Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Każdy z nas w coś wierzy, bądź kategorycznie temu zaprzecza. Warto o takich sprawach podyskutować na łamach forum.

Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez kingula » 2007-12-06, 00:45:01

Bo...? Trzy powody to dla mnie za malo :P
Avatar użytkownika
kingulaNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 440
Dołączył(a): 2007-01-18, 01:18:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez Júzek » 2007-12-06, 01:01:37

Jeżeli pisząc Boga masz na myśli boga katolickiego. Zakładając, że przyjmujemy za prawdziwe wszystkie treści zawarte w Biblii, które go opisują. Są one sprzeczne, niedokładne, mało wiarygodne, nielogiczne i z byt zabarwione ludzką wyobraźnią.

Natomiast jeżeli masz na myśli Boga jako absoluta, opisywanego w przeróżny sposób przez filozofów i myślicieli. Jestem całkowicie przekonany, że nie mamy najmniejszego prawa do mówienia zdecydowanego "tak on istnieje" jak i "to brednia on nie istnieje". Nie mamy jakichkolwiek narzędzi, sposobów, umiejętności i możliwości by stwierdzić jednoznacznie ze jest lub nie istnieje. Dlatego pozostaje to kwestią wiary a wszelkie udowadnianie jednej stronie przez drugą o "słuszności" jej poglądów jest jakąś pomyłką.

Był już podobny temat "Wierzysz ? Dlaczego ?". Wydaje mi się, że również ten stanie sie ringiem na którym dojdzie do bezsensownego "mordobicia werbalnego" pozbawionego sensu.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
JúzekNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 830
Dołączył(a): 2006-06-23, 15:08:15
Lokalizacja: ols.vectranet.pl
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez cre[a]tive » 2007-12-06, 01:03:47

w takim razie ja kingula zapytam analogicznie - dlaczego w Boga wierzysz?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez Swissmän » 2007-12-06, 01:10:03

A ja postawię sprawę inaczej. Jak można wierzyć lub nie wierzyć w Boga, skoro nikt nie wie co/kto to jest? Nawet sam nie wiem czemu piszę go/ją/to wielką literą.
Avatar użytkownika
SwissmänNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 2007-04-04, 19:19:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez Júzek » 2007-12-06, 01:36:16

Swissman co Ty gadasz ! Jak to "nikt nie wie"... Przecież mamy Biblie zbiór opowiadań zaczerpniętych z treści pogańskich. Historia raju, pierwszych ludzi - zaczerpnięta z tekstów babilońskich; zlepek kilkuset opowiadań o potopie z innych religii. Przecież mamy historie Jezusa, którego życie i działalność religijna dziwnym trafem jest zbliżona do kilkunastu jego poprzedników. Nie pamiętasz ile on mówił o Bogu ?! ...

( :rotfl2: )
Avatar użytkownika
JúzekNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 830
Dołączył(a): 2006-06-23, 15:08:15
Lokalizacja: ols.vectranet.pl
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez femme » 2007-12-06, 01:37:23

kingula napisał(a):Trzy powody to dla mnie za malo

A jeśli ktoś po prostu w coś wierzy, ja nie potrzebuję powodów aby wierzyć w coś tam..
Avatar użytkownika
femmeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 605
Dołączył(a): 2007-09-14, 21:50:10
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez cre[a]tive » 2007-12-06, 01:39:08

femme911, czyli, można by rzec, że wierzysz, bo w takiej religii Cię wychowano. bowiem po Twojej wypowiedzi widać wyraźnie, iż na pewno nie jest to świadomy wybór i 'świadoma wiara'.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez Swissmän » 2007-12-06, 01:40:00

Wczoraj zrobiłem kupę wielkości słonia. Wierzysz mi? A z resztą... co to za pytanie? Przecież nie potrzebujesz dowodów, więc na pewno.
Avatar użytkownika
SwissmänNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 2007-04-04, 19:19:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez femme » 2007-12-06, 01:45:24

kobieta napisał(a):czyli, można by rzec, że wierzysz, bo w takiej religii Cię wychowano. bowiem po Twojej wypowiedzi widać wyraźnie, iż na pewno nie jest to świadomy wybór i 'świadoma wiara'.


Źle zrozumiałaś moją wypowiedź bo ja akurat przykładem chrzescijanki nie jestem..

"Bronię" tych, którzy wierzą, bo uważam, że nie muszą mieć ku temu powodów - chcą wierzyć i już ! Poza tym to było odnośnie wypowiedzi kinguli, że najlepiej więcej niż trzy powody.. Źle to brzmi jak dla mnie - powody. To tak jakby ktoś w swojej wierze miał mieć jakiś interes.
Avatar użytkownika
femmeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 605
Dołączył(a): 2007-09-14, 21:50:10
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez Júzek » 2007-12-06, 01:52:46

femme911 napisał(a):To tak jakby ktoś w swojej wierze miał mieć jakiś interes.


A nie jest interesem dostać sie do nieba ? Po co jesteście tacy jak Wam Bóg każe ? Bo chyba nie po to by mieć poczucie spełnienia. Chcecie iść do nieba, po nagrodę za dobre życie czyż nie ?
Avatar użytkownika
JúzekNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 830
Dołączył(a): 2006-06-23, 15:08:15
Lokalizacja: ols.vectranet.pl
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez femme » 2007-12-06, 01:56:35

Juzek, tu akurat nie mi jest się wypowiadać, bo moja wiara to.. no właśnie, ciężko to określić. Niewiem czy Ci "pełni wiary" wierzą po to, aby np. dostać się do nieba, niewiem.. Zawsze wydawało mi się, że to jest po prostu wiara, tak samo jak zawsze wydawało mi się, że dla tych ludzi w perspektywie "pójścia do nieba" bedzie się liczyło kto jest dobrym człowiekiem a nie kto spędzi więcej godzin w kościele..
Avatar użytkownika
femmeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 605
Dołączył(a): 2007-09-14, 21:50:10
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez ET » 2007-12-06, 02:15:16

polecam portal:
http://www.ateista.pl

Po prostu, odrzucam istnienie czegoś, czego nie mogę dotknąć i doświadczyć. Buntuję się też przeciw stwierdzeniu, że w boga trzeba wierzyć w imię tradycji.
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez Júzek » 2007-12-06, 02:18:03

Oczywiście możliwości i prawd jest tyle co ludzi ;) Na szczęście sądzić nas będzie (o ile w ogóle) ktoś znacznie intelektualnie ponad nami i mam nadzieje, że osądzi mnie sprawiedliwie :)
Avatar użytkownika
JúzekNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 830
Dołączył(a): 2006-06-23, 15:08:15
Lokalizacja: ols.vectranet.pl
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez Swissmän » 2007-12-06, 02:52:35

ET. No niestety serwis ateista.pl /jeden z moich ulubionych tak na marginesie/ ma problemy rodzaju wewnątrzspołecznego, ale mam nadzieję, że przetrwa... Trzymam kciuki!

A spodobało mi się stwierdzenie femme911: "Zawsze wydawało mi się, że to jest po prostu wiara,". Przypomiana mi się ta wypowiedź Kaczyńskiego, że nikt mu nie będzie mówił, że białe jest białe,a czarne jest czarne. Tak FEMME911! Wiara to po prostu wiara! :D

Tam gdzie kończy się logika, zaczyna się religia...
Avatar użytkownika
SwissmänNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 238
Dołączył(a): 2007-04-04, 19:19:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez femme » 2007-12-06, 03:09:54

Swissman napisał(a):Przypomiana mi się ta wypowiedź Kaczyńskiego, że nikt mu nie będzie mówił, że białe jest białe,a czarne jest czarne.

Ech.. :pudlo:

Swissman napisał(a):Przecież nie potrzebujesz dowodów, więc na pewno.

Wiara nie opiera się na dowodach, inaczej nie nazywałaby się wiarą tylko faktem.

Nie potrzebuję konkretnych powodów aby w coś nie wierzyć, dlatego właśnie uważam, że są tacy, którzy bez powodów wierzą. Bo po prostu chcą wierzyć.
Avatar użytkownika
femmeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 605
Dołączył(a): 2007-09-14, 21:50:10
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez Kamil888 » 2007-12-06, 07:42:23

Skoro Bóg jest taki wielki i wszechmogący, to dlaczego patrzy i nic nie robi? Dlaczego pozwala ginąć niewinnym ludziom? Dlaczego umierają noworodki? Dlaczego 'zabiera' matkę siedmiorga dzieci? Sranie w banie... I nie uwierzę w te wszystkie [+++18+++] jakie wmawiają księża i katecheci. A jak mi zaczną wmawiać, że gówno jest smaczne, to co, zacznę jeść gówno zamiast bułek? Dla mnie Boga nie było, nie ma i nie będzie.

kingula, zadam Ci to samo pytanie co kobieta - dlaczego wierzysz w Boga? Tylko pamiętaj...
kingula napisał(a):Trzy powody to dla mnie za malo
Avatar użytkownika
Kamil888None specified
Banned
Banned
 
Posty: 4752
Dołączył(a): 2006-11-03, 19:46:48
Lokalizacja: 51° 14' 53 '' N, 22° 34' 13 '' E
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez kingula » 2007-12-06, 13:03:21

ET napisał(a):polecam portal:
http://www.ateista.pl

Po prostu, odrzucam istnienie czegoś, czego nie mogę dotknąć i doświadczyć. Buntuję się też przeciw stwierdzeniu, że w boga trzeba wierzyć w imię tradycji.


Przestan wiec oddychac bo powietrza i nie widzisz i nie doswiadczysz ;)
Avatar użytkownika
kingulaNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 440
Dołączył(a): 2007-01-18, 01:18:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez ET » 2007-12-06, 13:06:57

kingula napisał(a):Przestan wiec oddychac bo powietrza i nie widzisz i nie doswiadczysz ;)

Doświadczam z każdym wdechem, gdy jestem na rejsie albo w górach.
Nie porównuj powietrza, które jest zmierzone i oczywiste do boga- wymysłu ludzkości.
"Mam układ z dyrekcją szpitala. Ja udaję, że pracuję. Oni udają, że mi płacą".
Obrazek
Avatar użytkownika
ETNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2006-07-07, 01:54:27
Lokalizacja: Łódź- Dąbrowa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez kingula » 2007-12-06, 13:08:57

Kamil888 napisał(a):Skoro Bóg jest taki wielki i wszechmogący, to dlaczego patrzy i nic nie robi? Dlaczego pozwala ginąć niewinnym ludziom? Dlaczego umierają noworodki? Dlaczego 'zabiera' matkę siedmiorga dzieci? Sranie w banie... I nie uwierzę w te wszystkie [+++18+++] jakie wmawiają księża i katecheci. A jak mi zaczną wmawiać, że gówno jest smaczne, to co, zacznę jeść gówno zamiast bułek? Dla mnie Boga nie było, nie ma i nie będzie.

kingula, zadam Ci to samo pytanie co kobieta - dlaczego wierzysz w Boga? Tylko pamiętaj...
kingula napisał(a):Trzy powody to dla mnie za malo



A dlaczego miałby cokolwiek robic? Dlaczego to ludzie maja pretensje do niego kiedy dzieje sie im zle a kiedy sa zdrowi i bogaci to maja go w du...? Czy On kiedykolwiek obiecał zajac sie nieszczesciem ludzkim? Obiecał leczyc chorych i cierpiacych? Pomysl zanim cos napiszesz...moze wtedy odpowiesz juz sobie sam na pytanie.

A co do mojej wiary...zostałam wychowana po katolicku...obchodze wszystkie swieta i wychowuje tak samo moja córke...a jednak do koscioła nie chodze, nie modle sie wieczorem przed pojsciem spac i nie mam na scianie w domu krzyza...nawet bibli w domu nie mam. Ale wierze bo to nadaje zyciu jakis sens...nie urodzilismy sie po to zeby sie romnazac i przetrwac jakos od pierwszego do pierwszego... Wierze...bo chce po smierci znow byc z moimi bliskimi.

jak komus nie wystarczy to przykro mi bardzo :niepewny:

[ Dodano: 06 Gru 2007 12:11 ]
ET napisał(a):
kingula napisał(a):Przestan wiec oddychac bo powietrza i nie widzisz i nie doswiadczysz ;)

Doświadczam z każdym wdechem, gdy jestem na rejsie albo w górach.
Nie porównuj powietrza, które jest zmierzone i oczywiste do boga- wymysłu ludzkości.


Zmierzone? Zapisane w kartach...skład ..tyle i tyle azotu,tyle i tyle tlenu?
A Pismo Świete? Dlaczego miałoby byc wymysłem ludzi?
Avatar użytkownika
kingulaNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 440
Dołączył(a): 2007-01-18, 01:18:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Dlaczego nie wierzysz w Boga?

Postprzez Ahl-I-Batini » 2007-12-06, 13:25:35

kingula napisał(a):A co do mojej wiary...zostałam wychowana po katolicku...obchodze wszystkie swieta i wychowuje tak samo moja córke...a jednak do koscioła nie chodze, nie modle sie wieczorem przed pojsciem spac i nie mam na scianie w domu krzyza...nawet bibli w domu nie mam.


Pozwole sobie zacytowac pewna osobe, zaden znany autorytet, anonimowy uzytkownik sieci :
"Obrządek" i dogmaty nie istnieją same dla siebie. Są wyrazem wiary Kościoła.
To jest straszne przekłamanie myślowe, które każe rozdzielać ryty i instytucjonalne działanie Kościoła od "czystej wiary". Oraz lenistwo, bo łatwiej pośmiać się z niedzisiejszych form wyrazu niż choć podjąć próbę zrozumienia, skąd i dlaczego Kościół jest jaki jest.
A jest nieustannie dla formowania ludzi w wierze. Wszystkie obrządki i dogmaty, modlitwy i rozważania - mają otwierać Ci oczy i serce na te aspekty wiary, których sam mógłbyś nie dostrzec. Ale tu trzeba pokory, uznania, że byli przed nami inni. Że dalej w rozumieniu Boga i wypełnianiu Jego woli dochodzimy jako Wspólnota. Że nad duchem trzeba pracy takiej samej, jak w każdym innym aspekcie życia - i tu trzeba nauczycieli, dyscypliny, formacji. Że do samodzielności w wierze trzeba przygotowania, bo człowieka łatwo zwieść emocją właśnie, egzotyką, obietnicą niezwykłego. A sam zwodzi się tym łatwiej, przez znużenie, słabość, zapominanie o tym, że "człowiekiem jesteś, a nie Bogiem; ciałem, a nie aniołem".


Popieram w calej rozciaglosci.

A co do dyskusji na temat Boga z mlodymi ateistami - nienawidze. Jesli ktos chce sie babrac na poziomie znajdowania sprzecznosci w Biblii albo pytania ciagle, czy Bog jest wszechwiedzacy czy wszechmogacy i czemu rodza sie chore dzieci to ja dziekuje.

PS. Ja nie wierze.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Religia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości

cron