Wirusy Netsky i Sasser

Wszystko na temat otaczającego Nas zewsząd komputera.

Wirusy Netsky i Sasser

Postprzez BlueMan » 2004-06-23, 15:57:33

Krzysztof Gontarek, MI napisał(a):Niemiecki magazyn "Stern" opublikował niedawno wywiad z twórc± wirusów Sasser i Nestky. Wynika z niego, że o "ciemnej stronie" internetowej działalno¶ci Svena Jaschana wiedziała cała jego klasa. W rozmowie, która wyja¶nia m.in. okoliczno¶ci powstania wirusów oraz kim był donosiciel, Sven prezentuje się jako nie¶miały, cichy nastolatek, maj±cy niewielu przyjaciół, stroni±cy od alkoholu oraz imprez.

Jaschan, który studiuje informatykę w kolegium zawodowym w Rotenburg (Niemcy), twierdzi, że kod robaka Nestsky powstał na pocz±tku roku 2004, przy współpracy jego braci, sióstr oraz wielu kolegów z klasy, którzy pomagali w dystrybucji zło¶liwego programu w Internecie. "Nawet zachęcali mnie by dodać (do kodu robaka) co¶ destrukcyjnego, ale ja tego nigdy nie chciałem zrobić" - zapewnia redaktorów magazynu "Stern" nastolatek.

Jaschan twierdzi, że pisz±c Netsky jego intencj± było usunięcie robaków Mydoom oraz Bagle z zainfekowanych komputerów. Jak jednak zauważyli analitycy z Sophos, niektóre z ostatnich wersji Netsky przeprowadzały ataki typu DoS (denial of service) przeciwko niemieckim i szwajcarskim stronom, w¶ród których znalazła się witryna szkoły usytuowanej niedaleko domu Svena.

Kiedy okazało się, że Netsky okazał się prawie niemożliw± do usunięcia plag± obejmuj±c± cał± ¶wiatow± Sieć, Sven Jaschan zacz±ł zyskiwać szacunek w oczach swoich kolegów z klasy. "Byłem bohaterem mojej klasy" - wspomina twórca Netsky.

Pod koniec kwietnia, Sven Jaschan przygotował i wypu¶cił do Internetu kolejnego wirusa - Sasser. Kod Sassera, wykorzystywał lukę LSASS w systemie Windows Microsoft dzięki czemu do rozprzestrzeniania się nie potrzebował e-maili, a wystarczyło tylko podł±czenie komputera do Internetu. Kilka dni po dystrybucji Sasser okazał się równie skuteczny w infekcjach jak jego poprzednik (Netsky), paraliżuj±c działanie wielu firm oraz instytucji na całym ¶wiecie.

W wywiadzie Jaschan twierdzi, że w kodzie robaka Sasser wykorzystał czę¶ć programu znalezionego w Internecie, który powodował restart zainfekowanych komputerów. Chłopak zapewnia teraz, że było to bezmy¶lne działanie i nie przewidział jego konsekwencji oraz zniszczeń jakie może wyrz±dzić. Jaschan twierdzi, że tylko chciał by o jego programach wspominały wszystkie gazety na całym ¶wiecie.

"Niew±tpliwie, osi±gn±ł swój cel - teraz jest idolem wszystkich twórców wirusów z całego ¶wiata. - powiedział Graham Cluley, starszy konsultant z firmy Sophos. - Bior±c pod uwagę jego wiek, jestem ciekawy jak± otrzyma karę za swoje przestępstwa. Jest całkiem możliwe, że uniknie surowego wyroku pomimo spustoszeń jakie uczyniły stworzone przez niego robaki"

Wkrótce po wypuszczeniu Sassera, obawiaj±c się, że zostanie złapany, Jaschan poinformował poczt± elektroniczn± swoich znajomych, że zamierza skończyć z pisaniem wirusów i zdecydował się na skasowanie czę¶ci danych oraz zaszyfrowanie kodów wirusów na swoim komputerze. Było już jednak za póÂĽno.

Na pocz±tku maja, jeden ze szkolnych kolegów Jaschan'a, najprawdopodobniej skuszony wysoko¶ci± nagrody jak± oferował Microsoft za "głowę" twórcy wirusa (250 tys. USD), przekazał lokalnemu oddziałowi giganta dane Svena. Wkrótce potem w domu nastolatka pojawiła się policja, która przeszukała mieszkanie i zabezpieczyła dowody. Jaschan przyznał się do winy i przekazał policji hasła do zaszyfrowanych plików.

Podczas przesłuchania Sven ujawnił również nazwiska znajomych, którzy, jak twierdzi, pomagali mu w dystrybucji robaków do Sieci. W¶ród nich znalazło się także nazwisko donosiciela, który jest teraz jednym z podejrzanych o przygotowanie i dystrybucję wirusów. Dzięki temu 250 tys. USD pozostanie w kasie Microsoft, który to już zapowiedział, że nie wypłaci nagrody, w przypadku gdy podejrzenia wobec kolegi Svena się potwierdz±.

"Wstyd, że osoba z takimi umiejętno¶ciami zajmuje się pisaniem wirusów tylko po to, by wzbudzić podziw i szacunek. To smutna historia o tym jak zdolny młody człowiek może podejmować złe decyzje, które w efekcie zakłócaj± pracę milionów firm i domowych użytkowników komputerów na całym ¶wiecie" - podsumowuje cał± sprawę Graham Cluley.

Niemieckie służby od przestępczo¶ci komputerowej zbieraj± obecnie materiał dowodowy w firmach, które ucierpiały finansowo przez wirusy Svena Jaschan'a.

Dla mnie respect :twisted:
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19108
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Wirusy Netsky i Sasser

Postprzez strupii » 2004-07-25, 17:54:24

Podziwiam go¶cia, ale nie popieram !!
Najlepsze darmowe programy do pobrania
Avatar użytkownika
strupiiNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 482
Dołączył(a): 2004-07-23, 18:21:32
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wirusy Netsky i Sasser

Postprzez BlueMan » 2004-07-25, 19:01:54

A wiecie może kto stworzył Blastera ??
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19108
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Wirusy Netsky i Sasser

Postprzez strupii » 2004-07-25, 21:09:18

Pojęcia nie mam, może ty :-P
Najlepsze darmowe programy do pobrania
Avatar użytkownika
strupiiNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 482
Dołączył(a): 2004-07-23, 18:21:32
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wirusy Netsky i Sasser

Postprzez KARQL » 2004-08-12, 13:41:58

blaster i ssaser były nieszkodliwe robiły tylko restart kompa, jakby gosciu był crackerem a nie hakerem to by mogło być dużo wieksze spustoszenie, bo jaki problem był dołożyć do tego chociaż malu¶ienki plik wsadowy z jakim¶ skryptem np formata albo co¶(żaden). te wirusy były też bardzo proste do obej¶cia i usunięcia. najpro¶ciej jak można było obej¶ć to wymy¶lili¶my z kumplem może już kto¶ wcze¶niej o tym wiedział, ale my nie słyszeli¶my wystarczyło zmienić tylko datę wtedy kiedy wyskakiwało 60sek do końca np. o dzień do przodu i wyłanczał się pod dniu hehe. jak chodzi o usunięcie to ja nie używam ani antywirusów ani fire walli bo by mi za bardzo kompa zwalniały. kiedy widze ze zaczyna sie co¶ dziwnego dziać wchodzę do katalogu windows sortuje wdług daty i co jest najnowsze to musi być to(przeważnie tak jest), jeszcze się fajnie usuwa wirusy wywalaj±c ich wpisy z rejstru a póÂĽniej je z kompa.
http://www.gsm.aplus.pl Wszystko dla komórek w jednym miejscu. ¦ci±ganie Sim-Locka ZA DARMO!!
Avatar użytkownika
KARQLNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 24
Dołączył(a): 2004-08-12, 13:03:37
Lokalizacja: Skomielna City
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Wirusy Netsky i Sasser

Postprzez strupii » 2004-08-12, 16:40:20

Co do programów antywirusowych spróbuj mks vir , on naprawde nie zwalnia kompa - uważam, że jest najlepszym programem do zwalczania wirków :D
Najlepsze darmowe programy do pobrania
Avatar użytkownika
strupiiNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 482
Dołączył(a): 2004-07-23, 18:21:32
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Komputery

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości

cron