Usunięcie Linuksa bez naruszania Windowsa

Alternatywny system operacyjny - coraz bardziej popularny w Naszych komputerach, ale niestety nadal są z nim problemy.

Usunięcie Linuksa bez naruszania Windowsa

Postprzez Q3lo » 2008-10-24, 21:14:06

Poniżej napisze krótki tutorial jak usunąć dystrybucję linuxa bez naruszania partycji z Windowsem.

1. Usuwamy partycje na których jest zainstalowany Linux. W Windows XP możemy skorzystać z Panelu sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzenie dyskami. W innych systemach proponuję zainstalować jakiś program do partycjonowanie dysków np. Partition Magic lub jego alternatywę np. Paragon Partition Manager. W moim przypadku należałoby usunąć pierwszą (partycja wymiany SWAP) i ostatnią partycję (ext3).

2. Teraz należy usunąć bootloadera, w tym celu należy naprawić sektor rozruchowy MBR. W przypadku systemów Windows 2000, XP i serwer 2003 możemy skorzystać z konsoli odzyskiwania. Uruchamiamy komputer z botowalnej płyty lub z dyskietek specjalnie przygotowanych. W przypadku Windows 2000 naciskamy klawisz R a na następnej planszy klawisz C. W przypadku Win XP i 2003 od razu wybieramy opcję Napraw bieżącą instalację, w tym celu naciskamy klawisz R. Zostaje uruchomiona konsola w której jesteśmy najpierw proszeni o podanie numeru systemu (jeżeli mamy jeden to wpisujemy po prostu 1). Potem zostaniemy poproszeni o hasło administratora, więc je podajemy (jeżeli nie mamy, wciskamy Enter). Wydajemy teraz dwie komendy – fixmbr (zostaniemy spytani czy na pewno więc naciskamy T), czekamy chwilę, wydajemy polecenie exit. Wyjmujemy dyskietkę lub płytę i restartujemy komputer.

3. Teraz pozostaje tylko utworzyć nową partycje z wolnego (nie spartycjonowanego) miejsca które jest po wcześniej usuniętych partycjach.


Czasem bywa tak, że Microsoftowy naprawiacz MBR nie działa i nijak nie można sobie z tym poradzić. Dlatego też są programy do rebuldingu mbr. Taki program to Partition Table Doctor (niestety płatny).


Nie ukrywam że nie jest to mój tekst tylko kilka złączonych różnych. Niestety padł mi ubuntu i nikt nie mógł mi pomóc. Nie dość że zjadło mi 20GB którego Win nie widział to jeszcze nie mogłem uruchomić ubuntu + bootloader z wyborem linuksa. Długo szukałem rozwiązania i wkoncu znalazłem coś co mi pomogło. Mam nadzieje że komus się to przyda w przyszłości.
"Jedzcie gówna! Miliony much nie mogą się mylić!!!"
Avatar użytkownika
Q3loNone specified
Banned
Banned
 
Posty: 6560
Dołączył(a): 2004-09-26, 22:44:02
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

  • Inne

Powrót do Linux

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 128 gości

cron