Tarta na słodko (z owocami)

Wszystko co związanie z gotowaniem, pieczeniem, smażeniem i innymi czynnościami w kuchni.
Wasze sposoby przygotowywania potraw i tajniki kucharskie.

Tarta na słodko (z owocami)

Postprzez Yagadoor » 2010-07-21, 13:59:48

Stwierdziłem, że podzielę się kilkoma przepisami, które czasem też wrzucamy z żoną na naszą stronę domową. Na pierwszy ogień pójdzie tarta z owocami.

Tarta to najczęściej niskosłodzony placek na francuskim cieście, w sam raz nadający się na duszne i gorące dni. Średnio kruche ciasto w połączeniu ze słodyczą owoców idealnie poprawia humor, nieco odświeża człowieka i nadaje się na piknik czy poobiedni deser w cieniu. Szczypta cynamonu doda wypiekowi zachęcający, słodkawy aromat, wobec którego żaden łasuch nie przejdzie obojętnie.

Obrazek

Składniki

Ciasto francuskie (mrożone lub własnego wyrobu) – około 400-450g
Owoce sezonowe – miks owoców w ilości i proporcjach wedle uznania. Muszą to być owoce nadające się do pieczenia: jagody, jabłka, borówka amerykańska, wiśnie, melon (rewelka!) oraz chociażby brzoskwinia; cytrusy zdecydowanie odpadają.
Cukier - kilka szczypt; Posłuży do posypania owoców – zależnie od osobistych preferencji względem poziomu słodkości; samo mrożone francuskie ciasto jest niesłodzone.
Cynamon – duża szczypta – także posłuży do posypania owoców.


Przygotowanie

Ciasto francuskie rozmrażamy, a brytfannę wykładamy papierem do pieczenia. Znakomitą większość ciasta umieszczamy w formie i „utuptujemy” palcami, rozprowadzając je po wnętrzu formy. Dokładnie wygniatamy przy ściankach, co nada wypiekowi jego charakterystyczny kształt oraz zapewni sztywniejszy element, za który gotowy wypiek można śmiało chwycić (pakując go następnie do jamy chłonącej) ;-). Wyłożone ciasto trzeba jeszcze nakłuć widelcem. (Resztę ciasta odkładamy na bok, skorzystamy z niego za mniej więcej 3 minuty..

Na tak usadowionym w formie cieście rozkładamy nasz miks sezonowych owoców. Widoczne na zdjęciu poniżej kiwi można śmiało… olać, gdyż niespecjalnie nadaje się do pieczenia.

Teraz bierzemy się za doprawianie potrawy cukrem i cynamonem – sypiemy z ręki po całości – mniej lub bardziej delikatnie jednym i drugim specyfikiem. Wszystko zależy od tego jak słodką i aromatyczną tartę chcemy sobie zafundować. Generalnie przy pierwszym tego typu wypieku sugerujemy posłodzić i pocynamonować tartę mniej, niż więcej. Z reszty odłożonego ciasta formujemy cienkie paski, które następnie układamy na górze ciasta w przecinające się pod kątem prostym linie, przypominające docelowo szachownicę.

Gdy już i ten etap mamy za sobą, tartę wstawiamy do rozgrzanego piekarnika rozgrzanego do 170-200 stopni i pieczemy od 40 do 50 minut. Po 30 minutach pieczenia możemy kontrolować, czy ciasto odpowiednio się podpiekło i nie ma ochoty zostać owocowym zakalcem.

A potem zostaje tylko jeść i palce lizać!
Avatar użytkownika
YagadoorNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): 2008-03-09, 15:31:13
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-07-21, 14:03:12

Pycha wygląda, ale wydaje się być bardzo pracochłonne :)
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Yagadoor » 2010-07-21, 14:04:15

Pozory bardzo mylą. Jeśli masz gotowe mrożone francuskie ciasto, przygotowanie tarty idzie 1 2 3.
Avatar użytkownika
YagadoorNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): 2008-03-09, 15:31:13
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kosmowski.be » 2010-07-21, 17:29:58

az mi slinka cieknie. niestety mam dwie lewe rece to gotowania wiec nie zrobie. ale moze kogos zmobilizuje zeby mi zrobic:D
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Campari » 2010-07-21, 18:13:39

bardzo dawno temu pracowałem w hotelowej restauracji. Oj objadłem się takimi tartami. Aczkolwiek zawsze najbardziej smakowała mi zawsze tarta ze szpinakiem :)
Ta załączona na zdjęciu wygląda bardzo smakowicie.
My home is where you are,
In every beat, in every beat we're closer. --PvD--

CampariNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 86
Dołączył(a): 2010-07-21, 15:05:14
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Gosk » 2015-07-15, 00:40:45

Jeszcze przepisu nie wypróbowałam ale tartę ogólnie bardzo lubię.
Avatar użytkownika
GoskNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 4
Dołączył(a): 2015-07-15, 00:32:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Kulinaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 80 gości

cron