Kamień w żelazku

Dom, odpoczynek, hobby i inne sfery naszego codziennego życia.

Kamień w żelazku

Postprzez hitman1986 » 2007-11-27, 14:43:45

No i stało się - w żelazku mam kamień :pudlo:
Wlewałem wodęz kranu i tak się stało... Z tych otworów na "stopie" (dobrze to nazywam?) wraz z parą wydobywa się brązowa, śmierdząca spalenizną ciecz, która niszczy i brudzi pracowane rzeczy.

Moje pytanie:
Czy można w jakiś sposób usunąć kamień z żelazka ? Chciałem w Rossmanie kupić taki środek do odkamieniania, ale nie nadaje się on do żelazka, czylko do np. ekspresu do kawy.

Za wszelkie pomysły dotyczące usunięcia tego ustrojstwa dam punkcik Pomógł...



Aha, temat w tym dziale, bo żelazko jakoś współgra z modą...
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kamień w żelazku

Postprzez Jacek i Agatka » 2007-11-27, 15:01:43

Jest kupę takich preparatów. Od najtańszych po 3 zł do tych po 20 zeta. Akurat nie mam w domu by spojrzeć na nalepkę ale raczej te co nadają się do expresów to i do żelazek. Nie ma Agaty to bym spytał dokładnie.
Jednak skład chemiczny odkamieniaczy jest identyczny lub prawie identyczny do wszystkich urządzeń, wic polega na stężeniu roztworu. Cokolwiek wlejesz nie powinno się stać. Ale nie próbuj jak nie zobaczysz na nalepce żelazka, bo jak spieprzysz to ci wiszę nowe :)

Jacek

Właśnie prasowałem ;)
Nauczmy innych kochać
Avatar użytkownika
Jacek i AgatkaNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 889
Dołączył(a): 2007-11-18, 18:38:16
Lokalizacja: I'm cosmopolitan
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kamień w żelazku

Postprzez privace » 2007-11-27, 15:09:30

Mogą pomóc domowe sposoby na kamień (jak w czajniku)- wlanie do żelazka wody z octem lub kwaskiem cytrynowym- nagrzać żelazko do max i dać opcję parowania. Powtórzenie kilka razy takiej operacji powinno pomóc. Jak już cały kamień wyjdzie to wypłucz kilkakrotnie.
Są też różne chemiczne odkamieniacze, np. http://www.odkamieniacz.pl/ albo specjalnie do żelazek http://www.sda.amica.com.pl/produkt,5,21.html
W moim obiektywie
Hobby lalkowe

privaceFemale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 7315
Dołączył(a): 2006-09-10, 19:11:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kamień w żelazku

Postprzez kingula » 2007-11-27, 18:27:01

Od octu zdecydowanie lepszy jest kwasek cytrynowy. Nic nie uszkodzi a kamien rozpuści. Należy rozcieńczyć kwasek (1 łyżka na 1/2 szklanki wody destylowanej) i wlać do żelazka. Później żelazko podgrzać ustawiając pokrętło na minimum, wyłączyć i zostawić na cała noc. Rano przpłukać wodą i wlać nową porcję roztworu kwasku, zagrzać żelazko i przepuścić pare przez otwory kilka lub kilkunastokrotnie. Wyłączyć żelazko i pozostawić jeszcze z roztworem przez 2-3 godz. Znów podgrzać przepuścić parę otworami i zakończyć zabawę wylewając resztkę kwasku i przepłukując wodą kilkakrotnie. Po tych zabiegach bedzie spokój na dłużej jeśli sie bedzie stosować wodę destylowaną a nie demineralizowaną. Co kilka miesięcy powinno się na noc zalać żelazko roztworem kwasku i przed wylaniem podgrzać go i przedmuchać parą. Kwasek jest kwasem organicznym i nie będzie niszczył żelazka.

Zycze powodzenia :D
Avatar użytkownika
kingulaNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 440
Dołączył(a): 2007-01-18, 01:18:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Kamień w żelazku

Postprzez hitman1986 » 2007-11-27, 18:31:57

Jacek i Agatka napisał(a): Ale nie próbuj jak nie zobaczysz na nalepce żelazka, bo jak spieprzysz to ci wiszę nowe

No właśnie było napisane na tym opakowaniu, żeby nie urzywać do powierzchni z teflonem... Czyli żelazko odpadało...

Wszystkim dzięki za pomoc, lecę po kwasek cytrynowy :]
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Codzienne życie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 283 gości

cron