Fantastyka

Poetyckie wątki, świat książki, rzeźba, malarstwo, architektura i inne dzieła tworzące naszą historię.

Fantastyka

Postprzez KoTeK » 2009-06-05, 12:58:53

Witam, tak z ciekawosci interesuje sie ktos szeroko pojetymi ksiazkami z zakresu SF i fantasy?: > mozna by jakas dyskusje na temat dobrych pozycji rozpoczac : P

ja osobiscie polecam polskich autorow takich jak Zajdel czy Piekara : d
Obrazek
Avatar użytkownika
KoTeKNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 279
Dołączył(a): 2009-05-31, 13:52:57
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez Kira » 2009-06-06, 01:17:11

Z wszystkich moich przeczytanych w życiu książek 90% to szeroko pojęte fantasy. Głównie czytam fantasy polskich twórców jak wspomnianego przez Ciebie Piekary, którego przeczytałem 4 tomy opowiadań o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie, poluję na część piątą właśnie :) ale pewnie sięgną kiedyś po inne jego książki bo styl autora bardzo mi odpowiada.
Bardzo podobały mi się książki Jakuba Ćwieka "Kłamca" i "Kłamca 2". Podobnie jak z Piekarą muszę dorwać "Kłamcę 3" xD
Tolkiena czy Sapkowskiego nie będę wymieniał bo wiadomo :super:

Obecnie czytam "Siewcę wiatru", którą kilku znajomych mi polecało i z tego co przeczytałem do tej pory książka jest świetna.
Avatar użytkownika
KiraNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 94
Dołączył(a): 2009-03-07, 18:30:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza/Gliwice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez KoTeK » 2009-06-06, 11:10:14

hmm jesli tego typu ksiazki Ci odpowiadaja to ja bym sprobwowal na Twoim miejscu Nocarza, Renegata i Nikt cala seria przygod wampirow we wspolczesnych realiach : P dosc ciekawa a zakonczenie trylogii nieco zaskakujace : d ja klamce 2 musze dorwac ale jakos nie mam okazji do biblioteki pojsc. Jesli podobaja Ci sie opowiadania Piekary warto siegnac do ksiazek Eugeniusza Debskiego ciekawie pisze : p polecalbym na poczatek Smierc Magow z Yara : p
Obrazek
Avatar użytkownika
KoTeKNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 279
Dołączył(a): 2009-05-31, 13:52:57
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez hitman1986 » 2009-06-06, 11:45:00

Jak byłem młodszy, to się trochę takimi opowieściami interesowałem - przeczytałem 2x Władcę Pierścieni, Hobbita, Silmarillion.
Po polskich autorów nie sięgałem - jakoś nawet do dzisiaj nie mogę się przełamać, aby wziąć coś Piekary do czytania...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez Oyen » 2009-06-06, 14:22:52

to ja chyba tez jestem amatorem fantastyki :) troche sie lema czytalo,teraz zaczytuje sie w Najstarszym Paoliniego? nie wiem nawet czy dobrze autora podalem :| lubie pogrywac w gry wlasnie z pogranicza fantasy, bardzo przyjemnie spedzam przy nich duuuzo czasu :)

btw. jaka rase najbardziej lubicie?
http://kuudel.blogspot.com/
Avatar użytkownika
OyenNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2740
Dołączył(a): 2006-04-02, 17:11:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez winet » 2009-06-06, 15:52:42

KoTeK napisał(a):hmm jesli tego typu ksiazki Ci odpowiadaja to ja bym sprobwowal na Twoim miejscu Nocarza, Renegata


Polecam :D

Oyen napisał(a):teraz zaczytuje sie w Najstarszym Paoliniego


Dobrze napisałeś, polecam cały cykl 'Dziedzictwo' ;]

W ciągu ostatniego miesiąca nie czytam wcale (rozwalona koma) :/ Muszę sobie nowy sprzęt załatwić...
My Dream...My Love...My Life...
Manchester United
Avatar użytkownika
winetNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1100
Dołączył(a): 2007-03-08, 21:49:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez Oyen » 2009-06-06, 17:59:08

doczytania najlepsyz jest HTC Universal :D mam i czytam a czyta sie przyjemnie z 3,6calowego ekranu ;) btw. chce ktoś kupic?:>

@ topic

w jakie gry fantasy/ sf graliscie a warte sa uwagi?

ja aktualnie gram w diablo: lod, heroes III i V no i warcrafta : tft :P
http://kuudel.blogspot.com/
Avatar użytkownika
OyenNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2740
Dołączył(a): 2006-04-02, 17:11:17
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez cre[a]tive » 2009-06-07, 00:24:54

Ogólnie książkami typu fantasy się nie interesuję, ale

KoTeK napisał(a):Nocarza


pochłonęłam w mgnieniu oka, naprawdę świetna powieść, polecam wszystkim. Ta książka ma to co lubię, trzyma w napięciu i jest nieprzewidywalna, plus sam wątek dość tajemniczy i nietypowy.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Fantastyka

Postprzez KoTeK » 2009-06-07, 00:37:05

@Oyen
hmm saga baldursgate na pewno : p gothic lineage tibia : p

a co do ksiazek to fakt nocarza sie fajnie czyta ale sa lepsze ksiazki : d dosc ciekawa wizje literacka polskiej wsi stworzyl Pilipiuk w swojej serii opowiadan o Jakubie Wedrowyczu taka fantastyka z jajem : d prachett tez dosc ciekawie pisze i umieszcza wiele aluzji w swoich ksiazkach niby dla dzieci ale nie zawsze : d
a co do aluzji pamietacie bajki robotow lema?: > i bajke o 3 rycerzach czy jakos tak, okrzykiem wojennym jednego z nich bylo "awruk" : d
Obrazek
Avatar użytkownika
KoTeKNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 279
Dołączył(a): 2009-05-31, 13:52:57
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez PRX » 2009-06-07, 14:25:08

Jeśli mogę coś dodać to z polskich twórców polecam opowiadania Anny Kańtoch, Trylogię Husycką Andrzeja Sapkowskiego, oczywiście książki Jacka Piekary,prozę Rafała Dębskiego Jacka Dukaja, Andrzeja Pilipiuka, Mai Lidii Kossakowskiej, Andrzeja Ziemiańskiego. Co do Lema to gorąco polecam, ale do większości książek trzeba "dorosnąć".
The universe is hostile
So impersonal
Devour to survive
So it is, so it's always been ...
Avatar użytkownika
PRXNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 488
Dołączył(a): 2009-05-11, 21:22:48
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez KoTeK » 2009-06-08, 19:23:45

hmm PRX trylogia husycka 1-szy tom byl naparwde dobry pozniej niestety pozostale dwa jak dla mnie okazaly sie rozczarowaniem, z braci debskich wymieniles rafala a eugeniusz tez ma bardzo fajne pozycje w swoim dorobku. Kossakowska jak najbardziej ale wychodzac poza schemat polskiej fantastyki mozna siegnac po serie rosyjskich autowor albo almanachy jak na przyklad publikowane przez fabryke slow czarna msza i mroczny bies : ) goraco polecam
Obrazek
Avatar użytkownika
KoTeKNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 279
Dołączył(a): 2009-05-31, 13:52:57
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez kartezjusz » 2009-06-22, 19:25:55

Z polskich polecę Ahajkę Ziemiańskiego. Powróciłem do tej powieści już nie raz.
Tolkien to rzecz oczywista więc ją przemilczę.
Z chęcią natomiast porozmawiam na temat sagi heroldów z Valdemaru Mercedes Lasckey. Mam wszystkie 18 książki które zostały przetłumaczone na polski, ale jakoś mało kto zapoznał się z jej światem. Naturalnie wszystkich zachęcam do sięgnięcia po tego magicznego świata.
Avatar użytkownika
kartezjuszNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 102
Dołączył(a): 2009-01-12, 20:45:49
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Fantastyka

Postprzez PRX » 2009-06-23, 21:10:19

KoTeK napisał(a):mozna siegnac po serie rosyjskich autowor albo almanachy jak na przyklad publikowane przez fabryke slow czarna msza i mroczny bies : ) goraco polecam

Również polecam :) Przeczytałem z rok temu, teraz niestety brak czasu na coś grubszego, więc jak ktoś może podrzucić jakiś ciekawe opowiadania lub zbiory opowiadań będę wdzięczny :)
The universe is hostile
So impersonal
Devour to survive
So it is, so it's always been ...
Avatar użytkownika
PRXNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 488
Dołączył(a): 2009-05-11, 21:22:48
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Sorbitol » 2010-01-12, 18:06:32

Czytam głównie kryminały, ale duzo fantastyki już przeżyłam ;p
Głównie zagraniczna, nie lubię polskiej.
Avatar użytkownika
SorbitolNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 116
Dołączył(a): 2010-01-09, 21:11:09
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-01-12, 18:08:57

Nie czytam fantastyki. Jak już coś ma mnie zmusić do czytania to tylko kryminały :)
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez aedikonte » 2010-02-20, 17:11:07

Fantastyką się nie pasjonuję, ale czasami poczytać lubię. Rządzi oczywiście J.R.R. Tolkien i cała jego seria: Hobbit, Władca Pierścieni, różne opowiadania. Warto przeczytać Silmarilion, ale to ciężka ksiażka, sam do niej startowałem kilka razy. W końcu się udało :) Czytałem też swego czasu serię: Smoki zimowej nocy, Smoki wiosennego świtu i Smoki letniego płomienia z serii Dragonlance. Zdecydowanie polecam!
opowiadania
Avatar użytkownika
aedikonteNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 53
Dołączył(a): 2010-02-20, 16:58:13
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez bufaloxxx » 2010-02-20, 19:53:49

aedikonte - 2010-02-20, 16:11 napisał(a):Warto przeczytać Silmarilion, ale to ciężka ksiażka


Słabsza bym powiedział nie ciężka :P Cięzka to jest twórczość Gąbrowicza :P

Ostatnio czytanie Jakuba Wędrowycza i jak znajdę czas to wezmę się za "Siedmego Syna", albo "Nacje" Pratchetta.
"Moja muzyka będzie wieczna. Może mówię głupoty, ale kiedy coś wiemy możemy o tym mówić. Moja muzyka będzie wieczna."
//Bob Marley
Avatar użytkownika
bufaloxxxNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1409
Dołączył(a): 2004-09-13, 19:34:07
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez aedikonte » 2010-02-20, 21:05:26

Słabsza? Nie mogę się zgodzić. Jest trudna i zawiła to fakt. W Silmarilion Tolkien "stawia" swój świat od podstaw, od samego początku! :)
opowiadania
Avatar użytkownika
aedikonteNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 53
Dołączył(a): 2010-02-20, 16:58:13
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez bufaloxxx » 2010-02-21, 16:24:19

aedikonte - 2010-02-20, 20:05 napisał(a):W Silmarilion Tolkien "stawia" swój świat od podstaw, od samego początku! :)



To nie jest argument że jest lepsza :P W Gwiezdnych Wojnach Lucas w nowej trylogii buduje od podstaw sylwetke Vadera, a nowa trylogia nie dorasta starej do pięt :)

aedikonte - 2010-02-20, 20:05 napisał(a):Jest trudna i zawiła to fakt.


Bo nigdy jej nie dokończył :P
"Moja muzyka będzie wieczna. Może mówię głupoty, ale kiedy coś wiemy możemy o tym mówić. Moja muzyka będzie wieczna."
//Bob Marley
Avatar użytkownika
bufaloxxxNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1409
Dołączył(a): 2004-09-13, 19:34:07
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez dylan » 2010-11-16, 21:40:52

ej, a moglibyście mi polecić od czego zacząć polską fantastykę właśnie w rodzaju Piekary, Pilipiuka, Komudy itd? czytałem Siewcę Wiatru Kossakowskiej, Pana Lodowego Ogrodu Grzędowicza, coś Dębskiego, Achaje, oczywiście Sapkowski, Tolkien i sporo zagranicznej fantastyki, ale jakoś do tych innych polskich kolorowych książek z Fabryki Słów nie mogę się przekonać, wszystkie wyglądają podobnie ;) za co się zabrać, żeby nie żałować?
Avatar użytkownika
dylanNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 41
Dołączył(a): 2010-02-12, 14:52:11
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Literatura i Sztuka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 163 gości

cron