Lekarz prywatnie

Jak żyć zdrowo, modnie i do tego pięknie. Czyli wszystkie tematy dotyczące ludzkiego ciała.

Lekarz prywatnie

Postprzez cre[a]tive » 2012-07-01, 14:13:55

Gdzie szukać lekarza prywatnie? Wiadomo, każdy z nas ma rodzinnego, ale co jeśli chcemy zasięgnąć opinii innego lekarza, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku? Chodzi mi konkretnie o interpretację wyników badań, jest wśród nich zarówno morfologia, jak i badania biochemiczne oraz badania hormonów tarczycy. Nie mam pojęcia gdzie mam się udać po dodatkową poradę, bowiem jak się domyślam pójście do jakiejś innej przychodni (NZOZ) i poproszenie o wizytę prywatną nie wchodzi w grę? Lekarze chyba nie mogą w godzinach pracy przyjmować pacjentów prywatnie?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez KenWatanabe » 2012-07-01, 16:46:42

Dlaczego nie wchodzi w grę? Możesz się przecież zarejestrować w dowolnej liczbie niepublicznych przychodni, chyba, że podlega to pod jakiś pakiet jak ten LuxMedu czy Lim. W dodatku lekarze specjaliści prowadzą często własne praktyki w zupełnie odrębnym zakresie.

Ale nikt tak nie zna organizmu jak lekarz z którym ma się do czynienia od dłuższego czasu lub sam pacjent.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2012-07-01, 19:44:26

KenWatanabe - 01 lip 2012 16:46 napisał(a):Możesz się przecież zarejestrować w dowolnej liczbie niepublicznych przychodni


Czyli idę sobie do dowolnej przychodni i mówię, że chcę zarejestrować się (umówić na wizytę) do takiego czy innego lekarza rodzinnego? Tak się przecież nie da z tego co wiem... Chyba, że mam totalnie złe informacje. Dodam, że nie mam wykupionych żadnych dodatkowych pakietów medycznych ani dodatkowych ubezpieczeń.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Lekarz prywatnie

Postprzez KenWatanabe » 2012-07-02, 01:07:01

cre[a]tive napisał(a):Czyli idę sobie do dowolnej przychodni i mówię, że chcę zarejestrować się (umówić na wizytę) do takiego czy innego lekarza rodzinnego? Tak się przecież nie da z tego co wiem...


Teoretycznie się nie da, w praktyce się da. Lista pacjentów jest tylko w kasie chorych, a i tam nikt nie weryfikuje pacjenta (poza rutynowymi kontrolami), oficjalnie NFZ nie pozwala rejestrować się w kilku miejscach. Gorzej by było jeśli opłatę ma ponieść prywatny ubezpieczyciel, bo ten zweryfikuje w ilu miejscach pacjent jest zarejestrowany. Jeśli wizyta jest kompletnie prywatna i pacjent sam ponosi za nią opłatę to przecież nonsensem byłoby weryfikowanie tego na listach, ale fakt, że ze 100% przekonaniem tego stwierdzić nie mogę, bo różne dziwne rzeczy dzieją się w państwie Polskim. Tak czy siak doraźnie nikt tego nie zweryfikuje.

Dla pełnej pewności najlepiej byłoby się udać do lekarza w ramach prywatnej praktyki, bo tam już przepisy nie ingerują.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2012-07-02, 17:49:50

OK, dziękuję za informacje, aczkolwiek nie bardzo mam ochotę kombinować. Chciałabym po prostu iść, zapłacić i otrzymać profesjonalną analizę badań.


Konkretniej napiszę, może ktoś mi tu podpowie - lekarz jakiej specjalności zna się na wynikach biochemicznych krwi (LDH, ALT, AST itd) ? Gdzie powinnam szukać porady?
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez KenWatanabe » 2012-07-03, 02:14:28

Wszelkie badania krwi interpretuje hematolog.

Ale tych wymienionych badań raczej nie robi się ze względu na chorobę krwi, tylko dysfunkcje jakiegoś narządu. Jeśli idzie o serce to po interpretacji wyników do kardiologa z dalszymi pytaniami itp. Ogólnie są to badania enzymów, więc jeśli nie wiadomo konkretnie o co chodzi to zinterpretowane wyniki może przejrzeć endokrynolog i po konsultacji postawić diagnozę. Jeśli mimo wszystko idzie o krew i zakażenie, to specjalista od chorób zakaźnych, bardziej niż hematolog.

Jest fajna stronka: http://www.znanylekarz.pl/
Gdzie można sobie znaleźć lekarza, zadzwonić, porozmawiać, dowiedzieć się co i jak, i po uzgodnieniu szczegółów pójść na prywatną konsultację. Od razu też nie ma obaw o to czy tak można, bo to w pełni prywatna wizyta.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez cre[a]tive » 2012-07-03, 09:45:54

Konkretnie to chodzi o podwyższone LDH, które jest bardzo niebezpiecznym wskaźnikiem, określanym między innymi podczas choroby nowotworowej i przerzutów do różnych narządów oraz ich zniszczenia, może też świadczyć o uszkodzeniu serca, nerek, białaczce i paru innych. Mimo wszystko mój lekarz rodzinny twierdzi, że wszystko jest cacy i mam się niczym nie martwić. Natomiast ja jestem przekonana, że albo jest durniem, albo kompletnie nie ma pojęcia czym jest LDH i o jak poważnych (śmiertelnych!) chorobach świadczy jego podwyższenie. Badania zrobiłam sobie prywatnie, sama wybrałam co chcę zbadać (chciałam sprawdzić czy jestem zdrowa), sporo na nie wydałam, teraz z kolei okazuje się, że nie mam gdzie iść by ktoś kompetentny je zanalizował i powiedział mi co mam dalej robić. Dodam, że przekroczenie normy jest dość spore i nie jest to parę jednostek.


Dzięki Piotr za zainteresowanie tematem.
Caught in the nameless face of today's cold morning
I open my eyes and see the emptiness of existence
And this is the saddest thing you could ever show me
Avatar użytkownika
cre[a]tiveNone specified
Moderator
Moderator
 
Posty: 8417
Dołączył(a): 2007-03-27, 19:58:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez KenWatanabe » 2012-07-03, 14:21:48

No to się zgadzam, że lekarz powinien się tym zainteresować. LDH jest tu takim wstępnym testem i jeśli jest niepokojące to ALT, AST czy ALP mogą wyjaśnić przyczynę takiego stanu. Ogólnie obstawiam by całość skonsultować z hematologiem bądź endokrynologiem.

Z tym, że jeśli jedynie LDH jest podwyższone, to należy rozważyć też inne możliwości, np hemoliza powoduje zawyżenie, bo poziom w krwinkach jest większy niż w surowicy, może to wynikać albo z błędu w obchodzeniu się z próbką w laboratorium, albo z jakiś wcześniejszych wlewów dożylnych. Poza tym podwyższone LDH mają naturalnie kobiety w ciąży czy noworodki. Jest ono też naturalnym stanem u osób mających za dużo płytek krwi (warto czasem łyknąć aspirynę). No i w końcu po intensywnym wysiłku fizycznym również fizjologicznie rośnie poziom LDH. Trzeba by też sprawdzić łykane dotąd leki, czy aby nie wpływają w żadnym stopniu na wyniki badań.
Głównym motorem, który popycha mnie do działania, jest ciekawość. Zawsze szukam interesujących ról, interesujących scenariuszy. Nie chcę popadać w stereotypy, unikam zaszufladkowania, dlatego często wybieram bardzo różnorodne filmy: od poważnych po zabawne.
Kensaku Watanabe
Avatar użytkownika
KenWatanabeNone specified
V.I.P.
V.I.P.
 
Posty: 2263
Dołączył(a): 2007-08-28, 02:05:27
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Postprzez niania_ogg » 2012-07-11, 17:56:39

To ja chyba źle czynię, bo co najmniej w dwóch przychodniach skladałam deklarację. O kant rozbić cały system NFZ. Nie jestem pewna czy koniecznie musi być to hematolog, może dobry ogólny który będzie umiał zinterpretować i skierować na kolejne badania.
"Każde miejsce leży tam, gdzie jest, od czasu kiedy pierwszy raz tam trafiło. To się nazywa geografia."
Avatar użytkownika
niania_oggNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 241
Dołączył(a): 2009-09-28, 10:54:49
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Zdrowie, Moda, Uroda

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 227 gości

cron