Szukam filmów

Recenzje, zapowiedzi, wasze odczucia... . Czyli to co warto zobaczyć, a czego nie. Inni Ci doradzą, ale Ty także możesz pomóc i ocenić np. najnowszy film.

Szukam filmów

Postprzez studnia » 2010-12-12, 20:08:30

Witam, szukam filmów z kategorii kina ambitnego, niszowego. Chodzi mi głównie o mocne ale też i dobre filmy. Pomożecie? :)
Avatar użytkownika
studniaNone specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 147
Dołączył(a): 2010-01-09, 00:47:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez KenWatanabe » 2010-12-13, 00:09:31

No pewnie, że pomożemy ;)

Festen - niezły szwedzki film, bardzo społeczny ale też psychologiczny charakter. Film dość głęboki ale też bezpośredni ukazuje rodzinę i ukryte w niej mechanizmy które działają w skrajnych sytuacjach, niewątpliwie ambitny obraz.

Dogville - film Von Triera, znowu bardzo społeczny, ukazujący niezwykle schematycznie (zachowana jest stałość miejsca akcji) mechanizmy rządzące małymi społecznościami, mamy do czynienia z odrzuceniem która jest niejako efektem konfliktu wartości z rzeczywistością.

To na razie z nowszych produkcji, a z klasyków kina to:

Harakiri (Seppuku) - Masaki Kobayashiego, niejako podejście do problemu które rozwinął w bardziej znanym na świecie filmie Bunt. Typowo Japońskie kino i choć głównymi bohaterami są samurajowie to jest w tym coś antagonistycznego w stosunku do dzieł Kurosawy. Film krytykuje mentalność feudalnej Japonii, obala trochę mity i staje w opozycji do powszechnie przyjętych tam zwyczajów, można się z takim podejściem nie zgodzić, ale obraz niewątpliwie godny polecenia ;)

Na razie tyle, mógłbym wymieniać dalej ale inni pewnie też chcą mieć szansę polecenia czegoś...
Potem jeszcze dorzucę trochę. :cool:
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szukam filmów

Postprzez dkm1941bismarck » 2010-12-13, 02:35:21

"Kukułka" - Rosja, Finlandia
Kod: Zaznacz cały
Wrzesień 1944 roku, kilka dni przed wycofaniem się Finlandii z drugiej wojny światowej. Przykuty do skały fiński snajper-kamikadze Veikko usiłuje się wydostać na wolność. Ivan, aresztowany przez służby specjalne kapitan Armii Czerwonej, podejmuje ryzykowną, ale skuteczną próbę ucieczki. Obaj panowie, którzy są przecież żołnierzami wrogich armii, znajdują schronienie w gospodarstwie Laponki Anni.


"Delicatessen" - Belgia, Francja
Kod: Zaznacz cały
Czarna komedia dziejąca się w post-apokaliptycznej przyszłości. Kłopoty z żywnością zmuszają właściciela kamienicy do mordowania lokatorów. Do kamienicy wprowadza się właśnie symaptyczny młody człowiek... Czy miłość córki właściciela uchroni go od rzeźnickiego noża?


"Latający Holender" - Belgia, Holandia
Kod: Zaznacz cały
Rzecz dzieje się w XVI wieku, gdy w Niderlandach toczyły się nieustanne wojny. Dziewczyna flamandzka przeżywa krótki romans z Holendrem - wędrowcem, zachodzi w ciążę, umiera przy porodzie. Po wielu latach dziecko staje się dorosłym mężczyzną - i wyrusza na poszukiwanie swego ojca.


I mimo wszystko do "niszy" zaliczyłbym Kusturicę, mojego ulubionego rezysera ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Szukam filmów

Postprzez KenWatanabe » 2010-12-14, 01:29:51

To lecimy dalej, kolejna trójka ;)
(tylko jak byś coś z tego obejrzał co wypisujemy to napisz, to zawsze jakoś łatwiej będzie utrafić w gust)

I znowu jeden klasyk ;)

Jak w zwierciadle - film Bergmana, już po tym samym można by się spodziewać co będzie grane ;). Myślę, że to niedoceniony film, część niepisanej "trylogii", wszyscy jarają się milczeniem, może słusznie ale ten też jest godny uwagi. Mamy kobietę chorą na schizofrenię, jest to trochę nierozwinięty aspekt psychologiczny filmu aczkolwiek dobrze widoczny, rzecz jednak w tym, że tłem dla filmu jest bardzo rzadko odwiedzane miejsce, w którym aktorzy niejako uświadamiają sobie jak ważną jest dla człowieka duchowa wartość życia zapomniana we współczesnym świecie. Ogólnie filozoficzny klasyk :P

I dwie nowsze produkcje ;)

Nie bój się mnie - kolejny skandynawski (Duński tym razem) obraz. Pokazany jest gość który decyduje się poddać innowacyjnemu leczeniu. Oglądając miałem wrażenie, że reżyser chciał pokazać tłumione w człowieku instynkty, niestety wyszło z lekką przesadą ale to może dobrze, film jest w końcu thrillerem i trzyma poziom napięcia, aczkolwiek wątek do przemyślenia jest zaniedbywany.

Wygnanie - nowe rosyjskie kino, ambitny reżyser i film jak najbardziej na poziomie. Niewątpliwie psychologiczny obraz pokazuje nam losy rodziny która jak w opisanym przeze mnie na początku filmie Bergmana postanawia opuścić miasto (?) i przejść do samotnej, opuszczonej scenerii wsi. Motyw samego filmu jest jak najbardziej metafizyczny, to wygnanie jest jakby alegorią wygnania z raju, różnie to możemy interpretować i chyba właśnie o to chodzi w filmie. Tylko jedno mnie w nim drażniło, reżyser bezpośrednio odwoływał się do Tarkowskiego, a co jak co ale stary mistrz jest dla niego jeszcze o parę kategorii wyżej więc trochę dziwnie to wyglądało :P, przynajmniej dla mnie. No i przy okazji Powrót, tego samego reżysera którego wpływu nie sposób tu nie zauważyć.

dkm1941bismarck napisał(a):I mimo wszystko do "niszy" zaliczyłbym Kusturicę, mojego ulubionego rezysera ;)
Tu bym polemizował :P, Kusturnica nie jest niszowy w całości, niektóre filmy, z tego co pamiętam, to Czas Cyganów przykładowo miał bardzo popularny, wiele razy leciał w telewizji i pewnie sporo osób go oglądało. Za jego niszowe dzieło i ponadto godne polecenia uznałbym Wszystkie niewidzialne dzieci, świetny film i pasuje do tematu, a został trochę przyćmiony zachwytem powstałego rok wcześniej Życie jest cudem, którego też nie zaliczyłbym do niszowych.

Pozdro!
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Kino i TV

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości