najstarsze kino na świecie

Recenzje, zapowiedzi, wasze odczucia... . Czyli to co warto zobaczyć, a czego nie. Inni Ci doradzą, ale Ty także możesz pomóc i ocenić np. najnowszy film.

najstarsze kino na świecie

Postprzez shantaram » 2010-05-12, 13:57:55

Wiedzieliście, że w Polsce jest najstarsze kino na świecie ?

Info z wikipedii: Kino Pionier 1909 – kino w Szczecinie, najstarsze działające nieprzerwanie w tym samym miejscu kino na świecie. Fakt ten jest potwierdzony certyfikatem, wydanym przez Księgę Rekordów Guinessa.
Kino znajduje się w centrum miasta, przy al. Wojska Polskiego 2 − przed drugą wojną światową Falkenwalder Straße 2 (138, 212).
Oficjalnie kino rozpoczęło działalność 26 września 1909 r., od pokazu filmów krótkometrażowych. Istnieją jednak dokumenty[potrzebne źródło] potwierdzające, że wyświetlano tu filmy już wcześniej, w 1907 roku.
Założycielem kina był Otto Blauert, rok później przejął je Albert Pietzke. Początkowo funkcjonowało jako "Helios", później, do 1945 r., nosiło nazwę "Welt-Theater". Od grudnia 1945 r. do grudnia 1950 r. działało jako "Odra". Pierwszym wyświetlanym po wojnie filmem był Iwan Groźny w reż. Siergieja Eisensteina.
Obecnie "Pionier" posiada dwie sale projekcyjne. "Sala Główna" jest większa i tradycyjna w wystroju. Sala "Kiniarnia" została urządzoną w stylu retro, filmy ogląda się tu przy stolikach, a obok znajduje się bar, w którym można zamówić m.in. kawę, herbatę lub wino i poczytać czasopisma filmowe. Filmy w sali "Kiniarnia" odtwarzane są ze starego projektora.
Drugim najstarszym kinem w świecie jest "Harwich Electric Palace Cinema" w Londynie, na Portobello Road. Jest ono jednak młodsze od "Pioniera" o 3 lata.

Samo kino wygląda bardzo klimatycznie, można je zobaczyć tutaj
Zadziwiające, że to w sumie taka mało znany fakt z tym kinem. W sumie trochę to nie podobne do naszego kraju, który lubi się chwalić, a szczególnie kiedy coś jest "naj". Tutaj mamy faktycznie ciekawy okaz, a lekko zamieciony pod dywan...
Avatar użytkownika
shantaramNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2010-01-26, 12:49:23
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2010-05-12, 16:14:38

Sala "kiniarnia" wspaniała. Chętnie obejrzałabym dobry film w takim klimatycznym miejscu.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez BlueMan » 2010-05-12, 18:55:21

Strasznie niewygodna musi być ta "kiniarnia". Brak spadku, każdy każdemu będzie zasłaniać obraz.
Mnie nie przekonują tego typu projekcje.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez kosmowski.be » 2010-05-12, 20:34:06

BlueMan ale nie powiesz chyba ze to kino nie ma swojej duszy. nie wiem jak inni ale ja uwielbiam takie miejsca:) ze swoja wlasna historia
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-05-12, 22:24:56

Ma duszę - to prawda :) Takie miejsca trzeba cenić!
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez kamil » 2010-05-12, 23:16:13

Jak dla mnie świetna sprawa, kiedyś muszę tam pojechać.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: najstarsze kino na świecie

Postprzez KenWatanabe » 2010-05-13, 00:33:06

Świetna rzecz !!
Jak następnym razem odwiedzę Szczecin, a często tam bywam, to na pewno wpadnę.

To kino niewątpliwie ma swój nastrój, bardzo chętnie obejrzał bym tam jakieś filmy z Chaplinem :). Jednak jakoś nie wyobrażam sobie oglądania tam filmów Eisensteina, Tarkowskiego, Felliniego, Bergmana, Kobayashiego, Kurosawy etc. Bardziej jakaś lekka komedia, koniecznie w starym stylu. Szczerze mówiąc to wygląda mi to jak taki kabaret z lat 20tych :D Świetna sprawa :ok:
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: najstarsze kino na świecie

Postprzez shantaram » 2010-05-18, 16:28:21

Jak dla mnie ciekawa odmiana od multipleksów, do których chodzimy chyba najczęściej. Ma duszę, czego dużym komercyjnym kinom niestety brakuje. Niestety prawdą jest że klimat tutaj osiągniętym kosztem wygody.
Avatar użytkownika
shantaramNone specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2010-01-26, 12:49:23
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Kino i TV

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości

cron