Archiwizacja danych

Wszystko na temat otaczającego Nas zewsząd komputera.

Archiwizacja danych

Postprzez Zilog » 2013-11-01, 18:37:25

Witajcie.

Przez kilka lat nazbierało się na moim laptopie kilkadziesiąt gigabajtów zdjęć i innych ważniejszych danych.Chciałbym przenieść je do archiwum by ich nie utracić więc co polecacie do archiwizacji danych?
-czy płyty DVD? Jak tak to jakiej marki? By były jak najdłużej żywotne,mogą być droższe,
-czy dysk twardy?
-czy pamięć pendrive?
-czy karty pamięci typu SD,microSD itp.?

Oczywiście dane te będę chciał od czasu do czasu przeglądnąć.Zależy mi na takim nośniku by miał żywotność przynajmniej 10-15 lat,myślałem o HDD 2,5 cala tak do 250GB na początek by starczyło,tylko,że z dyskiem to różnie bywa,przez przypadek upadnie i po danych...

Także proszę o porady :)
Avatar użytkownika
ZilogMale
Moderator
Moderator
 
Posty: 2797
Dołączył(a): 2007-06-01, 19:48:57
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy
Imię: Tomasz

Postprzez Undertaker DeadMan » 2013-11-01, 20:33:24

skoro jest to kilkadziesiąt giga danych to myślę zę karty pamięci i pendrive odpadają. Można by zrobić z tego kolejcję płyt DVD. Da się to ładnie podzielić, podpisać i zając tym jakąś półkę. Chcesz wrócic do jakiegoś wydarzenia , szukasz konkretnej płytki i gotowe. Z plyt DVD polecam Verbatimy, nigdy nie miałem z nimi problemów. Jeżeli są to naprawde ważne dane to najlepej zrobić kopie zapasowe. Z dyskiem jest różnie ale plusem będzie łatwość, dostępnosć danych all in one, szybkość zapisu, edycji. Osobiście wybrałbym dysk, a bardzo ważne dane dodatkowo zapisałbym na płycie/płytach DVD.
Avatar użytkownika
Undertaker DeadManMale
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 76
Dołączył(a): 2010-07-28, 10:41:09
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez cre[a]tive » 2013-11-03, 17:48:38

Płyty DVD odradzam stanowczo. Płyta jako nośnik danych ma niestety ograniczoną żywotność. Słyszałam o tym dawno i to z niejednego źródła, ale nie do końca wierzyłam, dopóki sama nie sprawdziłam na własnej skórze. Jakieś pół roku temu chciałam pograć w strzelanki, w które grałam kiedyś, niestety mało która płyta działa... Mają one po 5-6 lat i niestety nie mogę odtworzyć wielu płyt i zainstalować gier.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie zakup dysku. Duża pojemność w stosunku do ceny, nie zużyje się, nie porysuje, łatwy dostęp do danych i ich modyfikacji oraz przeglądania. Inwestujesz raz i masz miejsce na zdjęcia przez długi czas.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez BlueMan » 2013-11-04, 12:55:17

Co ile i z jakim nateżeniem będziesz te dane przeglądać?

Ja swoje dane trzymam w 3 miejsach - 500GB dysk podłaczany na USB, chmura Copy*, a zdjęcia na Flickr (1TB powierzchni z której wykorzystuję 84GB w prawie 2500 zdjęciach/filmach).
Starcza mi to w zupełności na archiwizacje.




* https://copy.com?r=fWUukm - za zarejestrowanie się z mojego polecenia dostaniecie +5GB gratis :]
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Zilog » 2013-11-08, 14:54:05

Dziękuję za odpowiedzi. Więc chyba wybiorę dysk twardy,ale będę musiał uważać by nie narazić go na upadek ;)

BlueMan - 4 lis 2013, o 12:55 napisał(a):chmura Copy*, a zdjęcia na Flickr


Według mnie nie jest dobrym rozwiązaniem zamieszczanie takich danych w sieci.Po pierwsze kwestia bezpieczeństwa a po drugie masz pewność że dany serwis za miesiąc czy rok nie upadnie? Wtedy wszystko przepadnie więc bez kopii zapasowej tego się nie obejdzie a przecież rozchodzi się o wgranie danych na jedno miejsce.

cre[a]tive - 3 lis 2013, o 17:48 napisał(a):Płyty DVD odradzam stanowczo. Płyta jako nośnik danych ma niestety ograniczoną żywotność. Słyszałam o tym dawno i to z niejednego źródła, ale nie do końca wierzyłam, dopóki sama nie sprawdziłam na własnej skórze. Jakieś pół roku temu chciałam pograć w strzelanki, w które grałam kiedyś, niestety mało która płyta działa... Mają one po 5-6 lat i niestety nie mogę odtworzyć wielu płyt i zainstalować gier.


A co powiesz na te płyty: http://allegro.pl/m-disc-niezniszczalna ... 23528.html
Trwałość 1000 lat :przestraszony: Fakt,że trzeba je nagrywać specjalną nagrywarką z technologią M-DISC ale nie są one drogie.Więc rozważam po części do niektórych danych również tą opcję:
Undertaker DeadMan - 1 lis 2013, o 20:33 napisał(a):Można by zrobić z tego kolejcję płyt DVD

:)
Avatar użytkownika
ZilogMale
Moderator
Moderator
 
Posty: 2797
Dołączył(a): 2007-06-01, 19:48:57
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy
Imię: Tomasz

Postprzez BlueMan » 2013-11-09, 16:10:55

Zilog - 2013-11-08, 14:54 napisał(a):Według mnie nie jest dobrym rozwiązaniem zamieszczanie takich danych w sieci.Po pierwsze kwestia bezpieczeństwa a po drugie masz pewność że dany serwis za miesiąc czy rok nie upadnie? Wtedy wszystko przepadnie więc bez kopii zapasowej tego się nie obejdzie a przecież rozchodzi się o wgranie danych na jedno miejsce.

moje jedyne wątpliwości to kwestia prywatności i umieszczania zdjęć "gdzieś w sieci".
Kweista zamknięcia jakiegoś serwisu jest zwykle ogłaszana dużo wcześniej, więc zdążę ściągnąć to co chcę ściągnąć. Zresztą pliki zwykle trzymam w 2-3 miejscach.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Thom » 2015-04-08, 07:27:29

Przez długi czas archiwizowałem wszystko na płytach, ale kiedy tego przybywa to trudno potem coś znaleźć. Teraz skłaniam się raczej do dysków, przy czym oczywiście krytyczne dane trzeba mieć na kilku. Można kupić takie stacje dokujące do dysków i coś takiego właśnie mam, ale coraz więcej myślę o czymś w rodzaju NAS.
Dyski internetowe mnie nie przekonują. Bo co będzie jeśli potrzebujesz coś z niego zgrać, a akurat nie ma Internetu? To całkiem realne, mi już kilka razy ktoś bezczelnie przecinał kabel.
www
Avatar użytkownika
ThomMale
Podglądacz
Podglądacz
 
Posty: 8
Dołączył(a): 2015-04-02, 08:04:46
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy
Imię: Adrian


  • Inne

Powrót do Komputery

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 196 gości

cron