Bądź mądry?

Miłość, zauroczenie, związki. Masz jakieś pytania, wątpliwości ? Pisz!

Bądź mądry?

Postprzez Madzias » 2007-10-19, 15:18:14

Czym dla was jest mądrość? Przecież być mądrym, to wcale nie znaczy dużo wiedzieć. Co z tego, że ktoś ma encyklopedie w "jednym palcu" skoro nie potrafi ułożyć sobie zycia i na każdym kroku popełnia błędy. Dla mnie mądra była moja babcia. Kobieta po szkole podstawowej, przeżyła wiele w życiu. Chociaż miała problem z włączeniem TV to umiała doradzic, jak nikt inny. Zawsze się sprawdzało. Może mądrość to doświadczenie?
SZCZĘŚCIE czemu odchodzisz ode mnie przecież było nam razem tak dobrze. Przyszedłeś nawet nie zapukałeś a teraz odchodzisz nie mówiąc nic. DLACZEGO
Avatar użytkownika
MadziasNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2007-09-30, 20:06:55
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez BlueMan » 2007-10-19, 15:44:59

Mądrość to raczej praktyka, a co za tym idzie także po części doświadczenie :)

Madzias napisał(a):Co z tego, że ktoś ma encyklopedie w "jednym palcu" skoro nie potrafi ułożyć sobie zycia i na każdym kroku popełnia błędy.
Niestety, ale we wszystkim nie można być "mądrym" ;)

Mądrość to po prostu zdobyta wiedza
Czytaj regulamin - unikniesz wielu problemów.
Korzystajcie z załączników na forum aby pliki nie ginęły w przyszłości w zewnętrznych serwisach.
Avatar użytkownika
BlueManMale
Administrator
Administrator
 
Posty: 19105
Dołączył(a): 2004-05-26, 17:34:59
Lokalizacja: Dabrowa Górn.
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Imię: Szymon

Re: Bądź mądry?

Postprzez astarte » 2007-10-19, 15:52:48

hm niech sie zastanowię....
Masz rację ze wlasnie czesto trafnych porad udzielaja ludzie ktorzy nie maja jakiegos super wyksztalcenia.Faktycznie wynika to z ich takich a nie innych doswiadczen. Tacy ludzie , tak mi sie wydaje potrafia bardziej zainteresowac sie losem danej osoby chetniej pomagaja , bo wlasnie znaja zycie.I brak jakiegos tam papierka wcale im mie przeszkadza.
Co oczywiscie nie oznacza ze ludzie z wyzszym wyksztalceniem nie pomagaja innym.

Dla mnie madrosc to poza jakims doswiadczeniem zyciowym tez wyrozumialos wobec innych
Avatar użytkownika
astarteNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1162
Dołączył(a): 2007-07-27, 11:14:27
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez thalcave » 2007-10-19, 15:54:58

BlueMan napisał(a):Mądrość to po prostu zdobyta wiedza

mądrość wiąże się bardziej z doświadczeniem niż wiedzą. Często - osoba zaraz po studiach, nawet po kilku kierunkach nie ma takiej mądrości co 70oletnia osoba bez wykształcenia wyższego.
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards
Avatar użytkownika
thalcaveNone specified
Weteran
Weteran
 
Posty: 4328
Dołączył(a): 2005-12-28, 20:02:55
Lokalizacja: odległa galaktyka
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez Madzias » 2007-10-19, 17:30:59

Opowiem wam w skócie pewna historię. Moja mama, spacerując z moim dzieckiem, poznała pewna pania, która spacerowała ze swoim wnuczkiem. I kobitki się poznały. Tamta opowiedziała jej tragiczna historię. Jej córka, bardzo wykształcona osoba miała meza, jeszcze bardziej wykształconego, który robił kolejny stopień naukowy. Postanowili postarac się o 2 dziecko i koniecznie chcieli, zeby to byla corka, bo syna juz maja. I urodzil sie drugi syn a tatus nawet nie odebral zony ze szpitala, bo tak to nie mialo byc.. Matka się załamała. Starsze dziecko nie kocha swojego brata i mówi, że to przez niego odszedł tatuś. Wydawałoby sie, że inteligenty facet, oczytany, wykształcony. Zachowanie potwora. Głupi człowiek.
SZCZĘŚCIE czemu odchodzisz ode mnie przecież było nam razem tak dobrze. Przyszedłeś nawet nie zapukałeś a teraz odchodzisz nie mówiąc nic. DLACZEGO
Avatar użytkownika
MadziasNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2007-09-30, 20:06:55
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez amanita_citrina » 2007-10-19, 17:46:45

Madzias napisał(a):Wydawałoby sie, że inteligenty facet, oczytany, wykształcony. (...) Głupi człowiek.

Tak jakbym widziała swoją koleżankę. W szkole uczyła się bardzo dobrze, na koniec liceum miała średnią 5,2. Uczyła się całymi dniami, uczyła się nawet, gdy była chora, uczestniczyła w różnych kołach, jeździła na konkursy i olimpiady... ale z życiem osobistym nie radziła sobie w ogóle. Nie potrafiła się zachować po ludzku wśród ludzi. Często było tak, że jej się coś "wydawało" i brnęła w swoje "widzimisię", sprawiając przykrość innym przy okazji...
Mądrość to nie tylko przeczytane książki, to też sztuka życia.
Avatar użytkownika
amanita_citrina
 

Re: Bądź mądry?

Postprzez Madzias » 2007-10-19, 18:23:58

amanita_citrina napisał(a):Mądrość to nie tylko przeczytane książki, to też sztuka życia


Podoba mi się to określenie.

Mądrosć, to może też umiejętność podejmowania decyzji.
SZCZĘŚCIE czemu odchodzisz ode mnie przecież było nam razem tak dobrze. Przyszedłeś nawet nie zapukałeś a teraz odchodzisz nie mówiąc nic. DLACZEGO
Avatar użytkownika
MadziasNone specified
Expert
Expert
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2007-09-30, 20:06:55
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez smoczyca » 2007-10-19, 20:09:47

hm.... zgadzam sie z Wami we wszystkim ale dodam jeszcze że dla mnie mądry człowiek to taki który najpierw dwa razy pomyśli nim coś powie napisze zrobi ;)
[*] Zamglone Twe oczy widziały tylko ciemne smugi... i Nas...[*]
Kocham Cię Ś.P MAMUSIU
Avatar użytkownika
smoczycaNone specified
Expert Generalny
Expert Generalny
 
Posty: 1624
Dołączył(a): 2007-07-04, 09:30:45
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez femme » 2007-10-19, 21:46:11

amanita_citrina napisał(a):Mądrość to nie tylko przeczytane książki, to też sztuka życia.

Zgadzam się :) Każde kolejne doświadczenie to według mnie kolejny punkt dla naszej mądrości, o ile chcemy oczywiście wyciągnąć z doświadczeń odpowiednie wnioski :)
Avatar użytkownika
femmeNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 605
Dołączył(a): 2007-09-14, 21:50:10
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez buziak » 2008-02-20, 18:03:50

madrosc jest nabyta..
istnieje madrosc teoretyczna czyli wiedza ktora nabywamy o otaczajacym swiecie i madrosc zyciowa ktorej nieodzwobnym elementem powinna byc inteligecja (ta natomiast nie nabywamy lecz sie z nia rodzimy) :mrgreen:

dlatego mlody czlowiek moze byc madry,...ale np nie doswiadczony:)

starczy moze byc doswiadczony ale nie posiadac wiedzy teoretycznej...itp itd;)

madrosc nie oznacza wyksztalcenia:)
znamvwielu ludzi po zawodowkach ktorzy maja wiecej madrosci w sobie niz niektorzy absolwenci wyzszych uczelni..
dlatego papierek wyzszej uczelni nie jest dla mnie zadnym potwierdzeniem madrosci;)
Avatar użytkownika
buziakNone specified
Stały bywalec
Stały bywalec
 
Posty: 91
Dołączył(a): 2008-02-20, 16:36:35
Lokalizacja: od mamusi:)
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez nuda » 2008-02-24, 16:51:29

Mój wcześniejszy chłopak był bardzo madry. Oczytany, doświadczony, madrość była w każdym jego geście i słowie. Ale inteligentny to on nie był. Tak szybko się zniechęcam, gdy ktoś ciagle mnie poucza i naucza :evil:
Nie ocenia się ludzi po kulturze ich bakterii.

nudaNone specified
Znawca
Znawca
 
Posty: 531
Dołączył(a): 2008-01-12, 16:02:31
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez Syderyt » 2008-04-06, 01:40:43

Mądrość to mieszanka wiedzy i doświadczenia życiowego. Moim zdaniem.
Osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali.
Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem.
Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość.
Avatar użytkownika
SyderytNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 266
Dołączył(a): 2007-12-25, 16:43:07
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Re: Bądź mądry?

Postprzez Psycho Krusher » 2008-04-06, 12:59:25

Syderyt napisał(a):Mądrość to mieszanka wiedzy i doświadczenia życiowego. Moim zdaniem.
:ok:

Takie same mam przekonanie w tej sprawie.
You sux. Yes.
Avatar użytkownika
Psycho KrusherNone specified
Wyższy pisarz
Wyższy pisarz
 
Posty: 218
Dołączył(a): 2007-05-04, 16:20:14
Lokalizacja: Hueco Mundo
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy


  • Inne

Powrót do Kobieta i Mężczyzna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 535 gości

cron