Linux, jaki i jak...

Alternatywny system operacyjny - coraz bardziej popularny w Naszych komputerach, ale niestety nadal są z nim problemy.

Linux, jaki i jak...

Postprzez Blueuser » 2007-08-25, 21:48:10

Witam nie długo Formata trza będzie strzelić i w związku z tym przemyśliwuję zainstalowanie obok Windowsa jakąś wersję linuxa.
W związku z tym mam kilka pytań:
1. Mam 80gb dysk. Jaką mam partycję wydzielić dla linuksa i dla XPka? Trzeba w ogóle jakąś?
2. Jestem trochę zielony jeśli chodzi o taką zabawę. Więc Linuxa chciał bym używać do internetu, słuchania muzy i oglądania zdjęć, Windowsa zaś do gier. Tak więc da się zrobić tak żeby np muzyka, zdjęcia i internet były tylko pod linuxem a gry dostępne tylko pod Windowsem?
3. Jak się przełączać pomiędzy systemami?
4. Jaki Linux jest dla zwykłego użytkownika najlepszy, tzn. najłatwiejszy w obsłudze i instalacji? Ubuntu?
5. Jak się porusza po Linuxie? Same komendy? Czy system okienkowy (podobnie jak windows), jak się uruchamia aplikacje i instaluje.
6. Czy w ogóle jest to wygodne? (linux i xp na jednym kompie?)
7. Może na linuxa osobno dysk kupić? Wygodne?

Jest tego trochę... xD mam nadzieję że ktoś ambitny odpowie :]
Widziałem takiego bajeranckiego linuxa że się ekrany przesówa... jaki to? suse?
Jaki jest on w użytkowaniu i jakie ma wymagania?

Słyszałem coś o połączeniu Windowsa i linuxa w jedno... Można się poruszać jak w windows a działa jak linux... nie wiem jak to działa więc się pytam :]

Pozdrowienia i wielkie dzięks dla kogoś kto przeczyta i odpowie :]
Ostatnio edytowano 2007-08-25, 21:50:51 przez Blueuser, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
BlueuserNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 623
Dołączył(a): 2007-07-23, 14:18:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez camel » 2007-08-25, 21:50:36

Blueuser, a przejrzałeś najpierw tematy w http://www.blueforum.pl/linux-vf61.htm :boss: ??
'W dziedzinie muzycznej muszę wiedzieć wszystko. Jeżeli ktoś zagra melodię, pierdząc, ja muszę ją usłyszeć' - A.Ostrowski
amanita_citrina - mój muchomorek
:oczami:
Mój FotoBlog - Zapraszam
Avatar użytkownika
camelNone specified
Banned
Banned
 
Posty: 2373
Dołączył(a): 2007-04-14, 14:19:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez Blueuser » 2007-08-25, 21:53:13

Camel, tak... Nie znalazłem wszystkich informacji... może coś tam o ubuntu już wiem... ale nie do końca...

PS. Staram się nie zakładać wtórnych i bezsensownych tematów...
Avatar użytkownika
BlueuserNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 623
Dołączył(a): 2007-07-23, 14:18:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez camel » 2007-08-25, 21:54:24

Blueuser napisał(a):PS. Staram się nie zakładać wtórnych i bezsensownych tematów...

spoko, tylko się pytam. taki mój obowiązek xD
'W dziedzinie muzycznej muszę wiedzieć wszystko. Jeżeli ktoś zagra melodię, pierdząc, ja muszę ją usłyszeć' - A.Ostrowski
amanita_citrina - mój muchomorek
:oczami:
Mój FotoBlog - Zapraszam
Avatar użytkownika
camelNone specified
Banned
Banned
 
Posty: 2373
Dołączył(a): 2007-04-14, 14:19:52
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez thalcave » 2007-08-26, 14:54:50

Blueuser napisał(a):1. Mam 80gb dysk. Jaką mam partycję wydzielić dla linuksa i dla XPka? Trzeba w ogóle jakąś?
2. Jestem trochę zielony jeśli chodzi o taką zabawę. Więc Linuxa chciał bym używać do internetu, słuchania muzy i oglądania zdjęć, Windowsa zaś do gier. Tak więc da się zrobić tak żeby np muzyka, zdjęcia i internet były tylko pod linuxem a gry dostępne tylko pod Windowsem?
3. Jak się przełączać pomiędzy systemami?
4. Jaki Linux jest dla zwykłego użytkownika najlepszy, tzn. najłatwiejszy w obsłudze i instalacji? Ubuntu?
5. Jak się porusza po Linuxie? Same komendy? Czy system okienkowy (podobnie jak windows), jak się uruchamia aplikacje i instaluje.
6. Czy w ogóle jest to wygodne? (linux i xp na jednym kompie?)
7. Może na linuxa osobno dysk kupić? Wygodne?

Ad 1. Na przykładzie Ubuntu: najlepiej założyć 3 partycje:
/ - ok 5-7GB
swap - 2x pamięć RAM, z tymże max 512MB
/home - partycja przeznaczona na pliki użytkownika ile dasz tyle będziesz miał na muzykę/filmy/fotki itp.
reszta dla Windowsa. Zeby nie było na każdą distro dobrze mieć 3 partycje, ale partycja roota (/), zawierająca wszystkie programy może różnić się wielkością.

Ad2. Jak w Windowsie zablokujesz firewalla albo zamkniesz interfejsy sieciowe - netu nie będziesz miał pod Windowsem.
Na Linuksie spokojnie po instalce kodeków wszystko uruchomisz.

Ad3.Jak się będzie uruchamiał komp włączy się GRUB (lub LILO - mniej polecany) i pozwoli Ci dokonać wyboru uruchomienia Linuksa i Windowsa.

Ad4.Cała seria Ubuntu (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu) - proponuje instalator desktop lub alternate (tekstowy), oprócz tego Fedora, Mandrive'a, openSUSE. Najbardziej polecam serie Ubuntu - sam na nim siedziałem póki nie przeszedłem na Debiana

Ad5.Do użytkowania systemu terminal nie jest potszebny w ogule. Do administracji to zależy. W distro jak Ubuntu, openSUSE też się da to obejść aczkolwiek w terminalu szybciej się wykonuje wiele czynności. Na terminal skazany jesteś tylko kiedy Ci Xy padną (okienka pod Linuksem) lub w distro jak Debian.

Ad6. Jeśli będziesz się przełączał co 5minut to bardzo niewygodne, ale jeśli uruchamiasz kompa do gier i grasz, innym razem uruchamiasz do netu itp. i tam siedzisz to nie przeszkadza to w niczym

Ad7. Przy 80GB myślę, że nie musisz
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez Gerno » 2007-08-26, 14:58:46

Odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz w tej demonstracji
A tu jest przegląd środowisk graficznych :)
Ostatnio edytowano 2007-08-26, 15:04:23 przez Gerno, łącznie edytowano 5 razy
Avatar użytkownika
GernoNone specified
BOSSu
BOSSu
 
Posty: 767
Dołączył(a): 2007-04-18, 20:56:01
Lokalizacja: Toruń
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez thalcave » 2007-08-26, 14:59:29

Blueuser skoro jesteś z Gdańska to w razie czego będę Ci mógł pomóc ale tak od paźdź.
Ost. mojej siostrze zainstalowałem Ubuntu i jest zadowolona mimo, że nie wszystko działa (nie zdążyłem Jej zrobić pełnej konfiguracji). Windows jest u niej tylko do gier
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez michaelxp91 » 2007-08-26, 18:10:02

thalcave napisał(a):Do użytkowania systemu terminal nie jest potszebny w ogule.

Taa, tak jest jak się świerzo przesiadasz z Windowsa. Ja po 1.5 roku z pingwinem sam włączam konsole i zaczynam pisac, choć równie dobrze mógłbym robić to w oknach xD Np bazą MySQL steruje już tylko z konsoli, zamiast graficznych nakładek :) Kwestia przyzwyczajenia, konsola to nic strasznego - zaje**sta jest! xD
Obrazek
Avatar użytkownika
michaelxp91None specified
Expert
Expert
 
Posty: 1299
Dołączył(a): 2005-10-09, 22:07:29
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez thalcave » 2007-08-26, 18:31:51

michaelxp91 ale MySQL nie jest na desktopa tylko na serwer. Niewiele liudzi bierze Linuksa by stawiać serwer
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez michaelxp91 » 2007-08-26, 19:44:35

Ehh... Przykład to był :P Zwykłe tworzenie katalogów wykonuje przez konsole - lepiej?
Obrazek
Avatar użytkownika
michaelxp91None specified
Expert
Expert
 
Posty: 1299
Dołączył(a): 2005-10-09, 22:07:29
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez thalcave » 2007-08-26, 19:47:36

michaelxp91, tak jak napisałem -wszystko można zrobić MYSZKĄ. Ja też tworze katalogi, pliki, kopiuje itp konsolą ale można to zrobić myszą :P
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez michaelxp91 » 2007-08-26, 19:56:25

... A przeczytaj mój pierwszy post w tym temacie i wyciągnij wniosek.
Obrazek
Avatar użytkownika
michaelxp91None specified
Expert
Expert
 
Posty: 1299
Dołączył(a): 2005-10-09, 22:07:29
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez Artsf » 2007-08-26, 20:36:04

thalcave napisał(a):tak jak napisałem -wszystko można zrobić MYSZKĄ. Ja też tworze katalogi, pliki, kopiuje itp konsolą ale można to zrobić myszą

Nie zgodzę się z tym gdyż np. zainstlowanie strowników Nvidii wymaga przejścia na konsole i wpisania kilku komend.Oczywiście nie dotyczy to wszystkich wersji ale np. w bezpłatne wersji
Mandrivy należy przejść na konsolę.Do tego jescze manuale - nawtet w okienkowym trybie konsoli należy wpisać wymagane polecenie klawiaturą.
Uważam że jak już chce się korzystać z bezpłatneg Linuksa to należy go porządnie skonfigurować.
Avatar użytkownika
ArtsfNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 1344
Dołączył(a): 2006-01-08, 19:36:40
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez Blueuser » 2007-08-26, 22:00:45

No. :] Fajnie że się tak rozpisałeś thalcave :zdziwko: :padam: To mi teraz przybliżyłeś sporo :) Leci za to 'pomógł' (Nawet coś niecoś zrozumiałem xD). Teraz jeszcze tak:

8. Co pierwsze zainstalować? Jest jakaś różnica?
9. Sterowniki muszę zainstalować i w windzie i w linuxie?
Podejrzewam że Ubuntu dla początkujących będzie najlepsze i chyba go zainstaluje. Zainstaluje linuxa jeśli nawet nie będę za bardzo z niego korzystać :] Warto jest znać trochę to otoczenie z bliska i mieć jakieś zdanie o tym.
10. Załóżmy że robię formata, usuwam partycje... potem tworzę 3 partycje na Linuxa, i 1 na XP np. Instaluję XPka. Skonfiguruję sobie winde i potem wkładam płytkę Linuxa i ? Wyskoczy mi coś? Czy muszę dać resa i wskoczy instalacja, wybieram 1 partycję 5-7GB (będę miał wybór gdzie zainstalować, w menu jakimś czy co?) i instaluję. Jak się zakończy instalacja, wchodzę do linuxa... i tu moje pytanie :zawstydzony: co znaczy root, swap (dlaczego max 512mb? Razem 1GB ma mieć ta partycja? Ja mam 768MB pamięci...), distro (distro - partycja?)? Więc dalej. Zainstalował się L i co teraz? Włączy się i instaluję stery... na tę samą partycję? Czy to właśnie na tego swap-a?

Czyli dobrze będzie jak dam (?):
-7GB na linuxa
-1GB swap
-30GB na Foty, filmy, zdjęcia - linux
- 40GB (cała reszta) na winde i gry.

11. Przy okazji zapytanko takie 1 (w sprawie dysku) :D
W instrukcji do płyty głównej mam napisane:
Serial ATA: 2 SATA
Czyli mój komp może mieć np 2 dyski serial ata? Serial ATA = SATA?
Zdaje mi się że właśnie mam ten dysk na SATA. Więc chcę się upewnić...
Zastanawiam się nad większym dyskiem. :]
Był bym wdzięczny za odpowiedź na te wszystkie pytania :D Będę (chyba) spełniony...
Avatar użytkownika
BlueuserNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 623
Dołączył(a): 2007-07-23, 14:18:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez garjusz » 2007-08-27, 22:41:54

Witam
fajnie że chcesz zainstalować Linuxa, może kiedyś będziesz używał tylko tego systemu.

Dopiero zaczynasz poznawać ten system- to polecał bym Ci zakupić jakieś czasopismo np: Linux+ z dołączoną dystybucją
tu: http://www.lpmagazine.org/pl/linuxplus/ ... ra_82.html
Tam masz opisaną instalacje i konfiguracje
Ale oczywiście w sieci też dużo na ten temat znajdziesz.

8 pierwsze musisz zainstalować Windowsa, linuxa drugiego dlatego aby mógł zapisać w MBR program rozruchowy (grub) w odwrotnej kolejności Windows zamaże program rozruchowy i nie uruchomisz Linuxa

9 linux instaluje swoje sterowniki - linux jest to odrębny system nie mający nic wspólnego z Wingrozą.
Wszystkie niezbędne sterowniki zainstalują się przy instalcji Linuxa

10 musisz resetować,
o instalacji http://linux.zsp5kozuchow.pl/index.php? ... acja&id1=1
Jeżeli chodzi partycjonowanie to właśnie warto o tym gdzieś więcej poczytać

swap - jest to partycja wymiany, rozmiar jej się ustawia w zależności od ilości posiadanej pamieci RAM, zazwyczaj jest to 2x więcej.

Dużo pytań

root (korzeń) : w systemach plików pojęcie opisujące główny (najwyższy w hierarchii) katalog napędu lub wolumenu.
lub root jako administrator: uprawnienia w systemach operacyjnych bazujących na Unix pozwalające użytkownikowi na dokonywanie zmian mających wpływ na pracę systemu

Distro to Dystrybucja Linuxa czyli np: Ubuntu, Slackware, Debian, Suse, Fedora i wiele innych

SATA to magistrala umożliwiający szeregową transmisję danych między kontrolerem a dyskiem komputera

Na pewno możesz podłączyć dwa dyski, ale jeden na razie wystarczy

Powodzenia
Akcesoria do Tabletów pokrowiec na samsung galaxy tab
Avatar użytkownika
garjuszNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 59
Dołączył(a): 2007-07-25, 20:03:40
Lokalizacja: Przeworsk
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez Blueuser » 2007-08-28, 10:48:09

Fajnie garjusz :], a jak jest z przesyłaniem np zdjęć w kompie? Tzn. mam np na partycji windowsowej zdjątko i obrobiłem je, zapisałem w jpeg i mogę je przerzucić z partycji na partycję? Czyli jest np na c (windowsowej) a chcę na linuxa ją dać to kopiuje na partycję np d do jakiegoś tam katalogu? I już? To już sporo wiem :] Za jakiś czas powiem jakie efektu :)
Avatar użytkownika
BlueuserNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 623
Dołączył(a): 2007-07-23, 14:18:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez michaelxp91 » 2007-08-28, 11:36:54

Na Linuksie będziesz miał dostęp do wszystkich partycji na kompie - Windows nie będzie widział partycji Linuksa (a bynajmniej nie bez jakiegoś programu).
Obrazek
Avatar użytkownika
michaelxp91None specified
Expert
Expert
 
Posty: 1299
Dołączył(a): 2005-10-09, 22:07:29
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez Blueuser » 2007-08-28, 12:02:52

Czyli jak wejdę do linuxa to mogę ściągnąć pliki z windowsa a odwrotnie już nie? Dobrze rozumiem? Jeżeli tak to mi to nie przeszkadza bo zależy mi głównie na tym aby coś z windowsa do linuxa przesłać.

Ja uważam że najlepiej by było na 250GB zrobić Win. i Linuxa ubuntu. Zaś w kieszeni dać linuxa jakiegoś, albo i tego samego (taki zapasowy), ale sie nie znam więc pytam. Uważam że tak najlepiej...

[ Dodano: 28 Sie 2007 14:31 ]
A jakie programy uruchomię z tych pod linuxem, jakie są odpowiedniki?
-allplayer
-powerDVD
-winamp
-komunikator do tlen i gg
-gimp
-photofilltre
-JPEGcrops
-CDex, CDburnerXPpro3, exact audio copy
-nero!

:D czyli programy do obróbki, muzyka - odtwarzanie i robienie playlist - zgrywanie audio do mp3 lub wma, jakiś odtwarzacz dvd i avi i innych formatów, oczywiście coś do nagrywania płyt DVD/CD (nero nie pójdzie?) - Do linuxa ubuntu tego co wyjdzie w październiku xD taki chce zainstalować.

[ Dodano: 28 Sie 2007 15:06 ]
i co sądzicie o suse? W jakich linuxach można obracać pulpit (tzn, mieć kilka pulpitów...), dla kogo bardziej jest przeznaczony ten suse... Ubuntu najlepszy? Czy mandriva? :P

[ Dodano: 28 Sie 2007 15:08 ]
A jak z kompatybilnością drukarki, skanera i innych sprzętów? Mam skaner i drukarkę canona, mp3 creativa i mam zamiar kupić pendriva, czy muszę się kierować linuxem przy kupnie linuxa, dysku?
Avatar użytkownika
BlueuserNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 623
Dołączył(a): 2007-07-23, 14:18:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez thalcave » 2007-08-28, 18:37:50

garjusz napisał(a):Dystrybucja Linuxa

Nie Linuxa tylko Linuksa
Blueuser napisał(a):-allplayer
-powerDVD
-winamp
-komunikator do tlen i gg
-gimp
-photofilltre
-JPEGcrops
-CDex, CDburnerXPpro3, exact audio copy
-nero!

- Kaffeine lub Ogle lub Totem
- XMMS, Rhythmbox, Amarok
- kadu, gg2, tlenx, ekg (moj ulubiony)
- gimp - gimp jest programem linuksowym
- nie wiem co to
- nie wiem co to
- K3B, Brasero, GnomBaker; jest Nero da Linuksa - ale po co za nie placic?
i wiele wiele innych darmowych

Ubuntu, openSUSE i Mandrive'a to ta sama klasa. Tyle, że 2 ost są tylko na DVD i są zaraz po instalce b.duże. Masz wtedy dużo zbędnego oprogramowania

Wiele pulpitów to wymysł świata UNIXowego więc cokolwiek zaoinstalujesz będziesz miał ich wiele. Obracane 3D są po zainstalowaniu sterów od grafiki i programu o nazwie Compiz lub Beryl lub nowiutki Compiz Fusion

mp3 i pendrive'm nie przejmuj się. Co do Canona to nie wiem nie powinno być problemów (jeśli będą zapewne da się je rozwiązać - najlepsze sterowniki są od HP dla Linuksa)
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Linux, jaki i jak...

Postprzez Blueuser » 2007-08-28, 19:18:57

I za to :padam:

Teraz tylko czekam na nowego ubuntu i jak tylko wyjdzie to instaluję windowsa i potem Linuksa :] :hyhy: ...Mam nadzieję że za 1 razem się all uda i nic nie spieprzę... :pudlo:

Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy to napiszę xD ale chyba wszystko się już dowiedziałem. Może tylko później zapytam jak się tam poruszać, ale prędzej coś poszukam u wujka google :D

Pozdrowienia :] :ok:
Avatar użytkownika
BlueuserNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 623
Dołączył(a): 2007-07-23, 14:18:18
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Następna strona

  • Inne

Powrót do Linux

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 191 gości

cron