Kościół, religia, wiara

Każdy z nas w coś wierzy, bądź kategorycznie temu zaprzecza. Warto o takich sprawach podyskutować na łamach forum.

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Ahl-I-Batini » 2006-04-02, 15:22:28

Paulinka napisał(a):Nadal nie za bardzo rozumiem Jeśli Janici są chrześcijanami, chodzą do kościoła i żyją zgodnie z nakazami Boga to jestem za, ale jeśli to jest jakaś sekta to juz gorzej poza tym interpretować można wszystko różnie, każdy sobie...

Ja Ciebie z waskich horyzontow leczyc nie bede. Po prostu pech, ze sie urodzilas w 'katolickim kraju' tfu, na psa urok.

A ta interpretacja nalezy do tezszych glow teologicznych niz Twoja, wyksztalcona na kazaniach miejscowego klechy.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Paulinka » 2006-04-02, 15:32:00

To, że mamy inne poglądy, nie daje Ci prawa żeby mnie obrażać.
Bynajmniej nie uważam że mam wąskie horyzonty, że mam pecha bo jestem katoliczką, a juz na pewno nie wykształciły mnie poglądy tylko "miejscowego klechy".
Widocznie uważasz się za tą tęższą głowę teologiczną, więc chciałam żebyś dokładniej przybliżył mi kwestię, o której pierwszy raz w życiu słyszę. No ale trudno, błagać nie bede.

Też kiedys nie chciało mi sie chodzić do kościoła, modlitwe uwazałam za stratę czasu, a na kazaniach liczyłam płytki na posadzce. Ale Bóg sprawił, że zrozumiałam nieco więcej i zmieniłam jednak nastawienie.

A to, że być może uważasz mnie za jakąś nawiedzoną konserwatywną przyszłą zakonnice-misjonarke ani mnie nie obraża, ani szczerze mówiąc obchodzi.
Avatar użytkownika
PaulinkaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2990
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:02:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Ahl-I-Batini » 2006-04-02, 15:39:09

Sugerowanie, ze rownoprawny kosciol z Twoim jest jakas 'sekta' przeraza i swiadczy o pojmowaniu swiata.

Dlaczego ciagle przywolujesz argument 'odchodzenia od Boga'? Tez nie robi na mnie wrazenia. Tak wychodzi, ze nie mam z ta religia nic wspolnego.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Paulinka » 2006-04-02, 15:48:31

ale ja sie Ciebie właśnie pytam, czy to jest normalny koscioł czy sekta, bo tego nie wiem, bo pierwszy raz słyszę o janitach!!!!

A moje argumenty wcale nie muszą na Tobie robić wrażenia. A bycie przy Bogu i odchodzenie od niego, to raczej główne kwestie jesli chodzi o religię.
Avatar użytkownika
PaulinkaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2990
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:02:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Ahl-I-Batini » 2006-04-02, 15:51:56

Paulinka napisał(a):ale ja sie Ciebie właśnie pytam, czy to jest normalny koscioł czy sekta, bo tego nie wiem, bo pierwszy raz słyszę o janitach!!!!

mea culpa, nie zrozumialem

Paulinka napisał(a):A bycie przy Bogu i odchodzenie od niego, to raczej główne kwestie jesli chodzi o religię.

... rzymsko-katolicka. A to jedna z wielu innych, rownych religii.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez kamil » 2006-04-02, 15:52:34

Paulinka napisał(a):laczego ludzie nie potrafią patrzeć na siebie tylko czepiają sie grzechów innych??


Ale księża spowiadają ludzi, potem każą im pokutować, a sami popełniają grzechy.

Paulinka napisał(a):naprawde lepiej bym zrobiła gdybym sie w ogole nie odzywała


Bardzo dobrze że się odezwałaś.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Paulinka » 2006-04-02, 15:53:50

Jeśli chodzi o każdą religię, bo czy jesteś muzułmaninem, żydem czy świadkiem Jehowy kluczową kwestią jest czy żyjesz zgodnie z tym co nakazał Bóg, czy nie :)

Nie chciałabym, żebyś myślał, że ja sądze że tylko moja religia jest słuszna. Nie, bo gdybym urodziła sie w innej rodzinie, wyznawałabym co innego. I nie uważam że tylko katolicy będą zbawieni, o nie! Moim zdaniem jest jedno dobro i jeden Bóg, nieważne jak sie nazywa.
Chodzi mi tylko o to, że skoro ktos juz jest tym katolikiem, to niech będzie nim porządnie, a nie tak jedną nogą na odwal, żyjący nie oddychający.

kamil81 napisał(a):Ale księża spowiadają ludzi, potem każą im pokutować, a sami popełniają grzechy.


księża też są ludźmi, też grzeszą, też spowiadają sie innym księżom.
Ale ksiądz w konfesjonale to tylko pośrednik, ktos kto Cie ma wysłuchac. Bo my wyznajemy grzechy Bogu i to Bóg nas rozgrzesza.

Zapewniam Cie, że nawet Jan Paweł II grzeszył i spowiadał się, mimo że był świętym człowiekiem i nie wątpię w to, że poszedł do nieba.
Ostatnio edytowano 2006-04-02, 15:57:59 przez Paulinka, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
PaulinkaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2990
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:02:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez kamil » 2006-04-02, 15:56:35

Ahl-I-Batini napisał(a):Po prostu pech, ze sie urodzilas w 'katolickim kraju' tfu, na psa urok.


A ty co nie jesteś katolikiem ?
Nie powinieneś tak mówić, ojj nie ładnie.
Jeżeli jesteś z innej wiary to cie nie usprawiedliwia do takich słów. :mad:
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Ahl-I-Batini » 2006-04-02, 15:58:04

Chodzi mi o nomenklature - Bog, z duzej litery to Chrzescijanski Jahwe.

kamil - Ech ... sprobuje wytlumaczyc prosciej, ok?
Jakikolwiek kraj jednej religii jest zly. Fanatyzm rzymsko-katolicki jest w naszym kraju posuniety do sporych rozmiarow. Wszelka monolitycznosc kulturowa jest zla.

Paulinka - to jak? peace? :zdrowko:
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Meth » 2006-04-02, 16:05:03

kamil81 napisał(a):Ale księża spowiadają ludzi, potem każą im pokutować, a sami popełniają grzechy.

Ponieważ są ludźmi. Znasz jakiegoś księdza, który twierdzi, że nie grzeszy i jest święty?

Blueman: Księża żyją po to, by głosić Słowo Boże. A do tego potrzebne są środki (czyli pieniądze).

W ogóle nie rozumiem, dlaczego tak bardzo niektórych z was boli, że księża mają kasę. Dla mnie sprawa jest prosta: mają, bo zarabiają, zarabiają bo wierni im dają, wierni im dają bo sami tego chcą. Ty nie chcesz - to nie dawaj. Wierzysz w Boga? Jeżeli tak, to sam powinieneś dzielić się swoim majątkiem, bo tak przecież nauczał Jezus.
Meth.
Avatar użytkownika
MethNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 824
Dołączył(a): 2004-10-31, 13:22:13
Lokalizacja: z Daleka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Paulinka » 2006-04-02, 16:09:19

Ahl-I-Batini napisał(a):Paulinka - to jak? peace?

jasne :) ja jestem od początku nastawiona pokojowo ;)

Ahl-I-Batini napisał(a):Jakikolwiek kraj jednej religii jest zly. Fanatyzm rzymsko-katolicki jest w naszym kraju posuniety do sporych rozmiarow.

no ale mimo wszystko, z większością nie wygrasz... tak to już jest niestety w naturze ludzkiej, że co jest inne, trzeba wytępić.
Ale chrześcijaństwo głosi tolerancję i miłość bliźniego. Tego powinni sie trzymać wszyscy. A przynajmniej się starać.

Jabber, bardzo mądrze piszesz :) tzn w każdym razie popieram :super: ;)
Avatar użytkownika
PaulinkaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2990
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:02:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez kamil » 2006-04-02, 16:10:08

Jabber napisał(a):Wierzysz w Boga? Jeżeli tak, to sam powinieneś dzielić się swoim majątkiem, bo tak przecież nauczał Jezus.


Tak ja wiem że trzeba się dzielić, ale księża to mogli by dawać ludziom troche więcej, a nie kupować wode po goleniu za 200zł ( przynajmniej u mnie) .
A na Owsiaka też najeżdżali że to podobno kase kradnie ( i kto to mówi ).
Oni są obłudni.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Paulinka » 2006-04-02, 16:13:27

nie wszyscy. to tak jak ja bym mówiła, że wszyscy faceci są nieodpowiedzialni i podli, bo akurat taki mi sie trafił. Stereotypy są krzywdzące, a jeden ksiądz którego znasz nie powinien zaraz sprawić, że wszystkich księży masz za obłudnikow i oszustów.

a Owsiak to myślisz ile sobie bierze? bynajmniej nie oddaje wszystkich pieniędzy na dzieciaki.
Avatar użytkownika
PaulinkaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2990
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:02:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Ahl-I-Batini » 2006-04-02, 16:21:35

Paulinka napisał(a):a Owsiak to myślisz ile sobie bierze? bynajmniej nie oddaje wszystkich pieniędzy na dzieciaki.

Zgodnie ze statutem fundacja ma prawo zabrac 10% z wszystkich zbiorek. Wiec moze za ta kase kupic sobie papier toaletowy. Przeznacza to na dzialanie fundacji, na Woodstock i na zycie. Nie wiadomo w jakich proporcjach, ale zgodnie z prawem.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Paulinka » 2006-04-02, 16:29:56

ja nie wnikam w prawo polskie ani na co on wydaje, ale 10% z tej sumy co on bierze to jest kupa forsy.
no ale ok, zarabia duzo, zgodnie z prawem i wydaje na co chce- wiec dlaczego księża nie mają prawa robic tego samego?
Avatar użytkownika
PaulinkaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2990
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:02:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Ahl-I-Batini » 2006-04-02, 16:39:28

O to juz sie kloc z kamilem ;p
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Paulinka » 2006-04-02, 16:49:23

hehe ja sie z nikim nie kłócę, ja dyskutuję :P
Avatar użytkownika
PaulinkaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2990
Dołączył(a): 2004-11-08, 17:02:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Meth » 2006-04-02, 17:49:47

Każdy ksiądz oddaje połowę pensji na cele dobroczynne (przynajmniej tak mówił mój katacheta, gdy z nim rozmawiałem i nie sądzę żeby kłamał). Ksiądz nie ma zobowiązań, nie musi płacić za mieszkanie i posiłki więc nie dziwne, że zawsze uzbiera sobie troche pieniędzy.
Co do Owsiaka, to podziwiam go za to co robi. Żadna organizacja nie pomaga w Polsce tyle, co fundacja Jurka Owsiaka. Woodstock organizuje za odsetki od zebranych pieniędzy.
Meth.
Avatar użytkownika
MethNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 824
Dołączył(a): 2004-10-31, 13:22:13
Lokalizacja: z Daleka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez kamil » 2006-04-02, 18:35:48

Paulinka napisał(a):wiec dlaczego księża nie mają prawa robic tego samego?


Dlaczego, bo księża mają się poświęcać, a nie korzystać z tego że stare babcie są naiwne.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kościół, religia, wiara

Postprzez Meth » 2006-04-02, 18:46:46

Księża się poświęcają i to właśnie w nich te stare, naiwne jak to mówisz, babcie najczęściej mają oparcie i tylko z nimi mogą porozmawiać, gdy ich własna rodzina o nich zapomni.
Meth.
Avatar użytkownika
MethNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 824
Dołączył(a): 2004-10-31, 13:22:13
Lokalizacja: z Daleka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

  • Inne

Powrót do Religia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości