Polski rock na cenzurowanym

Czyli wszystko co z muzyką związane w postaci ogólnej.

Polski rock na cenzurowanym

Postprzez Jacek i Agatka » 2008-09-16, 08:47:59

Czy w 1983 r. Służba Bezpieczeństwa podjęła operację wyeliminowania z Listy Przebojów Programu III piosenkę „Mniej niż zero” zespołu Lady Pank? Wskazuje na to dokument, do którego dotarł serwis internetowy tvp.info. Bezpieka uważała, że piosenka zbytnio kojarzy się ze śmiercią Grzegorza Przemyka.
„Proponuję, aby metodami operacyjnymi wzmocnić tendencję spadkową piosenki i wyeliminować ją z listy przebojów po 2-3 tygodniach. Natychmiastowe wyeliminowanie jest także możliwe, jednak wprowadziłoby niepotrzebny rozgłos” – brzmi sporządzony w 1983 r. przez jednego z czołowych funkcjonariuszy MSW dopisek do informacji o piosence „Mniej niż zero” zespołu Lady Pank.

Lista Przebojów Programu III prowadzona przez Marka Niedźwieckiego święciła wówczas rekordy popularności. Była jedyną audycją, w której można było usłyszeć utwory popularne na Zachodzie. Skąd zainteresowanie bezpieki piosenką Lady Pank? Prawdopodobnie stąd, że przyjaciele Grzegorza Przemyka, maturzysty zamordowanego w maju 1983 roku przez Milicję Obywatelską, śpiewali ją na jego grobie na warszawskich Powązkach. W tekście pojawiają się słowa „Twoje miejsce na ziemi tłumaczy zaliczona matura na pięć. Są tacy, to nie żart, dla których jesteś wart mniej niż zero”.

Publikacja singla zbiegała się ze śmiercią Przemyka. SB chciała ustalić, czy autor tekstu Andrzej Mogielnicki czerpał inspirację z wydarzeń w warszawskim komisariacie przy ul. Jezuickiej. – To był zbieg okoliczności. Tekst mówi o globalizacji. Pisząc tekst chciałem przekazać, że świat staje się coraz mniejszy i jednostka niewiele w nim obecnie znaczy – mówi dziś Mogielnicki.

Ze sporządzonej w MSW notatki, do której dotarł serwis internetowy tvp.info, wynika, że SB w końcu doszła do wniosku, iż piosenka nie ma nic wspólnego z Przemykiem. Została nagrana jeszcze przed jego śmiercią. Jak jednak rozumieć sformułowanie „metodami operacyjnymi wzmocnić tendencję spadkową piosenki”? Funkcjonariusze mogli zadzwonić do szefostwa radia z sugestią wyeliminowania piosenki. Mogli też wysyłać na adres rozgłośni kartki pocztowe z głosami na inne piosenki.

Marek Niedźwiecki obydwie możliwości wyklucza. – Piosenka traciła swoją pozycję na liście, ale w sposób zupełnie naturalny. Nikt z szefostwa radia nie nakazał mi zdjęcia piosenki. Nie zanotowałem też zwiększonego napływu kartek pocztowych z głosami na inne utwory – mówi w rozmowie z serwisem internetowym tvp.info. – A przecież odgórne nakazy czasami się zdarzały. Kiedyś nie wolno było grać utworów zespołu Maanam, który odmówił występu dla komunistycznych działaczy. Puszczałem wtedy jedynie charakterystyczny początek utworu „To tylko tango” tego zespołu. Po Noblu dla Wałęsy mieliśmy zakaz emitowania norweskich piosenek. I był problem z Abbą, bo Frida pochodziła z Norwegii – dodaje Marek Niedźwiecki.

Wokalista zespołu Lady Pank Janusz Panasewicz twierdzi jednak, że miał sygnały o tym, że w radio jest zamieszanie wokół piosenki „Mniej niż zero”. – Pamiętam telefon od szefa Programu Trzeciego. Wynikało z niego, że są jakieś targi z cenzurą. Nie wiem jak się skończyły, bo później już się tym nie interesowałem – podsumowuje.


Pamiętam te czasy, pamiętam "stara listę przebojów" która była prawie mszą dla ówczesnych nastolatków. Z wypiekami na twarzy słuchało się takich przebojów jak właśnie "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona" czy też "Mój jest ten kawałek podłogi"... mało kto rozumie dziś teksty tych piosenek, ale my wtedy wiedzieliśmy o czym są... cenzura też.
Piękne czasy.
Nie do pomyślenia by wtedy nagrać taki kawałek jak "Strach się bać"...
http://pl.youtube.com/watch?v=yJGS_0SM4 ... re=related

Dal przypomnienia:
Minus zero : http://pl.youtube.com/watch?v=D6raFS_dxns
Kryzysowa : http://pl.youtube.com/watch?v=SPnEpzUy2V4
Kawałek podłogi : http://pl.youtube.com/watch?v=51Sr9_Lxgis
nie znalazłem Zooba z tamtych czasów
Nauczmy innych kochać
Avatar użytkownika
Jacek i AgatkaNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 889
Dołączył(a): 2007-11-18, 18:38:16
Lokalizacja: I'm cosmopolitan
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez yamall » 2008-09-16, 09:59:56

Wtedy cenzura byla wszedzie, swoje programy z cenzorami musieli ustalac nawet satyrycy.
Bylo skonczylo sie
Nie wiem o czym tu rozmawiac
Avatar użytkownika
yamallNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2606
Dołączył(a): 2006-06-29, 23:13:38
Lokalizacja: Niedaleko....
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez Jacek i Agatka » 2008-09-16, 11:13:28

To nie rozmawiaj, daj się innym wypowiedzieć. Śmiecisz czy prowokujesz? Czekam na ciekawy temat założony przez Ciebie.
Nauczmy innych kochać
Avatar użytkownika
Jacek i AgatkaNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 889
Dołączył(a): 2007-11-18, 18:38:16
Lokalizacja: I'm cosmopolitan
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez yamall » 2008-09-16, 11:47:34

Prowokuje bo mi sie nudno na forum zrobilo odkad juz sie nawet z Q3lo nie dochodze jak dawniej ;)
Avatar użytkownika
yamallNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 2606
Dołączył(a): 2006-06-29, 23:13:38
Lokalizacja: Niedaleko....
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez Jacek i Agatka » 2008-09-16, 12:03:41

No to dodaj coś mądrego w temcie, bo trudno dyskutować, nie znając twoich argumentów, tylko nie popartą niczym totalną negację yamall
Nauczmy innych kochać
Avatar użytkownika
Jacek i AgatkaNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 889
Dołączył(a): 2007-11-18, 18:38:16
Lokalizacja: I'm cosmopolitan
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez hitman1986 » 2008-09-16, 20:58:30

Panowie, bez OT proszę... :cisza:
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez WeaponX » 2008-09-16, 23:43:06

za mlody jestem zeby cenzure pamietac mimo to brzydzi mnie takie postepowanie,
czytalem podobnu artykul bodajze w newsweeku i wedlug ich redaktora takie szopki jak z lady pank to byl standard, ale tez dzieki temu nasz rock jest taki niepowtarzalny i silny, bo tylko silni mogli przetrwac w takich warunkach, te utwory staly sie klasykami wlasnie dzieki temu ze byly zakazywane, nie ujmujac tu oczywiscie ich wartosci muzycznych
Podzielmy się opłatkiem
Avatar użytkownika
WeaponXNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 91
Dołączył(a): 2008-07-07, 22:53:34
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez Jacek i Agatka » 2008-09-17, 06:35:04

Lady Pank to była pierwsza flaga buntu w tamtych czasach, oczywiście nie wspominając o całej punkrockowej scenie, której jednak mało było w radio, a radio było jedyną możliwą skrzynką by coś odsłuchać, neta nie było, płyt nie było, a fajne kawałki nagrywało się z radia na magnetofony szpulowe, mam taki gdzieś w garażu jeszcze chyba... takie czasy były.
Teksty tamtych zespołów, różnie są dziś interpretowane , nie każdy rozumie ich sens, a nawet jak rozumie, to bagatelizuje, a to były istne hymny.... Perfect - Chcemy być sobą w 83 na koncertach śpiewało się "Chcemy bić ZOMO" takiej adrenaliny nie dają Wam, żadne kolorowe cukierki teraz...
Nauczmy innych kochać
Avatar użytkownika
Jacek i AgatkaNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 889
Dołączył(a): 2007-11-18, 18:38:16
Lokalizacja: I'm cosmopolitan
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez WeaponX » 2008-09-17, 21:18:25

czy wierzysz ze uzytkownicy jak to ladnie nazwales "kolorowych cukierkow" ma a na tyle szeroki swiatopoglad by rozwazac kulisy powstawania starego polskiego rocka?
Podzielmy się opłatkiem
Avatar użytkownika
WeaponXNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 91
Dołączył(a): 2008-07-07, 22:53:34
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez Lawenda » 2008-09-17, 21:35:43

"Wiatr od nowy wiał darowano reszte kar" bo cenzura nie przepuściła wiatr odnowy wiał wujek Józek zmarł

No i oczywiście nieśmiertelny odział zamknięty nie było ich na żadnych listach przebojów a każdy nastolatek znał ich piosenki :D Oj nasłuchałam się tych historii o cenzurze i rocku od mojego ojca,sama uwielbiam Lady Pank,Perfect,czy Oddział Zamknięty i naprawdę szanuję ich za te świetną muzykę powstałą w tak trudnych czasach.
Avatar użytkownika
LawendaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1866
Dołączył(a): 2007-06-07, 19:55:10
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Polski rock na cenzurowanym

Postprzez michaelxp91 » 2008-09-17, 21:53:58

Jacek i Agatka napisał(a):oczywiście nie wspominając o całej punkrockowej scenie, której jednak mało było w radio

A teraz to niby jest więcej? Z cenzury przeszliśmy w kicz ;x
Obrazek
Avatar użytkownika
michaelxp91None specified
Expert
Expert
 
Posty: 1299
Dołączył(a): 2005-10-09, 22:07:29
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Muzyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 90 gości

cron