Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Recenzje, zapowiedzi, wasze odczucia... . Czyli to co warto zobaczyć, a czego nie. Inni Ci doradzą, ale Ty także możesz pomóc i ocenić np. najnowszy film.

Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez tequila » 2012-01-11, 14:58:27

Czytałam tę serię, teraz ma być film - pewnie słyszeliście.
Jak dla mnie to jest obrazek poswiecony silnym współczesnym kobietom. Czy płeć piekna przejmuje dominację, a tego typu historie to preludium?
Ciekawa jestem waszej opinii.
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez ciemnamateria » 2012-01-12, 16:27:01

Każdy rozumie przesłanie z książki na swój sposób. Jak dla mnie postać Katniss jest trochę zbyt perfekcyjna, ale pewnie takie było założenie autorki książki.

ciemnamateriaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2011-10-11, 17:28:33
Lokalizacja: Tu i tam
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez KenWatanabe » 2012-01-12, 17:36:10

Ciekaw jestem tego filmu. Po książkę na pewno bym nie sięgnął bo to trochę nie mój gatunek i konwencja. Jednak nawet mimo zainteresowania filmem nie spodziewałbym się po nim zbyt wiele. Po pierwsze, umiejętności interpretacyjne Rossa są wątpliwe. Po drugie obsada jest dość cienka. Po trzecie filmiki promujące to kompletna miernota, więc i treść nie będzie pewnie najlepsza.

Co do idealizacji postaci to jest to zabieg wybitnie płytki. Ostatnio spotkałem się z nim w gimnazjum czytając w pustyni i w puszczy. Bohater idealny to bohater bezbarwny. Ale top oceniam tylko po powyższej opinii.

Nie mniej obejrzę, ale tylko ze względu na temat.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez Babyblue » 2012-01-16, 10:58:18

Byłam przekonana, ze jestem za stara na tę książkę, ale młodsza kuzynka przesłała mi pdfa z prosbą, że bym choć 30 stron przeczytała.

No i ... wciagnęłam się. Przeczytałam od razu 90, następnej nocy resztę...

Czy Katniss jest taka idealna? -dla mnie nie, choć rozumiem o co Wam chodzi ;) Zawsze podejmuje właściwe decyzje i jest wyzuta z egoizmu. Myślę, że to celowy i dobry zabieg zważając na grupę docelowa książki, której, jak mi się wydaje, brakuje altruizmu i zdolności do poświecen. Nie chcę generalizować, ale niestety zauważam, ze rośnie nam (nie tylko w Polsce, USA chyba przodują!) społeczeństwo egoistów.

Katniss faktycznie może reprezentować współczesną, silną kobietę, która po śmierci ojca w wieku zdaje się 12 lat, przejmuje rolę głowy rodziny.
Jest zupełnie niezależna od mężczyzn i samowystarczalna.
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez RanyJ » 2012-01-21, 00:54:01

Ale we wszystkich książka czy filmach jest tak, że główny bohater nam się nie podoba:) On musi spełniać jakiś wymóg kanonu czyli być dzielnym, spokojnym i za dużo nie mówić:) Nie jestem jednak pewien czy to się tyczy igrzysk- choćby z powodu narracji. Przecież wszystko to mówi Katnis.
A brak wybuchowego trailera też biorę za dobrą monetę. Tyle już się naoglądałem zapowiedzi gdzie umieszczono dosłownie wszystkie efekty specjalne a w tym zarysowywano wyłącznie fabułę nie pokazując nawet za bardzo samych igrzysk.
Avatar użytkownika
RanyJNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2012-01-12, 20:12:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez ciemnamateria » 2012-01-29, 17:08:05

Mi się ten trailer podoba, pokazuje, że w filmie będzie się liczyć raczej fabuła niż efekty. Dobrze, że nie kombinowali z wersją 3D ;)

ciemnamateriaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2011-10-11, 17:28:33
Lokalizacja: Tu i tam
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez tequila » 2012-02-20, 21:22:44

Czy ja wiem, czy bohater idealny(idealista), jest bezbarwny? Jeżeli byśmy przyjeli taką tezę, to musielibyśmy wiekszosć literatury klasycznej wyrzucić na smietnik, a 80% kanonu literatury szkolnej odlozyć do lamusa... Bo wiekszosć naszych boheterów literackich, to romantycy i bezbarwni idealiści :)
Konrad Wallenrod, Stanisław Wokulski, Tomasz Judym... stawiają sobie ambitne cele, realizują marzenia i podążając za ideałami, przez co czynią z siebie bohaterów tragicznych, gdyż stawiają się w takich sytuacjach, w których żadne rozwiązanie nie da im pełni szczęścia i satysfakcji. Sa umęczeni de facto swoimi ideałami. Marzenia i ideały zmuszają bohaterów literackich do poświęceń i jednoczesnego zaniedbania innych aspektów życia. Idealizm to wiara w nadrzędność norm moralnych nad twardą rzeczywistością dnia codziennego, widzenie świata lepszym niż jest on w rzeczywistości, niechęć do kompromisu. Idealista w tym sensie to człowiek kierujący się owymi nadrzędnymi, w jego przekonaniu, zasadami, wbrew opinii innych ludzi i często ze szkodą dla własnych interesów.
Nie uciekajmy w odcienie szrości, która jest wszechogarniająca, bo wszystko, wlącznie z naszym wnetrzem stanie sie szare... Oczywiscie możemy przyjąć, że życie takie jest.... Ale czy my własnie takiej rzeczywistosci nie mamy dosyć? Nie uciekamy przed nia do świata idealnych bohaterów?
Avatar użytkownika
tequilaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 115
Dołączył(a): 2010-11-27, 22:33:35
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez RanyJ » 2012-02-22, 00:22:03

A ja akurat nie miałem przed oczami klasyków literatury tylko coś bardziej popularnego i współczesnego tzn bohaterów których można by do Katnis porównać.
Dalej więc będę się upierał, że zazwyczaj główny bohater jest nudno-neutralny i wszystkie smaczki z filmu czy książki należą do bohaterów drugoplanowych. Pewnie dlatego miałem skłonność do lubienia "złych postaci". Nie dlatego, że były złe tylko dlatego, że były lepiej opisane.
Specjalnie jednak zastrzegłem, że to nie ma zastosowania do Katnis. Ta bohaterka jest przedstawiona naturalnie w sensie, że jest pełna obaw, boi się o rodzinę, boi się, że zginie na arenie. To nie jest taki prosty schemat jak nam pokazują, że bohater dziarsko sobie idzie- kule świszczą i niby w każdej chwili może zginąć a jakby w ogóle mu nie zależało na życiu. A Katnis reaguje jak człowiek, jest bohaterką ale z przymusu bo nie zgłasza się do Igrzysk dlatego że pragnie sławy albo ma jakieś porachunki tylko chce zastąpić siostrę która w igrzyskach odpadła by (zginęła) jako pierwsza z racji wieku. Postać Katnis ma więc ręce i nogi i jest psychologicznie przemyślana czego niestety wielu bohaterom brakuje stąd mój brak sympatii do większości głównych postaci.
Avatar użytkownika
RanyJNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2012-01-12, 20:12:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez Makarena » 2012-02-22, 09:27:32

Dla mnie ona wcale nie jest taka idealna. Jest trochę opryskliwa, nie potrafi złapać kontaktu z ludźmi i ma pretensje do matki o to, ze ma depresję :/ Jest opisana raczej realistycznie.
Avatar użytkownika
MakarenaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 123
Dołączył(a): 2011-04-30, 19:27:51
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez Babyblue » 2012-02-22, 13:19:51

Odniosłam podobne wrażenie.
Nawet na arenie zastanawia się czy pomaga Picie dlatego, że tak czuje, czy jednak dlatego,że patrzą na nią miliony i tak należy postąpić.
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez RanyJ » 2012-02-22, 23:51:13

tequila napisał(a):Nie uciekajmy w odcienie szrości, która jest wszechogarniająca, bo wszystko, wlącznie z naszym wnetrzem stanie sie szare... Oczywiscie możemy przyjąć, że życie takie jest.... Ale czy my własnie takiej rzeczywistosci nie mamy dosyć? Nie uciekamy przed nia do świata idealnych bohaterów?

Teraz łącząc to z powyższymi wypowiedziami dochodzę do wniosku, że lepsze mocne szarości czyli życie i naturalni bohaterzy niż postacie zrobione na siłę na bohaterów jak Rambo, Superman itd.
Do mnie przemawia bardziej takie ludzkie bohaterstwo. Katnis która idealna nie daje szanse na refleksję. I całe Igrzyska nagle robią się tą szarością bo łatwo nam sobie wyobrazić taki świat. Zwłaszcza jak jeszcze niedawno mieliśmy podobny ustrój tylko bez technologii:)
Można więc mieć życiowe przemyślenia pod tytułem "hmm co bym robił gdybym był batmanem". A można mieć ciekawsze- "Czy ryzykował bym życie dla kogoś jak Katnis" I w ogóle jak odnaleźć się w takim wirtualnym życiu.
Dzisiaj też mamy takie dylematy. Dwa razy się muszę zastanowić czy napisać coś na fejsie bo nie wiem czy kiedyś w trakcie rekrutacji do pracy ktoś mi tam nie będzie zaglądał. A niektórzy wklejają i wypisują tam takie rzeczy, że głowa mała.
Avatar użytkownika
RanyJNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2012-01-12, 20:12:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez marakesz » 2012-02-27, 19:16:56

Katniss to raczej barwna postać - to tak apropos tych szarości ;) A tak serio, to mi się podoba, że ona jest po prostu człowiekiem i tylko człowiekiem.I świadoma ludzkich słabości, stara się postępować jak najlepiej. To bardzo inteligentna i dzielna dziewucha.
Avatar użytkownika
marakeszNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2012-01-03, 21:33:45
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez KenWatanabe » 2012-02-27, 23:14:40

tequila napisał(a):Bo wiekszosć naszych boheterów literackich, to romantycy i bezbarwni idealiści :)

Zależy jaki rodzaj idealizmu mamy na myśli. Jeśli standardowy, promujący prawdę, dobro, sprawiedliwość, pomocniczość, solidarność i hołdowanie zasadom nie zabijaj, nie kradnij i nie cudzołóż to faktycznie pojawia się wspomniany problem nudy, bezbarwności i nijakości. Jak wpada taki Staś, ratuje siostrę, szanuje czarnych, potrafi przetrwać na pustyni, a jego największym problemem jest: o rety, rety! Nie podołam, nie dojdę, nie będę najlepszym z najlepszych świętoszków, to ja taką książkę film, czy cokolwiek innego schowam gdzieś w kącie i oddam córce, jak będzie miała 7 lat, w nadziei, że fascynacja takim typem przejdzie jej zanim pójdzie do szkoły.

tequila napisał(a):Konrad Wallenrod, Stanisław Wokulski, Tomasz Judym...

Ależ Kondzik to właśnie romantyk, on owszem jest idealistą ale daleko mu do powszechnie przyjętego ideału. Staś przeżywa niezdrową fascynację która doprowadza go na skraj załamania i depresji, a Tomek to typowy lewak którym tak na prawdę skrycie się pogardza. Jest w tym idealizm ale nie ma idealności w powszechnym rozumieniu społecznym, to nie te cnoty które się dzisiaj promuje.

Koniec końców idealistami byli też Lenin, Hitler i Stalin...

Ale fakt faktem, że najciekawsi są i tak zboczeńcy. Bracia Karamazow powinni być dla przykładu lekturą z Dostojewskiego, bo Zbrodnia i kara zostawia za dużo nadziei.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez marakesz » 2012-02-28, 19:23:40

Dokładnie. Po co nam książki i filmy mówiące o ludziach ideałach, których sposób zachowania nie odzwierciedla tak naprawdę ich doświadczeń. Tacy bohaterowie, to roboty a nie ludzie z krwi i kości. Ja wolę ludzi z krwi i kości i w tym sensie szarości są pozytywnym aspektem chociażby bohaterki "Igrzysk śmierci".
Avatar użytkownika
marakeszNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2012-01-03, 21:33:45
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez Babyblue » 2012-03-01, 22:43:11

e Ojej... chyba stanę odrobinę w obronie idealistów.
Przecież we współczesnym świecie jest ich tak mało, że właśnie sztuka: kino, literatura mogłyby podtrzymywać tę odrobinę kultu ideału.
a teraz pa...
:sex:
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez RanyJ » 2012-03-03, 00:11:25

Ale ci z pozoru "nie-idealiści" są lepszymi idealistami niż ci co się na nich lansują.
Będę dalej jak nawiedzony gadał o Katnis ale ona jak pisałem wcale nie chciała zgrywać bohaterki, naprawiać całego świata i walczyć ze złoczyńcami itd. Chciała po prostu chronić rodzinę. A teraz wyobraźmy sobie jakiegoś kolesia z tv co strasznie się mądrzy w temacie jak prowadzić życie dobre i prawe po czym nie mijają dwa lata jak przeczytamy o nim artykuł, że migał się od podatków, potrącił pieszego po pijaku albo podobne sprawy.
W sumie to to co teraz pisze chyba bardziej zdradza moje preferencje co do ludzi. Po prostu wolę widzieć kogoś w akcji niż słuchać o nim jaki jest. Prawdziwi bohaterzy zdarzają się częściej niż nam się wydaje i mała jest szansa, że to co akurat wartościowe znajdzie się w telewizyjnym dzienniku.
Avatar użytkownika
RanyJNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2012-01-12, 20:12:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez ciemnamateria » 2012-03-08, 15:15:31

myślicie że jakby Katniss nie miała ojca to tez byłaby taką silną wewnętrznie dziewczyną ??

czy wychowanie w trudnych warunkach ją zahartowało ?
ja mam wrażenie że tak właśnie jest też i w rzeczywistoći,
przeszkody pomagają wykształcić w nas dobre cechy.


Obrazek

ciemnamateriaNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): 2011-10-11, 17:28:33
Lokalizacja: Tu i tam
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez RanyJ » 2012-03-09, 00:40:39

Moim zdaniem to Katnis jest po prostu wytworem dystryktu 12. Oni sobie sami wyhodowali takiego wroga. Katnis żyła w tym okropnym miejscu, wiedziała czego nie wolno ale widziała też słabe punkty systemu w którym żyje i umiała to wykorzystywać.
I też zahartowało ją chyba to, że miała rodzinę którą musiała utrzymać. Nie miała właściwie za dużego wyboru. Po prostu żyła tak jak się dało. A że żyła prawie w dziczy to trudno- musiała stać się sprytnym myśliwym.
Avatar użytkownika
RanyJNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2012-01-12, 20:12:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez Babyblue » 2012-03-27, 10:05:49

Nie zgodzę się z Tobą.
Wybór jest zawsze. Mogła tak, jak jej matka zamknąć się w sobie i położyć przysłowiową laskę na rodzinę. Mogła uciec z galem, bo pewnie by sobie rzeczywiście w lesie poradzili, ale ona zawsze myślałą o matce, która ją tak bardzo skrzywdziła i której jednocześnie nienawidziła, ale i kochałą oraz siostrze, która była jej oczkiem w głowie.
Nie ona jedna żyła w dystrykcie 12, nie ona pierwsza zostałą wylosowana na dożynkach, a jakoś nikt wcześniej tak odważnie nie walczył...
"Jest już za późno
-nie jest za późno..."
Avatar użytkownika
BabyblueNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 263
Dołączył(a): 2011-11-23, 16:13:02
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Igrzyska Śmierci - SF o silnych współczesnych kobietach

Postprzez marakesz » 2012-03-29, 20:17:54

No i kto już widział film? Ja oglądałam go w kinie kilka dni temu i to były wspaniałe 2 godziny - właściwie to 2,5. Czytając książkę człowiek myśli, jak uda im się to wszystko pokazać w jednym filmie i powiem, że ekipie filmowej naprawdę się udało! Aktorzy dobrze zagrali, a Jennifer Lawrence to dobra aktorka. Polecam :)
Avatar użytkownika
marakeszNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2012-01-03, 21:33:45
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Kino i TV

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości

cron