ksiazka czy film?

Poetyckie wątki, świat książki, rzeźba, malarstwo, architektura i inne dzieła tworzące naszą historię.

ksiazka czy film?

Postprzez banita » 2007-06-20, 19:04:49

co wolicie ? poczytac w domu czy pojsc do kina i ksiazka zaliczona?
Życie jest zlym kwadransem zlozonym z uroczych sekund...
Avatar użytkownika
banitaNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 276
Dołączył(a): 2007-06-20, 15:16:58
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez cre[a]tive » 2007-06-20, 21:11:37

książka oczywiście!
zalety czytania są ogromne i liczne i chyba nawet nie trzeba wymieniać, bo każdy o tym wie.
m.in. rozwijanie wyobraźni. książka lepiej też przekazuje, czytasz i wyobrażasz sobie, odczuwasz, utożsamiasz się. jasne, że oglądając film też się człowiek wzrusza i tak dalej, jednak dla mnie nie ma porównania tutaj.

jednak, gdy nie ma się czasu lub jest się zmęczonym, obejrzeć film jest o wiele łatwiej. dostajesz gotowy przekaz. tylko chłoniesz.
przy książce musisz sam zinterpretować i wyobrazić sobie wydarzenia. w filmie dostajesz wizję reżysera - widzisz oczyma jego wyobraźni :arrow: i tu moim zdaniem tkwi zasadnicza różnica, JA WOLE WIDZIEC OCZYMA SWOJEJ WLASNEJ WYOBRAZNI :]
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez Lawenda » 2007-06-20, 21:12:37

książka oczywiście!



nuu ba bez dyskusyjnie tak, kooocham czytac :)
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez camel » 2007-06-20, 21:13:32

tnz tak. generalnie wolę obejrzeć film niż przeczytać książkę.
natomiast jeżeli chodzi o adaptację filmowe książek, to wiadomo, że obejrzenie filmu, bo łatwiej, szybciej i przyjemniej. ale ! :D film nie zawiera tylu szczegółow, co książka ;)
'W dziedzinie muzycznej muszę wiedzieć wszystko. Jeżeli ktoś zagra melodię, pierdząc, ja muszę ją usłyszeć' - A.Ostrowski
amanita_citrina - mój muchomorek
:oczami:
Mój FotoBlog - Zapraszam
Avatar użytkownika
camelNone specified
Banned
Banned
 
Posty: 2373
Dołączył(a): 2007-04-14, 14:19:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez amanita_citrina » 2007-06-20, 21:16:55

Tzn. tak... jak książka jest ciekawa, to chłonę i oderwać się nie mogę xD Ale generalnie nie lubię czytać ;) Może dlatego, że mało rzeczy mnie interesuje i ja nudna dziewczyna jestem, to i książek interesujących mnie nie czytam, bo mało ich jest :D kurde, zamotałam :D
Nie no, chyba wolę film :P
Avatar użytkownika
amanita_citrina
 

Re: ksiazka czy film?

Postprzez someone » 2007-06-20, 21:53:24

Książka.

Książka łączy przyjemne z pożytecznym. Rozwija się nasza wyobraźnia, poszerza się zasób słów. rozwijamy inwencję.
Czytając książkę sam mogę 'wyreżyserować' sobie wszystko. Mogę wyobrażać sobie jak wyglądają główni bohaterowie, opisywane miejsca etc. A film? hm.. ogranicza. Reżyser narzuca nam swoją wizję, która mi bardzo często nie przupada do gustu. Dlatego właśnie mając do wyboru książkę i film, wybiorę to pierwsze.
Avatar użytkownika
someoneNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 41
Dołączył(a): 2007-05-20, 10:28:30
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez amanita_citrina » 2007-06-20, 21:56:21

someone napisał(a):Reżyser narzuca nam swoją wizję, która mi bardzo często nie przupada do gustu.

No to też swoją drogą... Ale książka zabiera dużo czasu, a mnie jest go szkoda poświęcić xD może dlatego, że młodzian jeszcze jestem i przyjdzie mi to z wiekiem ;)
Avatar użytkownika
amanita_citrina
 

Re: ksiazka czy film?

Postprzez Wyzynarka » 2007-06-20, 21:59:04

Zdecydowanie książka...
Tłumaczyć chyba nie muszę..?
http://www.wyzynarka.webpark.pl
Boze daj mi zdrowie i sumienie...
reszte sobie kupie
Avatar użytkownika
WyzynarkaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): 2007-06-20, 19:51:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez Jade » 2007-06-20, 22:00:40

Ja oczywiscie ksiazke wole, gdzie sobie wszystko sama wyobrazam, tworze wlasny swiat. A na adaptacjach filmowych ktore obejrzlam to sie zawiodlam - bo oczekiwalamm szczegolow i ulubionych momentow a tu kicha :pudlo:
If you would only listen
You might just realize what you're missing
You're missing me
Avatar użytkownika
JadeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 548
Dołączył(a): 2006-03-06, 16:13:00
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez Gerno » 2007-06-20, 22:20:21

Książka bezapelacyjnie i bezdyskusyjnie :P
Książka ma w sobie to coś (oczywiście nie każda) podczas czytania uruchamia się nasza wyobraźnia, każdy inaczej wyobraża sobie to co czyta :)
Avatar użytkownika
GernoNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 767
Dołączył(a): 2007-04-18, 20:56:01
Lokalizacja: Toruń
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez privace » 2007-06-20, 22:40:11

Gerno napisał(a):Książka bezapelacyjnie i bezdyskusyjnie :P
Książka ma w sobie to coś (oczywiście nie każda) podczas czytania uruchamia się nasza wyobraźnia, każdy inaczej wyobraża sobie to co czyta :)

Podpisuje sie pod tym. Chociaż z ogromna przyjemnością i ciekawością oglądam ekranizacje przeczytanych książek.
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez groźny bambosz » 2007-06-20, 23:17:26

ja jestem wzrokowcem i wolę filmy xD a wyobraźni mimo to mi nie brak ;)
jednakże b.dobrą książką nie pogardzę
one day I'll fly away
Avatar użytkownika
groźny bamboszNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 34
Dołączył(a): 2007-06-07, 22:57:14
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez DominikT » 2007-06-21, 12:15:30

Zdecydowanie wolę książkę. Podczas czytania mogę wszystko sobie wyobrazić, w filmie mam wszystko według wizji innej osoby co nie zawsze mi się podoba.
Akcja wielu książek została przeniesiona na ekrany kin, większość ekranizacji daleko odbiega od treści książki, zmienia wydarzenia.
Jeżeli to jest film według oryginalnego scenariusza to lubię pooglądać :cool:. Jestem jednak zdecydowanie za książką

DominikTNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 700
Dołączył(a): 2006-07-19, 14:46:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Alina

Re: ksiazka czy film?

Postprzez jenny » 2007-06-21, 20:30:24

całym ciałem i całą duszą za książką!
Jednak jeśli pomyślę, że mogę sobie poczytać, że literki mogą przesuwać się przed moimi oczyma, to ach! popadam w marzenia i muszę szybko schwycić jakąś książkę!
zapraszam na E-wiersze!
Piekło jest wszędzie, piękno w szczególe
niech w Tobie będzie Ultima Thule
Avatar użytkownika
jennyNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 2007-06-18, 14:40:34
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez Niewidoczny » 2007-06-21, 22:28:58

Oczywiście że wolę filmy, nie mam czasu aby przeczytać książkę... hmm... nie mam nawet chęci... wole sobie pójść do kina czy na komputerze bądź telewizorze, obejrzeć film i mieć lekture z głowy :)
Kochanie... ona nie śpi ona nie żyje...
Kochać znaczy kochać a sexi znaczy obleśny :)


Wystarczy oglądać reklamy a szczęscie na wygraną wzrasta :D super zabawa i cenne nagrody :D
http://www.look4win.pl/rejestracja.php?polec=Niewidoczny
Avatar użytkownika
NiewidocznyNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2007-06-19, 15:34:47
Lokalizacja: [?]
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez selene » 2007-06-21, 22:32:00

someone napisał(a):Reżyser narzuca nam swoją wizję, która mi bardzo często nie przupada do gustu.

autor ksiazki tez narzuca nam swoja wizje. ukazuje wydarzenia przez pryzmat postaci, jej podejscia do zycia, jej portretu psychologicznego itp. moze w dowolnym momencie skierowac nasze mysli na tor, ktorym chce bysmy podazali. a to czy cos przypadnie nam to do gustu zalezy od sposobu jaki obierze autor/rezyser, by zainteresowac nas danym zagadnieniem, od tego na ile zgadza sie to z naszym postrzeganiem swiata, doswiadczeniami i naszymi wyobrazeniami na temat prawdopodobienstwa danych zachowan/zaistnienia konkretnej sytuacji...

jesli o mnie chodzi to nie potrafie wybrac czy ksiazka czy film. dla mnie to jednak rozne srodki przekazu, oddzialywujace na troche rozne zmysly. czasem kilkusekundowe ujecie jest w stanie porazic bardziej niz kilkustronnicowy opis i na odwrot.

a to, ze samodzielnie moge sobie wyobrazic wyglad jakiejs pani krysi, jej kuchni i tego jak wyglada w stanie wzburzenia nie jest jakims wielkim atutem, ktory powodowalby, ze bede w stanie ksiazke postawic wyzej niz film... chociaz faktem jest, ze w mojej glowie obraz wzburzonej pani krysi bedzie przewaznie bardziej wiarygodny niz w wykonaniu kiepskiej lub sredniej aktorki ;)
Avatar użytkownika
seleneNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 32
Dołączył(a): 2007-06-21, 21:21:09
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez Ahl-I-Batini » 2007-06-21, 22:46:23

Film jest bardziej debil-friendly, jesli porusza tematyke i stylistyke podobna ksiazce. Jesli jednak mamy na mysli prawdziwa sztuke filmowa to juz calkiem co innego a zarazem - cholernie trudno dostepnego. Malo bylo wirtuoazow filmu. Chyba tylko hiszpanska szkola wyrobila sobie jakas marke, reszta dobrych filmow to jednak pojedyncze przypadki.
Jeśli człowiek pracuje, zawsze pracuje na kogoś, a wtedy nie jest człowiekiem tylko niewolnikiem, a ja wszędzie i zawsze chciałem sam, chciałem być sam, żeby mieć wszystkich gdzieś, razem z ich smutkiem i beznadziejnym żalem.
Strugaccy
Avatar użytkownika
Ahl-I-BatiniNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1255
Dołączył(a): 2006-03-31, 18:51:54
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez Ag » 2007-06-23, 01:23:00

banita napisał(a):co wolicie ? poczytac w domu czy pojsc do kina


A to wszystko zależy od nastroju/kaprysu. Czasem mam ochotę posiedzieć w samotności z książką w dłoniach, a czasem posiedzieć na jakimś seansie wraz ze znajomymi. ;DD
coś.
Avatar użytkownika
AgNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 359
Dołączył(a): 2007-06-18, 22:18:52
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: ksiazka czy film?

Postprzez Zilog » 2007-06-23, 15:39:21

W sumie to i to. Bo jak człowiek ma chęć iść do kina lub oglądnąć coś w TV to jest w tym pewien plus,no i poczytać książkę w spokoju,bez stresów też nie zaszkodzi,tym bardziej że jest interesująca. :ok:
Avatar użytkownika
ZilogMale
Moderator
Moderator
 
Posty: 2797
Dołączył(a): 2007-06-01, 19:48:57
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy
Imię: Tomasz

Re: ksiazka czy film?

Postprzez Deedlit » 2007-06-23, 15:54:31

Bardzo lubię czytać książki, i żadną nie pogardzę, ale też lubię spędzić chwilę przed telewizorem czy w kinie. Trudno tak jednoznacznie wybrać, w gruncie rzeczy zależy to od tego, na co aktualnie mam chęć.

camel napisał(a):natomiast jeżeli chodzi o adaptację filmowe książek, to wiadomo, że obejrzenie filmu, bo łatwiej, szybciej i przyjemniej.

Tu bym się kłóciła, czytanie jest też przecież przyjemne i łatwe. Wolę wersję: najpierw przeczytać, potem obejrzeć. Można dzięki temu porównać swoje odczucia po przeczytaniu danej książki, z jej wersją, którą przekazuje reżyser.
Avatar użytkownika
DeedlitNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): 2007-06-09, 22:17:52
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Literatura i Sztuka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 158 gości

cron