Francja

Gdzie byliśmy, gdzie warto pojechać, a także czego odradzamy podczas podróży dookoła Świata.

Francja

Postprzez unter » 2011-09-14, 12:18:20

Temat o Paryżu wydaje się być wyczerpany, poza tym zszedł na psy, czyli na jakaś tam armie, którą trudno uznać za atrakcje turystyczna w jakimkolwiek kraju :-) posting.php?mode=quote&f=80&p=242371
Tja, zdaje się, ze KenWatanabe uważa inaczej... :-)

Proponuje wiec temat o całej Francji.
Wbrew temu co się potocznie sadzi o mieszkańcach, to jednak kraj jest godny polecania.
Koniec paryskiego wątku zahaczył o Marsylie, a zatem ten zacznę od tego szacownego miasta.

Znajdujemy sie na południu Francji, w departamencie Delta Rodanu.
Pierwsze zapisy o Marsylii pochodzą z lat roku 600 p.n.e.
Miasto słynie z bogatej historii, której ślady są widoczne do dzisiaj, miedzy innymi: katedra La Major, zamek If, kościół St. Victor, bazylika Notre-Dame, Fort św. Jana. No i oczywiście z Marsylianki – od 1795 hymnu Francji.
W tym miejscu nie mogę sobie odmówić przyjemności zaprezentowania kolejnej odsłony hymnu. Tym razem w wykonaniu Mireille Mathieu i monsieur Sarkozy.
:-)



W ponad 2000 letniej historii miasta na pewno znajdziemy wiele nazwisk zasłużonych dla rozkwitu Marsylii, ja niestety znam tylko jedno:
Dominique Venturi – ostatni z wielkich bosow mafii z Korsyki. I chyba jedyny, któremu udało się zejść ze świata (2008) w naturalny sposób. W latach 1953-1986 sprawował urząd burmistrza Marsylii. Był największym dostawca heroiny dla Ameryki, natomiast dla francuzów znana i szanowana postacią ze świata biznesu i polityki. W jego pogrzebie uczestniczyli wszyscy najwięksi politycy ze wszystkich ugrupowań, świat finansjery i przemysłowców. Nie zabrakło tez pólświadka Milieu.
Jego dom przy Avenue du Prado jest duza atrakcja turystyczna.


Poniżej kilka widoków z miasta.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Francja

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-15, 01:04:38

unter napisał(a):Koniec paryskiego wątku zahaczył o Marsylie, a zatem ten zacznę od tego szacownego miasta.


:rotfl: Nie ma to jak zacząć od chuliganów, czarnych emigrantów i mafii. To może zabrzmi jak komplement ale jak tak opowiadasz to może komuś zachcieć się tam pojechać i co wtedy? :P

Ja poczekam aż zajedziesz w bardziej szacowne rejony.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Francja

Postprzez unter » 2011-09-18, 12:23:57

KenWatanabe napisał(a): :rotfl: Nie ma to jak zacząć od chuliganów, czarnych emigrantów i mafii. To może zabrzmi jak komplement ale jak tak opowiadasz to może komuś zachcieć się tam pojechać i co wtedy? :P

Nie nie wiem...
Ale żeby nie było, ze czegoś nie napisałem to szybko dodaje, iż w Marsylii mieści się francuskie centrum Islamu.

Ja poczekam aż zajedziesz w bardziej szacowne rejony.

Oddaje prowadzenie, bo chyba wiem jakie rejony są dla Ciebie szacowne :-)
Aspirynę mam pod ręką, a zatem prowadź po szacownych piwniczkach wielce szanownych klasztorów.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Francja

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-20, 18:45:34

unter napisał(a):Oddaje prowadzenie, bo chyba wiem jakie rejony są dla Ciebie szacowne :-)
Aspirynę mam pod ręką, a zatem prowadź po szacownych piwniczkach wielce szanownych klasztorów.


Ok, tak więc to co najbardziej szacowne we Francji to naturalnie prostytutki i wina :), myślę, że unter nakreślił Wam z grubsza rejon w którym można spotkać to pierwsze więc ja teraz na jego prośbę omówię w skrócie to drugie.

Bordeaux -
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rdeaux.jpg

Piękne miasteczko w Akwitanii wokół którego rozpościerają się idealne do uprawy Cabernetu czy Merlot zbocza. Miejscowi winiarze słyną ze swoich wyrobów, a klienteli napędza im kwitnąca od wielu lat tradycja winiarska doprowadzona już niemal do perfekcji.

Zgodnie z francuską tradycją winnice zazwyczaj stawały przy zamkach szacownych parów francji. Z francuska Chateau, czyli właśnie rezydencja takiego jegomościa stała się przedrostkiem o który te winnice zabiegały i dlatego podobna nazwa na etykiecie stała się synonimem jakości i luksusu. Przy okazji bardzo skomplikowany podział francuskich win uwzględnił tę nazwę jako jeden z ich rodzajów charakterystycznych dla regionu, tzw wewnętrznej apelacji, w tym wypadku dla regionu Medoc.

Jednymi z najlepszych winnic w regionie jest:
Chateau Lafite-Rothschild
http://www.luxuo.com/wp-content/uploads ... schild.jpg

Świetna winnica, jedna z niewielu która uzyskała status Premier Cru. Od XVIII wieku wytwarzane są tam wina najlepszej jakości będące wizytówką regionu. I tak za jakieś 2,5 tysiaka można sobie kupić butelkę słabego jak na nich rocznika 2006 i cieszyć się doskonałym smakiem. Ostatnim wielkim rocznikiem tego wina był 2000, a kupienie dziś jednego z takich okazów już samo w sobie graniczy z kunsztem.

Chateau Haut-Brion
http://luxurytravelconsultant2.com/blog ... brion2.JPG

Druga wspaniała winnica z tego regionu, szczycąca się jeszcze wspanialszym rocznikiem 2000. Również posiada elitarny status Premier Cru, a jej wyroby należałoby zaliczyć do unikatów. Ta marka brała udział zaraz obok Astona Martina w kilku filmach z Bondem, a w jej produkty zaopatrywały się najbardziej znane osobistości z XVIII, XIX i XX wieku.

Ale nie tylko na Bordeaux Francja stoi. Drugim najszacowniejszym jej rejonem jest Burgundia. Region ten posiada w sumie stosunkowo mało powierzchni na której uprawiane są winorośla. Tym co najbardziej charakterystyczne dla tej apelacji jest grono, bowiem uprawiany jest tam wyłącznie szczep Gamay. Natomiast perłą okręgu jest Beaujolais, czyli lekkie wino dodające smaku wykwintnym potrawom.

Jedną z lepszych winnic Burgundii jest Maison Louis Jadot
http://www.wineaccess.ca/files/imagecac ... 0Jadot.jpg

Ich wina charakteryzują się doskonałym smakiem i przede wszystkim ich cena jest bardziej przystępna. Świetne wino obiadowe możemy mieć już za 100zł. Zdecydowanie polecam tym którzy chcą oczarować znajomych kolacją opartą na serach i zieleninie. Na pewno docenią Waszą staranność przy doborze wina :).

W gruncie rzeczy jest jeszcze wiele regionów Francji o których można by opowiadać, gdybyśmy mieli więcej czasu i ochoty na czytanie o winach to nie powinniśmy pominąć wspaniałych winnic Langwedocji, intensywnych królewskich winnic nad Loarą, czy choćby porządnych produktów z Alzacji oraz zagłębić się bardziej w to co już omówiłem bo tych wspaniałych winnic są setki i każda czeka na odkrycie, w żadnym wypadku nie można ograniczyć się do tych najbardziej znanych.

To co jeszcze zostało wyjątkowego we Francji to Szampania z jej unikatowym trunkiem jakim jest szampan. Różni się on od wina głównie tym, że ma bąbelki :), a ma je dlatego, że fermentuje dwa razy z czego raz już będąc zamkniętym w butelce. Osiąga się to dzięki łączeniu win z kilku gron, dzięki czemu między innymi można osiągnąć różowawy kolor (połączenie zielonych i czerwonych gron). Nie mniej szampan jest przeważnie biały gdyż robiony jest głównie z odmiany chardonnay.

A jeśli już o szampanie mowa to tu akurat wyboru trudnego nie ma.
Bezapelacyjnie najlepszym jest jest Dom Perignon.

Z marek wyróżnić możemy Moët et Chandon, która ma bardzo długą, przeszło 250 letnią tradycję wyrobu tego trunku tak iż sam Perignon mógł go kiedyś próbować. Takiego szampana na dzień dzisiejszy możemy kupić praktycznie w każdym większym sklepie i cieszyć się bąbelkami na okrągło, czcząc wyjątkowe okazje.

To tyle jeśli chodzi o Francję :P,
Szczerze mówiąc jeśli nie chcecie kupować wina hurtowo to na prawdę nie warto tam jechać. Sami francuzi dumni są ze swoich winnic i bardzo ich bronią. Do tego stopnia, że pozwolili niemcom swobodnie popylać czołgami po swoim kraju błagając tylko o to, żeby nie porozjeżdżali im krzaczków. Ale opłaciło się, bo dziś nienaturalnie wyśrubowane w góre ceny 1,5 litra winogronowego soku z powodzeniem utrzymują ich żałosne d*py na godnym poziomie życia. Być może jednak to się niedługo skończy i 10 osobowe rodziny muzułmanów zadeptają im ich krzewy w pokojowym stylu, czyniąc nawet z takiej małej piwniczki jak moja unikalny zbiór.

Wybaczcie za zdjęcia ale niektóre są zbyt duże by można je było wyświetlić, dlatego dałem linki. Stało się tak dlatego, że własnych zdjęć nie posiadam, bo chociaż byłem w Bordeaux to skubańcy z tych najlepszych winnic poodgradzali się od dróg i ni jak nie można było cyknąć fotki tym chwastom. Najdziwniejsze było to, że ich winogrona w sklepach są skrajnie paskudne, nie wiem jak czarują z nich takie wina ale węszę spisek... :zdegustowany:

Pozdro! ;)
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Francja

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-09-20, 20:52:41

KenWatanabe napisał(a):A jeśli już o szampanie mowa to tu akurat wyboru trudnego nie ma.
Bezapelacyjnie najlepszym jest jest Dom Perignon.

Ośmielę się zauważyć że cenowo tak, ale dla mnie Krug Grande Cuvee jest wyznacznikiem smaku i bukietu elity spod logo Champagne.
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Francja

Postprzez KenWatanabe » 2011-09-20, 21:32:47

Ok, to ja też przyznam, że być może przesadziłem z bezapelacyjnością tego stwierdzenia :P.

Ale Krug ma jeden produkt flagowy, a Dom Perignon ma roczniki więc nie można tego jednoznacznie rozsądzić.

Co do ceny to roczniki, `49, `50 są jeszcze w sprzedaży więc to napędza trochę ich cenę i tak `49 który nie umywa się do `96 (podobno :P, bo nie piłem) jest pewnie ze trzy albo cztery razy droższy tyle, że z dziesięć razy rzadszy.

A tak na marginesie to na prawdę dobry jest ten Grande Cuvee? Bo nie porwałem się jeszcze na zakup, bo przyznam, że renoma Perignona mnie wiodła od początku przy konsumpcji szampana, a to być może błąd? :/.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Francja

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-09-20, 21:44:14

KenWatanabe napisał(a):A tak na marginesie to na prawdę dobry jest ten Grande Cuvee? Bo nie porwałem się jeszcze na zakup, bo przyznam, że renoma Perignona mnie wiodła od początku przy konsumpcji szampana, a to być może błąd? :/.

Najlepszy jaki miałem okazję podelektować - wyczuwalny marcepan i imbir nie jest wymysłem marketingu do tego ta lekkość jak na szampana...ogólnie nie przepadam za takimi trunkami ale są wyjątki i jak nie trawię win białych tak dla Chablis Grand Cru zrobię wyjątek tak samo jest w tym przypadku ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez unter » 2011-09-22, 21:57:11

O Boże, w jakim towarzystwie ja się obracam?!
Krug Grande Cuvee, Dom Perignon?
Kudy mi tam do Was, panowie...
Jestem na etapie picia zwykłego szampana, w którym silą rzeczy upatruje kolejnego cudu świata. I przy okazji głoszę pod niebiosa wielkość twórcy opakowania, braciszka zakonnego Perignona. Francuz, alkoholik ale łebski facet!

Fotka podebrana Josephine.
Załączniki
IMG_0078-moet-auss.JPG
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re:

Postprzez dkm1941bismarck » 2011-09-23, 07:18:57

unter napisał(a):O Boże, w jakim towarzystwie ja się obracam?!
Krug Grande Cuvee, Dom Perignon?
Kudy mi tam do Was, panowie...
Jestem na etapie picia zwykłego szampana, w którym silą rzeczy upatruje kolejnego cudu świata. I przy okazji głoszę pod niebiosa wielkość twórcy opakowania, braciszka zakonnego Perignona. Francuz, alkoholik ale łebski facet!

Taaa od razu napisz koneserzy :rotfl:
Co roku robię około 40-50 wesel, a na wszystkich są wina musujące (nazywane w większości szampanami) i szczerze mam uczulenie na tego typu napoje wyskokowe, ale są szampany (Krug), dla których robię wyjątki, bo te mają przynajmniej smak, zapach i po 2 lampkach nie ma żadnych efektów ubocznych ;)
Obrazek
URODZIŁEM SIĘ W WARSZAWIE-(L)EGIĘ KOCHAM-(L)EGIĘ SŁAWIĘ !!
Avatar użytkownika
dkm1941bismarckNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 1462
Dołączył(a): 2010-07-03, 18:21:53
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez radu » 2011-09-23, 14:33:25

Ja uwielbiam Francuskie prowincje!! Są po prostu genialnym miejscem do spędzenia urlopu - spokój, cisza. Prowansja!! np. http://www.globtroter.pl/zdjecia/francj ... wansja.jpg
Piece Nadmuchowe
Avatar użytkownika
raduNone specified
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2011-09-23, 14:20:52
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez unter » 2011-09-23, 21:27:05

Zgodzę się z Toba, radu, z tym, ze akurat na Twoim zdjęciu nie widać tego :-)
Masz inne fotki?

dkm1941bismarck, nie koneser nie odróżni Kruga od Dom Perignon, czy nawet "mojego" Moeta.
Pozdrawiam, unter
http://szkiceerotyczne.blog.onet.pl
Avatar użytkownika
unterNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 555
Dołączył(a): 2011-07-05, 09:41:39
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Gringa » 2011-12-15, 02:48:26

Ja uwielbiam południową Francję, Lyon i zachaczające już o Katalonię Perpinyà :) Czyli te regiony, gdzie roślinność zaczyna się już zmieniać w palmy i dęby korkowe a klimat staje się cieplejszy i wilgotniejszy. Chciałabym tak kiedyś wybyć na dłużej :)
yo seré tu euforia y tú incondicional
Avatar użytkownika
GringaNone specified
Bywalec
Bywalec
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2011-12-02, 03:39:02
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez vik123 » 2011-12-16, 18:26:12

Moja coros jest aktualnie w poludniowej Francji w Annonay na wymianie studenckiej. Za rok matura, jak ten czas leci. No ale zajrzawszy na ta strone juz wiem co zazycze sobie jako prezent z Francji. Szampana leciutko slodkawego i aromatycznego. Zdam sie na miejscowych specjalistow. A jest tu wielbiciel szampana? Byle nie wytrawnego.

pozdrawiam,
Avatar użytkownika
vik123None specified
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 121
Dołączył(a): 2011-10-25, 09:00:31
Lokalizacja: Perth, WA
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Podróże i zakątki Świata

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 128 gości

cron