Nowa atrakcja turystyczna - Czarnobyl

Gdzie byliśmy, gdzie warto pojechać, a także czego odradzamy podczas podróży dookoła Świata.

Nowa atrakcja turystyczna - Czarnobyl

Postprzez kropla » 2011-04-07, 07:33:26

Obrazek

Elektrownia atomowa w Czarnobylu wciąż kojarzy się z największą katastrofa w dziejach energetyki jądrowej. Jednak niebawem ma stać się... atrakcją turystyczną. Ukraińskie władze zamierzaja otworzyć dla żądnych wrażeń strefę dotąd zamkniętą po katastrofie w 1986 roku.


Co sądzicie o tym pomyśle władz ukraińskich? Czy bylibyście skłonni tam się wybrać? Ciekawa jestem co miałoby tam być tak wspaniałą atrakcją przyciągającą turystów.
Avatar użytkownika
kroplaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 596
Dołączył(a): 2010-08-02, 09:01:47
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez makoomba » 2011-04-07, 07:41:24

kropla - 07 kwi 2011 07:33 napisał(a):Czy bylibyście skłonni tam się wybrać?

Jasne, uwielbiam takie klimaty
Słaba płeć jest silniejsza od płci mocnej o siłę słabości płci mocnej do płci słabej xD
http://makoomba.posadzdrzewo.pl/
Avatar użytkownika
makoombaNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 2007-08-19, 20:47:49
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez hitman1986 » 2011-04-07, 07:44:53

Czy taka nowa?
Wiem, że wycieczki do Prypeci organizowane są już do kilku lat - zawsze, oczywiście, nielegalnie, bo nie można tam oficjalnie przebywać. Jednak wystarczy posmarować żołnierzom pilnującym elektrowni i wpuszczają bez problemu. Przynajmniej tak o tym czytałem na forach fotograficznych, bo wiele osób chce sfotografować Czarnobyl, a promieniowanie tam jest podobno już bardzo malutkie.
"Na plecach czuję oddech starożytnego boga. Ściga mnie. Nie mogę się odwrócić, bo jego oczy to śmierć."
Obrazek
Avatar użytkownika
hitman1986None specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 8404
Dołączył(a): 2004-11-01, 10:41:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez kosmowski.be » 2011-04-07, 07:46:51

bardzo bym chcial sie tam wybrac
Obrazek
Szukasz CB Radia? Odezwij się, a wybiorę coś dla Ciebie i załatwię rabat!
Avatar użytkownika
kosmowski.beNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 4415
Dołączył(a): 2007-03-17, 10:33:41
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez evil » 2011-04-07, 12:21:49

Atrakcja nie nowa, bo od pewnego czasu śledzę temat - chciałabym wybrać się w czasie urlopu na taki wyjazd, ale nie specjalnie jest z kim bo ludzie mają obawy :P.
Planuję jechać przez tą firmę: http://bispol.com/czarnobyl-tour/ - tylko nie wiem na ile można im zaufać...

Może ktoś z BF w lipcu bądź sierpniu wybrałby się na taką wycieczkę?.
"Jedyne czego żałuję w życiu, to tego, że nie jestem kimś innym."
Woody Allen
Avatar użytkownika
evilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3240
Dołączył(a): 2007-05-24, 00:04:43
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2011-04-07, 15:15:13

Ja również już od dłuższego czasu czytam o wycieczkach do Prypeci. Nawet są całe poradniki w sieci, jak się zachowywać, że należy chodzić tylko środkiem drogi i nie zbliżać się do lasów tudzież gęstszej roślinności, bo tam promieniowania jest najwięcej. I tym podobne porady. Także to faktycznie żadna nowość.
Ale w to, że promieniowanie jest malutkie nie wierzę..

Prypeć jest ciekawa ze względu na to, że to prawdziwe miasto "duchów". Ludzie ewakuowani nie mieli czasu zabrać swoich rzeczy, ani spakować się. Mogli wziąć tylko dokumenty i parę najpotrzebniejszych rzeczy, wszystko inne zostało. Te place zabaw pełne zabawek dzieci, lalek, bloki z pootwieranymi oknami, mieszkania z meblami, szkoły, przedszkola, miejsca pracy wszystko zostawione tak znienacka. Po prostu nagle w ciągu normalnego dnia życie tam się zatrzymało. Ludzie zniknęli a wszystko z czego korzystali pozostało. I dla mnie to jest najciekawsze. Zupełnie jakby za pstryknięciem palców wszyscy zniknęli a cały otaczający świat pozostał niezmieniony. Mało jest takich miejsc na ziemi, o ile są.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez BlueMan » 2011-04-07, 18:07:31

Marzy mi się od roku taka wycieczka.

Właśnie do Prypeciu, bo tam są organizowane. Teoretycznie nie można wchodzić do budynków, a tym bardziej na dachy. Praktycznie jest tam "czas wolny" i każdy chodzi gdzie chce. To prawda co mówi Marta - aby nie zbliżać się do bujnej roślinności, bo ona ma promieniowanie.
W poradnikach dodatkowo radzą, aby wybrać się tam w odzieży którą powinno się potem wyrzucić. Tym bardziej w butach - o grubej podeszwie, ale one to już koniecznie do wyrzucenia powinny pójść.

cre[a]tive - 2011-04-07, 15:15 napisał(a):Ale w to, że promieniowanie jest malutkie nie wierzę..

"Znajomy" był rok temu z własnym czujnikiem Gajgera i mierzył promieniowanie.
W Prypeciu raptem 2x wyższe niż pod PKZ w Wawie :) Największe znalazł z trudem w kłębie mchu - 100x wyższe niż w jego mieszkaniu, ale to i tak nie był śmiertelny poziom :P

Jego zdjęcia, wraz z opisami: https://picasaweb.google.com/KrzLis/Czarnobyl2010
Po jego wizycie naprawdę podjadałem się tą sprawą. Jestem w końcu rocznikiem Czarnobyla, więc może dlatego tak mnie tam ciągnie? :D
"Wycieczka: 1 150 PLN. Dozymetr: 125$. Wydatki na miejscu: 500 UAH." Był z wycieczką z http://strefazero.org/
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez cre[a]tive » 2011-04-07, 20:09:47

Fajne zdjęcia :ok:

Autor pisze, iż promieniowanie 100krotnie wyższe niż w Wawce = nie ma się czego obawiać. Czy aby na pewno? Proste prześwietlenie płuc, które chyba nie daje aż takiego napromieniowania jakim emituje owa roślinność znaleziona przez tego kolesia, jest dozwolone raz na dwa lata.. Dodatkowo zauważcie, że prześwietlenie trwa niecałe 30 sek. a tutaj na takiej wycieczce przebywa się znacznie dłużej. Mogę się mylić, nie chce mi się tego teraz szukać i przeliczać, jednak nie wydaje mi się, by 100krotnie przekroczony poziom był całkowicie bezpieczny dla organizmu, szczególnie jeśli jest on wystawiony na takowe promieniowanie przez dłużej niż kilka minut.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez BlueMan » 2011-04-07, 20:36:25

cre[a]tive - 2011-04-07, 20:09 napisał(a):100krotnie przekroczony poziom

Nie 100x przekroczony poziom, a 100x większe promieniowanie. To całkiem co innego :]
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez cre[a]tive » 2011-04-07, 21:05:36

W wolnej chwili poszukam sobie, jak te wartości się przedstawiają.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Nowa atrakcja turystyczna - Czarnobyl

Postprzez KenWatanabe » 2011-04-07, 22:39:57

cre[a]tive napisał(a):W wolnej chwili poszukam sobie, jak te wartości się przedstawiają.

Ok, zweryfikujmy to :)

Kilka informacji ogólnych:
Zakres promieniowania rentgenowskiego znajduje się pomiędzy ultrafioletem i promieniowaniem gamma. Za promieniowanie gamma uznaje się promieniowanie o energii kwantu większej od 10 keV, co odpowiada częstotliwości większej od 2,42 EHz, a długości fali mniejszej od 124 pm. Zakres ten częściowo pokrywa się z zakresem promieniowania rentgenowskiego.

Promieniowanie rentgenowskie ma zróżnicowaną energię,
Diagnostyczne - od 0,1 (zdjęcie klatki piersiowej) do 5,6 mSv podczas badań żołądka i przewodu pokarmowego, ogólnie można przyjąć, że przyjmuje się 0,5 mSv.

(dla porównania, naturalne tło promieniotwórcze w Polsce powoduje przyjęcie 2–3 mSv rocznie).

Dawka śmiertelna promieniowania to około 500 mocnych rentgenów w czasie 5 godzin (około 1000 mSv).

I trochę obliczeń:
Ze zdjęcia które podał Blue odczytujemy 0,58. Skoro to jest 2x większe od normalnego czyli normalne powinno wynosić około 0,3. 100 razy większe da więc 30 jednostek.

*(Tyle, że nie znamy jednostki tych jednostek bo jest zamazana :P.
Ale licznik Geigera-Müllera liczy promieniowanie jonizujące, a te wyraża się Siwertach (milisiwertach zazwyczaj), przyjmijmy więc zwyczajowo, że to skala jest dla jednostek mSv.)

Tak więc wyniki prezentują się następująco:
30 mSv to około 15x więcej niż przeciętna roczna dawka. Jednocześnie około 60 diagnostycznych rentgenów, lecz trzeba pamiętać, że to co zalecają lekarze to mimo wszystko zalecenie, jeśli jest konieczność robią znacznie więcej prześwietleń. Dawka ta jest jednocześnie bardzo odległa od śmiertelnej.

Mimo wszystko przyjąłbym, że nie jest to coś zdrowego, i choć nie możemy absolutnie mówić o zagrożeniu dla życia to może spowodować jakieś mniejsze powikłania.

*wszystkie informacje z wikipedii ;)

---------------------------------------------------------------------------

A tak już na temat, to bardzo ciekawa wycieczka, zwłaszcza dla osób lubiących fotografię. Zwiedzanie czegoś takiego może być fascynujące, choć ja się do tego nie palę. Prypeć natomiast to bardzo ciekawe doświadczenie i już absolutny raj dla fotografów, chciałbym tam pojechać, ale jednocześnie jak w poprzednim wypadku nie aż tak, żeby to zrobić. Ogólnie jeśli już zwiedzać to od razu obie rzeczy. Jeśli ktoś się zdecyduje i opisze swoje doświadczenia, porobi zdjęcia to bardzo chętnie przejrzę.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Suceed » 2011-04-08, 17:09:31

Zdjęcia naprawdę rewelacyjne! Ta miejscowość na pewno ma swój klimat, nie zapomniane przeżycie dla zwiedzającego. Jednak osobiście bym się tam nie wybrał. Jakoś na tyle mnie to nie ciekawi aby tam jechać. Aczkolwiek nie uważam to za szczególnie niebezpieczną wycieczkę. Zresztą skoro same władzę decydują się na otwarcie terenu to znaczy, że promieniowanie faktycznie opada i jakiś poważnych zagrożeń życia nie ma.
Avatar użytkownika
SuceedNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 7015
Dołączył(a): 2004-09-04, 15:25:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2011-04-08, 20:24:58

Aż dziwne, że tak szybko teren jest "w miarę" zdatny do odwiedzin. Minęło raptem 25 lat.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez junior » 2011-04-08, 21:19:01

ludzie mieszkali tam (nielegalnie, bo nielegalnie) cały czas i nic im się nie działo. ty
zawsze możesz się nie zgodzić z opinią autora tego postu.
Avatar użytkownika
juniorMale
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 1446
Dołączył(a): 2008-06-22, 11:07:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re:

Postprzez miki18 » 2013-02-04, 19:54:52

cre[a]tive napisał(a):Ja również już od dłuższego czasu czytam o wycieczkach do Prypeci. Nawet są całe poradniki w sieci, jak się zachowywać, że należy chodzić tylko środkiem drogi i nie zbliżać się do lasów tudzież gęstszej roślinności, bo tam promieniowania jest najwięcej. I tym podobne porady. Także to faktycznie żadna nowość.
Ale w to, że promieniowanie jest malutkie nie wierzę..

Prypeć jest ciekawa ze względu na to, że to prawdziwe miasto "duchów". Ludzie ewakuowani nie mieli czasu zabrać swoich rzeczy, ani spakować się. Mogli wziąć tylko dokumenty i parę najpotrzebniejszych rzeczy, wszystko inne zostało. Te place zabaw pełne zabawek dzieci, lalek, bloki z pootwieranymi oknami, mieszkania z meblami, szkoły, przedszkola, miejsca pracy wszystko zostawione tak znienacka. Po prostu nagle w ciągu normalnego dnia życie tam się zatrzymało. Ludzie zniknęli a wszystko z czego korzystali pozostało. I dla mnie to jest najciekawsze. Zupełnie jakby za pstryknięciem palców wszyscy zniknęli a cały otaczający świat pozostał niezmieniony. Mało jest takich miejsc na ziemi, o ile są.


nie bardzo wierzę w te rzeczy pozostawione przez uciekających. To znaczy wierzę że tak było ale podejrzewam że i wojsko i późniejsze "wycieczki" rozkradły majątek uciekających. Pewnie nawet istniała jakaś szara strefa sprzedaży tych rzeczy.
Ale miejsce jest ciekawe. Opinie o promieniowaniu są różne - trudno chyba coś stwierdzić jednoznacznie
Avatar użytkownika
miki18None specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2013-01-26, 12:12:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez miki18 » 2013-02-10, 19:23:11

tu znowu info o wyjazdach zorganizowanych
http://wirtualnemapy.pl/artykuly/101/z- ... %E2%80%9D/
Avatar użytkownika
miki18None specified
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 9
Dołączył(a): 2013-01-26, 12:12:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Kadzi558 » 2013-11-28, 15:31:44

Baardzo chciałabym tam pojechać, to mogłoby być ciekawe doświadczenie :)
Avatar użytkownika
Kadzi558None specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): 2013-09-16, 23:58:44
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Nowa atrakcja turystyczna - Czarnobyl

Postprzez tar123 » 2013-12-18, 13:19:19

Z polskich biur podróży to można z Itaką wyjechać na wycieczkę na Ukrainę - Dumki i sonety, w ramach której jest fakultatywna wycieczka do Czarnobyla.
Avatar użytkownika
tar123None specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 264
Dołączył(a): 2010-12-15, 11:04:46
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Gocha » 2014-01-16, 12:30:37

Przestancie, serio? A tam juz nie ma promieniowania??? Nie pojechałabym nawet za darmo ;-)
Avatar użytkownika
GochaNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 77
Dołączył(a): 2013-12-08, 16:39:13
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Nowa atrakcja turystyczna - Czarnobyl

Postprzez tar123 » 2014-01-28, 11:12:43

Raczej nie masz się czego obawiać, bo w strefie zamkniętej obowiązują zasady. Poza tym trasa wycieczek omija miejsca najbardziej skażone.
Avatar użytkownika
tar123None specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 264
Dołączył(a): 2010-12-15, 11:04:46
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Podróże i zakątki Świata

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 197 gości

cron