trafic glownie do mlodych ludzi
nie sadze aby to byl dobry pomysl. ktos bedzie sie chcial wyspowiadac to znajdzie czas i pojdzie do kosciola
ja u spowiedzi nie bylem juz pare lat (kolo 5) i jakbym teraz mial mozliwosc spowiedzi przez internet to nie zrobilbym tego.
z prostego powodu: spowiedz to cos wiecej niz wyznanie swoich grzechow
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Spowiedź porzez internet

Postprzez Syderyt » 2008-03-25, 14:22:45

puszka napisał(a):Piszesz tak, jakby wszystko było czarne i białe,
Problem w tym, że nie jest :] A lepiej by było gdyby tak było.
puszka napisał(a):jako ksiądz nie był człowiekiem, jakby nie odczuwał itd. Nikt nie jest idealny. Oczywiste jest, że jego posługą jest dobrze sprawdzać się w roli spowiednika, ale zdarzają się sytuacje oburzenia niestety i to nie tak rzadko :|
Ja dobrze wiem, że ksiądz jest człowiekiem i dobrze wiem, że on czuje tak samo jak ja, Ty i każdy inny człowiek. Ale swoje oburzenie musi zachować do siebie bo jest księdzem. Sytuacje oburzenia się zdarzają i dlatego się nie dziwię, że niektórzy do spowiedzi nie chodzą. Bo jest to coś odpychającego.
puszka napisał(a):Wręcz przeciwnie, czasem zrobi to lepiej, bo tak to przed spowiedzią zawsze można chociażby ponownie zrobić mały rachunek sumienia, poza tym, w konfesjonale część po prostu mówi "więcej grzechów nie pamiętam
:ok:
puszka napisał(a):A co do zniszczenia wspólnoty - wytrzymała ona już długi czas i wątpię, by to ją miało zniszczyć :]
:ok:
noid90 napisał(a):spowiedz to cos wiecej niz wyznanie swoich grzechow
Co masz na myśli?
Ostatnio edytowano 2008-03-25, 14:26:51 przez Syderyt, łącznie edytowano 1 raz
Osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali.
Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem.
Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość.
Avatar użytkownika
SyderytNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 266
Dołączył(a): 2007-12-25, 16:43:07
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

  • Inne

Powrót do Religia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

cron