Nielegalne oprogramowanie

Wszystko na temat otaczającego Nas zewsząd komputera.

Nielegalne oprogramowanie

Postprzez manipulator » 2010-11-02, 14:46:32

Znajomy mi podesłał ostatnio stronkę http://www.oni-nielegalni.pl ogólnie akcja przeciwko nielegalnemu softowi. I zacząłem się zastanawiać w ogóle nad podejściem ludzi do legalności oprogramowania. Ogólnie mam tylko jednego znajomego, który nie ma ani jednej rzeczy nielegalnej na kompie, jak jego windows98 przestał sie sprawdzać to sobie Linuxa zainstalował, wszyscy się z niego zbijają z tego powodu, a dla mnie jest przykładem rzadko spotykanej uczciwości
Ludzka natura jest taka, że człowiek nic nie może zrobić prostą drogą. Zawsze trzeba manipulować między siłami zła i szaleństwa.

— Isaac Bashevis Singer
Avatar użytkownika
manipulatorNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): 2010-07-27, 16:38:19
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Nielegalne oprogramowanie

Postprzez v-valdy » 2010-11-02, 15:37:25

Też jestem linuksiarzem i dlatego popieram Open Source.
Dobry Wujek Sasza
siłownia poznań,siłownia samson,tynki poznań,
Avatar użytkownika
v-valdyNone specified
Początkujący
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): 2010-09-24, 11:17:34
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-11-02, 18:22:53

v-valdy - 2010-11-02, 14:37 napisał(a):Też jestem linuksiarzem

Nie widać :pudlo:


Dla mnie - każdy program powinien być legalny. Legalny z pewnymi ograniczeniami, które nie dotyczyły by przeciętnego Kowalskiego.
Czyli powiedzmy:
- Word powinien być legalny dla użytkowników, którzy nie tworzą więcej, niż 5 dokumentów na tydzień. Edytować można by było 20 na tydzień.
- Photoshop : ograniczenie na 7 warstw w projekcie
- Nero: 3 płyty tygodniowo

Ogólnie - jeśli jakiś program nie byłby wykorzystywany komercyjne i nie przynosiłby użytkownikowi żadnych zysków z racji wykonywanej pracy (ani bezpośrednio, ale pośrednio), to uważam, że powinien on być udostępniany legalnie.

Choć taki Windows powinien być płatny, ale w mniejszej cenie. Obecna cena ~490zł za wersję Win7 Pro to lekko za dużo.
Taki Office 2010 jest za 300zł z licencją na 3 stanowiska i uważam, że jest to dobra cena.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Palio » 2010-11-02, 19:55:03

Dlaczego programy niby mają być darmowe? Czym różni się oprogramowanie od sprzętu?
BlueMan napisał(a):- Nero: 3 płyty tygodniowo
Nero to akurat nie jest program do nagrywania płyt. Nero to kombajn od wszystkiego, więc nie rozumiem po co ktoś, kto tylko wypala płyty miał by z tej aplikacji korzystać.
BlueMan napisał(a):Ogólnie - jeśli jakiś program nie byłby wykorzystywany komercyjne i nie przynosiłby użytkownikowi żadnych zysków z racji wykonywanej pracy (ani bezpośrednio, ale pośrednio), to uważam, że powinien on być udostępniany legalnie.
jeżeli samochód wykorzystuję tylko do użytku własnego, nie przynosi mi on żadnych zysków to ktoś powinien mi dać Jaguara za darmo?
Ward z ograniczeniem? Po co? Mam darmowego OO
Photoshop na 7 warstwach? Po co? Mam Gimpa
Avatar użytkownika
PalioNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 426
Dołączył(a): 2008-01-20, 17:36:41
Lokalizacja: (LUBLINIEC)
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-11-02, 20:17:22

Palio - 2010-11-02, 18:55 napisał(a):jeżeli samochód wykorzystuję tylko do użytku własnego, nie przynosi mi on żadnych zysków to ktoś powinien mi dać Jaguara za darmo?

Jeśli ktoś ci da za darmo to podaj mu tez namiary do mnie :] ja też chętnie skorzystam.

Gimp się chowa przy PS.
OO jest dobry, ale wstążka w Word bardziej intuicyjna.

Skoro ci dobrze z jakimś softem (darmowym) to cieszę się z tego :) Ja opisałem swój pogląd nt. płatnego softu.
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Palio » 2010-11-02, 22:37:59

BlueMan napisał(a):Gimp się chowa przy PS.
dokładnie. PS jest profesjonalnym narzędziem w którym można zrobić dosłownie wszystko. Z tego też względu niemożliwością jest aby był udostępniany za darmo.

Czy Ty będziesz rozdawał za darmo swoją pracę? Czy jako szef firmy będziesz zatrudniał pracowników płacąc im z własnej kieszeni aby Ci tworzyli dla Ciebie profesjonalne programy abyś Ty mógł je rozdawać za darmo każdemu kto tylko chce z tego programu korzystać?
Avatar użytkownika
PalioNone specified
Profesjonalista
Profesjonalista
 
Posty: 426
Dołączył(a): 2008-01-20, 17:36:41
Lokalizacja: (LUBLINIEC)
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-11-02, 22:46:23

Palio - 2010-11-02, 21:37 napisał(a):Czy Ty będziesz rozdawał za darmo swoją pracę?

Już nie raz to robiłem ;]
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez kamil » 2010-11-02, 23:54:26

Zgadzam się z Szymonem, niektóre programy które zostały wyżej wymienione według mnie powinny być darmowe dla użytkowników którzy bardzo sporadycznie z nich korzystają. Dla mnie bezsensowne jest kupowanie programu za kilka stów, z którego korzystam raz na tydzień, albo raz na miesiąc.
"Nie ma nieświadomości bardziej hańbiącej jak przekonanie, że coś się wie o czym się nic nie wie."
Sokrates.
Avatar użytkownika
kamilNone specified
Uzależniony
Uzależniony
 
Posty: 3259
Dołączył(a): 2005-12-25, 22:44:41
Lokalizacja: Dębica
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez olka5 » 2010-11-12, 21:37:03

Czyli jesli teraz słyszy sie o tych nalotach na mieszkania,firmy to najlepiej jest jednak wydac troche wiecej i zainwestowac w legalne oprogramowanie ? Czy czekac,a moze sie uda ?
Avatar użytkownika
olka5None specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 590
Dołączył(a): 2006-11-22, 10:13:58
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez Masaccio » 2010-11-12, 22:23:25

Używa ktoś Adobe Photoshop Elements? Może prywatnemu użytkownikowi wystarczy ta wersja zamiast Adobe Photoshop CS?
To nie jest o miłości /loving.blog/
reklama na samochodach
Avatar użytkownika
MasaccioNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 2079
Dołączył(a): 2005-09-23, 17:02:01
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-11-13, 00:13:28

Używałem chwilę. Jest faktycznie uboższa i niektóre rzeczy ma lekko inaczej zrobione niż w normalnym PS. Ale myślę, że można się przyzwyczaić do niej :)
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez Masaccio » 2010-11-13, 12:15:05

Jest dużo tańsza.
To nie jest o miłości /loving.blog/
reklama na samochodach
Avatar użytkownika
MasaccioNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 2079
Dołączył(a): 2005-09-23, 17:02:01
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Nielegalne oprogramowanie

Postprzez LesBleus » 2010-11-23, 18:05:04

Każdy chyba chciałby mieć wszystko legalne i oryginalne, ale czasami jak się spojrzy na ceny niektórych programów to szok. Ja system mam akurat oryginalny. A programy ściągam w wersjach testowych. Niestety są mocne ograniczenia w takich trialach, ale co zrobić. Nie pracuję na programach graficznych a służą mi raczej do zabawy więc styka.
Avatar użytkownika
LesBleusNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 97
Dołączył(a): 2010-06-23, 12:03:30
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez blues » 2010-11-24, 11:01:41

Popieram zdanie Szymona, ale nie do końca. To co używane komercyjnie to powinno być płatne. Reszta za niewielką opłatą lub za free. Co z grami? Nikt z nich nie korzysta czerpiąc zyski.
Wracając do porównania z Jaguarem. Jak kolega ma Jaguara to co mu szkodzi dać mi go na wzór żebym sobie zrobił takiego samego?
Najwięcej wydasz na kobietę która nie będzie chciała pieniędzy za seks.
Avatar użytkownika
bluesNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 236
Dołączył(a): 2010-03-15, 20:09:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez BlueMan » 2010-11-24, 21:19:19

blues - 2010-11-24, 10:01 napisał(a):Co z grami? Nikt z nich nie korzysta czerpiąc zyski.

Teraz w dobie rozgrywki grupowej w internecie jest na to sposób :)

Każda gra powinna mieć 2 wersje - offline i online.
Chcesz grać z botami, czy robić jakieś misje, itp - graj za darmo na kompie.
Ale już gra online w sieci z userami powinna być płatna. Nie mówię o płatności co miesiąc, ale ogólnie, aby zakupić oryginalną wersję gry.

W takiego CS ile można nawalać z botami? :/ więc jakby gra się sprawdziła to by się kupowało pełną wersję.
Akurat społeczność CS dzieli się na 3 grupy - free offline, free online nonsteam i online steam.
Jak chcesz grać z dziećmi neo, cziterami, itp to grasz na free online nonsteam. A jak jesteś dobrym graczem to kupujesz steam i już po problemie :]
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Postprzez cre[a]tive » 2010-11-24, 23:16:03

BlueMan - 24 lis 2010 20:19 napisał(a):Chcesz grać z botami, czy robić jakieś misje, itp - graj za darmo na kompie.



Czyli ci, co te gry tworzą, mają pracować za darmo? Społecznie?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re:

Postprzez blues » 2010-11-25, 12:47:22

cre[a]tive napisał(a):
BlueMan - 24 lis 2010 20:19 napisał(a):Chcesz grać z botami, czy robić jakieś misje, itp - graj za darmo na kompie.



Czyli ci, co te gry tworzą, mają pracować za darmo? Społecznie?


Szymon wyraźnie napisał:
BlueMan napisał(a):Każda gra powinna mieć 2 wersje - offline i online.

Jedna płatna druga darmowa. Obie wersje przygotowuje ta sama firma więc nikt nie każe im pracować za darmo.

Odnoszę wrażenie, że jest taka ogólna tendencja w przypadku shareware. Jest coś za friko, a rozszerzona wersja wzbogacona o jakieś fajerwerki jest już płatna.
Najwięcej wydasz na kobietę która nie będzie chciała pieniędzy za seks.
Avatar użytkownika
bluesNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 236
Dołączył(a): 2010-03-15, 20:09:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Re:

Postprzez cre[a]tive » 2010-11-25, 16:03:37

blues napisał(a):Szymon wyraźnie napisał:
BlueMan napisał(a):Każda gra powinna mieć 2 wersje - offline i online.

Jedna płatna druga darmowa. Obie wersje przygotowuje ta sama firma więc nikt nie każe im pracować za darmo.

Odnoszę wrażenie, że jest taka ogólna tendencja w przypadku shareware. Jest coś za friko, a rozszerzona wersja wzbogacona o jakieś fajerwerki jest już płatna.




Może i napisał wyraźnie tylko, że to jest bez sensu. Cała praca i najwięcej programowania to jest nad wersją podstawową. Zrobienie jej online to już tylko dodatek do gotowej w pełni przetestowanej gry. Poza tym pomyśl - sądzisz, że firma sprzedając tylko wersję multiplayer a single player rozdając za darmo zarobiłaby tyle, by opłacić tych wszystkich programistów siedzących od rana do wieczora w pracy? A skoro by nie zarobiła (bo to chyba oczywiste) to ponawiam pytanie: czy ci ludzie mają społecznie pracować i te gry tworzyć, tak jakby inni ludzie, którzy wcale społecznie nie pracują nie mogli wydać 60 albo 100 zł i kupić sobie gry? A skoro kogoś nie stać, niech nie gra w najświeższe nowości. Gra do życia jest niepotrzebna, to rozrywka. Jak mnie nie stać na filharmonię raz w miesiącu to pójdę raz na dwa, tak samo z graczami - nie stać na najnowsza grę? Odczekaj aż stanieje i wtedy kup. Proste.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez blues » 2010-11-26, 11:10:07

cre[a]tive - wczoraj, o 15:03 napisał(a): A skoro by nie zarobiła (bo to chyba oczywiste)

Dla mnie oczywiste jest to, że by zarobiła :-)
Najwięcej wydasz na kobietę która nie będzie chciała pieniędzy za seks.
Avatar użytkownika
bluesNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 236
Dołączył(a): 2010-03-15, 20:09:42
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Komputery

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 151 gości