jak wydac wlasna ksiazke?

Poetyckie wątki, świat książki, rzeźba, malarstwo, architektura i inne dzieła tworzące naszą historię.

jak wydac wlasna ksiazke?

Postprzez kosmowski.be » 2010-03-14, 11:26:19

gdzie nalezy sie zwrocic aby moc wydac ksiazke? czy trzeba miec zarejestrowana dzialalnosc zeby moc pisac i sprzedawac to?
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-03-14, 11:42:59

Zależy jaka książka. Jak informatyczna to Helion bardzo chętnie wyda taką książkę.
Trzeba mu podesłać tylko urywek jej, oni ocenią i może się akurat zgodzą :)
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez kosmowski.be » 2010-03-14, 11:53:58

a np ksiazka kucharska? albo o dietach? tak chetnie sie zgadzaja? jaka kwote mozna na tym zarobic? czy trzeba cos zainwestowac na poczatek?
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2010-03-14, 12:06:39

To wygląda tak.

Tak jak Blueman napisał - musisz określić jaka to książka. Opiszę na przykładzie powieści.
Pierwszą rzeczą jest znalezienie wydawcy, który będzie zainteresowany wydaniem Twojej publikacji. Musisz zgromadzić jakąś niewielką listę wydawców i przesłać im maila pisząc, że masz taką-a-taką książkę, że chcesz ją wydać i po krótce opisz o czym ona jest. Zapytaj się o ich warunki.
Do wydawcy, który odpowie, będziesz musiał wysłać wersję roboczą książki w PDFie. Wydawca oceni, czy ma zamiar inwestować w Twój tytuł czy nie. Gdy się o to pytałem, mój znajomy, który wydawał książkę, wysyłał im całą wersję roboczą, lecz nie mam wiedzy czy to tylko to jedno wydawnictwo tak chciało, czy każde chce przeczytać całość. Zakładam, że każde.
Następnie oni piszą Ci, dajmy na to, że są zainteresowani. Bardzo dobrze - do Ciebie teraz należy oddanie książki do jakiegoś językoznawcy, który znajdzie błędy stylistyczne i gramatyczne i je poprawi. Nie znam cennika, ale pewnie to zależy od grubości książki, języka, jakim jest napisana, etc.
Następnie będzie trzeba znaleźć grafika, który zaprojektuje i wykona okładkę. Z tym nie będzie problemu, jak już będziesz zdecydowany, daj znać, podam Ci kontakty do kilku naprawdę dobrych osób.

Ważna rzecz: metoda płacenia Ci za Twoją książkę. Wydawcy stosują dwie metody: pierwsza to płatność z góry określoną kwotę. Dostajesz, powiedzmy 10000zł i nie interesujesz się niczym innym. Nie masz już później wpływu na to, co się z książką dzieje. Druga metoda to płatność proporcjonalna: wydawca płaci Ci za ilość sprzedanych egzemplarzy książki. Tą metodę polecał mi mój znajomy - jeśli nie żyjesz z pisarstwa, to chyba da będzie odpowiedniejsza. Pieniądze dostajesz od ilości sprzedanych książek. Jeśli Twój tytuł będzie bestsellerem, to masz naprawdę dużo pieniędzy na koncie. Jeśli będzie się sprzedawał mizernie - również mizerna będzie kasa. Ryzyko.


To by było na tyle w wielkim skrócie...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kosmowski.be » 2010-03-14, 12:14:41

interesuje mnie kwestia finansowa jeszcze. co jak dostane kase? musze odprowadzic podatek? musze zalozyc dzialalnosc? jakas umowa o dzielo potrzebna?
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2010-03-14, 12:18:00

noid - 2010-03-14, 11:14 napisał(a):musze odprowadzic podatek?

A jak Ty to sobie inaczej wyobrażasz ? Nie odprowadzając podatku ?

Poczytaj o kwestii umowy o dzieło.
Z umową o dzieło jest dość skomplikowana sprawa - odprowadza się (bodajże) 18% podatek od 50% przychodu.
Ale robiąc to często możesz mieć problemy z US - pytałem się kiedyś o tą kwestię w US i powiedzieli mi, że jeśli jest to jednorazowy zarobek, bez problemu można rozliczyć się na zasadzie umowa o dzieło. Jeśli cykliczny - mogą się przyczepić.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2010-03-14, 13:09:34

hitman1986 - 14 mar 2010 11:06 napisał(a):Musisz zgromadzić jakąś niewielką listę wydawców i przesłać im maila


A jak zdobyć taką listę wydawców? Google wystarczy, czy trzeba gdzie inaczej szukać? ;)
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez BlueMan » 2010-03-14, 15:35:30

Umowa o dzieło, a i tak dostaniesz PIT11 przed rozliczeniem kwietniowym.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez kosmowski.be » 2010-03-14, 21:13:36

a jak to jest z jakimis publikacjami w prasie?
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-03-14, 22:01:24

Raz pisałem artykuł dla PC World Komputer. Akurat do mnie redaktor naczelny się zgłosił z prośbą tego typu ;]
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez kosmowski.be » 2010-05-26, 19:44:36

hmm odnowie temat. do kogo uderzac majac napisany artykul do gazety? na jaki szczebel pisac? do samego redaktora naczelnego?
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez blues » 2010-05-26, 20:45:37

Najlepiej właśnie do niego. On decyduje co pójdzie, a co nie. Jeśli będzie to kontakt mailowy to zwykle adres redakcja@cośtam odbiera kilka osób w tym naczelny i dobrze jest właśnie tą drogą się skontaktować. Wtedy nawet jak naczelny wrzuci to do spamu to może ktoś inny odkopie i doceni. Ludzi piszących dobrze jest mało więc masz duże szanse. :ok: No chyba, że to wiersze... to tych jest dużo. :dobani:

[edit]Odnośnie wydawnictw książkowych. Możesz się pokusić o samodzielne wydanie książki, czy broszury. Musisz oczywiście wyłożyć na to swoją kasę lecz jest to najbardziej opłacalna dla Ciebie forma. Mogę podpowiedzieć jak bo miałem kiedyś swoje wydawnictwo. Jakby co to pisz na PW.
Nie jest jednak problemem wydanie książki, a jest problemem jej sprzedaż. Wydawnictwa mają kontakty z dystrybutorami i wsadzają czasami sporą kasę w reklamę książek. To im się oczywiście zwraca, ale trzeba wiedzieć co, gdzie reklamować i mieć na to pieniądze, które zwrócą się po jakimś czasie.
Przy dużej pomysłowości można jednak wydać książkę za 4-7 tyś zł. w nakładzie 1000 szt. ale trzeba samemu dużo zrobić.
Najwięcej wydasz na kobietę która nie będzie chciała pieniędzy za seks.
Avatar użytkownika
bluesNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 236
Dołączył(a): 2010-03-15, 20:09:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: jak wydac wlasna ksiazke?

Postprzez ella » 2014-09-02, 15:45:53

Jak macie pomysł to nie ma na co czekać! Pomocy Wa udzieli https://www.rozpisani.pl/km-wydaj-ksiazke. Rozpisani jest częścią grupy PWN, także będziecie w dobrych rękach :) Próbujcie swoich sił!
Avatar użytkownika
ellaNone specified
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2014-09-02, 15:44:07
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: jak wydac wlasna ksiazke?

Postprzez WydacKsiazke.pl » 2014-10-19, 19:49:18

Książkę można także wydać samodzielnie. Wszystkich zainteresowanych self-publishingiem, czyli możliwością samodzielnego wydania własnych prac, zapraszamy do sprawdzenia naszego portalu wydacksiazke.pl. Przetestuj system, w którym możesz samodzielnie zaprojektować i opublikować własną książkę.
Pozdrawiamy, WydacKsiazke.pl
Avatar użytkownika
WydacKsiazke.plNone specified
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2014-10-19, 19:48:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez malina233 » 2016-04-29, 11:03:22

Tak, teraz wydanie własnej książki to żaden problem, znam co najmniej dwie osoby które w ten sposób wydały swoją książkę chyba nawet z serwisem rozpisani.pl z tego co pamiętam, a ten sposób zyskuje u nas coraz większą popularność, może sama kiedyś tego spróbuję :hyhy:
Avatar użytkownika
malina233None specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 277
Dołączył(a): 2011-10-13, 21:50:07
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2016-04-30, 03:50:04

Samo wydanie zapewne nie jest problemem. Za to większym może okazać się zainteresowanie swoim dziełem choćby tylu czytelników ile ma się palców u wszystkich kończyn ;)
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez malina233 » 2016-04-30, 08:18:49

Zakładając że znajomi kupią... :luka:
Nie no żart, rozpisani.pl oferują usługi marketingowe i dystrybucyjne, więc z promocją nie ma problemu, a najważniejszy jest napisany tekst, jeśli jest ciekawy, wartościowy sprzeda się na pewno.
Avatar użytkownika
malina233None specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 277
Dołączył(a): 2011-10-13, 21:50:07
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Literatura i Sztuka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 164 gości

cron